Україна
провадження № 2-а/361/516/17, cправа № 361/4899/17
12.10.2017
«12» жовтня 2017 року м.Бровари Київської області
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Василишина В.О.,
при секретарі - Харченко Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу Петровича за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсійного забезпечення,
в с та н о в и в:
У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом, в якому просить визнати протиправним й скасувати розпорядження 182168 від 04 серпня 2017 року про призначення йому пенсії та розрахунок пенсії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області; зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області при призначенні та розрахунку його пенсії взяти стаж за період з
01 січня 2005 року по 31 грудня 2010 року та провести відповідний перерахунок пенсії.
В обґрунтування позову зазначається про те, що позивач має трудовий стаж з 27 лютого 1962 року по 05 квітня 2012 року, що складає 54 роки 2 місяці. Розпорядженням ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 04 серпня 2017 року позивачу призначено пенсію та розраховано стаж. Для обчислення пенсії відповідачем враховано стаж роботи за період з 01 вересня 1974 року по 31 серпня 1979 року, в який середньомісячний заробіток складав 215 карбованців, при тому, що 1 карбованець дорівнював 1 долару США. Однак при нарахуванні пенсії за вказаний період відповідачем 1 радянський карбованець оцінений у 4 грн. 60 коп. замість 25 грн. 00 коп. по курсу валют на даний час. Також знижено загальний стаж роботи позивача до 43 років 7 місяців 29 днів, а період з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2010 року не враховано взагалі. З підстав скасування розпорядження та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсійного забезпечення позивач змушений звернутися до суду.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представники відповідача ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області ОСОБА_3 й ОСОБА_4 позовні вимоги не визнали. Представник відповідача ОСОБА_4 пояснила, що 05 травня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про переведення його пенсії у зв'язку із зміною місця проживання. Розпорядженням 182168 від 04 серпня 2017 року позивачу розрахована пенсія за віком за наявними у матеріалах пенсійної справи документами. Відповідно до пенсійної справи трудовий стаж ОСОБА_1 складає 43 роки 7 місяців 28 днів. Розрахунок пенсії проведений відповідно до заробітку з 1974 по 1979 роки.
Вислухавши пояснення позивача, заперечення представників відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що 22 листопада 2001 року ОСОБА_1 Управлінням по Люберецькому району Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації по місту Москва та Московській області призначено пенсію за віком. При призначенні пенсії визначено загальний стаж роботи 43 роки 7 місяців 28 днів. Стаж роботи позивача зараховано по 15 листопада 2001 року. Середньомісячний заробіток визначений за довідкою № 3 за період роботи з 1974 по 1979 роки. Зазначені обставини підтверджуються оригіналом пенсійної справи ОСОБА_1, яка досліджена у судовому засіданні.
05 травня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою, в якій просив запросити його пенсійну справу з пенсійного фонду міста Люберці Московської області Російської Федерації, а також продовжувати виплату призначеної пенсії за віком.
Відповідно до довідки від 25 квітня 2017 року, виданої відділом реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради Київської області ОСОБА_1 з 25 квітня 2017 року значиться зареєстрованим за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Оскаржуваним розпорядженням від 04 серпня 2017 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, зарахований стаж становить 43 роки 7 місяців і 29 днів (15 листопада 2001 року). Загальний розмір пенсії за віком станом на 04 серпня 2017 року становить - 1 469 грн. 85 коп. Стаж роботи позивача зараховано по 15 листопада 2001 року. Для обчислення пенсії відповідачем взято період з 1974 по 1979 роки, тобто на підставі матеріалів, що містяться у пенсійній справі.
Заявляючи вимогу про скасування розпорядження позивач посилається на те, що при призначенні пенсії та її розрахунку відповідачем не взято період роботи з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2010 року.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
За частиною першою статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески. Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Так, відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у сфері пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року (далі - Угода), пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.
Статтею 6 Угоди передбачено, що для встановлення права на пенсію громадянам держав-учасниць Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією Угодою. Розмір пенсії за Угодою обчислюють із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.
Таким чином вказаною угодою передбачено зарахування трудового стаж, набутого на території держав-учасниць, при обчисленні пенсії. Будь-яких винятків щодо застосування зазначеного стажу при перерахунку пенсії угодою не передбачено.
Згідно із частиною першою статті 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Разом з тим, при розгляді даної справи по суті встановлено, що пенсія позивачу призначена 22 листопада 2011 року у Російській Федерації. Зарахований стаж складає 43 роки 7 місяців 28 днів. Стаж позивача зараховано по 15 листопада 2001 року. З підстав проведення перерахунку після призначення пенсії у зв'язку із продовженням трудової діяльності позивач до відповідного управління пенсійного фонду у Російській Федерації не звертався. Спірний період з січня 2005 року по 31 грудня 2010 року у страховий стаж зарахований не був. На даний час у відповідача відсутні будь-які підстави для зарахування такого стажу. Крім того, позивачем не надано довідки про розмір нарахованої заробітної плати у період з 2005 по 2010 роки, що могла бути врахована при призначенні (перерахунку) пенсії.
Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні даного позову з огляду на його необґрунтованість.
Керуючись статтями 159 - 163 КАС України, Броварський міськрайонний суд Київської області,
У задоволенні позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. При відкладенні складення постанови суду в повному обсязі на строк, який не може бути більшим ніж п'ять днів з дня закінчення розгляду справи, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.О.Василишин