18 жовтня 2017 р. Справа № 522/7194/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Ільченко Н.А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - ОСОБА_1
- Кравченка К. В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 11 липня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з врахуванням в складі загального грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, святкової премії, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення; та про зобов'язання відповідача перерахувати ОСОБА_2 пенсію з дати первинного призначення 31 грудня 2014 року, перерахунку з 01 лютого 2015 року, перерахунку з 01 січня 2016 року, з врахуванням в складі грошового забезпечення допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, святкової премії, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 11 липня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії з врахуванням в складі загального грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, святкової премії, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України перерахувати позивачу пенсію з дати первинного призначення 31 грудня 2014 року, перерахунку з 01 лютого 2015 року, перерахунку з 01 січня 2016 року, з врахуванням в складі грошового забезпечення допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, святкової премії, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення.
У апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, посилаючись на порушення судом першої інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що Наказом Міністра оборони України по особовому складу №840 від 25.12.2014 року ОСОБА_2 було звільнено з військової служби в запас за станом здоров'я відповідно до частини 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Наказом військового комісара ООВК по стройовій частині №188 від 30.12.2014 року позивача було виключено із списків особового складу ООВК та всіх видів забезпечення, направлено для зарахування на військовий облік до Суворовського РВК м. Одеси зарахована календарна вислуга 38 років у ЗСУ.
ГУПФУ в Одеській області призначило ОСОБА_2 первинно пенсію з 31 грудня 2014 року, яка була перерахована 01.02.2015 року та 01.01.2016 року. остаточний розмір пенсії після перерахунків склав 5074,75 грн. При обчисленні пенсії позивачу враховано: посадовий оклад 1358,00 грн., оклад за військове звання 135,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% 597,20 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням ( в т.ч.: робота з таємними виробами, носіями, док. 20%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 90%) 2504,95 грн..
09.03.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.
Листом від 21.03.2017 року вих. №299/Ч-11 відповідач відмовив ОСОБА_2 у перерахунку пенсії.
Відмова відповідача вмотивована тим, що Законом України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено врахування до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії таких видів грошового забезпечення як винагорода, грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільнені зі служби та індексація грошового забезпечення та таким чином підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, щомісячна додаткова грошова винагорода для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, святкові премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів виходить із наступного.
Частиною 3 ст. 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.1, 2 ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).
Відповідно Закону № 2011-XII у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частинами 1, 2, 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Відповідно до положень ст. 1 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Частиною 1 ст. 10-1 Закону № 2011-ХІІ гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
В свою чергу, одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до п. 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова № 1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії), одноразових додаткових видів грошового забезпечення, й упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів (щомісячних та одноразових) грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (додаток № 25 до постанови № 1294).
Положеннями п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», Інструкцію про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 15 листопада 2010 року № 595 установлено для військовослужбовців щомісячну додаткову грошову винагороду, й визначено порядок та умови виплати такої винагороди.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань визначені п. 5, 6 постанови № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі - Інструкція).
Так, відповідно до п.п. 30.1, 30.3 п. 30 розділу ХХХ Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Згідно п.п. 33.1, 33.3 п. 33 розділу ХХХIII Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. До місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються посадові оклади, оклади за військовими званнями та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Відповідно до п.п. 31.1 п. 31 розділу XXXI Інструкції командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби.
Системний аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, святкової премії, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Доводи управління пенсійного фонду, що при вирішені справи повинно бути враховано рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року у справі № 4 рп/2015,є безпідставними, оскільки звернення у справі, що розглядав Конституційний Суд України, було з підстав надання офіційного тлумачення положень першого речення частини третьої статті 63 Закону, згідно з якими „усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством". Отже, рішення Конституційного Суду України стосується перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Конституційним Судом України роз'яснено, що в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення. У даній справі позивачем оскаржується неправомірність дій пенсійного органу при призначені йому пенсії щодо неврахування всіх складових грошового утримання, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Оскільки вищевказані види грошових доплат визнані такими, що входять до складу грошового забезпечення та з них було сплачено страхові внески то судом першої інстанції правильно зроблено висновок, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Разом з тим, вирішуючи питання щодо строку, з якого необхідно здійснити перерахунок пенсії, колегія суддів виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 09.03.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням складових, які зазначені у довідці Одеського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України від 15 лютого 2017 року за № 78, проте листом від 21.03.2017 року вих. №299/Ч-11 відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Оскільки позивач з моменту призначення пенсії, тобто з 31 грудня 2014 року, мав право на обчислення її розміру з усіх складових грошового забезпечення, зазначених в довідці від 15.02.2017 року № 78 та призначення пенсії в меншому розмірі відбулося не з вини позивача, колегія суддів із врахуванням наведених вище положень ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача перерахувати та виплачувати йому пенсію з 09 березня 2016 року в розмірі, обчисленому з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, зазначених в довідці Одеського обласного військового комісаріату Міністрерства оборони України.
Таким чином, суд першої інстанції помилково вирішив, що підлягає перерахунку пенсія саме з дати первинного призначення.
Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції справу вирішено по суті правильно, але з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, що, відповідно до ст.201 КАС України, є підставою для зміни судового рішення.
Керуючись ст.ст.160, 195, 196, ст.201, п.4 ст.207, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 11 липня 2017 року змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини цієї постанови в наступній редакції:
«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати ОСОБА_2 пенсію з 09 березня 2016 року, з врахуванням в складі грошового забезпечення допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, святкової премії, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення.»
В іншій частині постанову Приморського районного суду м. Одеси від 11 липня 2017 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуюча суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: Ю. М. Градовський
Суддя: К. В. Кравченко