19 жовтня 2017 р.Справа № 642/3707/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Жигилія С.П.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Перцової Т.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 18.08.2017р. по справі № 642/3707/17
за позовом ОСОБА_1
до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправними діянь, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі по тексту - відповідач-1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач-2, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач-3, ГУ ПФУ в Харківській області), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) військової частини НОМЕР_1 щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 21.04.2015 року за № 4/1254, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
- визнати протиправними дії (бездіяльність) ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо оформлення та подання до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів з неправильним визначенням розміру грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , яка не передбачала в складі грошового забезпечення ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить, щомісячну додаткову грошову винагороду, допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та подати зазначену довідку до Харківського обласного військового комісаріату (код НОМЕР_4 ), подати протягом трьохтижневого строку, з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код НОМЕР_4 ) після отримання від військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду, допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ14099344), включити у розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) щомісячну додаткову грошову винагороду, допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_4 ) довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включена щомісячна додаткова грошова винагорода, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, здійснити виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) недоплаченої частини основного розміру пенсії з 24 січня 2017року, подати протягом півтора місяця строку, з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 18.08.2017 року по справі № 642/3707/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , головного Управління Пенсійного фонду України у Харківській області, про визнання протиправними діянь, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправними дії (бездіяльність) військової частини НОМЕР_1 щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 21.04.2015 р. за № 4/1254, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Визнано протиправними дії (бездіяльність) ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо оформлення та подання до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів з неправильним визначенням розміру грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , яка не передбачала в складі грошового забезпечення ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить, щомісячну додаткову грошову винагороду, допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та подати зазначену довідку до Харківського обласного військового комісаріату (код НОМЕР_4 ), подати протягом трьохтижневого строку, з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 (код НОМЕР_4 ) після отримання від військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду, допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ14099344),включити у розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) щомісячну додаткову грошову винагороду , допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_4 ) довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включена щомісячна додаткова грошова винагорода, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, здійснити виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) недоплаченої частини основного розміру пенсії з 24 січня 2017 року, подати протягом півтора місяця строку, з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 640 (шість сот сорок) грн. 00 коп.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 18.08.2017 року по справі № 642/3707/17 скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, з посиланням на ч.3 ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” стверджує, що правових підстав для включення щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань до розрахунку пенсії не має, оскільки такі виплати є тимчасовими, нефіксованими, а також мають несистематичний характер. Вказує, що позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області є передчасними, оскільки відсутній об'єкт порушеного права. Також зазначає, що відповідач-3 не має повноважень щодо внесення змін в документи, які було надано Харківським обласним військовим комісаріатом та на підставі яких позивачу призначено пенсію. Таким чином, вважає рішення суду першої інстанції незаконним та таким, що підлягає скасуванню, а його апеляційна скарга - задоволенню.
Представник позивача, у надісланих до суду письмових запереченнях на апеляційну скаргу, з наведених підстав, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 18.08.2017 року по справі № 642/3707/17 залишити без змін.
З огляду на приписи ч.8 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних силах України. Позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262-XII, як особа звільнена з військової служби та перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Харківській області.
З 10.04.2015 року позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII. При обчисленні пенсії ГУ ПФУ в Харківській області враховано грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 35%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.
Відповідно до грошового атестата серії ЗУ № 06803, виданого в/ч НОМЕР_6 та наказу командира в/ч № 83 від 09.04.2015 року, на час звільнення позивача з військової служби розмір його грошового забезпечення включав щомісячну додаткову грошову винагороду, яка становила 60% місячного грошового забезпечення. Довідкою в/ч від 12.06.2017 року №10/495 підтверджено, що ОСОБА_1 отримував щомісячну додаткову грошову винагороду з моменту її введення, а саме з 01.04.2013 року по 09.04.2015 року, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі по місяцях.
Відповідно до наказів командира в/ч НОМЕР_6 від 25.08.2014 року № 179, від 04.02.2015 року № 26, від 24.12.2014 року № 185, від 31.03.2015 року № 75, позивач отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань. Довідкою військової частини НОМЕР_1 від 12.06.2017року № 10/496 підтверджено, що ОСОБА_1 отримував грошову допомогу на оздоровлення за 2014 рік у сумі 3200,08 грн. та за 2015 рік у сумі 3364,98 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік у сумі 3264,98 грн. та за 2015 рік у сумі 3264,98 грн., з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
03.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся до в/ч НОМЕР_6 , в якій просив військову частину скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, ОСОБА_1 , з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 отримував під час служби в військовій частині НОМЕР_1 , і з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та подати нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Листом в/ч НОМЕР_1 від 10.07.2017 року № 10/598 ОСОБА_1 надано відповідь про відсутність підстав для включення щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань , у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Позивач 03.07.2017 року звернувся до Харківського ОВК з заявою про усунення порушень в оформленні документів для призначення пенсії - направлення отриманої від військової частини довідки про додаткові види грошового забезпечення, яка містить щомісячну грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань до ГУ ПФУ в Харківській області.
Харківським ОВК листом від 13.07.2017 року № ФХ-122601/1822/ВС3 надано відповідь, згідно якої законодавством не передбачено включення щомісячної додаткової грошової винагороди , грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії.
04.07.2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області з заявою про усунення порушень при призначенні пенсії після отримання нової довідки про додаткові види грошового забезпечення, яка містить щомісячну грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, призначити та виплачувати пенсію в розмірі, обчисленому із врахуванням нової довідки.
Листом ГУ ПФУ в Харківській області від 13.07.2017 року № 1317/Р-14 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що чинним законодавством не передбачено включення щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Не погоджуючись із діями відповідачів, ОСОБА_2 звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, не надано до суду належних та допустимих доказів наявності підстав для неврахування при обчисленні пенсії позивачу щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення та з яких було утримано єдиний соціальний внесок.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 7 листопада 2007 року “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови №1294), до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам. Так, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. (підпункт 3 пункту 5 Постанови №1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Вказана правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України у спорах цієї категорії, зокрема у постанові від 10.03.2015 року по справі № 21-70а15, яка в силу ч.2 ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування.
Щодо врахування при обчисленні пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій”, колегія суддів зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій” (з наступними змінами) встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду (далі - винагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Згідно зі ст. 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Зі змісту вищенаведених норм вбачається, що єдиною умовою для включення відповідних виплат до складу грошового забезпечення військовослужбовця, з розміру якого обчислюється пенсія, є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.
Положеннями пункту 1.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, яка затверджена наказом Міноборони від 11.06.2008 року № 260, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 року № 638/15329, встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи відповідачів про те, що вказана винагорода мала несистематичний характер, і не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення.
Враховуючи викладене колегія суддів приходить до висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Вищезазначене узгоджується з висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 20.10.2015 року у справі №21-2942а15.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, відтак позивач має право на перерахунок та отримання пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб” в розмірі, який має бути обчислений з грошового забезпечення, до якого включені щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких нараховано і сплачено страхові внески.
За приписами ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У свою чергу, відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, не надано належних та допустимих доказів наявності підстав для невключення зазначених вище додаткових видів грошового забезпечення у довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення.
Також колегія суддів зазначає, що згідно з абзацами 2, 4, 5 п.2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міноборони від 31.12.2014 року № 937, зареєстрованої в Мін'юсті 22.01.2015 року за № 73/26518, на обласні військові комісаріати покладаються, зокрема, функції з :
- оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
- визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей” (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;
- складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.
Відповідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону ( 2262-12 ); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.
Згідно з п. 12 Порядку № 3-1, уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Отже, призначення пенсії особам, звільненим з військової служби, здійснюється Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі документів, наданих Харківським обласним військовим комісаріатом, в тому числі й довідки про додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином, обчисленню пенсії позивача, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, повинно передувати складення Військовою частиною НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_5 нових довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, складення Харківським ОВК як уповноваженою особою нового розрахунку грошового забезпечення з урахуванням вищевказаних додаткових видів грошового забезпечення та подання його до ГУПФ України в Харківській області.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції в частині визнання протиправними дій (бездіяльності) Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 вчинити певні дії.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
При здійсненні судочинства суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права (ст. 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”).
У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Відповідно до ст. 13 Конвенції, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі “Пантелеєнко проти України” зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
У рішенні від 31 липня 2003 року у справі “Дорани проти Ірландії” Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття “ефективний засіб” передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
При чому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі “Салах Шейх проти Нідерландів”, ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи “Каіч та інші проти Хорватії” (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Отже, обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.
Враховуючи викладене, беручи до уваги встановлену судом першої та апеляційної інстанції неправомірність дій першого та другого відповідачів щодо відмови у включенні до довідок про додаткові види грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії ОСОБА_1 , щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, колегія суддів приходить до висновку, що належним та достатнім способом судового захисту права позивача на отримання пенсії у належному розмірі є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_4 ) довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включена щомісячна додаткова грошова винагорода, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, здійснити виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) недоплаченої частини основного розміру пенсії з 24 січня 2017 року.
При цьому, суд не підміняє суб'єкта владних повноважень, оскільки не приймає рішення про призначення пенсії, а зобов'язує відповідача прийняти таке рішення після надходження необхідних документів, за наявності достатніх підстав для цього.
Крім того, колегія суддів зазначає, що відповідно до ч.1 ст.267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З наведеної норми вбачається, що зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду.
При цьому, таке право виникає у випадку, якщо рішення ухвалене не на користь суб'єкта владних повноважень.
Беручи до уваги, що судовим розглядом встановлено протиправність дій відповідачів у спірних відносинах та задоволено позовні вимоги, колегія суддів вважає, що наявні підстави для покладення на відповідачів обов'язку подати звіт про виконання судового рішення.
Підсумовуючи вище викладене, колегія суддів приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 159 КАС України, судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова Ленінського районного суду м. Харкова від 18.08.2017 року по справі № 642/3707/17 відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги ГУ ПФ України в Харківській області колегією суддів не встановлено.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справа та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 18.08.2017р. по справі № 642/3707/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Жигилій С.П.
Судді Дюкарєва С.В. Перцова Т.С.