Справа: № 825/1628/17 Головуючий у 1-й інстанції: Житняк Л.О.
Суддя-доповідач: Мельничук В.П.
Іменем України
21 жовтня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Мельничука В.П.
суддів: Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,
при секретарі: Волощук Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційні скарги Ічнянської районної партійної організації політичної партії «Наш Край», Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом Ічнянської районної партійної організації політичної партії «Наш Край» до Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області, третя особа: Центральна виборча комісія про визнання протиправною та скасування постанови, визнання протиправним та скасування пункту 1 постанови, встановлення факту систематичного порушення комісією Конституції України та Закону України «Про місцеві вибори» та дострокове припинення повноважень виборчої комісії, -
Ічнянська районна партійна організація політичної партії «Наш Край» звернулася до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області, третя особа: Центральна виборча комісія про визнання протиправною та скасування постанови, визнання протиправним та скасування пункту 1 постанови, встановлення факту систематичного порушення комісією Конституції України та Закону України «Про місцеві вибори» та дострокове припинення повноважень виборчої комісії. Свої вимоги обгрунтовує тим, що незважаючи на наявні судові рішення, якими двічі було визнано протиправним утворення виборчих округів з порушенням вимог ч. 5 ст.17 Закону України «Про місцеві вибори», 12.10.2017 року Ічнянською міською виборчою комісією Ічнянського району Чернігівської області було прийнято постанову № 22 «Про виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.10.2017 року в справі № 825/1536/17" пунктом 1 якої було утворено 26 територіальних виборчих округів для проведення перших виборів депутатів Ічнянської міської ради об'єднаної територіальної громади Чернігівської області 29.10.2017 року. Цим рішенням відповідач фактично вже втретє утворив виборчі округи з порушенням вимог ч. 5 ст. 17 Закону України «Про місцеві вибори». Тобто, було прийнято аналогічне за змістом рішення, яке по суті повторює рішення, які вже було двічі визнано судом протиправними. А отже, вважає пункт 1 постанови Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 12.10.2017 року № 22 протиправним та таким, що має бути скасованим.
Крім того, позивач вказував, що незважаючи на те, що до 12.10.2017 року виборчих округів відповідачем утворено не було, комісією також прийнято рішення (постанова від 11.10.2017 року № 20) про затвердження тексту бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів та голови до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області. На думку позивача, залишається незрозумілим, як комісія могла затверджувати текст бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів до Ічнянської міської ради, якщо на момент прийняття такої постанови не існувало утворених виборчих округів. Вказане, унеможливлювало зазначення такої інформації, як номер виборчого округу, межі виборчого округу, неможливо також визначити кількість таких бюлетенів, які будуть доставлятися на виборчі дільниці через неможливість визначення, які саме виборчі дільниці чи їх частини входять до якого округу, якщо таких округів нема тощо. Неможливість та протиправність такого рішення за умов відсутності самих виборчих округів пояснюється тим, що ст.74 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено порядок затвердження тексту виборчих бюлетенів.
Оскільки постанова Ічнянської міської виборчої комісії від 11.10.2017 року № 20 «Про затвердження тексту бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів та голови до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області» була прийнята без наявності самих виборчих округів, позивач вважав її протиправною та такою, що підлягає скасуванню. Прийняття Ічнянською міською виборчою комісією Ічнянського району Чернігівської області явно протиправних рішень, зокрема і тих, протиправність яких вже підтверджено судом та прийняття рішень, що прямо заборонено Законом України «Про місцеві вибори», на думку позивача, є систематичним порушенням прав суб'єктів виборчого процесу на утворення виборчих округів відповідно до вимог Закону що порушує гарантоване ст. 38 Конституції України та ст.ст. 8, 9, 10 Закону України «Про місцеві вибори» право громадян вільно обирати та бути обраними до органів місцевого самоврядування і свідчить про систематичні порушення цією комісією положень Конституції України, Закону України «Про місцеві вибори» та інших законів України.
З огляду на зазначене, позивач просив суд встановити факт систематичного порушення Ічнянською міською виборчою комісією Ічнянського району Чернігівської області Конституції України та Закону України «Про місцеві вибори» внаслідок чого, просив, керуючись ч. 3 ст. 29 Закону України «Про місцеві вибори» достроково припинити повноваження усього складу Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області у зв'язку з систематичним порушенням нею Конституції України та Закону України «Про місцеві вибори».
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано пункт 1 постанови Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 12.10.2017 року № 22 «Про виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.10.2017 року в справі № 825/1536/17», відповідно до якого було утворено 26 територіальних виборчих округів для проведення перших виборів депутатів Ічнянської міської ради об'єднаної територіальної громади Чернігівської області 29.10.2017 року. Зобов'язано Ічнянську міську виборчу комісію Ічнянського району Чернігівської області утворити територіальні виборчі округи з перших місцевих виборів депутатів Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянської об'єднаної територіальної громади Чернігівської області 29.10.2017 року згідно з положеннями ч. 5 ст. 17 Закону України «Про місцеві вибори». Визнано протиправною та скасовано постанову Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 11.10.2017 року № 20 «Про затвердження тексту бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів та голови до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області». У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням Ічнянська районна партійна організація політичної партії «Наш Край» подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити в цій частині нову постанову про задоволення вказаних позовних вимог.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням Ічнянська міська виборча комісія Ічнянського району Чернігівської області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні адміністративного позову повністю.
Розглянувши доводи сторін, викладені в апеляційних скаргах, перевіривши матеріали справи та правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню частково, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з ухваленням нового рішення.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 198, пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 195 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає перегляду в апеляційному порядку в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції було встановлено наступне.
18.08.2017 року постановою Центральної виборчої комісії № 164 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 29.10.2017 року призначено на неділю, 29.10.2017 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, зокрема, перші вибори депутатів Ічнянської міської ради Ічнянської об'єднаної територіальної громади Чернігівської області. У свою чергу, до складу Ічнянської міської ради Ічнянської об'єднаної територіальної громади Чернігівської області увійшли місцеві ради територіальних громад із загальною кількістю виборців - 18533 чоловік.
Постановою Центральної виборчої комісії від 31.08.2017 року № 171 "Про кількість територіальних, одномандатних виборчих округів, що утворюються сільськими, селищними, міськими виборчими комісіями для організації виборів депутатів місцевих рад під час проведення перших виборів депутатів сільських, селищних та міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних та міських голів 29.10.2017 року" визначено кількість територіальних виборчих округів, що утворюються для організації виборів депутатів місцевих рад, під час проведення перших виборів депутатів Ічнянської міської ради Ічнянської об'єднаної територіальної громади Чернігівської області 29.10.2017 року - 26 територіальних виборчих округів (Додаток до постанови № 24).
20.09.2017 року Ічнянською об'єднаною територіальною громадою Чернігівської області винесено постанову № 03 "Про утворення територіальних виборчих округів", якою утворено територіальні виборчі округи, постанову № 3 "Про утворення територіальних виборчих округів" та прийнято рішення від 20.09.2017 року № 3, яким затверджено територіальні виборчі округи.
Не погоджуючись із вищевказаними постановами та рішенням відповідача, суб'єкт виборчого процесу ОСОБА_3 звернулася з адміністративним позовом до Чернігівського окружного адміністративного суду про визнання протиправними та скасування постанов і рішення Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області і зобов'язання відповідача утворити виборчі округи, відповідно до вимог ст. 17 Закону України "Про місцеві вибори".
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.09.2017 року у справі № 825/1485/17 адміністративний позов задоволено частково: постанову Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 20.09.2017 року № 03 "Про утворення територіальних виборчих округів" та рішення від 20.09.2017 року № 3, яким затверджено виборчі округи, визнано протиправними та скасовано. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2017 року постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.09.2017 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою визнано протиправними та скасовано постанову Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 20.09.2017 року № 03 "Про утворення територіальних виборчих округів" та рішення від 20.09.2017 року № 3, яким затверджено виборчі округи, і зобов'язано Ічнянську міську виборчу комісію Ічнянського району Чернігівської області утворити територіальні виборчі округи з перших місцевих виборів депутатів Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянської об'єднаної територіальної громади Чернігівської області 29.10.2017 року, відповідно до положень ст.17 Закону України "Про місцеві вибори".
30.09.2017 року Ічнянською міською виборчою комісією Ічнянського району Чернігівської області винесено постанову № 11, у пункті 2 якої визнано постанову Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 20.09.2017 року № 3 "Про утворення територіальних виборчих округів" чинною згідно з ч. 11 ст. 17 Закону України "Про місцеві вибори".
Вважаючи пункт 2 постанови Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 30.09.2017 року № 11 протиправним і таким, що підлягає скасуванню, та вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невиконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2017 року (справа № 825/1485/17), суб'єкт виборчого процесу ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом за захистом своїх охоронюваних законом прав та інтересів.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.10.2017 року у справі № 825/1536/17 (залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2017 року) позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправним та скасовано пункт 2 постанови Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 30.09.2017 року № 11, відповідно до якого постанову Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 20.09.2017 року № 3 "Про утворення територіальних виборчих округів" визнано чинною згідно з ч. 11 ст. 17 Закону України "Про місцеві вибори" та зобов'язано Ічнянську міську виборчу комісію Ічнянського району Чернігівської області утворити територіальні виборчі округи з перших місцевих виборів депутатів Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянської об'єднаної територіальної громади Чернігівської області 29.10.2017 року згідно з положеннями ст.17 Закону України "Про місцеві вибори".
Незважаючи на наявні судові рішення, якими було визнано протиправним утворення виборчих округів з порушенням вимог ч. 5 ст. 17 Закону України "Про місцеві вибори", 12.10.2017 року Ічнянською міською виборчою комісією Ічнянського району Чернігівської області було прийнято Постанову № 22 "Про виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.10.2017 року у справі № 825/1536/17" пунктом 1 якої було утворено 26 територіальних виборчих округів для проведення перших виборів депутатів Ічнянської міської ради об'єднаної територіальної громади Чернігівської області 29.10.2017 року.
Судом першої інстанції за змістом Додатку № 1 (а.с. 58) до цієї постанови встановлено, що відповідачем утворено 26 територіальних виборчих округів, з яких по місту Ічня: округ № 1 (м. Ічня) складає 1664 виборців, округ № 2 (м. Ічня) - 2062 виборця, округ № 3 (м. Ічня) - 1384 виборця, округ № 4 (м. Ічня) - 2138 виборців, округ № 5 (м. Ічня) - 1858 виборців, по селах: округ № 6 - 714 виборців, округ № 7 - 396 виборців, округ № 8 - 451 виборець, округ № 9 - 385 виборців, округ № 10 - 241 виборець, округ № 11 - 522 виборців, округ № 12 - 596 виборців, округ № 13 - 209 виборців, округ № 14 - 624 виборців, округ № 15 - 619 виборців, округ № 16 - 408 виборців, округ № 17 - 654 виборців, округ № 18 - 563 виборця, округ № 19 - 608 виборців, округ № 20 - 603 виборця, округ № 21 - 416 виборців, округ № 22 - 535 виборців, округ № 23 - 322 виборця, округ № 24 - 126 виборців, округ № 25 - 311 виборців, округ № 26 - 125 виборців.
Також, відповідачем прийнята постанова від 11.10.2017 року № 20 "Про затвердження тексту бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів та голови до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області".
Вважаючи пункт 1 постанови Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 12.10.2017 року № 22 протиправним і таким, що підлягає скасуванню, та вважаючи протиправною постанову від 11.10.2017 року № 20 "Про затвердження тексту бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів та голови до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області", оскільки остання була прийнята без наявності самих виборчих округів, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Суд першої інстанції прийшов до висновку про задоволення позову частково.
За наслідками апеляційного перегляду колегія суддів приходить до наступних висновків.
Одним із визначальних засад виборчого процесу є принцип рівності виборчих прав громадян, який, крім іншого, означає не лише надання виборцям однакової кількості голосів, створення формально рівних умов для участі у виборчому процесі та інше, а полягає й у рівноцінності голосів виборців у різних територіальних виборчих округах, що матиме вплив на права суб'єктів виборчого процесу, оскільки, у випадку порушення принципу формування територіальних виборчих округів із приблизно рівною кількістю виборців у кожному із них, значення таких голосів в окремих територіальних виборчих округах буде різним.
В абзаці 1 п. 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 26.02.1998 року № 1-рп/98 у справі за конституційними поданнями народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про вибори народних депутатів України" (справа про вибори народних депутатів України) суд зазначив, що конституційний принцип рівного виборчого права забезпечується не тільки рівними для всіх громадян засадами участі у виборах та наявністю у них рівної кількості голосів, а також юридично рівним впливом цих голосів на результати виборів.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про місцеві вибори" виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у ст. 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом. У свою чергу, одним з етапів виборчого процесу є утворення територіальних виборчих округів.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 25 Закону України "Про місцеві вибори" міська, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія утворює територіальні виборчі округи відповідно до цього Закону, встановлює їх межі та єдину нумерацію.
Згідно з принципом "обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень", останнє повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, та ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.
Згідно ч. 8 ст. 99 Закону України "Про місцеві вибори" у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.
Всупереч вказаній нормі Ічнянська міська виборча комісія Ічнянського району Чернігівської області, незважаючи на судові рішення у справах 825/1485/17, № 825/1536/17, 12 жовтня 2017 року прийняла постанову № 22 «Про виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.10.2017 року в справі № 825/1536/17", пунктом 1 якої було утворено 26 територіальних виборчих округів для проведення перших виборів депутатів Ічнянської міської ради об'єднаної територіальної громади Чернігівської області 29.10.2017 року, з аналогічним поділом кількості виборців у межах виборчих округів.
Тобто, відповідачем було прийнято аналогічне за змістом рішення, яке по суті повторює рішення, які вже було двічі визнано судом протиправними.
Таким чином колегія суддів приходить до висновку про те, що виборчою комісією в порушення правил ч. 8 ст. 99 Закону України "Про місцеві вибори" було прийнято рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, що свідчить про його протиправність.
Відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України "Про місцеві вибори" повноваження усього складу територіальної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну, дільничну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, цього та інших законів України.
Поняття "систематичності" в контексті Закону України "Про місцеві вибори" за своєю правовою суттю є неодноразове порушення виборчою комісією Конституції України, цього та інших законів України.
Судом першої інстанції було встановлено, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2017 року за результатами перегляду в апеляційному порядку постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.09.2017 року визнано протиправними та скасовано постанову Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 20.09.2017 року № 03 "Про утворення територіальних виборчих округів" та рішення від 20.09.2017 року № 3, яким затверджено виборчі округи.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.10.2017 року у справі № 825/1536/17, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2017 року, визнано протиправним та скасовано пункт 2 постанови Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 30.09.2017 року № 11, відповідно до якого постанову Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 20.09.2017 року № 3 "Про утворення територіальних виборчих округів" визнано чинною згідно з ч. 11 ст. 17 Закону України "Про місцеві вибори".
За вказаними судовими рішеннями встановлено порушення чинного законодавства України, Закону України "Про місцеві вибори".
Крім цього, за результатами розгляду даної справи також встановлено порушення відповідачем Закону України "Про місцеві вибори".
Зазначене колегія суддів вважає доказами того, що Ічнянською міською виборчою комісією Ічнянського району Чернігівської області неодноразово та послідовно приймались рішення, які не ґрунтуються на вимогах закону та порушують права суб'єктів виборчого процесу, що у своїй сукупності свідчать про наявність в діях відповідача систематичного порушення, за яке в розумінні Закону України "Про місцеві вибори" можуть наставати наслідки, передбачені ч. 3 ст. 29, та неможливість забезпечення сформованим складом цієї комісії організації підготовки та проведення місцевих виборів.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог щодо дострокового припинення повноважень усього складу Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області у зв'язку з систематичним порушенням нею Конституції України та Закону України «Про місцеві вибори».
Крім цього, судом першої інстанції було встановлено, що відповідачем було прийнято постанову від 11.10.2017 року № 20 «Про затвердження тексту бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів та голови до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області».
Пунктом 2 ч. 7 ст. 74 Закону України "Про місцеві вибори" встановлено, що у виборчому бюлетені для голосування в територіальному виборчому окрузі зазначаються порядковий номер, великими літерами повна назва відповідної місцевої організації партії, далі маленькими літерами в дужках - прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) першого кандидата в списку кандидатів, далі через тире - великими літерами прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) кандидата у депутати, закріпленого за відповідним територіальним виборчим округом. Між порядковим номером та зазначеними відомостями розміщується порожній квадрат.
Частиною 10 ст. 74 Закону України "Про місцеві вибори" передбачено, що виборчі бюлетені для голосування у відповідному виборчому окрузі друкуються на однаковому папері та повинні бути однаковими за розміром, кольором і змістом.
З аналізу наведених норм Закону України "Про місцеві вибори" вбачається, що обов'язковою передумовою затвердження тексту виборчого бюлетеня з виборів депутатів до Ічнянської міської ради є наявність виборчих округів, що передбачає їх утворення.
Оскільки затвердження тексту бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів до Ічнянської міської ради відбувалося без створення виборчих округів, тому затвердження відповідачем тексту виборчого бюлетеня з виборів депутатів до Ічнянської міської ради вчинено з порушенням ст. 74 Закону України "Про місцеві вибори", оскільки здійснено за відсутності самих виборчих округів, що є неможливим.
За вказаних обставин колегія суддів вважає, що постанова Ічнянської міської виборчої комісії від 11.10.2017 року № 20 "Про затвердження тексту бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів та голови до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області", що була прийнята без наявності самих виборчих округів (на день її ухвалення) є протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки на час прийняття вказаної постанови (11.10.2017 року) не існувало рішення комісії про їх утворення, що було прийняте 12.10.2017 року.
При цьому колегією суддів встановлено, що вказаною постановою відповідач затвердив текст бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області, а також текст бюлетеня для виборів міського голови.
Відповідно до правил ст. 6 КАС України захисту в судовому порядку підлягають порушені чи оспорювані права.
Оскільки позивач не є суб'єктом правовідносин щодо виборів голови, то в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню, а тому колегія суддів вважає, що вказана вище постанова відповідача від 11.10.2017 року № 20 "Про затвердження тексту бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів та голови до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області" підлягає скасуванню в частині, що стосується затвердження тексту бюлетеня для депутатів.
Доводи, наведені Ічнянською міською виборчою комісією Ічнянського району Чернігівської області в апеляційній скарзі щодо вказаних позовних вимог колегією суддів відхиляються, оскільки відповідно до ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Ічнянська міська виборча комісія Ічнянського району Чернігівської області не є тим органом, який наділений повноваженнями ревізувати судові рішення, а тому повинен був його беззаперечно виконати.
Позовні вимоги Ічнянської районної партійної організації політичної партії «Наш Край» в частині встановлення факту систематичності порушення комісією Конституції України, цього та інших законів України колегія суддів вважає такими, що задоволенню не підлягають, оскільки такий висновок має бути викладений в мотивувальній частині судового рішення, а не в його резолютивній частині.
Таким чином, судове рішення суду першої інстанції є помилковим та підлягає скасуванню з постановленням нового рішення про задоволення позову частково.
За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Судовий збір підлягає стягненню у відності до п.п. 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та ч. 9 ст. 172 КАС України та становить 7040,00 грн. (4 вимоги немайнового характеру *1600,00 грн*110%).
Керуючись ст. ст. 2, 94, 159, 160, 172, 177, 179, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Апеляційні скарги Ічнянської районної партійної організації політичної партії «Наш Край», Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області - задовольнити частково.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 1 постанови Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 12.10.2017 року № 22 «Про виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.10.2017 року в справі № 825/1536/17».
Визнати протиправною та скасувати постанову Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 11.10.2017 року № 20 «Про затвердження тексту бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів та голови до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області» в частині затверження тексту бюлетеня в багатомандатому виборчому окрузі для депутатів до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області.
Припинити достроково повноваження усього складу Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області у складі: голови комісії ОСОБА_4, заступника голови ОСОБА_5, секретаря Науменка Олександра Миколайовича та членів комісії ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, що діє відповідно до постанови Ічнянської виборчої комісії № 7 від 12 вересня 2017 року та постанов № 8 та № 9 від 15 вересня 2017 року, у зв'язку з систематичним порушенням комісією Конституції України та Закону України "Про місцеві вибори".
В іншій частині позовних вимог Ічнянської районної партійної організації політичної партії «Наш Край» відмовити.
Стягнути з Ічнянської районної партійної організації політичної партії «Наш Край» на користь Державного бюджету України (код класифікації доходів бюджету 22030106, стягувач - Державна судова адміністрація України) судовий збір в розмірі 7040 (сім тисяч сорок) грн. 00 коп.
Стягнути з Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області на користь Державного бюджету України (код класифікації доходів бюджету 22030106, стягувач - Державна судова адміністрація України) судовий збір в розмірі 7040 (сім тисяч сорок) грн. 00 коп.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий-суддя: В.П. Мельничук
Судді: І.О. Лічевецький
В.Е. Мацедонська