про повернення апеляційної скарги
18 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/8197/17
Суддя Львівського апеляційного адміністративного суду Глушко І.В., перевіривши апеляційну скаргу Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування податкових повідомлень-рішень,-
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2017 року адміністративний позов ФОП ОСОБА_1 до Городоцької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування податкових повідомлень-рішень - задоволено.
Не погоджуючись із вказаною постановою, Городоцька ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області подала на неї апеляційну скаргу.
Оскільки подана апеляційна скарга не відповідала вимогам ч.6 ст.187 КАС України (долучено документ про сплату судового збору у розмірі, який є меншим від розміру, встановленого законом), ухвалою від 27 липня 2017 року її залишено без руху та надано 10-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для усунення вказаних в ній недоліків.
В межах встановленого судом строку від особи, яка подала апеляційну скаргу, на адресу Львівського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання (вх.№ К-14882/17 від 18.08.2017), у якому, покликаючись на сплату відповідачем зазначеної в ухвалі Львівського апеляційного адміністративного суду про залишення апеляційної скарги без руху від 27 липня 2017 року суми недоплати судового збору при поданні первинної апеляційної скарги, повернутої ухвалою судді Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року, просив прийняти апеляційну скаргу та відкрити апеляційне провадження у справі №813/3724/16.
Ухвалою судді Львівського апеляційного адміністративного суду в задоволенні зазначеного клопотання Городоцької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області (вх.№ К-14882/17 від 18.08.2017) відмовлено та надано 10-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом, визначеним ухвалою судді Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2017 року про залишення апеляційної скарги без руху.
В межах встановленого судом строку від особи, яка подала апеляційну скаргу, на адресу Львівського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання (вх.№ К-16726/17 від 22.09.2017), в якому просить суд продовжити строк на усунення недоліків апеляційної скарги до 15.10.2017. Клопотання обґрунтовує тим, що сплата судового збору здійснюється через органи Казначейської служби України, відтак наданий судом строк є надто коротким, що унеможливлює усунення недоліків апеляційної скарги в межах наданого судом строку.
Ухвалою судді Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року заявлене Городоцькою ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області клопотання задоволено, надано 15-денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали на усунення недоліків апеляційної скарги, зазначених в ухвалі судді Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2017 року про залишення апеляційної скарги без руху.
Згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення із штриховим ідентифікатором № 79005 1305376 9 особа, яка подала апеляційну скаргу, копію зазначеної ухвали отримала 29 вересня 2017 року.
В межах встановленого судом строку від особи, яка подала апеляційну скаргу, на адресу Львівського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання (вх.№ К-18163/17 від 17.10.2017), у якому, покликаючись на ст.88 КАС України та ч.1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», просить відстрочити сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення рішення у справі №813/3724/16, а в іншому випадку продовжити строк для сплати судового збору за подання апеляційної скарги до 06.11.2017.
Обставини, зазначені в клопотанні, не є підставою для відстрочення сплати судового збору, оскільки відстрочення відповідним органам сплати судового збору не узгоджується з пунктом 2 частини третьої статті 129 Конституції України, яким передбачено, що однією з основних засад судочинства в Україні є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Ця норма Конституції України знайшла своє закріплення також і в Законі України "Про судоустрій і статус суддів" та у процесуальних кодексах України.
Рівність учасників судового процесу, зокрема, перед законом є похідною від інших норм Конституції України, які визначають рівність конституційних прав і свобод громадян та рівність їх перед законом (стаття 24), а також компетенцію органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19).
Рівність усіх учасників судового процесу перед законом передбачає єдиний правовий режим судочинства, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав, тобто є конкретизацією загального принципу рівності громадян перед законом і судом стосовно сфери здійснення судової влади і судочинства.
Тому, відстрочення сплати судового збору відповідним органам як сторонам в окремих категоріях справ може розцінюватися як надання їм певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу, зокрема юридичними та фізичними особами, які, безперечно, зобов'язані сплачувати відповідний збір при зверненні до адміністративного суду з апеляційною скаргою.
Крім того, відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" (далі - Закон № 484-VIII) зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
З огляду на наведене вважаю, що у задоволенні клопотання Городоцької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення рішення у справі №813/3724/16, а в іншому випадку продовження строку для сплати судового збору за подання апеляційної скарги до 06.11.2017 слід відмовити.
У встановлений судом строк особою, яка подала апеляційну скаргу, не усунуто недоліків апеляційної скарги шляхом, зазначеним в ухвалі судді Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2017 року про залишення апеляційної скарги без руху.
Згідно з частиною 3 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя повертає апеляційну скаргу, якщо особа, яка подала апеляційну скаргу, не усунула недоліки апеляційної скарги, яку було залишено без руху.
З огляду на викладене, вважаю, що апеляційну скаргу слід повернути особі, яка її подала.
Керуючись статтями 160, 165, 108, 187, 189, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В задоволенні клопотання Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення рішення у справі №813/3724/16, а в іншому випадку продовження строку для сплати судового збору за подання апеляційної скарги до 06.11.2017 - відмовити.
Апеляційну скаргу Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2017 року у справі №813/3724/16 за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування податкових повідомлень-рішень, повернути особі, яка її подала.
Роз'яснити, що Городоцька об'єднана державна податкова інспекції Головного управління ДФС у Львівській області не позбавлена права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити усім особам, які беруть участь у справі, а особі, яка подавала апеляційну скаргу, також додані до неї матеріали.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів з моменту направлення копії ухвали особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
СуддяОСОБА_2