Справа № 802/2080/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Альчук М.П.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
12 жовтня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сторчака В. Ю.
суддів: Ватаманюка Р.В. Мельник-Томенко Ж. М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Грін Енерджи" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання дій протиправними та скасування рішень,
В грудні 2016 року товариство з обмеженою відповідальністю "Грін Енерджи" (далі ТОВ "Грін Енерджи") звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі ДАБІ України) про визнання дій протиправними та скасування рішень.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року позов задоволено.
Не погоджуючись з вказаною постановою відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального права і прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні даного позову у повному обсязі.
За приписами п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 04.11.2014 року ТОВ "Грін Енерджи" подано до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області (далі ІДАБІ у Хмельницькій області) декларацію про початок виконання будівельних робіт на Карачківецькій ГЕС за адресою: вул. Набережна, 11/1, с. Карачківці, Чемеровецький район, Хмельницька область, код об'єкта 2302.1, третя категорія складності.
Відповідно до зазначеної декларації: проект будівництва не потребує експертизи проекту у відповідності до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", не потребує видачі містобудівних умов та обмежень відповідно до п.7 наказу Мінрегіонбуду № 109 від 07.07.2011 року "Про затвердження порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки", земельна ділянка використовується для будівництва на підставі договору оренди землі № 2 від 11.09.2014 року, загальна площа будівлі відповідно до проектної документації 113,2 кв.м., основні показники об'єкта будівництва загальна площа - 113,2 кв.м., потужність 189 кВт, кількість працюючих - 3 чол., поверховість - 1 поверх.
Декларація про початок виконання будівельних робіт зареєстрована ІДАБІ у Хмельницькій області 04.11.2014 року за № ХМ 083143070264.
16.12.2014 року УДАБІ у Хмельницькій області за № ХМ 143143490444 зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації даного об'єкту.
27.11.2014 року ТОВ "Грін Енерджи" подано до Департаменту ДАБІ України у Вінницькій області декларацію про початок виконання будівельних робіт, капітальний ремонт Підлісівської ГЕС, розташованої на р. Марківка, с. Підлісівка, Ямпільський р-н, за адресою: вул. Чапаєва, 10а, с. Підлісівка, Ямпільський р-н, Вінницька обл., код об'єкта 2302.1, третя категорія складності. Відповідно до зазначеної декларації: проект будівництва не потребує експертизи проекту у відповідності до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", не потребує видачі містобудівних умов та обмежень відповідно до п. 7 наказу Мінрегіонбуду № 109 від 07.07.2011 року "Про затвердження порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки", не потребує оформлення документів, на підставі яких використовується земельна ділянка для будівництва згідно п. 4 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", загальна площа будівлі відповідно до проектної документації 123,5 кв.м., основні показники об'єкта будівництва загальна площа - 123,5 кв.м., у тому числі пускового комплексу або черги, потужність 89 кВт, у тому числі пускового комплексу або черги, кількість робочих місць - 1 чол., у тому числі пускового комплексу або черги, поверховість - 1 поверх.
Декларація про початок виконання будівельних робіт зареєстрована Департаментом ДАБІ України в Вінницькій області 02.12.2014 року за № ВН 083143360120.
23.12.2014 року Департаментом ДАБІ України в Вінницькій області за № ВН 143143571284 зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації даного об'єкту.
27.11.2014 року ТОВ "Грін Енерджи" подано до Департаменту ДАБІ України у Вінницькій області декларацію про початок виконання будівельних робіт капітальний ремонт Слободо-Підлісівської ГЕС, розташованої на р. Марківка, с. Слобода-Підлісівська, Ямпільський р-н, за адресою: вул. Комсомольська, 29б, с. Слобода-Підлісівська, Ямпільський р-н, Вінницька обл., код об'єкта 2302.1, третя категорія складності.
Відповідно до вказаної декларації: проект будівництва не потребує експертизи проекту у відповідності до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", не потребує видачі містобудівних умов та обмежень відповідно до п. 27 переліку об'єктів, затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 109 від 07.07.2011 року "Про затвердження порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки", не потребує оформлення документів, на підставі яких використовується земельна ділянка для будівництва згідно п. 4 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", загальна площа будівлі відповідно до проектної документації 178,3 кв.м., основні показники об'єкта будівництва площа ремонту - 26.4 кв.м., у тому числі пускового комплексу або черги, потужність 89 кВт, у тому числі пускового комплексу або черги, кількість робочих місць - 1 місце, у тому числі пускового комплексу або черги, поверховість - 1 поверх.
Декларація про початок виконання будівельних робіт зареєстрована Департаментом ДАБІ України у Вінницькій області 02.12.2014 року за № ВН 083143360116.
23.12.2014 року Департаментом ДАБІ України у Вінницькій області за № ВН 143143571288 зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації даного об'єкту.
27.11.2014 року ТОВ "Грін Енерджи" подано до Департаменту ДАБІ України у Вінницькій області декларацію про початок виконання будівельних робіт, капітальний ремонт Придністрянської ГЕС, розташованої на р. Марківка, с. Придністрянське, Ямпільський р-н, за адресою вул. Зарічна, 35а, с. Придністрянське, Ямпільський р-н, Вінницька обл., код об'єкта 2302.1, третя категорія складності.
Відповідно до даної декларації: проект будівництва не потребує експертизи проекту у відповідності до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"; видачі містобудівних умов та обмежень не потребує відповідно до п. 27 переліку об'єктів, затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 109 від 07.07.2011 року "Про затвердження порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки", не потребує оформлення документів, на підставі яких використовується земельна ділянка для будівництва згідно п. 4 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", загальна площа будівлі відповідно до проектної документації 221 кв.м., основні показники об'єкта будівництва площа ремонту - 36,8 кв.м., у тому числі пускового комплексу або черги, потужність 89 кВт, у тому числі пускового комплексу або черги, кількість робочих місць - 1 місце., у тому числі пускового комплексу або черги, поверховість - 1 поверх.
Декларація про початок виконання будівельних робіт зареєстрована Департаментом ДАБІ України у Вінницькій області 02.12.2014 року за № ВН 083143360125.
23.12.2014 року Департаментом ДАБІ України у Вінницькій області за № ВН 143143571283 зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації даного об'єкту.
20.11.2014 року позивачем подано до Департаменту ДАБІ у Вінницькій області декларацію про початок виконання будівельних робіт, капітальний ремонт М'якохідської ГЕС, розташованої на р. Удич, с. М'якохід, Бершадський р-н, за адресою: вул. Шкільна,31, с. М'якохід, Бершадський р-н, Вінницька обл., код об'єкта 2302.1, третя категорія складності.
Відповідно до декларації: проект будівництва не потребує експертизи проекту у відповідності до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", видачі містобудівних умов та обмежень не потребує відповідно до п. 27 переліку об'єктів, затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 109 від 07.07.2011 року "Про затвердження порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки", не потребує оформлення документів, на підставі яких використовується земельна ділянка для будівництва згідно п. 4 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", загальна площа будівлі відповідно до проектної документації 116,8 кв.м., основні показники об'єкта будівництва загальна площа-116,8 кв.м., у тому числі пускового комплексу або черги, потужність 185 кВт, у тому числі пускового комплексу або черги, кількість робочих місць - 1 місце., у тому числі пускового комплексу або черги, поверховість - 1 поверх.
Декларація про початок виконання будівельних робіт зареєстрована Департаментом ДАБІ у Вінницькій області 26.11.2014 року за № ВН 083143300714.
22.12.2014 року Департаментом ДАБІ в Вінницькій області за № ВН 143143550328 зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації даного об'єкту.
20.11.2014 року ТОВ "Грін Енерджи" подано до Департаменту ДАБІ у Вінницькій області декларацію про початок виконання будівельних робіт, капітальний ремонт Сокирянської ГЕС, розташованої на р. Удич, с. Сокиряни, Теплицький р-н, за адресою: вул. Гагаріна, 50, с. Сокиряни, Теплицький р-н, Вінницька обл., код об'єкта 2302.1, третя категорія складності.
Відповідно до зазначеної декларації: проект будівництва не потребує експертизи проекту у відповідності до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", видачі містобудівних умов та обмежень не потребує відповідно до п. 27 переліку об'єктів, затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 109 від 07.07.2011 року "Про затвердження порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки", не потребує оформлення документів, на підставі яких використовується земельна ділянка для будівництва згідно п. 4 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", загальна площа будівлі відповідно до проектної документації 42,7 кв.м., основні показники об'єкта будівництва загальна площа - 42,7 кв.м., у тому числі пускового комплексу або черги, потужність 88,9 кВт, у тому числі пускового комплексу або черги, кількість робочих місць - 1 місце, у тому числі пускового комплексу або черги, поверховість - 1 поверх.
Декларація про початок виконання будівельних робіт зареєстрована Департаментом ДАБІ у Вінницькій області 26.11.2014 року за № ВН 083143300708.
22.12.2014 року Департаментом ДАБІ в Вінницькій області за № ВН 143143550329 зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації даного об'єкту.
20.11.2014 року позивачем подано до Департаменту ДАБІ у Вінницькій області декларацію про початок виконання будівельних робіт, капітальний ремонт Костюківської ГЕС, розташованої на р. Удич, с. Костюківка, Теплицький р-н, за адресою: вул. Леніна, 38, с. Костюківка, Теплицький р-н, Вінницька обл., код об'єкта 2302.1, третя категорія складності.
Відповідно до зазначеної декларації: проект будівництва не потребує експертизи проекту у відповідності до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", видачі містобудівних умов та обмежень не потребує відповідно до п. 27 переліку об'єктів, затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 109 від 07.07.2011 року "Про затвердження порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки", не потребує оформлення документів, на підставі яких використовується земельна ділянка для будівництва згідно п. 4 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", загальна площа будівлі відповідно до проектної документації 42,1 кв.м., основні показники об'єкта будівництва загальна площа - 42,1 кв.м., у тому числі пускового комплексу або черги, потужність 88,9 кВт, у тому числі пускового комплексу або черги, кількість робочих місць - 1 місце, у тому числі пускового комплексу або черги, поверховість - 1 поверх.
Декларація про початок виконання будівельних робіт зареєстрована Департаментом ДАБІ у Вінницькій області 26.11.2014 року за № ВН 083143300709.
22.12.2014 року Департаментом ДАБІ у Вінницькій області за № ВН 143143550327 зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації даного об'єкту.
Наказами ДАБІ України від 11.11.2016 року № 804, 805, 806, 807, 808, 809, 810 скасовано реєстрацію вказаних вище декларацій про початок виконання будівельних робіт та про готовність об'єктів до експлуатації.
Дані накази прийняті на підставі рішень Головного інспектора будівельного нагляду ДАБІ України від 11.11.2016 року № 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, підставою для прийняття яких, в свою чергу, стали службові записки Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду від 25.10.2016 року № 40-212/234-16, № 40-212/235-16, № 40-212/236-16, № 40-212/237-16, № 40-212/238-16, № 40-212/239-16, № 40-212/240-16.
За змістом оскаржених наказів та рішень відповідача реєстрацію декларацій позивача скасовано на виконання вимог ст. 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13.04.2011 року, та Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 466 від 13.04.2011 року, у зв'язку із встановленням факту подання позивачем недостовірних даних у деклараціях, що дає підстави вважати об'єкти самочинним будівництвом.
Вважаючи вказані рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку про те, що відповідачем не доведено у встановленому законом порядку фактів надання позивачем недостовірних даних у його деклараціях, а також фактів самочинного будівництва його об'єктів, а тому скасовуючи реєстрацію поданих позивачем та зареєстрованих у встановленому законом порядку декларацій відповідач діяв не на підставі, не у спосіб, та поза межами визначених законом повноважень
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 17.02.2011 року №3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України від 14.10.1994 року № 208/94-ВР «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», Порядком виконання підготовчих робіт затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466 та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 .
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I-III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Згідно ч. 7 цієї статті Закону декларацію про початок виконання будівельних робіт може бути скасовано органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі:
1) подання замовником заяви про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт;
2) отримання відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою;
3) встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно із ч. 1 ст. 39 цього ж Закону прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів (ч. 4 ст. 39 Закону №3038-VI).
Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката (ч. 5 ст. 39 Закону №3038-VI ).
Орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає декларацію про готовність об'єкта до експлуатації замовникові, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації.
Рішення про реєстрацію або повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації може бути розглянуто у порядку нагляду центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (без права реєстрації декларації), або оскаржено до суду (ч. 6 ст. 39 Закону №3038-VI ).
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Згідно п. 22 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 466 від 13.04.2011 року, у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю також скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.
Згідно із п. 22 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13.04.2011 року, у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю також скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.
Виходячи із вищезазначеного, орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію декларації у разі виявлення недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларація інформація, яка зазначена в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право на будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта.
В усіх інших випадках орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування декларації, що набрало законної сили.
Таким чином, прийняття контролюючим органом рішення про скасування реєстрації декларації може мати місце за таких умов: перше, якщо виявлено недостовірні дані у зареєстрованій декларації; друге, виявлені недостовірні дані є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.
При цьому, згідно із пп. 3 ч. 7 ст. 36, ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п. п. 5, 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 533 від 23.05.2011 року, встановлення достовірності даних, наведених у декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації тощо, можливе лише під час проведення позапланової перевірки як заходу державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), із дотриманням відповідних підстав та строків.
З матеріалів справи слідує, що органом державного архітектурно-будівельного контролю перевірка об'єктів позивача не проведена.
Натомість, як встановлено судом першої інстанції з письмових заперечень представника відповідача, останній намагався провести відповідні перевірки на підставі письмових звернень Генеральної прокуратури України від 16.06.2016 року № 26/3-34217-16, від 30.06.2016 року № 26/3-34217-16 та від 30.09.2016 року № 26/3-34217-16. Проте, перевірки проведені не були, у зв'язку із не допуском позивачем посадових осіб відповідача до об'єктів перевірки, що підтверджується наявними в матеріалах справи відповідних актів, протоколів про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та приписів про усунення порушень.
При цьому, як вірно зазначено судом першої інстанції, недопуск до проведення перевірки є підставою для вжиття заходів, передбачених Законом України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", однак не надає органам державного архітектурно-будівельного контролю права визначати та виявляти наявність недостовірних даних у зареєстрованих деклараціях та визнавати об'єкти контролю самочинним будівництвом.
Окрім того, як вже було зазначено, згідно з приписами ч. 2 ст. 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п. 22 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 466 від 13.04.2011 року, п. 22 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13.04.2011 року, об'єкт вважається самочинним будівництвом, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта.
Разом з цим, зміст оскаржених наказів та рішень відповідача не містить жодної з вказаних чи будь-яких інших передбачених законом підстав, за яких відповідач дійшов висновку про те, що об'єкти позивача можна вважати самочинним будівництвом.
Також в апеляційній скарзі відповідач посилається на пояснення головного інженера проектів ОСОБА_2К щодо того, що ним проектна документація не розроблялась та не погоджувалася і авторський нагляд не здійснювався.
При цьому, судом апеляційної інстанції встановлено, що на вимогу суду першої інстанції ТОВ "Грін Енерджи" надано копії договорів про технічний нагляд № 92-14-ч від 29.09.2014 року, № 116-14-б, № 117-14-т, № 118-14-т, № 119-14-я, № 120-14-я, № 121-14-я від 17.11.2014 року на об'єктах позивача та доданих до них копій кваліфікаційного сертифікату інженера технічного нагляду ОСОБА_3
Також до матеріалів справи долучені копії належним чином затверджених робочих проектів капітального ремонту об'єктів позивача, а саме: М'якохідської ГЕС, Підлісівської ГЕС, Слободо-Підлісівської ГЕС, Придніпрянської ГЕС, Костюківської ГЕС, Карачківської ГЕС та Сокирянської ГЕС.
Окрім того, згідно з п. 2 Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007 року, авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проекту об'єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими особами (далі - генеральний проектувальник) відповідно до законодавства та договору із замовником (забудовником) протягом усього періоду будівництва і передбачає контроль за відповідністю будівельно-монтажних робіт проекту.
Згідно п. 3 Порядку, генеральний проектувальник:
-залучає у разі необхідності для здійснення авторського нагляду субпідрядні проектні організації, які брали участь у розробленні окремих розділів проектної документації об'єкта архітектури;
-здійснює відповідно до договору про розроблення проекту об'єкта архітектури авторський нагляд за підготовкою робочої документації або окремих її розділів у тому разі, коли така документація розробляється іншим суб'єктом архітектурної діяльності;
-утворює групу авторського нагляду з числа розробників проекту або уповноважених осіб, на яку покладається здійснення авторського нагляду. До здійснення авторського нагляду за виконанням окремих видів будівельних робіт можуть залучатися представники проектних організацій, які не брали участі у проектуванні.
Склад групи авторського нагляду затверджується генеральним проектувальником на весь період будівництва. Інформація про склад зазначеної групи надсилається замовнику.
Отже, обов'язок організації та здійснення авторського нагляду покладається саме на генерального проектувальника, а замовнику надсилається лише інформація про це.
Таким чином, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про те, що здійснення авторського та технічного нагляду під час будівництва об'єктів архітектури не є тією умовою, з недодержанням якої закон пов'язує можливість настання для замовника наслідків визнання того чи іншого об'єкта самочинним будівництвом та скасування декларацій як про початок будівельних робіт, так і про їх готовність до експлуатації.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не було надано доказів законності прийнятого ним рішення та не спростовано доводи позивача.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що даний адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Доводи, наведені відповідачем у апеляційній скарзі, викладеного не спростовують, а тому колегією суддів відхиляються.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Головуючий ОСОБА_1
Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5