Постанова від 17.10.2017 по справі 751/5210/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 751/5210/17 Головуючий у 1-й інстанції: Косач І.А.

Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 жовтня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Літвіної Н.М.

суддів Ганечко О.М. Коротких А.Ю.

при секретарі Архіповій Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 07 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Постановою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 07 вересня 2017 року позов задоволено частково: визнано дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку ОСОБА_2 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення розміру пенсії суми «інших виплат», на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - протиправними; зобов'язано Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок ОСОБА_2 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», виходячи з 86 % розміру заробітку з урахуванням виплат, що вказані в стовпчику «інші виплати» (матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати), зазначених у довідці від 11 липня 2017 року № 10/9155, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради, починаючи з 01 липня 2017 року, з врахуванням раніше здійснених виплат; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України, звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно до вимог ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, з 27 вересня 2011 року ОСОБА_2 перебуває на обліку Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України і отримує пенсію за віком відповідно до Закону «Про службу в органах місцевого самоврядування» в розмірі 86 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

13 липня 2017 року позивач звернулась до Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України з заявою, в якій просила обчислити пенсію відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», з урахуванням довідки від 11 липня 2017 року № 10/9155, яка видана Управлінням праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради про складові заробітної плати, що подавалися для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» за період з 01 вересня 2009 року по 31 серпня 2011 року.

Відповідно до довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 11 липня 2017 року № 10/9155, яка видана Управлінням праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради вбачається, що за 2009-2011 роки ОСОБА_2 виплачувались надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати; сума заробітної плати, на яку нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, становить 31185,37 грн.; інші виплати - матеріальна допомога на оздоровлення 4981,95 грн. (в тому числі червень 2010 року 2386,40 грн., червень 2011 року 2595,55 грн.), індексація заробітної плати 5481,41 грн.

Листом від 24 липня 2017 року № 20669/06 Чернігівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України повідомило позивача про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії.

Вважаючи протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивач звернулась до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Колегія судів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (надалі Закон № 3723-XII; у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року №108/95ВР (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону, визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 Закону № 3723-XII, передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-XII, врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV, визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Колегія суддів зазначає, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність врахування при перерахунку пенсії позивача виплат, що вказані в стовпчику «інші виплати» (матеріальна допомога та індексація) згідно довідки про складові заробітної плати від 11 липня 2017 року № 10/9155, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески.

Посилання в апеляційній скарзі на те, що станом на момент звернення позивача із заявою про врахування при обчисленні пенсії інших складових заробітної плати, норми, що регулюють перерахунок пенсії державним службовцям було скасовано, колегія суддів відхиляє, оскільки право на розрахунок пенсії, з урахуванням спірних сум, у позивача виникло з моменту призначення пенсії, а не у день звернення з відповідною заявою до відповідача.

Разом з тим, на переконання судової колегії, обґрунтованими є доводи апеляційної скарги щодо безпідставного стягнення з відповідача судового збору.

З тексту спірного судового рішення встановлено, що судом першої інстанції стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп.

Однак, відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» Пенсійний фонд України та його органи, органи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Фонду соціального страхування України звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Вказані обставини свідчать про те, що стягнення судового збору з Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України, суперечить нормам процесуального законодавства.

Відповідно, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції про необхідність стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень є помилковими.

Приймаючи до уваги те, що у постанові суду першої інстанції помилковими є лише деякі з його висновків, а інші висновки є законними і обґрунтованими, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про скасування судового рішення у частині (щодо неправильно вирішеної питання про стягнення судового збору) та ухвалення у цій частині нового судового рішення.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Згідно з ч. 1 ст. 202 КАС підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст. ст. 41, 94, 160, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України - задовольнити частково.

Постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 07 вересня 2017 року скасувати в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_2 судового збору в розмірі 640 грн. 00 коп.

У скасованій частині прийняти нове рішення, яким присудити за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судові витрати 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

У іншій частині постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 07 вересня 2017 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Літвіна Н.М.

Судді Ганечко О.М.

Коротких А.Ю.

Повний текст постанови виготовлено 18 жовтня 2017 року.

Головуючий суддя Літвіна Н. М.

Судді: Коротких А. Ю.

Ганечко О.М.