17 жовтня 2017 року № 876/2697/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,
з участю секретаря судового засідання Чигер І.І.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Трускавецького міського суду Львівської області від 05 січня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, яким просила визнати неправомірними дії відповідача щодо невключення в розрахунок розміру її пенсії індексації заробітної плати та зобов'язати відповідача включити у розрахунок місячного розміру пенсії суму індексації заробітної плати, вказаної у довідці від 09.07.2015 року № 840 у графі «Інші виплати», обчислити та виплачувати з 29.07.2015 року пенсію за віком у розмірі 80% відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на дату призначення пенсії, з урахуванням виплачених сум.
Постановою Трускавецького міського суду Львівської області від 05 січня 2017 року позов задоволено.
Постанова мотивована тим, що сума індексації заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця,а тому повинна включатись при обчисленні розміру пенсії. Також суд зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає, що вона прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається із посадового окладу, доплат за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок і премії. Обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця. Такі виплати як індексація заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Також, на думку відповідача, позивач пропустила передбачений ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України шестимісячний строк звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановив суд, з 22.04.2014 року ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідно до посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
29.07.2015 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області (правонаступником якого є відповідач) із заявою, в якій просила переглянути рішення від 23.04.2014 року про призначення їй пенсії та обчислити розмір пенсії із врахуванням сум заробітку, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. До заяви позивач додала довідку про заробітну плату від 09.07.2015 року № 840, в яку були включені суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористану відпустку.
Однак листом від 30.07.2015 року № 2302/03-12 Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області повідомило позивача про відмову в перегляді зазначеного рішення, мотивуючи відмову тим, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а інші виплати до її складу не входять.
Вважаючи таку відмову протиправною, ОСОБА_1 звернулась до суду і постановою Трускавецького міського суду Львівської області від 09.09.2015 року було зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Трускавці Львівської області провести обчислення сум пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, компенсації за невикористану відпустку відповідно до довідки про заробітну плату від 22.04.2014 року № 342 та провести виплату пенсії обчисленої з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, компенсації за невикористану відпустку з 03.06.2015 року.
Також постановою Трускавецького міського суду від 09.02.2016 року Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавець Львівської області було зобов'язано розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.07.2015 року про врахування при розрахунку розміру пенсії сум індексації заробітної плати графи «Інші виплати», вказаної у довідці від 09.07.2015 року № 840, поданій для перегляду рішення про призначення пенсії, та прийняти рішення по суті вказаної заяви.
Ухвалою Трускавецького міського суду Львівської області від 03.06.2016 року замінено сторону виконавчого провадження у виконавчому провадженні ВП № 51165673 (боржника) Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавець Львівської області на Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області.
Як вбачається з листа Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 05.07.2016 року № 5048/07-12, відповідач повторно відмовив позивачу у перегляді рішення про призначення пенсії від 23.04.2014 року з врахуванням сум індексації заробітної плати, вказаної в графі «Інші виплати» у довідці від 09.07.2015 року № 840.
А відповідно до повідомлення Дрогобицького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 31.10.2016 року № В 6/09-13/6530, виконавче провадження на виконання зазначеної вище постанови Трускавецького міського суду Львівської області від 09.02.2016 року закінчено.
Таким чином, як правильно встановив суд першої інстанції, нарахування та виплата пенсії ОСОБА_1 проводиться без врахування суми індексації заробітної плати, вказаної у зазначеній вище довідці.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність дій відповідача щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії позивача індексації заробітної плати, виходячи з наступного.
Частиною 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (тут і далі в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) було передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Також виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, визначає ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Проаналізувавши зміст наведених норм, колегія суддів дійшла висновку, що індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, а отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічну правову позиції встановив Верховний Суд України, зокрема, у постановах від 20.02.2012 року (справа № 21-430а111), від 28.05.2013 року (справи № № 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13), а відповідно до ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови в перерахунку її пенсії державного службовця і зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням індексації заробітної плати, є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Щодо доводів відповідача про пропуск ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду з даним позовом, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 цього Кодексу адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Таким чином, оскільки законами з питань пенсійного забезпечення не встановлено інших строків звернення до суду за захистом порушених прав, до спірних правовідносин слід застосувати положення ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, якими передбачено шестимісячний строк звернення до суду.
При цьому, відповідно до змісту наведених норм визначальною умовою початку перебігу строку звернення до суду є момент, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як встановив суд, про призначення, складові заробітної плати, враховані при обчисленні розміру її пенсії та сам розмір пенсії ОСОБА_1 було відомо при поданні зави про призначення пенсії та після її отримання, отже, з цього часу вона повинна була дізнатись про порушення відповідачем її прав, зокрема, про протиправне, на її думку, неврахування при обчисленні розміру пенсії сум індексації заробітної плати.
Разом з тим, колегія суддів враховує, що, як підтверджується матеріалами справи та описано вище, ОСОБА_1 неодноразово зверталась до територіальних органів Пенсійного фонду України і судів із заявами та позовами з приводу неправильного обчислення розміру її пенсії, а саме неврахування окремих складових заробітної плати та інших виплат, тобто тривалий час вживала залежних він неї заходів в межах закону для вирішення даного питання, а тому колегія суддів дійшла висновку, що встановлений ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України шестимісячний строк звернення до адміністративного суду з даним позовом пропущено позивачем з поважних причин.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області залишити без задоволення.
Постанову Трускавецького міського суду Львівської області від 05 січня 2017 року у справі № 457/1280/16-а за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_3
судді ОСОБА_4
ОСОБА_5
Ухвала складена в повному обсязі 18.10.2017 року