Постанова від 11.10.2017 по справі 554/1200/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2017 р. Справа № 554/1200/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Шевцової Н.В.

Суддів: Макаренко Я.М. , Мінаєвої О.М.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 27.04.2017р. по справі № 554/1200/17

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , Міністерства внутрішніх справ України

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди та встановлення судового контролю,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі за текстом -позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі за текстом - перший відповідач), Міністерства внутрішніх справ України (далі за текстом - другий відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо невиконання вимог ч.1 п.2 затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Полтавській області щодо не виконання вимог ч.3 п.2 затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов'язати МВС України вчинити дії відповідно вимог ч.1 п.2 затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» повідомити у визначений судом термін Пенсійний фонду України про підставу перерахунку пенсій пенсіонерам МВС;

- зобов'язати Пенсійний фонду України в Полтавській області вчинити дії відповідно вимог ч.1 п.2 затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - скласти та направити у визначений судом термін списки пенсіонерів МВС України до ліквідаційної комісії УМВС України Полтавській області, яка уповноважена видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій;

- стягнути на його користь моральну шкоду в сумі по 10 000 грн. з кожного;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідачів подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду.

Постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 27.04.2017 року зазначений позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням видів грошового забезпечення, у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських з 29.12.2015 року.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області при вирішенні питання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 за його заявою від 31.10.2016 року, згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянути у встановленому законом порядку та прийняти рішення щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за його заявою від 31.10.2016 року згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, в частині задоволення позову, перший відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову Октябрського районного суду м. Полтави від 27.04.2017 р. залишити без змін.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером МВС та отримує пенсію по інвалідності (а. с. 12-14).

31.10.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ в Полтавській області із письмовою заявою про перерахунок пенсії виходячи із заробітку поліцейських (а.с. 18).

Листом ГУПФУ в Полтавській області від 08.11.2016 року за №629/К-03 йому було відмовлено за відсутністю відповідного нормативно-правового регулювання (а.с. 19-20).

За запитом від 28.10.2016 року ОСОБА_1 до МВС України щодо виконання вимог ч.1 п.2 затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», йому листом МВС України від 09.11.2016 року повідомлено про те, що для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», немає достатніх законних підстав, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» прийнята до внесення змін до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Законом України від 23.12.2015 р. № 900-VIII. Тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. Додатково інформував, що на даний час відсутні нормативні документи, які б урегульовували порядок визначення відповідності посад поліцейських посадам працівників міліції (а.с.23-25).

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо ненадання інформації до Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії працівників міліції у строк, що встановлений діючим законодавством, оскільки позивач має право на перерахунок пенсії, а також належним способом захисту прав позивача також є визнання протиправною Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протиправно відмовило в задоволенні його заяви від 31.10.2016 року про перерахунок пенсії, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно з матеріалів справи, ОСОБА_1 призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Частиною першою статті 1 Закону № 2262-ХІІ визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в Державній пожежній охороні, в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, законодавством передбачено обов'язок перерахунку пенсій у випадку, зміни грошового забезпечення працівників, які виконують таку ж саму роботу.

Внаслідок набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII втратив чинність Закон України «Про міліцію», при цьому підлягали ліквідації органи міліції.

Водночас Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII (далі Закон № 900- VIII) внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» та ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.

Так, відповідно до абзацу другого пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» (в редакції Закону № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Також, Законом № 900-VII статтю 63 Закону № 2262-XII було доповнено новою частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

При цьому, частиною вісімнадцятою статті 43 вказаного Закону (із змінами, внесеними Законом № 900-VII), серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, проведена на підставі рішення Кабінету Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» підвищено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїм складом відповідає грошовому забезпеченню працівників органів внутрішніх справ, однак є більшим за розміром.

Отже, після прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 988 відбулася зміна грошового забезпечення для відповідних категорій працівників, що зумовлює наявність підстав для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ згідно з Порядком № 45, ст. ст. 63, 43 Закону № 2262-ХІІ, п. 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію».

Відтак, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988.

Після набуття чинності Законом № 900-VII, яким внесено зміни до Закону № 2262-XII та у зв'язку зі встановленням для поліцейських згідно з Постановою № 988 грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, більших за грошове забезпечення працівників органів внутрішніх справ, призначена колишнім працівникам міліції пенсія підлягала негайному перерахунку.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що Міністерство внутрішніх справ України допустило протиправну бездіяльність щодо ненадання інформації до Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії працівників міліції у строк, що встановлений Порядком № 45, оскільки позивач має право на перерахунок пенсії.

Колегія суддів вважає безпідставними доводи Міністерства внутрішніх справ України, наведені у листі від 09.10.2017 року № 12/6-1, щодо відсутності порушення пенсійних прав позивача з боку МВС України, оскільки МВС України виконало вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 та надіслало лист до Пенсійного Фонду України від 03.02.2017 року про наявність підстав для перерахунку пенсії, виходячи з наступного.

Відповідно до пунктів 2-3 Порядку № 45 на МВС України покладено обов'язок повідомити Пенсійний Фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсії позивачу у п'ятиденний строк. При цьому, обов'язок щодо вчинення зазначених дій виник у відповідача з моменту набрання чинності Законом України № 900-VII, тобто з 23.12.2015 року, та на момент звернення позивача з позовом до суду виконаний не був, а тому виконання другим відповідачем вимог законодавства щодо надіслання повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсії після звернення позивача з позовом до суду не доводять незаконність висновків суду першої інстанції.

При цьому колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області при вирішенні питання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 за його заявою від 31.10.2016 року та покладення обов'язку на Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянути у встановленому законом порядку та прийняти рішення щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за його заявою від 31.10.2016 року, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пунктів 2-3 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, нормами Порядку № 45 передбачено такий порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:

- Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення;

- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України;

- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.

З системного аналізу вищенаведених норм необхідно дійти висновку про те, що обов'язок щодо направлення до Пенсійного фонду України інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто колишнім працівникам міліції, покладено на МВС України.

А відповідно підставою для направлення Головними управліннями Пенсійного фонду України списків органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, є повідомлення Пенсійного фонду України.

Як вбачається з матеріалів справи, 28.03.2017 р. Пенсійним фондом України отримано повідомлення Міністерство внутрішніх справ України від 22.03.2017 р. № 4019/02/22-2017 про перерахунок пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.72 зворот, 73).

Листом від 28.03.2017 р. № 9493/02-23 Пенсійний фонд України повідомив Головні управління Пенсійного фонду України про необхідність підготовки та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (а.с.73).

Між тим, із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся 31.10.2016 р., тобто до отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомлення від Пенсійного фонду України.

Таким чином, перший відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області при вирішенні питання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 за його заявою від 31.10.2016 року та покладення обов'язку на Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянути у встановленому законом порядку та прийняти рішення щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за його заявою від 31.10.2016 року задоволенню не підлягають, а суд першої інстанції приймаючи рішення про задоволення цієї частини позову порушив норми матеріального права, а тому постанова суду першої інстанції в цій частині підлягає скасування із прийняттям в цій частині нової постанови про відмову в задоволенні цієї частини позовних вимог.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області задовольнити частково.

Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 27.04.2017р. по справі № 554/1200/17 скасувати в частині визнання протиправною бездіяльністі Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області при вирішенні питання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 за його заявою від 31.10.2016 року, згідно ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та в частині покладення обов'язку на Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянути у встановленому законом порядку та прийняти рішення щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за його заявою від 31.10.2016 року згідно ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 щодо цієї частини позовних вимог відмовити.

В іншій частині постанову Октябрського районного суду м. Полтави від 27.04.2017 р. по справі № 554/1200/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2

Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4

Повний текст постанови виготовлений 17.10.2017 р.