18 жовтня 2017 р.м.ОдесаСправа № 489/3290/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Тихонова Н.С.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -судді Романішина В.Л.,
суддів Запорожана Д.В., Шляхтицького О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Ленінського районного суду м. Миколаєва від 23 серпня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
В липні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Ленінського районного суду м. Миколаєва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльності щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та їх сімей» №900 від 23.12.2015р., ст.ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та їх сімей» №900 від 23.12.2015р., ст.ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 01.01.2016р.
Позов обґрунтовував тим, що при зверненні до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, відповідач листом від 30.06.2017р. повідомив, що перерахунок та виплату пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Таку відмову позивач вважає незаконною, оскільки статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено конкретні строки перерахунку призначених пенсій.
Постановою Ленінського районного суду м. Миколаєва від 23 серпня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою його позов задовольнити.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» не йдеться про залежність виплат пенсій, а тим більше їх призначення та перерахунку, від наявності коштів у Державному бюджеті України. Встановлення грошового забезпечення поліцейських постановою КМУ №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та їх сімей» №900 від 23.12.2015р. свідчить про наявність в бюджеті коштів на відповідні видатки.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку скороченого провадження на підставі ч.8 ст.183-2, п.3 ч.1 ст.197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, з 2008 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію, призначену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
УМВС України в Миколаївській області видало ОСОБА_1 довідку від 28.04.2017р. про розмір грошового забезпечення з 01.01.2016 року за посадою старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах сектору організації та аналізу карного розшуку, складену відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року №988, Наказу МВС від 06.04.2016 року №260 та з метою перерахунку раніше призначеної пенсії.
Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області своїм листом від 30.06.2017 року №1857/03 повідомило позивача, що з урахуванням ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Не погоджуючись із відмовою Управління у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на протиправну бездіяльність органу пенсійного фонду у вчиненні дій щодо перерахунку раніше призначеної пенсії у відповідності до вимог Закону, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, дійшов висновку, що в даному випадку відсутнє рішення ГУ ПФУ в Миколаївській області про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, а мова йде лише про строк виконання відповідного перерахунку з часу надходження коштів на такі видатки.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком Ленінського районного суду м. Миколаєва. При цьому, апеляційний суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.ч. 1, 3, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Зазначені положення Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII кореспондуються із приписами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, згідно якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно абз. 2 п. 15 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Аналіз наведених правових норм показав, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Як зазначалось вище, підставою для видачі на ім'я позивача довідки від 28.04.2017р. про розмір грошового забезпечення з 01.01.2016 року за посадою, яку ОСОБА_1 займав до виходу на пенсію, стала, серед іншого, постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988.
Зазначений акт центрального органу виконавчої влади набрав чинності з 02.12.2015 року та встановлює складові грошового забезпечення поліцейських, схеми окладів за відповідним званнями поліцейських тощо.
Таким чином, факт введення (зміни) постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ.
Більше того, пенсійним органом не заперечується право позивача на здійснення спірного перерахунку пенсії, а лише зазначається про неможливість його здійснення у зв'язку з відсутністю належного бюджетного фінансування, відповідно до вимог ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з чим не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Так, відповідно до ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
В даному випадку, вказаною статтею не передбачено можливості не здійснення перерахунку пенсії особі, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування.
Факт відсутності бюджетного фінансування не є підставою для відмови у здійсненні певних соціальних виплат, що передбачені чинним законодавством.
Апеляційний суд зазначає, що підставою для повідомлення особі про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення органу ПФУ, прийняте з цього питання.
При цьому, Верховним Судом України у постанові від 22 квітня 2014 року (справа № 21-484а13) зроблено висновок про те, що за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган обов'язково ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначено пенсії.
В свою чергу, листом пенсійного органу №1857/03 від 30.06.2017р. повідомлено ОСОБА_1 про відсутність коштів на перерахунок пенсії позивача, тобто рішення про перерахунок пенсії або відмови у ньому, як того вимагає закон, відповідачем не прийнято.
А відтак, колегія суддів доходить висновку про наявність підстав для задоволення вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу щодо перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача здійснити відповідний перерахунок.
Щодо визначення дати, з якої слід провести відповідний перерахунок, то колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи викладене, оскільки орган пенсійного фонду не виконує свого обов'язку щодо проведення позивачу перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення відповідної категорії осіб, в тому числі безпосередньо за заявою позивача, колегія суддів вважає, що наявні підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити ці дії з дня виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто з 01.01.2016р.
Оскільки при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції не повно з'ясовано обставини справи, що призвело до неправильного її вирішення, а також порушено норми матеріального права, тому, відповідно до п. 1, п.4 ч.1 ст.202 КАС України, апеляційний суд вважає за необхідне скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти по справі нову постанову.
Керуючись ст.ст. 183-2, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Ленінського районного суду м. Миколаєва від 23 серпня 2017 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11 листопада 2015 року, на підставі довідки УМВС України в Миколаївській області від 28.04.2017р., починаючи з 01.01.2016р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11 листопада 2015 року, на підставі довідки УМВС України в Миколаївській області від 28.04.2017р., починаючи з 01.01.2016р. з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на корить ОСОБА_1 (і.н.2354421252) 2048 (дві тисячі сорок вісім) грн. понесених витрат по сплаті судового збору.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Запорожан Д.В.
ОСОБА_2