10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Свинченко Г.Д.
Суддя-доповідач:Мацький Є.М.
іменем України
"18" жовтня 2017 р. Справа № 281/1416/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Шидловського В.Б.
Шевчук С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "24" липня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати рішення Овруцького об'єднаного управління ПФУ в Житомирський області, щодо відмови у відновленні нарахуванні та виплаті пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2017 року; зобов'язати Овруцьке об'єднане управління ПФУ в Житомирській області відновити нарахування та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2017 року.
Постановою Лугинського районного суду Житомирської області від 24.07.2017 року позов ОСОБА_3 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та забов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Скасовано рішення Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо відмови у відновленні нарахування та виплаті йому пенсії, призначеної, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2017 року.
Зобов'язано Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відновити нарахування та виплату йому пенсії, призначеної, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2017 року.
В апеляційній скарзі Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просить постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що виплата пенсії ОСОБА_3 на даний момент не може здійснюватись.
Апеляційна скарга підлягає до задоволення.
Встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Овруцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області
Згідно довідки №6-01/852 від 13.10.2017 року ОСОБА_3 з 02 липня 2015 року по 31 липня 2017 року працював на посаді голови Лугинської райдерадміністрації.
У зв'язку з припинення виплати з 01.01.2017 пенсії, ОСОБА_3 31.05.2017 звернувся до відповідача з заявою про роз'яснення причин припинення виплати пенсії.
Листом №26/Ц-8 від 14.06.2017 відповідачем повідомлено позивача, що виплата йому пенсії тимчасово припинена, в зв'язку з перебуванням ним на посаді державного службовця.
Вважаючи, що відповідач протиправно припинив виплату пенсі, позивач звернувся до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції покликався на те, що дії відповідача щодо невиплати позивачу пенсії за віком з 01.01.2017 є неправомірними.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 24.12.2015 №911, який набрав чинності з 01.01.2016, ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" викладена у новій редакції, якою зокрема передбачено, що тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016 особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених Законами України "Про статус народного депутата України"; "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Прикінцеві положення Закону № 911-VIII від 24.12.2015 не містять посилань на підстави та обставини, які можуть впливати на відновлення виплати пенсії до 31.12.2016.
Таким чином, законодавець з 01.01.2016 по 31.12.2016 тимчасово обмежив виплату пенсії особам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів".
Згідно змін до ч.1 ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підставою для тимчасової невиплати пенсії є період роботи на посадах та на умовах, передбачених серед іншого Законом України "Про державну службу".
Згідно зі ст.13 Закону України "Про Конституційний Суд України" повноваження щодо прийняття рішення про конституційність законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим покладено на Конституційний Суд України.
На час прийняття рішення відповідачем та судом першої інстанції норми Закону № 911-VIII від 24.12.2015 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" в частині викладення ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2016 в новій редакції не визнані неконституційними.
Оскільки вказані норми Закону були діючими, рішенням Конституційного суду України чи іншим законом скасовані не були, а тому підлягають обов'язковому застосуванню органами Пенсійного фонду України та всіма органами державної влади на території України.
Крім того, у рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.
Також Конституційний Суд України у рішенні від 25.01.2012 №3рп/2012 зробив висновок, що соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні по справі "Великода проти України" зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема через неможливість їх фінансового забезпечення, шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з ч.1 ст.17 Конституції України, є найважливішою функцією держави.
Зі змісту п.3 Прикінцевих положень Закону № 911-VIII від 24.12.2015 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" вбачається, що вказане обмеження у виплаті пенсії діє до завершення особливого періоду та після його закінчення, виплата пенсій таким особам буде здійснюватися згідно із законодавством.
Позивач є посадовою особою органу державної влади - державним службовцем, що працює на посаді та умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", а отже дія Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" в частині встановлення обмеження щодо отримання пенсії особами у період служби в органах державної влади поширюється на неї в повному обсязі.
Отже, не виплачуючи ОСОБА_3 пенсію на підставі Закону України № 911-VIII від 24.12.2015 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд першої інстанції не звернув уваги на дані обставини та дійшов помилкового висновку про часткове задоволення позову.
З урахуванням встановлених обставин по справі, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, є підставою відповідно до ст. 202 КАС України для скасування постанови суду першої інстанції в частині задоволення позову та ухвалення нової постанови в цій частині про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити.
Постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "24" липня 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 відмовити.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: В.Б. Шидловський
С.М. Шевчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу: Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Гетьмана Виговського,12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100
- ,