17 жовтня 2017 року № 876/5288/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,
з участю секретаря судового засідання Чигер І.І.,
представника відповідача Дяків Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на постанову Галицького районного суду міста Львова від 07 березня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Львівський обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України, про зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яким просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії на підставі наказів ДП «Украерорух» № 579/о від 27.12.2012 року, № 478/о від 30.09.2015 року і № 221 від 19.07.2016 року «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплачених сум.
Постановою Галицького районного суду міста Львова від 07 березня 2017 року позов задоволено.
Постанова мотивована тим, що позивач проходив військову службу, під час якої був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій посаді. Під час перебування у відрядженні він вийшов на пенсію з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Львівського РСП та йому була призначена і виплачувалась пенсія. По займаній позивачем раніше військовій посаді грошове забезпечення неодноразово підвищувалось. Суд дійшов висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає, що вона прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, та підлягає скасуванню.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що чинним законодавством чітко визначено підстави та порядок перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби. І в даному випадку жодна з таких підстав не мала місце.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановив суд, ОСОБА_1 проходив військову службу, під час якої був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій посаді. Під час перебування у відрядженні вийшов на пенсію з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Львівського РСП та йому була призначена і виплачувалась пенсія. По займаній позивачем раніше військовій посаді грошове забезпечення неодноразово підвищувалось, зокрема, наказами ДП «Украерорух» № 579/о від 27.12.2012 року, № 478/о від 30.09.2015 року і № 221 від 19.07.2016 року про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, однак перерахунок пенсії йому не проводився.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність оскаржуваного рішення атестаційної комісії та наказу про звільнення позивача з наступних підстав.
Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакціях, чинних на дату існування відповідних відносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 4 ст. 63 вказаного закону зазначено, що перерахунок пенсії провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Такий порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 945 від 13.02.2008 року, передбачає в п. п. 2, 3, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. На підставі цього рішення відповідний суб'єкт повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
За правилами пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України», грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».
Пунктом 80 «Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України» затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 року № 1053/2001 передбачено, що пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
Таким чином, оскільки Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й директору Державного підприємства обслуговування повітряного руху України визначати розміри посадових окладів військовослужбовців, які відряджені до Украероруху, то наказ Украероруху від 30.09.2015 року № 478/о є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2009 року №74 внесено зміни до пункту 3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. Додатком № 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій встановлено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій відсутня графа для обов'язкового зазначення рішення Кабінету Міністрів України, проте є графа для зазначення акту, який є підставою для перерахунку пенсії. Враховуючи делегування Кабінетом Міністрів України директору Украероруху права на визначення розміру посадових окладів, саме зазначення наказу Украероруху від 30.09.2015 року № 478/о є необхідною та достатньою підставою для здійснення перерахунку.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах від 10.05.2016 року, 05.07.2016 року, та 13.07.2016 року (відповідно справи № 522/19979/14-а, № 461/2167/14-а та № 638/2700/14-а), а відповідно до положень ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення.
Постанову Галицького районного суду міста Львова від 07 березня 2017 року у справі № 461/1151/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Львівський обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України, про зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О. М. Довгополов
судді Л. Я. Гудим
В. В. Святецький
Ухвала складена в повному обсязі 18.10.2017року