17 жовтня 2017 року м. Київ К/800/9200/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого -Мойсюка М.І.,
суддів:Заїки М.М.,Черпака Ю.К.,
при секретарі - Крапивка Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу депутата Криничанської районної ради Дніпропетровської області Мирошниченка Віктора Івановича на постанову Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська від 16 грудня 2016 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом Голови Криничанської районної ради Дніпропетровської області ОСОБА_5 до Криничанської районної ради Дніпропетровської області про визнання незаконним та скасування рішення, -
У листопаді 2016 року голова Криничанської районної ради ОСОБА_5 звернулася з позовом до Криничанської районної ради Дніпропетровської області (далі - Рада) в якому просила: визнати протиправним та скасувати рішення депутатів Ради від 1 листопада 2016 року «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади голови Криничанської районної ради ОСОБА_5» (далі - спірне рішення); підтвердити наявність її компетенції як голови Ради та встановити законність перебування на посаді.
В обґрунтування своїх вимог зазначала, що спірне рішення винесено відповідачем з порушенням вимог законодавства та її прав, а тому ОСОБА_5 просила про задоволення позову.
Постановою Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська від 16 грудня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2017 року позов задоволено.
У касаційній скарзі Мірошниченко В.І., посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального і порушення норм процесуального права, просить ухвалені ними судові рішення скасувати та відмовити у позові.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів, в межах статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на наступне.
Задовольняючи позов суд першої інстанції, з висновками якого погодився і апеляційний суд, на підставі наявних у справі даних встановили і правильно виходили з того, що спірне рішення не ґрунтується на вимогах закону, а відтак підлягає скасуванню.
Судами встановлено, що 11 жовтня 2016 року до виконавчого апарату районної ради було подано звернення-вимогу групи депутатів районної ради, яка містила 21 підпис.
У даному документі ставились вимоги: скликати позачергову сесію Ради у строк, передбачений пунктом 15.3 статті 15 Регламенту Криничансьткої районної ради; включити до порядку денного позачергової сесії Ради питання «Про звільнення з посади голови Криничанської районної ради ОСОБА_5».
На виконання вимоги головою районної ради було видано відповідне розпорядження згідно якого пленарне засідання Ради мало відбутися 25 жовтня 2016 року та подано відповідне оголошення на офіційному веб-сайті Криничанського району та у районній газеті «Нові рубежі» від 22 жовтня 2016 року.
Згідно з даними реєстрації на пленарне засідання 25 жовтня 2016 року прибули лише 8 депутатів із 34-х, а відповідно сесія не відкрилася.
29 жовтня 2016 року в районній газеті «Нові рубежі» було опубліковано оголошення про скликання одинадцятої позачергової сесії Ради на 1 листопада 2016 року з питанням порядку денного - «Про звільнення з посади голови Криничанської районної ради Дніпропетровської області ОСОБА_5».
Судами встановлено, що 1 листопада 2016 року відбулася сесія Ради без участі голови районної ради та заступника голови, на якій і було прийнято спірне рішення.
Зазначені обставини сторонами не заперечуються.
Відповідно до статті 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Згідно з частиною 3 статті 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п'ять років (ч. 2 ст. 141 Конституції України).
За приписами статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Стаття 146 Конституції України передбачає, що інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.
Даючи правову оцінку оскаржуваному рішенню відповідача суди правильно виходили з принципів та приписів визначених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України, статті 19 Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту Криничанської районної ради Дніпропетровської області.
Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з приписами частини 1 і 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 15 Регламенту Криничанської районної ради VII скликання (далі - Регламент) сесія Ради скликається головою Ради за необхідності, але не менше одного разу на квартал. Сесія Ради також скликається головою Ради за пропозицією не менше однієї третини депутатів Ради від загального складу Ради.
Відповідно до пункту 20.3 статті 20 Регламенту - якщо за даними реєстрації відкриття пленарного засідання Ради неможливе у зв'язку з відсутністю необхідної кількості депутатів Ради, головуючий на пленарному засіданні Ради може оголосити перерву на термін, погоджений з керівниками фракцій та груп, або встановлює інший день проведення пленарного засідання Ради з обов'язковим дотриманням вимог цього Регламенту щодо підготовки пленарного засідання Ради.
Частиною 4 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пунктом 15.1. статті 15 Регламенту визначено, що сесія районної ради скликається головою ради.
Сесія Ради також скликається головою Ради за пропозицією не менше однієї третини депутатів Ради від загального складу Ради (пункт 15.2. статті 15 Регламенту).
Згідно з пунктом 15.3. статті 15 Регламенту, у разі немотивованої відмови голови Ради або неможливості ним скликати сесію Ради, сесія Ради скли кається заступником голови Ради. У цих випадках сесія Ради скликається, якщо голова Ради без поважних при чин не скликав сесію Ради у двотижневий строк після настання умов, передбачених пунктами 15.1 і 15.2 цієї статті.
Порядок скликання сесій визначається Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до абзацу 1 частини 6 статті 46 якого у разі немотивованої відмови голови районної ради або неможливості його скликати сесію ради, сесія скликається заступником голови районної ради.
У цих випадках сесія скликається:
1) якщо сесія не скликається головою районної ради у строки, передбачені цим Законом;
2) якщо голова районної ради без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.
За приписами частини 7 статті 46 і частини 9 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія районної ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради.
У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
Згідно з пунктом 16.1 статті 16 Регламенту районної ради VII скликання пропозиції до проекту порядку денного сесії Ради вносяться головою Ради, депутатами, постійними комісіями та головою районної державної адміністрації. Пропозиції вносяться не пізніше як за 20 робочих днів до відкриття сесії. Проекти актів Ради оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невід кладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки. Документи, що подаються до Ради пізніш як за 20 днів до відкриття сесії, на розгляд сесії та постійних комісій Ради не виносяться.
Системний аналіз зазначеного дають підстави дійти висновку, що якщо голова ради не скликав сесію на вимогу однієї третини депутатів від загального складу Ради, право скликання сесії переходить до заступника голови районної ради. І лише якщо у двотижневий строк сесію не скликає і заступник голови Ради, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради.
Як вбачається з матеріалів справи пропозиція депутатів про скликання сесії надійшла 11 жовтня 2016 року. Отже, голова Ради мала скликати сесію до 25 жовтня 2016 року включно. У разі її не скликання, заступник голови Ради мав право та повноваження скликати сесію у строк до 8 листопада 2016 року включно. І лише з 9 листопада 2016 року у разі не скликання сесії посадовими особами Ради таке право з'являлося у однієї третини депутатів. Проте сесія була скликана 29 жовтня 2016 року на 1 листопада 2016 року, з порушенням встановленої процедури.
А тому суди дійшли обґрунтованого висновку, що наведених приписів законодавства при скликанні і проведенні сесії Ради відповідач не дотримався, а відповідно і прийняте рішення визнав протиправним і скасував.
Висновки судів відповідають дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, доводи касаційної скарги їх висновків не спростовують такі ґрунтуються на помилковому трактуванні правових норм, а тому колегія суддів не вбачає підстав для скасування оскаржуваних судових рішень.
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанцій залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Не може бути скасовано правильне і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Керуючись статтями 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
Касаційну скаргу депутата Криничанської районної ради Мирошниченка Віктора Івановича залишити без задоволення, а постанову Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська від 16 грудня 2016 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий: М.І. Мойсюк
Судді: М.М. Заїка
Ю.К. Черпак