Постанова від 18.10.2017 по справі 345/2681/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/10057/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Качмара В.Я., Мікули О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 13 вересня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

У липні 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі - відповідач) в якому, з врахуванням уточнених позовних вимог, просить зобов'язати відповідача повернути недоплачені суми пенсії, починаючи з 01.05.2017 року та виплачувати надалі пенсію із здійсненням її подальших перерахунків у сторону збільшення у відповідності до норм законодавства та проводити доплату за понаднормовий стаж.

Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 13 вересня 2017 року позов задоволено. Визнано дії відповідача протиправними щодо відмови у виплаті позивачу доплати за понаднормовий стаж, підвищення пенсії, та інших доплат до пенсії відповідно до чинного законодавства. Зобов'язано відповідача зробити перерахунок та виплату позивачу доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та інших доплат до пенсії відповідно до чинного законодавства починаючи з 01 травня 2017 року. Стягнуто з Державного бюджету України в користь позивача 640 грн. судового збору.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що воно є незаконним і необґрунтованим, прийняте з порушенням норм матеріального і процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову і прийняти нову про відмову в задоволенні позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що управління правомірно зробило перерахунок пенсії позивачу та привело розмір пенсії у відповідність до норм чинного законодавства.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, а відтак на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду заяви у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних мотивів.

Судом встановлено, що постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 10.02.2016 року у справі № 345/26/16-а зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства з 04.07.2015 року. На підставі даного рішення 11.05.2016 року Калуським міськрайонним судом Івано-Франківської області видано виконавчий лист (а.с. 6-9).

Відповідно до листа відповідача від 20.07.2017 року № 282/Ф-15, позивачу на виконання рішення суду здійснено перерахунок та виплату пенсії. Станом на 01.12.2016 року пенсійні виплати становили 4393,76 грн. З 01.05.2017 року, після проведеного перерахунку, пенсія позивачу виплачувалась у розмірі 4102,43 грн. (а.с. 11-12).

Позивач у позовній заяві зазначає, що йому не проводиться доплата за понаднормовий стаж у розмірі 511,68 грн.

Відповідно до розрахунку, наданого відповідачем, розмір пенсії позивача складається з основного розміру пенсії за віком, доплати за понаднормовий стаж, підвищення по ст. 42, підвищення дітям війни, доплата відповідно до постанови КМУ № 327 від 23.04.2012 року. Оскільки розмір пенсії не досягає трьох розмірів прожиткових мінімумів, то встановлюється також доплата в розмірі 1499,47 грн.

Згідно абз.3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Мінімальна пенсія - це державна соціальна гарантія, яка визначається законодавством. Зазначене поняття застосовується лише у випадку, якщо розрахована, відповідно до діючого законодавства пенсія, є меншою за встановлений розмір мінімальної пенсії. Отже, застосування такого інституту, як мінімальна пенсія, здійснюється вже після розрахунку пенсії з врахуванням усіх видів доплат, підвищень та застосування коефіцієнтів.

При цьому перерахунок провадиться шляхом формування доплати до мінімального розміру пенсії.

Доплата шахтарям до мінімального розміру це різниця між мінімальним розміром пенсії (в тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, обчисленим відповідно до ст. 27, з врахуванням ст.ст. 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Так, розмір пенсії позивача, розрахований у відповідності до ст. 27 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не досягає трьох прожиткових мінімумів, а тому пенсійним органом розраховано доплату шахтарям у розмірі 1499,47 грн.

З матеріалів справи вбачається, що перерахунок пенсії позивача 01.05.2017 проводився у зв'язку із підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки прожитковий мінімум є розрахунковою величиною, згідно якою визначається мінімальний розмір пенсії особам відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при її перерахунку.

Оскільки доплата за понаднормовий стаж у сумі 511,68 грн. включена в розмір пенсії, то твердження позивача про відмову відповідача у виплаті такої є безпідставними.

Зменшення розміру пенсії позивача відбулось у зв'язку із допущенням технічної помилки при використанні функції макетного вводу даних в частині обчислення розміру пенсійної виплати, що призвело до невірного визначення розміру пенсії, а тому з 01.05.2017 року пенсійну виплату приведено у відповідність до норм чинного законодавства.

Як вбачається з розрахунку пенсії, всі належні доплати, які виплачувались до перерахунку 01.05.2017 року, були включені позивачу в розмір пенсії і після перерахунку, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195,197,198,202,205,207,254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області задовольнити.

Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 13 вересня 2017 року у справі № 345/2681/17 - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя ОСОБА_2

судді ОСОБА_3

ОСОБА_4