Постанова від 11.10.2017 по справі 623/1019/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2017 р. Справа № 623/1019/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Шевцової Н.В.

Суддів: Мінаєвої О.М. , Макаренко Я.М.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

представника позивача Летючого В.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 29.05.2017р. по справі № 623/1019/17

за позовом ОСОБА_1

до Міністерства оборони України , ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (надалі по тексту позивач), звернувся до з позовом до Міністерства оборони України (надалі по тексту перший відповідач), ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі по тексту другий відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо неприйняття у місячний строк після надходження документів ОСОБА_1 , надісланих Харківським обласним військовим комісаріатом 01.02.2017 року за вихідним 16/ОГД- рішення про призначення або відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ст. 16.Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно направити Міністерству оборони України висновок з документами щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

- зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі ( смерті), Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі( смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні ( або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року у зв'язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності в розмірі 150- кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності ІІІ групи, та надіслати вказане рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 для видання наказу про виплату такої допомоги ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Міністерство оборони України подати звіт про виконання судового рішення;

- зобов'язати Харківській обласний військовий комісаріат після надходження рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги здійснити виплату вказаної допомоги.

Постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 29.05.2017 року зазначений позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, щодо неприйняття у місячний строк після надходження документів ОСОБА_1 , надісланих Харківським обласним військовим комісаріатом 01.02.2017 року за вихідним 16/ОГД- рішення про призначення або відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ст. 16.Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно направити Міністерству оборони України висновок з документами щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Зобов'язано Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі ( смерті), Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі( смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні ( або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року у зв'язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності в розмірі 150- кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності ІІІ групи, та надіслати вказане рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 для видання наказу про виплату такої допомоги ОСОБА_1 .

Зобов'язано Міністерство оборони України подати звіт про виконання судового рішення.

Зобов'язано Харківській обласний військовий комісаріат після надходження рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги здійснити виплату вказаної допомоги.

Перший відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 29.05.2017 року скасувати, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову повністю.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги, перший відповідач зазначає, що позивачем було надано неповний пакет документів, а саме не надано жодного документу, що свідчить про причини та обставини поранення (контузія, травма, каліцтво), зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком учинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , перебував на строковій військовій службі з 08.05.1978 року по 15.09.1994 року у Збройних Силах колишнього Союзу РСР, в тому числі у складі військової частини польова пошта 1144БПП з 25.09.1985 року по 18.09.1987 року на території демократичної республіки Афганістан. Вказані обставини підтверджуються довідкою Ізюмського ОМВ № 339 від 22.02.2016 року, архівною довідкою №5/П-31002 від 28.06.2016 року (а.с.13).

В архівній довідці зазначено що позивач був техніком 1144 банно - прачечного пункту. 1144 банно - прачечний пункт в період з 05 березня 1980 року по 03 серпня 1988 року приймав участь в бойових діях на території республіки Афганістан ( а.с.13 оборот).

Із копії витягу з протоколу № 3014 від 13 серпня 215 року засідання Центральної військово - лікарської комісії Міністерства оборони України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця - отримані позивачем ОСОБА_1 під час проходження військової служби множинні мінно - вибухові осколкові поранення, мінно - вибухова травма ( МВТ) ЗЧМТ - контузія головного мозку (1986 р.) пов'язані з виконання обов'язків військової служби при перебуванні у країнах де велись бойові дії ( а.с.10).

З 17.11.2015 року позивачу вперше встановлено ІІІ-у групи інвалідності внаслідок множино мінно-вибухових осколкових поранень, мінно - вибухової травми, ЗЧМТ - контузія головного мозку ( 1986 року) та наступних захворювань пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії, що підтверджується довідкою до акту МСЕК № 104767 від 18.11.2015 року ( а.с.10 оборот), через що органом соціального захисту населення за місцем проживання позивача, видано посвідчення «Інваліда війни 3-ої групи» Серія НОМЕР_1 ( а.с.6 оборот). Строк дії посвідчення до 01 грудня 2017 року.

09.12.2015 р. позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». ІНФОРМАЦІЯ_5 відмовив у складанні висновку та направленні його на розгляд Комісії МО України з тієї підстави, що позивач проходив службу у Російській Федерації та звільнений з військової служби 20.08.1994 р. наказом командувача Північного флоту РФ, про що повідомив позивача листом № 1872/ВСЗ від 22.12.2015 р.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14.06.2016 р. (справа № 820/2893/16) позов ОСОБА_1 був задоволений, визнана протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 , що полягає у неподанні у 15-денний строк розпорядникові бюджетних коштів висновку з документами щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_5 подати такий висновок з документами розпорядникові бюджетних коштів. Вказана постанова залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.08.2016 р.

На виконання вказаних судових рішень документи ОСОБА_1 були направлені Харківським ОВК на розгляд Комісії МО України. Рішенням вказаної Комісії від 07.10.2016р. (протокол № 86, п. 28) документи ОСОБА_1 повернуті до ІНФОРМАЦІЯ_4 на доопрацювання у зв'язку з відсутністю наказу про виключення із списків частини та документа про причини та обставини поранення. Про це ОСОБА_1 був повідомлений листом Харківського ОВК від 18.11.2016 p. № 2689/ВСЗ.

Листом від 19.12.2016 р. ОСОБА_1 надав Харківському ОВК витяг з наказу про виключення із списків частини та пояснення щодо того, що обставини поранення підтверджуються витягом з протоколу засідання ЦВЛК МО України № 3014 від 13.08.2015 р. та довідкою МСЕК, інших документів щодо вказаних обставин він не має і вимагання їх є протиправним, оскільки суперечить приписам пункту 4.7 Наказу МО України № 530 від 14.08.2014 р.

Листом Харківського ОВК від 30.12.2016 p. № 3161/BC3 ОСОБА_1 повторно запропоновано надати документ про причину та обставини поранення. Після письмового звернення представника позивача від 30.01.2017 р. до Харківського ОВК - останнім був повторно оформлений та 01.02.2017 р. направлений на адресу Департаменту фінансів МО України висновок з документами стосовно призначення і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , про що він був повідомлений листом № 16/1/ОГД від 01.02.2017 р.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що з боку першого відповідача допущено бездіяльність, в частині не розгляду заяви позивача та неправомірно направлено документи на доопрацювання.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснюється відповідно до Закону України від 25.03.1992 року “Про військовий обов'язок і військову службу”.

Відповідно до ст. 41 вказаного Закону виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців визначені Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

Відповідно до ст. 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Відповідно до п. 6 ст. 16-3 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (ст. 16-3 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”).

Відповідно до п. 12 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Пунктом 13 Порядку передбачено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Як встановлено з матеріалів справи, причиною повернення документів позивача на доопрацювання позивачу є ненадання документу, що свідчить про обставини поранення.

Приписи п. 4.8. Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530 (далі - Положення №530), визначають, якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.

Таким чином, вищевказаним Положенням № 530 передбачено обов'язок уповноваженого органу щодо письмового повідомлення заявника у разі відсутності документу, необхідного для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги та надання допомоги в його оформленні.

Разом з тим, матеріали справи не містять жодних повідомлень позивача уповноваженим органом про факт недостатності документів, доданих до заяви про виплату одноразової грошової допомоги, а саме документу, що свідчить про обставини поранення.

Наказом Міністра оборони України № 168 від 12.04.2007 року "Про організацію роботи та призначення комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби" призначено постійно діючу комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби. До повноважень голови вказаної Комісії, зокрема, віднесено підготовку пропозицій та подання їх Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення грошової допомоги та її розміру.

Тобто, зазначеним наказом Міністра оборони України створено відповідну комісію, яка має здійснювати підготовку пропозицій та подавати їх Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення грошової допомоги та її розміру.

При цьому, саме за результатами розгляду такої пропозиції комісії Міністр оборони України приймає відповідне рішення (позитивне або негативне).

Як встановлено з матеріалів справи, заява позивача про виплату одноразової грошової допомоги Комісією з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби по суті не розглядалась, пропозиції Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення грошової допомоги та визначення її розміру не надавались.

При цьому Верховним Судом України у постановах від 18.03.2014 року у справі №21-11а14 та від 22.04.2014 року у справі №21-484а13 висловлено правову позицію у подібних правовідносинах, згідно якої підставою для повідомлення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги є рішення суб'єкта владних повноважень, прийняте з цього питання.

Таким чином, оскільки Міністр оборони України не розглянув звернення про виплату одноразової грошової допомоги та відповідного рішення не прийняв, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відмова Міністерства оборони України в призначенні і виплаті позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" та рішення Комісії Міністерства оборони України, викладене у формі протоколу засідання комісії від 09.12.2016 року № 112 п. 9 є протиправними.

Аналогічна позиція випливає зі змісту ухвали Вищого адміністративного суду України від 03.08.2016 року у справі №К/800/37266/15.

Також колегія суддів зазначає, що прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги приймається комісією на підставі документів, направлених обласним військовим комісаріатом, а заява позивача з документами комісією з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби по суті не розглядалась, пропозиції не формувались і Міністру для прийняття рішення не подавались, тому вимоги позивача щодо повторного подання висновку та документів до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України щодо виплати одноразової грошової допомоги передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" є обґрунтованими.

При цьому, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги щодо ненадання позивачем згідно Положення № 530 документів щодо обставин поранення, виходячи з наступного.

Згідно приписів п. 4.7. Положення № 530 документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.

У разі настання інвалідності подаються такі документи:

висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю, який визнаний інвалідом (додаток 13);

заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 12);

копія довідки МСЕК про встановлення групи та причинного зв'язку інвалідності;

копії свідоцтва про хворобу, постанови чи довідки відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва);

витяг з наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини (для військовослужбовців строкової військової служби - копія військового квитка);

копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я, по батькові та місце реєстрації;

копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою);

копія акта про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), зокрема про те, що поранення (контузія, травма, каліцтво) не пов'язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком учинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, - у разі якщо поранення (контузія, травма або каліцтво) не пов'язане з виконанням обов'язків військової служби.

Зі змісту вказаної норми розуміється, що копія акту про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва) необхідно подавати саме у разі поранення (контузія, травма або каліцтво) не пов'язане з виконанням обов'язків військової служби.

Між тим, згідно витягу з протоколу № 3014 від 13.08.2015 року засідання Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв - отримані колишнім військовослужбовцем ОСОБА_1 доведено, що поранення, (контузія), та захворювання пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги, щодо ненадання позивачем необхідного документу про обставини поранення, передбаченого Положенням № 530 є необґрунтованими.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про визнання протиправною бездіяльність Міністерства оборони України в поверненні документів ОСОБА_1 на доопрацювання.

Разом з тим, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції в частині зобов'язання Міністерства оборони України прийняти рішення про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , виходячи з наступного.

Системного аналізу положень ч.1 ст.2 та ч.3 ст.2 КАС України в кореспонденції з приписами ст.6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу державної влади, слідує, що суд не може перебирати на себе функцій суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта.

Зі змісту рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R/80/2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Слід зазначити, що з приписів норм діючого права є неприпустимим підміна судом суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта. Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною третьою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за відповідними критеріями.

Тому в даному випадку питання щодо прийняття рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» віднесено до виключної компетенції Міністерства оборони України.

Водночас, частиною 2 статті 11 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Аналізуючи зазначені у частині 2 статті 162 КАС способи захисту порушеного права, колегія суддів приходить до висновку, що вони не містять виняткового переліку. У абзаці другому зазначеної статті законодавець вказав, що суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення йому одноразової грошової допомоги передбаченої ст. 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі ( смерті), Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі( смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні ( або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року у зв'язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності в розмірі 150- кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності ІІІ групи, та прийняти відповідне рішення.

Також колегія суддів дійшла висновку про передчасність заявлених позовних вимог в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 після надходження рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги здійснити виплату вказаної допомоги, оскільки лише після прийняття Міністерством оборони України відповідного рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги, у Харківського обласного військового комісаріату виникають підстави для вчинення певних дій на його виконання, а у разі відмови або незгоди позивача із вказаними діями - судовий спір про законність вказаних дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права (ч. 2 ст. 159 КАС України).

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні (ч. 3 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до ч. 3 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

З урахуванням встановлених обставин у справі та допущених судом першої інстанції порушень норм матеріального права, колегія суддів вважає, що постанова Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 29.05.2017 року в частині покладення обов'язку на Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 підлягає скасуванню з прийняттям в цій частині нової постанови про часткове задоволення цієї частини позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України задовольнити частково.

Постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 29.05.2017р. по справі № 623/1019/17 скасувати в частині покладення обов'язку на Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги передбаченої ст. 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі ( смерті), Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі( смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні ( або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року у зв'язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності в розмірі 150- кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності ІІІ групи, та надіслати вказане рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 для видання наказу про виплату такої допомоги ОСОБА_1 та в частині покладення обов'язку на Харківській обласний військовий комісаріат після надходження рішення про призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги здійснити виплату вказаної допомоги.

Прийняти в цій частині позовних вимог нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення йому одноразової грошової допомоги передбаченої ст. 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі ( смерті), Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі( смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні ( або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року у зв'язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності в розмірі 150- кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності ІІІ групи, та прийняти відповідне рішення.

В задоволенні позову ОСОБА_1 щодо зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату після надходження рішення про призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги здійснити виплату вказаної допомоги відмовити.

В іншій частині постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 29.05.2017р. по справі № 623/1019/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Шевцова Н.В.

Судді Мінаєва О.М. Макаренко Я.М.

Повний текст постанови виготовлений 17.10.2017 р.