Постанова від 11.10.2017 по справі 638/21005/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2017 р. Справа № 638/21005/16-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Шевцової Н.В.

Суддів: Макаренко Я.М. , Мінаєвої О.М.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 19.05.2017р. по справі № 638/21005/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області треті особи Державне підприємство обслуговування повітряного руху України , Харківський обласний військовий комісаріат

про зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (надалі по тексту позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (надалі по тексту відповідач), треті особи - Державне підприємство обслуговування повітряного руху України, Харківський обласний військовий комісаріат, в якому просив суд:

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2016 року на підставі довідки № 10.1-39-212 від 18.11.2016 з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення;

- стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 551,20 гривень.

Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 19.05.2017 року зазначений позов задоволено.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2016 року на підставі довідки № 10.1-39-212 від 18.11.2016 року з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на незаконність та необґрунтованість постанови суду першої інстанції, прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим просив постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Апелянт зазначає, що рішення суду першої інстанції суперечить Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. № 3-1, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, через неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 19 жовтня 1999року за його згодою був відряджений у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де проходив військову службу на різних посадах.

Наказом Міністра оборони України від 15.10.2010 року №1113 звільнений з військової служби у відставку, наказом від 25 жовтня 2010року №771/вс звільнений з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.

Після звільнення з військової служби позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В подальшому позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України № 10.1-39-212 від 18.11.2016р.

Позивач на його заяву отримав відповідь від 15.12.2016 року №2245/С-14 ГУ ПФ України в Харківській області в якій відповідач зазначив, що рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців Кабінетом Міністрів України, як визначено Постановою від 13.12.2008 року №45, не приймалось. Повідомлень про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку від Пенсійного фонду України до головного управління не надходили.

Відповідач обґрунтував відмову тим, що чиним законодавством не передбачено проведення перерахунків пенсій у зв'язку з виданням будь-яким міністерством, установою, організацією чи підприємством, в тому числі і державним підприємством обслуговування повітряного руху України, власних наказів, а саме наказу №221 від 19.07.2016 року.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв всупереч встановленому законом порядку, чим порушено законні інтереси позивача.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 3 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Аналогічне положення міститься у пункті 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок).

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 “Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України” передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №104 “Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій”.

Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року №1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.

Абзацом 7 пункту 3 Порядку встановлено, що особам, які відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Таким чином, Кабінетом Міністрів України делеговано керівникам державних органів право визначати розміри посадових окладів, отже наказ Украероруху від 19.07.2016 року № 221 "Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху", яким підвищено посадові оклади військовослужбовцям, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Відповідно до статей 14 та 15 Закону України “Про оплату праці” та Положення про об'єднану цивільно-військову систему організації повітряного руху України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 року № 1281, Украерорух самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників.

Перелік посад штатних працівників Державного підприємства обслуговування повітряного руху України затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. № 105 "Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами". Отже, керівнику Украероруху Кабінетом Міністрів України делеговано право встановлювати посадові оклади як цивільним, так і відрядженим до підприємства військовослужбовцям, які обіймають передбачені законодавством посади у підприємстві.

У зв'язку з вищенаведеним наказ Украероруху від 19.07.2016 року № 221 "Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху", який змінює одну із складових грошового забезпечення військовослужбовцям, з якої нараховується (перераховується) пенсія, а саме посадовий оклад, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій", змінює розмір грошового забезпечення відрядженого військовослужбовця.

Факт фактичної зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, підтверджується Довідкою про розміри грошового забезпечення, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 18.11.2016 року № 10.1-39-212.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про набуття позивачем, який отримує пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” , права на перерахунок пенсії на підставі наказу Украероруху від 19.07.2016 року № 221 "Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху".

Доводи апеляційної скарги з посиланням на те, що Порядком визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, рішення якого про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, є належною підставою для перерахунку пенсій, є помилковими, виходячи з наступного.

Частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного суду України від 10 травня 2016року по справі №522/19979/14-а, якою суд, усуваючи розбіжності застосування касаційним судом вищезазначених норм матеріального права, дійшов до висновку, що пенсія військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказу державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначити розміри посадових окладів, тобто на підставі наказу Украероруху.

За приписами статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Колегія суддів переглянувши, постанову суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Проте колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції щодо стягнення судових витрат на користь позивача з Державного бюджету України виходячи з наступного.

Частиною 1 статті 94 КАСУ передбачено, що якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи позивач при зверненні до суду з адміністративним позовом сплатив 551 грн. 20 коп. (а.с.1).

Оскільки судове рішення ухвалено на користь позивача, то судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

З урахуванням положень п.4 ч. 1 ст. 202 КАС України, колегія суддів прийшла до висновку, що постанова суду першої інстанції, в зв'язку з порушенням норм процесуального права, підлягає скасуванню в частині стягнення судового збору в сумі 551 грн 20 коп. з Державного бюджету України на користь позивача, та ухваленням в цій частині нової, про присудження судових витрат на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишити без задоволення.

Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 19.05.2017р. по справі № 638/21005/16-а скасувати в частині стягнення судового збору в сумі 551 грн 20 коп. з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна ) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

В іншій частині постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 19.05.2017 року по справі № 638/21005/16-а залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2

Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4

Повний текст постанови виготовлений 17.10.2017 р.