17 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/8274/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Святецького В.В.,
суддів Гудима Л.Я., Довгополова О.М.,
з участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на постанову Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 04 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
10 листопада 2016 року ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправною відмову Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області у перерахунку та виплаті їй пенсії , починаючи з листопада 2011 року, встановленої постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року.
Також позивач просила зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області перерахувати та виплатити їй пенсію, починаючи з листопада 2011 року, встановлену постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року.
Постановою від 04 липня 2017 року Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області позовні вимоги задовольнив повністю.
Визнав неправомірною відмову Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_2, починаючи з листопада 2011 року, встановленої постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року.
Також суд зобов'язав Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_2, починаючи з листопада 2011 року, встановлену постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, оскільки вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В апеляційній скарзі зазначає, що суд першої інстанції не звернув належної уваги на ті обставини, що постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року управлінням Пенсійного фонду виконана в повному обсязі, а саме: проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на загальну суму 112421,59 грн. за період з 22.0.2008 року по 30.06.2011 року. Також з 01.07.2011 року по 31.10.2011 року позивачу нарахована та виплачена пенсія на загальну суму 21235,14 грн.
З листопада 2011 року пенсія позивачці нараховувалась та виплачувалась згідно діючого на той час законодавства, тобто, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.
За таких обставин відповідач вважає, що відсутні будь-які правові підстави для задоволення позовних вимог, а тому просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні апеляційного суду підтримав вимоги апеляційної скарги та просить їх задовольнити в повному обсязі з наведених у скарзі підстав.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, що в силу приписів ч.4 ст. 196 КАС України не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд вважає, що скарга належить до задоволення з таких підстав.
Суд першої інстанції встановив та підтверджується матеріалами справи, що постановою від 17 лютого 2011 року Львівський апеляційний адміністративний суд скасував постанову Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.12.2009 року та прийняв нову постанову, якою позов ОСОБА_2 задовольнив частково.
Визнав протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м.Мукачево Закарпатської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та зобов'язав управління Пенсійного фонду України в м.Мукачево Закарпатської області провести перерахунок пенсії та виплачувати ОСОБА_2, починаючи з 22 травня 2008 року відповідно до ст. 50, 54 ЗУ ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч.1 ст. 28 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням виплачених сум (а.с.10-12).
06 жовтня 2016 року ОСОБА_2 звернулася до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області із заявою про перерахунок та виплату пенсії, починаючи з листопада 2011 року, встановленої постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року (а.с.22-23).
Листом від 21.10.2016 року за №144-М/09-32 Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України повідомило позивача про відмову у проведенні такого перерахунку (а.с.24).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дія ст.ст.50, 54 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” є чинною, жодним нормативно правовим актом не обмежена, а тому, додаткова пенсія ОСОБА_2 повинна нараховуватись та сплачуватись виключно на підставі ст.50,54 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч.1 ст.28 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, не відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального і процесуального права та є помилковими.
Так, частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 2 та 4 статті 257 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України ,,Про виконавче провадження”.
В запереченнях до позову та в апеляційній скарзі відповідач вказав, що на виконання постанови підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції у Закарпатській області управлінням Пенсійного фонду було проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на загальну суму 112421,59 грн. за період з 22.0.2008 року по 30.06.2011 року на загальну суму. Також з 01.07.2011 року по 31.10.2011 року позивачу нарахована та виплачена пенсія на загальну суму 21235,14 грн..
На виконання окремого доручення Кабінету Міністрів України (п.7 протоколу № 63 засідання КМУ від 05.09.2011 року), починаючи з 01 листопада 2011 року пенсійні виплати окремих категорій громадян, зокрема, учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, по яких проводились виплати за судовими рішеннями на майбутнє, в тому числі і позивачу, були приведені у відповідність до Закону України ,,Про державний бюджет України на 2011 рік” та постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року № 75 ,,Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”. У зв'язку з цим розмір пенсії ОСОБА_2 склав 1489,60 грн..
На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року ,, Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” розмір пенсії ОСОБА_2 був перерахований та склав 2135,25 грн., яку позивачка отримувала до вересня 2015 року ( а.с. 104-105).
Підтвердженням отримання позивачем вказаних сум є лист ПАТ ,,Державний ощадний банк України” від 13.05.2016 року № 1010 щодо зарахування коштів (пенсій) на особовий рахунок ( а.с. 111).
Постановою від 27.06.2012 року державний виконавець закінчив виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2а-4631/09, виданого Мукачівським районним судом про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Мукачево Закарпатської області провести перерахунок пенсії та виплачувати ОСОБА_2, починаючи з 22 травня 2008 року відповідно до ст. 50, 54 ЗУ ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч.1 ст. 28 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням виплачених сум. Підставою для закінчення виконавчого провадження виконавець вказав фактичне виконання в повному обсязі рішення суду (а.с. 112).
Таким чином, рішення Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року виконане в повному обсязі.
Крім того, ухвалою від 03 листопада 2011 року Львівський апеляційний адміністративний суд роз'яснив, що нарахування та виплату ОСОБА_2 пенсії у відповідності до ст. 50, 54 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком необхідно проводити до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Законом України від 14 червня 2011 року № 3491-VI ,, Про внесення змін до Закону України ,,Про Державний бюджет України на 2011 рік” Прикінцеві положення Закону України від 28 грудня 2010 року № 2857-VI ,,Про Державний бюджет України на 2011 рік” доповнено пунктом 4, яким, зокрема, встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону № 796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету ПФУ на 2011 рік.
23 липня 2011 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року № 745 ,,Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”, якою встановлено розмір пенсії за віком та додаткової пенсії особам, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 ухвалено визнати таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VII ,,Прикінцеві положення” Закону України ,,Про Державний бюджет України на 2011 рік” від 23 грудня 2010 року N 2857-VI з наступними змінами.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що з 23 липня 2011 року щомісячна пенсія для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, має виплачуватися у розмірі, передбаченому зазначеною постановою Кабінету Міністрів України.
Таким чином, рішення Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року вичерпало свою дію, оскільки 23 липня 2011 року настали зміни в законодавстві, до настання яких зазначене судове рішення могло виконуватись.
Враховуючи наведені обставини, колегія суддів апеляційного суду дійшла переконання, що відповідач - Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, відмовляючи позивачу у задоволенні заяви про перерахунок та виплату пенсії, починаючи з листопада 2011 року, встановленої постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року, діяв в межах своїх повноважень та у відповідності до вимог законодавства, оскільки на той час зазначене судове рішення вичерпало свою дію внаслідок повного фактичного його виконання і настання обставин, з якими пов'язане обмеження дії цього рішення у часі.
Суд першої інстанції на вказані обставини не звернув належної уваги, не дав відповідної правової оцінки, а тому дійшов помилкового висновку щодо задоволення позовних вимог.
Статтею 159 КАС України визначено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
В силу приписів п 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Оскільки суд першої інстанції допустився помилки в частині застосування норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, апеляційний суд визнає правильним апеляційну скаргу задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, п. 3 ч. 1 ст.198, п.4 ч.1 ст. 202, ст. ст. 205, 207, 254 КАС України, суд,-
апеляційну скаргу Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області задовольнити.
Постанову Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 04 липня 2017 року у справі № 303/6762/16-а - скасувати та прийняти нову постанову.
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складенні постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя В.В. Святецький
Судді Л.Я. Гудим
ОСОБА_3
Постанова в повному обсязі складена 20 жовтня 2017 року.