ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
29 серпня 2017 року 16:35 год. №826/8996/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів:
головуючого судді Костенка Д.А., суддів: Вєкуа Н.Г., Шрамко Ю.Т.,
за участю секретаря судового засідання Вовк І.Р.,
позивача - ОСОБА_1, представника відповідачів - Калюжного А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Міністра оборони України Полторака Степана Тимофійовича про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, визнання нечи-нними та скасування наказів від 30.05.2017 №300 та від 15.06.2017 №402,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати нечинним або скасувати наказ Міністра оборони України від 30.05.2017 №300 "Про призов громадян України на військову службу за призовом осіб офіцерського складу у 2017 році";
- визнати нечинним або скасувати наказ Міністра оборони України від 15.06.2017 №402;
- визнати протиправними дії Міністерства оборони України в частині призову офіцерів запасу згідно з наказами Міністра оборони України від 30.05.2017 №300 та від 15.06.2017 №402;
- зобов'язати Міністра оборони України звільнити позивача з військової служби за призовом офіцерів запасу.
В обґрунтування позову зазначено, що оскаржуваними наказами позивача призвано на військову службу за призовом офіцерів запасу. Водночас оскаржувані накази є такими, що не набули чинності, адже не є належним чином зареєстрованим та опублікованим в силу вимог ст. 57 Конституції України, п. 2 постанови КМУ від 28.12.1992 №731.
Представник відповідача надав заперечення проти позову, в яких просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, Міністр оборони України при виданні оскаржуваних наказів діяв межах прав та у спосіб, передбачений Законами України "Про військовий обов'язок і військову службу" і "Про центральні органи виконавчої влади" та Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою КМУ від 26.11.2014 №671 (далі - Положення №671), а оскаржувані накази не підлягали державній реєстрації.
Під час розгляду справи позивач підтримав позов з наведених підстав.
Представник відповідача не визнав позов, просив відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення осіб, які прибули до судового засідання, розглянувши мате-ріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з такого.
Судом встановлено, що наказом Міноборони від 30.05.2017 №300 "Про призов гро-мадян України на військову службу за призовом осіб офіцерського складу у 2017 році" оголо-шено призов осіб офіцерського складу запасу у 2017р.
Наказом Міноборони від 13.06.2017 №320 "Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 30.05.2017 №300" викладено в іншій редакції п. 3 наказу №300 від 30.05.2017, а саме "Наказ розіслати що з розрахунком розсилки."
Наказом Міноборони від 15.06.2017 №402, витяг з якого наявний у справі, прийнято рішення призвати на військову службу за призовом осіб офіцерського складу строком на 18 місяців, зокрема у п. 194 вказано позивача.
Оцінюючи доводи сторін, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України від 17.03.2011 № 3166-VI "Про центральні органи виконавчої влади" Міністерство у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, які підписує міністр.
Згідно з п. 27 ч. 2 ст. 8 цього Закону та пп. 20 п. 10 Положення про Міністерство оборони України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 №671, Міністр, як керівник міністерства, підписує накази міністерства.
Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 №671 (далі - Положення) закріплено, що Міністерство оборони України (Міноборони) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Міноборони є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва.
Міноборони є органом військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили.
Відповідно до п. 8 Положення накази Міноборони, видані в межах повноважень, передбачених законом, є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями незалежно від форми власності і громадянами.
Відповідно до пп. 55 п. 4 Положення Міноборони відповідно до покладених на нього завдань призиває в разі потреби громадян, яким присвоєно відповідне первинне військове звання офіцера запасу, для проходження військової служби осіб офіцерського складу.
Державна реєстрація нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконав-чої влади, які виступають суб'єктами нормотворення здійснюється відповідно до Указу Пре-зидента України від 03.10.1992 №493/92 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" та Положення про державну реєстра-цію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 №731 (далі - Положення).
Як зазначає представник відповідача і підтверджується наявною у справі копією листа Міноборони від 31.05.2017 №220/115/н, відповідно до п. 2 Указу Президента України від 03.10.1992 № 493/92 та п. 6 Положення вищезазначений наказ від 30.05.2017 №300 було подано до Міністерства юстиції України на державну реєстрацію.
Наказом Міністерства юстиції України від 06.06.2017 №1816/5, копія якого наявна у справі, наказ від 30.05.2017 №300 визнано таким, що не підлягає реєстрації, відповідно до пп. "в", "д" п. 5 Положення.
Відповідно до пп. "в", "д" п. 5 Положення на державну реєстрацію не подаються акти оперативно-розпорядчого характеру (разові доручення) (пп. в); спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не мають нових правових норм (пп. д).
Таким чином, враховуючи те, що оскаржувані наказі не підлягали державній реєстра-ції та після подачі на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України були повернуті відповідачу, як такі, що не підлягають реєстрації, суд дійшов висновку про необґрунтова-ність доводів позивача щодо нечинності оскаржуваних наказів.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з вико-нанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та терито-ріальної цілісності України, здійснюється Законом України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу", який також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Пунктом 5 ст. 11 цього Закону визначено, що Громадянам України, які мають освітній ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, пройшли повний курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу, склали встановлені іспити та атестовані до офіцерського складу, присвоюється відповідне первинне військове звання офіцера запасу. У разі потреби вони за наказом Міністра оборони України підлягають призову для проходження військової служби осіб офіцерського складу.
Пунктом 7 ст. 23 цього Закону Передбачено, що для громадян України, які призвані на військову службу, встановлюються такі строки військової служби в календарному обчисленні: для осіб офіцерського складу, які проходять військову службу за призовом, - до 18 місяців.
На виконання вимог цього Закону Міністром оборони України було видано наказ (по особовому складу) від 15.06.2017 №402, пунктом 194 якого позивача призвано на військову службу за призовом осіб офіцерського складу строком на 18 місяців.
Враховуючи встановлені судом обставини та наведені мотиви, суд дійшов висновку про те, що при прийнятті оскаржуваних наказів відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, відповідно до Законів України "Про військовий обов'язок і військову службу" і "Про центральні органи виконавчої влади" та Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою КМУ від 26.11.2014 №671, і суд не вбачає підстав для визнання нечинними і скасування цих наказів, а також визнання протиправними дій, про які зазначає позивач у своєму позові, у зв'язку з чим в його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 69-71, 76, 79, 86, 94, 158-163 КАС України, суд
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова мо-же бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії її повного тексту.
Головуючий суддя Д.А. Костенко
Судді: Н.Г. Вєкуа
Ю.Т. Шрамко