Справа № 159/2956/17
Провадження № 3/159/1919/17
20 жовтня 2017 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Восковська О.А. розглянувши матеріали справи, які надійшли від Ковельського ВП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого,-
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП,
Поліцейським Ковельського ВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_2 12.07.2017 року складено протокол щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а саме - протокол серії БР №191306 від 12.07.2017 року, про те, що ОСОБА_1 12.07.2017 року близько 04.35 години в м.Ковелі по вул.Луцька керував автомобілем НОМЕР_1 перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п.2.9а ПДР, тим самим вчинивши адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 будучи неодноразово повідомлений про явку до суду, в судові засідання 06.09.2017 року, 25.09.2017 року, 11.10.2017 року та 20.10.2017 року не з'явився з невідомих суду причин, хоча згідно відповіді адресно-довідкового підрозділу УДМС України у Волинській області від 21.08.2017 року ОСОБА_1 зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_2, тобто за адресою, яка вказана у протоколі про адміністративне правопорушення.
За таких обставин вважаю, що ОСОБА_1 був належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не подав, а тому неявка його до суду не перешкоджає розгляду справи по суті.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дослідивши матеріали справи, суддя вважає, що провадження по справі підлягає закриттю на підставі п. 1ст. 247 КУпАП, з огляду на наступне.
У відповідності до вимог ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходам впливу в зв»зку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставі і в порядку встановленому законом, а застосування заходів адміністративного впливу проводиться в межах компетенції того органу, який його застосовує у точній відповідності із законом.
Згідно ст.252 КпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ст.ст.245,280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Пунктом 4.2. Інструкції з оформлення працівниками Державтоінспекцн МВС матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 26.02.2009р. №77, встановлено, що в разі оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КпАП до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються письмові пояснення свідків правопорушення, наявність яких є обов'язковою. А відповідно до п.5.3. цієї ж інструкції результати огляду, проведеного в присутності двох свідків з використанням спеціальних технічних засобів, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.7 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015р. №1452/735 у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому заклад, охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КпАП України
У відповідності до ст.266 КпАП України для проведення огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу в закладах охорони здоров'я є дві підстави а саме: незгода водія на проведення огляду на стан сп'яніння працівником поліції з використанням спеціальних технічних засобів; незгода водія з результатами огляду, проведеного працівником міліції.
Згідно п.5 ст.266 КпАП України огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 12.07.2017 року БР №191306, який був складений поліцейським відносно ОСОБА_1 не містить жодних відомостей про проведення ним огляду водія ОСОБА_1 на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів. Відповідні графи протоколу не заповнені. В протоколі про адмінправопорушення відповідно до встановленого порядку не зазначено такого правопорушення як відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Крім того, ні у протоколі ні у матеріалах справи немає відомостей та обов'язкових письмових пояснень свідків, які б підтвердили відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними у пункті 4 розділу першого Інструкції, затвердженої наказом МВС та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року №1452/735, поліцейський направляє особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Метою огляду в лікувальному закладі є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи. Лікарем проводяться як зовнішній огляд особи, так і лабораторні дослідження. Для лабораторного дослідження відбираються зразки біологічного середовища. Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 3), видається на підставі акта медичного огляду.
Як убачається із копії акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння №564 від 12.07.2017 року, під час медичного огляду ОСОБА_1 у Ковельській ЦРЛ 12.07.2017 року о 04 год. 55 хв. лікарем встановлено, що обстежувана особа має охайний вигляд, адекватна, орієнтована у місці та часі, дихання незмінене, наявна гіперемія шкіри, зіниці не змінені, хода хитка, міміка звичайна.
Крім цього, у п.16 вищевказаного акту лікарем зазначено, що зі слів ОСОБА_1 останній не пам'ятає коли останній раз вживав спиртні напої, однак лабораторне дослідження біологічних зраків не проводилось, в той час як обстежувана особа заперечила вживання алкогольних напоїв.
Відомості про те, що з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння водія ОСОБА_1 працівниками медичного закладу проводились лабораторні дослідження (відбирались зразки біологічного середовища), в акті медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння №564 від 12.07.2017 року - відсутні.
Доказів, які б спростовували наведені обставини суду не надано.
Враховуючи вищевикладене, суддя приходить до висновку, що оскільки огляд водія ОСОБА_1 на стан сп'яніння проводився працівниками поліції всупереч ч.2 ст.266 КУпАП без використання спеціальних технічних засобів, за відсутності двох свідків (без відібраних письмових пояснень таких свідків) та що огляд останнього на стан сп'яніння проводився в закладі охорони здоров'я всупереч ч.3 ст.266 КУпАП, то згідно до вимог ч.5 ст.266 КУпАП огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, проводився з порушенням цієї статті, а тому його слід визнати недійсним.
Таким чином, в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні належні та допустимі докази, які б без сумніву підтверджували факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, а, отже, вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП є не доведеною, і провадження в справі підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, - відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведене, ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, а провадження в даній справі закрити.
Крім цього, відповідно до ст.38 КпАП України, адміністративне стягнення може бути накладено судом не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше як через три місяці з дня його виявлення.
Таким чином, провадження у даній справі підлягає закриттю також у зв'язку із закінченням трьохмісячного строку передбаченого ч.2 ст.38 КУпАП для накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 38, 247 ч.1 п.1, 283,284 КУпАП, суддя, -
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.130 ч.1 КпАП України, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КпАП України у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_3 складу вказаного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Волинської області через Ковельський міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ковельського міськрайонного судуОСОБА_4