Постанова від 18.10.2017 по справі 821/1336/17

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/1336/17

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Вітічак О.Р.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

третьої особи - ОСОБА_3,

представника третьої особи - ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "ФІДОБАНК" до державного реєстратора прав на нерухоме майно, приватного нотаріуса Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_5, третя особа: ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування рішень,

встановив:

Публічне акціонерне товариство "ФІДОБАНК" (далі - позивач) звернулося з адміністративним позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно, приватного нотаріуса Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_5 (далі - відповідач), третя особа: ОСОБА_3, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 11.10.2017 р., просить визнати протиправними та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.01.2017 р. індексні номери 33448024, 33448108, 33448827, 33448918, прийняті державним реєстратором прав на нерухоме майно - приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_5

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 17.01.2017 р. приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу прийнято рішення про державну реєстрації прав та обтяжень індексні номери 33448024, 33448108, 33448827, 33448918, якими припинено записи про обтяження іпотекою та забороною на відчуження квартир №№ 11, 12 будинку № 104-В по вул.Потьомкінській в м.Херсоні, іпотекодержателем яких є ПУАТ "ФІДОБАНК". Дані рішення прийняті на підставі підроблених документів - довіреності від 25.06.2015 р. № 1777, виданої на ім'я ОСОБА_6, та листів ПУАТ "ФІДОБАНК" від 26.04.2016 р. №№ 27-4-9/3928-ЮРД, 27-4-9/3930-ЮРД про надання згоди на зняття заборони відчуження та припинення іпотек у зв'язку з виконанням ОСОБА_3 зобов'язань за кредитними договорами у повному обсязі. Вказує на те, що ОСОБА_7 ніколи не працював в ПУАТ "ФІДОБАНК" та не надавав послуг цивільно-правового характеру; банком довіреність на ОСОБА_7 не видавалася, а за № 1777 в банку облікована довіреність на ім'я ОСОБА_8 від 02.07.2015 р.; листи від 26.04.2016 р. № 27-4-9/3928-ЮРД, № 27-4-9/3930-ЮРД ПУАТ "ФІДОБАНК" не готувалися та не видавалися, оскільки ОСОБА_3 є проблемним боржником та має несплачену прострочену заборгованість за кредитними договорами; документи від 26.04.2016 р. за номерами 27-4-9/3928-ЮРД, 27-4-9/3930-ЮРД не могли реєструватися в кореспонденції на корпоративному кварталі, оскільки реєстр "ЮРД" не використовувався з 2015 року, а в 2016 році не було індексу підрозділу "27-4-9". 07.08.2017 р., у зв'язку з даними фактами, до Херсонського відділу поліції ГУНП в Херсонській області подано заяву про вчинене кримінальне правопорушення, яку зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 12017230040004294 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.358 КК України (ведеться досудове розслідування). Крім того, 20.07.2016 р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відомості про рішення державного органу про припинення юридичної особи ПУАТ "ФІДОБАНК" в результаті ліквідації, у зв'язку з чим відповідно до п.5 ч.1 ст.248 ЦК України представництво за довіреністю припиняється. Окрім того, наказом уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ПУАТ "ФІДОБАНК" ОСОБА_9 від 20.05.2016 р. № 9 відкликані та визнані такими, що втратили чинність, всі довіреності, видані банком з 20.05.2015 р. до 20.05.2016 р. Проте відповідач, в порушення вимог п.8 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. № 1127, ст.ст.10, 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", належним чином не перевірила наявність відповідних повноважень у ОСОБА_7 діяти від імені ПУАТ "ФІДОБАНК", не запросила додаткових документів для підтвердження повноважень представника заявника, не перевірила інформацію про таку особу, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та прийняла неправомірні рішення, якими припинила записи про обтяження іпотекою та забороною відчуження квартир №№ 11, 12 будинку № 104-В по вул.Потьомкінській в м.Херсоні

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити, оскільки оскаржувані рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень прийняті на підставі документів, які подано не уповноваженою особою, що є підставою для відмови в державній реєстрації прав.

Представник відповідача визнала позовні вимоги, оскільки на час прийняття оскаржуваних рішень приватному нотаріусу не було відомо про те, що документи було подано не уповноваженою особою і що вони не видавалися ПУАТ "ФІДОБАНК".

Третя особа та його представник заперечували проти задоволення позовних вимог. Зазначили, що рішенням Суворовського районного суду м.Херсона від 24.09.2010 р. по справі № 2-5679/10 розірвано договори кредиту від 23.09.2008 р. № 49-840зн/49/08-47 та від 22.10.2008 р. № 55-840зн/49/08-53 та стягнено із ОСОБА_3 на користь ПАТ "СЕБ Банк", правонаступником якого є ПУАТ "ФІДОБАНК" заборгованість за цими кредитними договорами - 724050,32 грн. та 603809,10 грн. відповідно. В подальшому ОСОБА_3 отримано від ПУАТ "ФІДОБАНК" довідку про стан заборгованості станом на 25.04.2016 р., яку повністю погашено, що підтверджується квитанціями від 26.04.2016 р. № 232000251 на суму 605629,10 грн. та № 232000250 грн. на суму 724050,32 грн. Таким чином станом на момент вчинення оскаржуваних реєстраційних дій ОСОБА_3 не мав заборгованості за кредитними договорами, у зв'язку з чим іпотека за договорами іпотеки від 23.09.2008 р. № 49-840зн/49/08-ІД-47 та від 22.10.2008 р. № 55-840зн/49/08-ІД-53 була припиненою, а відтак, скасування відповідачем записів про обтяження іпотекою нерухомого майна жодним чином не порушує прав позивача, оскільки ПУАТ "ФІДОБАНК", наразі, не є іпотекодержателем нерухомого майна. Також вказують на пропуск позивачем строків звернення до суду. Просять відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення сторін, третьої особи та його представника, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 23.09.2008 р. між АБ "Факторіал-Банк", правонаступником якого згідно п.1.1 статуту є ПУАТ "ФІДОБАНК", та ОСОБА_3 укладено договір кредиту № 49-840зн/49/08 на споживчі потреби, відповідно до якого позивач надав кредит у сумі 92750 доларів США з процентною ставкою 13 % з кінцевим терміном повернення - 21.10.2015 р.

В забезпечення виконання зобов'язань за цим кредитним договором, між банком та ОСОБА_3 23.09.2008 р. укладено іпотечний договір № 49-840зн/49/08-ІД-47, посвідчений приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_10, згідно якого в іпотеку банку передано двокімнатну квартиру загальною площею 97,5 кв. м, житловою площею 36,0 кв. м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1. Пунктом 1.4 іпотечного договору визначено, що заставна вартість двокімнатної квартири складає 655405 грн.

Одночасно приватним нотаріусом Херсонської міського нотаріального округу ОСОБА_10 за реєстраційним номером 4493 накладено заборону на відчуження нерухомого майна.

22.10.2008 р. між АБ "Факторіал-Банк", правонаступником якого згідно п.1.1 статуту є ПАТ "ФІДОБАНК", та ОСОБА_3 укладено договір кредиту № 55-840зн/49/08 на споживчі потруби, відповідно до якого позивач надав кредит у сумі 73140 доларів США з процентною ставкою 13 % з кінцевим терміном повернення - 21.10.2015 р.

В забезпечення виконання зобов'язань за цим кредитним договором, між банком та ОСОБА_3 22.10.2008 р. укладено іпотечний договір № 55-840зн/49/08-ІД-53, посвідчений приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_11, згідно якого в іпотеку банку передано однокімнатну квартиру, загальною площею 76,5 кв. м, житловою площею 14,2 кв. м, що розташована за адресою: АДРЕСА_2. Пунктом 1.4 іпотечного договору визначено, що заставна вартість однокімнатної квартири складає 514241 грн.

Одночасно приватним нотаріусом Херсонської міського нотаріального округу ОСОБА_11 за реєстраційним номером 3870 накладено заборону на відчуження нерухомого майна.

На підставі договорів іпотеки від 11.09.2008 р. приватними нотаріусами Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_10. І.М. та ОСОБА_11 було внесено відомості про реєстрацію предметів іпотеки (реєстраційні номери: 7960023, 8103241), накладено заборону відчуження вищезазначеного нерухомого майна та внесено запис про обтяження до Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (реєстраційні номери обтяження: 7960078, 8103157).

17.07.2017 р. приватним нотаріусом Херсонського нотаріального округу ОСОБА_5 були прийняті наступні рішення:

- про державну реєстрацію прав та обтяжень індексний номер 33448024, індексний номер 33448108, якими припинено записи про обтяження іпотекою та забороною на відчуження квартири № 11, що розташована за адресою: м.Херсон, вул.Потьомкінська (попередня назва вулиці ОСОБА_12), буд.104-В в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

- про державну реєстрацію прав та обтяжень індексний номер 33448827, індексний номер 33448918, якими припинено записи про обтяження іпотекою та забороною на відчуження квартири № 12, що розташована за адресою: м.Херсон, вул.Потьомкінська (попередня назва вулиці ОСОБА_12), буд.104-В в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

23.06.2017 р. позивачем отримано Інформаційні довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження нерухомого майна щодо об'єкта нерухомо майна, з яких стало відомо про наявність вищевказаних рішень відповідача.

21.07.2017 р. за вих. № 1-2/222-ЛК/1 уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПУАТ "ФІДОБАНК" звернулася до приватного нотаріуса Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_5 із заявою про скасування рішень від 17.01.2017 р. щодо припинення іпотеки та заборони, на яку 01.08.2017 р. отримало відмову за вих. № 269/01-16.

Не погоджуючись з прийнятими відповідачем рішеннями, ПУАТ "ФІДОБАНК" звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства та встановлених під час судового розгляду фактичних обставин справи.

Приписами ст.1 Закону України "Про іпотеку" від 05.06.2003 р. № 898-IV (далі - Закон № 898-IV) визначено, що іпотека - вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом.

Обтяження нерухомого майна іпотекою підлягає державній реєстрації відповідно до закону (ст.4 Закону № 898-IV).

Пунктом 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 р. № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV) передбачено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Положеннями ст.4 Закону № 1952-IV встановлено, що державній реєстрації прав підлягають: 1) право власності; 2) речові права, похідні від права власності: право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; іпотека; право довірчої власності; інші речові права відповідно до закону; 3) право власності на об'єкт незавершеного будівництва; 4) заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.

З приписів п.2 ч.1, ч.3 ст.10 Закону № 1952-IV слідує, що нотаріус є державним реєстратором, який: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі; 4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень; 5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав; 6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом; 7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав); 8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав; 9) формує реєстраційні справи у паперовій формі; 10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону № 1952-ІV державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (ч.2 ст.18 Закону № 1952-ІV).

Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначено Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. № 1127 (далі - Порядок № 1127).

Згідно п.6 Порядку № 1127 державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім випадків, передбачених цим Порядком.

Відповідно до п.8 Порядку № 1127 під час формування та реєстрації заяви у базі даних заяв державний реєстратор, уповноважена особа встановлює особу заявника на підставі передбаченого Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особи чи її спеціальний статус" документа, що посвідчує таку особу. У разі подання заяви уповноваженою на те особою державний реєстратор, уповноважена особа перевіряє обсяг повноважень такої особи на підставі документа, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи. Обсяг повноважень особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи, перевіряється на підставі відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, за допомогою порталу електронних сервісів.

Разом із заявою заявник подає оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав, та документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав (п.9 Порядку № 1127).

Пунктом 18 Порядку № 1127 визначено, що за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації. Рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації за умови вчинення дій та/або процедур, передбачених цим Порядком під час розгляду заяви, приймається державним реєстратором у будь-який час до закінчення строку державної реєстрації прав.

Згідно ч.1 ст.17 Закону № 898-IV іпотека припиняється у разі: припинення основного зобов'язання або закінчення строку дії іпотечного договору; реалізації предмета іпотеки відповідно до цього Закону; набуття іпотекодержателем права власності на предмет іпотеки; визнання іпотечного договору недійсним; знищення (втрати) переданої в іпотеку будівлі (споруди), якщо іпотекодавець не відновив її. Якщо предметом іпотечного договору є земельна ділянка і розташована на ній будівля (споруда), в разі знищення (втрати) будівлі (споруди) іпотека земельної ділянки не припиняється; з інших підстав, передбачених цим Законом.

Відомості про припинення іпотеки підлягають державній реєстрації у встановленому законодавством порядку (ч.3 ст.17 Закону № 898-IV).

Частиною 5 ст.26 Закону № 1952-IV передбачено, що внесення змін до записів Державного реєстру прав, зупинення реєстраційних дій, внесення запису про скасування державної реєстрації прав або скасування рішення державного реєстратора здійснюються у порядку, передбаченому для державної реєстрації прав (крім випадків, коли такі дії здійснюються у порядку, передбаченому статтею 37 цього Закону).

Статтею 27 Закону № 1952-IV визначено підстави для державної реєстрації прав, зокрема державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі:1) укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; 2) свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 3) свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 4) виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів; 5) свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката; 6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката; 7) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; 8) державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року; 9) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно; 10) ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди; 11) заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно; 12) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації; 13) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; 14) інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.

Державна реєстрація обтяжень проводиться на підставі: 1) рішення суду щодо обтяження речових прав на нерухоме майно, що набрало законної сили; 2) рішення державного виконавця, приватного виконавця щодо обтяження речових прав на нерухоме майно; 3) визначеного законодавством документа, на якому нотаріусом вчинено напис про накладення заборони щодо відчуження нерухомого майна; 4) рішення органу місцевого самоврядування про віднесення об'єктів нерухомого майна до застарілого житлового фонду; 5) договору, укладеного в порядку, визначеному законом, яким встановлюється обтяження речових прав на нерухоме майно, чи його дубліката; 6) закону, яким встановлено заборону користування та/або розпорядження нерухомим майном; 7) інших актів органів державної влади та посадових осіб згідно із законом.

Отже, законодавством регламентовано порядок вчинення державним реєстратором (нотаріусом) реєстраційних дій та перелік документів, наявність яких є необхідною для внесення відповідних записів до Реєстру.

При цьому, системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що особа, яка звертається до державного реєстратора з вимогами про вчинення державної реєстрації, повинна підтвердити наявність у неї відповідних повноважень, а державний реєстратор (нотаріус) - їх перевірити.

З матеріалів справи слідує, що відповідачу було надано наступні документи, на підставі яких приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_5 здійснено оскаржувані позивачем рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень:

- заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо припинення іпотеки та заборони стосовно квартири АДРЕСА_3, які прийняті 17.01.2017 р. за реєстраційними номерами 20569125, 20569246; квитанції від 17.01.2017 р. №№ 752111, 132357 про сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав; повідомлення ПУАТ "ФІДОБАНК" від 26.04.2016 р. вих. № 27-4-9/3930-ЮРД про надання дозволу на зняття заборони на відчуження та припинення іпотеки щодо нерухомого майна: квартири, що знаходиться за адресою: м.Херсон, вул.Потьомкінська (ОСОБА_12)АДРЕСА_4, у зв'язку зі сплатою зобов'язання за кредитним договором № 49-849зн/49/08 від 23.09.2008 р. у повному обсязі; іпотечний договір № 49-840зн/49/08-ІД-47 від 23.09.2008 р.; довіреність від 25.06.2015 р. № 1777, видана ПУАТ "ФІДОБАНК" ОСОБА_7 на представлення його інтересів; паспорт, виданий на ім'я ОСОБА_7, та ідентифікаційний код даної особи (на підставі цих документів приватним нотаріусом прийнято рішення: про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.01.2017 р. № 33448024, відповідно до якого проведено державну реєстрацію іншого речового права - іпотека на квартиру з реєстраційним номером 60684165101, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 за суб'єктом: ПУАТ "ФІДОБАНК"; про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.01.2017 р. № 33448108, відповідно до якого проведено державну реєстрацію обтяження - заборона на нерухоме майно на квартиру з реєстраційним номером 60684165101, що розташована за адресою: АДРЕСА_5);

- заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо припинення іпотеки та заборони стосовно квартири АДРЕСА_6, які прийняті 17.01.2017 р. за реєстраційними номерами 20570305, 20570466; квитанції від 17.01.2017 р. №№ 752111, 132357 про сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав; повідомлення ПУАТ "ФІДОБАНК" від 26.04.2016 р. вих. № 27-4-9/3928-ЮРД про надання дозволу на зняття заборони на відчуження та припинення іпотеки щодо нерухомого майна: квартири, що знаходиться за адресою: м.Херсон, вул.Потьомкінська (ОСОБА_12)АДРЕСА_7, у зв'язку зі сплатою зобов'язання за кредитним договором № 55-849зн/49/08 від 22.10.2008 р. у повному обсязі; іпотечний договір № 55-840зн/49/08-ІД-53 від 22.10.2008 р.; довіреність від 25.06.2015 р. № 1777, видана ПУАТ "Фідобанк" ОСОБА_7 на представлення його інтересів; паспорт, виданий на ім'я ОСОБА_7, та ідентифікаційний код даної особи (на підставі цих документів приватним нотаріусом прийнято рішення: про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.01.2017 р. № 33448827, відповідно до якого проведено державну реєстрацію іншого речового права - іпотека на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_8 за суб'єктом: ПУАТ "ФІДОБАНК"; про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.01.2017 р. № 33448918, відповідно до якого проведено державну реєстрацію обтяження - заборона на нерухоме майно на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_8.).

З наданих відповідачем копій реєстраційних справ слідує, що заяви від імені ПУАТ "ФІДОБАНК" щодо зняття іпотек та заборон на відчуження вищевказаних квартир подано ОСОБА_7, яким було надано довіреність від 25.06.2015 р. № 1777 на представлення інтересів ПУАТ "ФІДОБАНК".

Між тим судом встановлено, що на підставі постанови Національного банку України "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "ФІДОБАНК" до категорії неплатоспроможних" виконавчою від 20.05.2016 р. № 8 виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб" прийнято рішення "Про запровадження тимчасової адміністрації в ПУАТ "ФІДОБАНК" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку" від 20.05.2016 р. № 783.

В подальшому на підставі постанови Національного банку України "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "ФІДОБАНК" від 18.07.2016 р. № 142-рш виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення "Про початок процедури ліквідації ПУАТ "ФІДОБАНК" та делегування повноважень ліквідатора банку" від 19.07.2016 р. № 1265, згідно якого розпочато процедуру ліквідації ПУАТ "ФІДОБАНК", призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та делеговано всі повноваження ліквідатора, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_9 з 20.07.2016 р. по 19.07.2018 р. включно.

Відомості про рішення державного органу про припинення юридичної особи ПУАТ "ФІДОБАНК" в результаті ліквідації внесені 20.07.2016 р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 10741780054001946.

Положеннями п.5 ч.1 ст.248 ЦК України визначено, що представництво за довіреністю припиняється у разі припинення юридичної особи, яка видала довіреність.

Крім того, наказом уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ПУАТ "ФІДОБАНК" Коваленка О.В. "Про відзив довіреностей" від 20.05.2016 р. № 9 відкликано всі довіреності, видані банком до 20 травня 2016 року, та визнані такими, що втратили чинність всі довіреності, видані банком до 20.05.2016 р. з 20.05.2016 р. Також зобов'язано всіх співробітників банку, які мають довіреності, що втратили чинність згідно п.1 наказу, передати оригінали таких довіреностей до Центру корпоративного правління банку не пізніше 23.05.2016 р. (а.с.97).

Тобто, на час звернення ОСОБА_7 до відповідача із заявами про припинення іпотек та заборон відчуження квартир №№ 11, 12 будинку № 104-В по вул.Потьомкінській в м.Херсоні, останній не мав повноважень на представлення інтересів ПУАТ "ФІДОБАНК", оскільки надана ним приватному нотаріусу довіреність від 25.06.2015 р. № 1777 втратила чинність згідно вимог п.5 ч.1 ст.248 ЦК України та наказу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 20.05.2016 р. № 9.

Таким чином, оскаржувані ПУАТ "ФІДОБАНК" рішення відповідача від 17.01.2017 р. індексні номери 33448024, 33448108, 33448827, 33448918 прийняті на підставі документів, поданих не уповноваженою особою - ОСОБА_7, що відповідно до п.2 ч.1 ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" є підставою для відмови в державній реєстрації прав.

Окремо суд бере до уваги те, що згідно інформації Центру адміністрування персоналу та управління винагородою ПУАТ "ФІДОБАНК" від 10.04.2017 р. № 31/8-3 ОСОБА_7 ніколи не працював в ПУАТ "ФІДОБАНК", послуги цивільно-правового характеру не надавав (а.с.66). Згідно електронного реєстру виданих банківських довіреностей, довіреність на ОСОБА_7 не видавалася, за № 1777 в банку обліковується довіреність на ОСОБА_8 від 02.07.2015 р., на підтвердження чого позивачем надано довіреність від 02.07.2015 р. № 1777 та довідку від 25.07.2017 р. № 1-4-2-3/94-ЛК-БТ/1 (а.с.64, 65).

Також представником позивача зазначено, що надані ОСОБА_7 листи ПУАТ "ФІДОБАНК" від 26.04.2016 р. № 27-4-9/3928-ЮРД та від 26.04.2016 р. № 27-4-9/3930-ЮРД про надання дозволу на припинення іпотек та зняття заборон відчуження квартир №№ 11, 12 будинку № 104-В по вул.Потьомкінській в м.Херсоні у зв'язку з повним виконанням ОСОБА_3 зобов'язань за кредитними договорами, банком не готувалися та не видавалися.

Дані обставини підтверджуються довідкою Центру інформаційних технологій ПУАТ "ФІДОБАНК" від 02.08.2017 р., відповідно до якої за номерами 27-4-9/3928-ЮРД від 26.04.2016 р. та 27-4-9/3930-ЮРД від 26.04.2016 р. документи не могли реєструватися в кореспонденції на корпоративному порталі по тій причині, що реєстр "ЮРД" не використовувався з 2015 року і в 2016 році не було індексу підрозділу "27-4-9" (а.с.67).

За даними фактами уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб звернулася до Херсонського міського відділу поліції ГУНП в Херсонській області із заявою від 07.08.2017 р. про вчинене кримінальне правопорушення, яку зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 12017230040004294 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.358 КК України (а.с.63).

Крім того, у листі від 21.07.2017 р. № 1-2/222-ЛК/1, адресованого приватному нотаріусу Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_5, уповноважена особа Фонду гарантування вкладів на ліквідацію ПУАТ "ФІДОБАНК" ОСОБА_9 зазначив про наявність у ОСОБА_3 станом на 17.01.2017 р. та на 21.07.2017 р. простроченої заборгованості за договором кредиту від 23.09.2008 р. № 49-840зн/49/08 у сумі 120261,59 доларів США, за договором кредиту від 22.10.2008 р. № 55-840зн/49/08 - 100232,54 доларів США (а.с.59).

Надані представником третьої особи в судовому засіданні квитанції від 26.04.2016 р. №№ 232000251, 232000250 щодо сплати ОСОБА_3 сум за кредитними договорами не стосуються предмету позову, оскільки суд у даній справі перевіряє правомірність вчинення приватним нотаріусом реєстраційних дій, пов'язаних з припиненням іпотек та заборон на відчуження квартир №№ 11, № 12 будинку № 104-В по вул.Потомкінській в м.Херсоні, яка полягає у дотриманні процедури прийняття заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, наявності повноважень у особи, яка її подала, перевірки повноти наданих документів та прийняття за результатами розгляду відповідного рішення. Вищевказані квитанції не долучалися до документів, які подавалися разом із заявами про припинення іпотек та заборон відчуження квартир.

Твердження представника третьої особи стосовно того, що ПУАТ "ФІДОБАНК" не є особою, права якої порушено оскаржуваними реєстраційними діями та рішеннями державного реєстратора, є безпідставними, оскільки квартири №№ 11, № 12 будинку № 104-В по вул.Потомкінській в м.Херсоні були передані ПУАТ "ФІДОБАНК" в іпотеку в рахунок забезпечення виконання зобов'язань ОСОБА_3 за кредитними договорами, а тому припинення записів про обтяження іпотекою та забороною відчуження цих квартир безпосередньо впливає на права та інтереси ПУАТ "ФІДОБАНК", так як у разі порушення боржником основного зобов'язання відповідно до іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити забезпечені нею вимоги за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими особами, права чи вимоги яких на передане в іпотеку нерухоме майно зареєстровані після державної реєстрації іпотеки.

Доводи представника третьої особи про пропуск ПУАТ "ФІДОБАНК" строку звернення до суду суд вважає помилковими, так як про наявність оскаржуваних рішень позивачу стало відомо з Інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 12.06.2017 р., а з позовом ПУАТ "ФІДОБАНК" звернулося до суду 05.09.2017 р., тобто в межах встановленого ч.2 ст.99 КАС України шестимісячного строку з дня, коли позивач дізнався про порушення своїх прав та інтересів.

Посилання представника третьої особи на відкритість доступу до реєстрів прав на нерухоме майно та їх обтяжень не спростовує встановленого судом факту того, що ПУАТ "ФІДОБАНК" про порушення своїх прав та інтересів дізналося у червні 2017 року.

Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про протиправність рішень відповідача від 17.01.2017 р. індексні номери 33448024, 33448108, 33448827, 33448918, оскільки вони прийняті на підставі документів, поданих не уповноваженою особою - ОСОБА_7, внаслідок чого підлягають скасуванню, а позов ПУАТ "ФІДОБАНК" задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст.94 КАС України понесені позивачем судові витрати у розмірі 1600 грн. підлягають стягнення з відповідача.

Керуючись ст.ст.8, 9, 11, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.01.2017 р. № 33448024, № 33448108, № 33448827, № 33448918, прийняті державним реєстратором прав на нерухоме майно - приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_5.

Стягнути з приватного нотаріуса Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_5 на користь Публічного акціонерного товариства "ФІДОБАНК" (код ЄДРПОУ 14351016) судовий збір у сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 жовтня 2017 р.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 6.3