Рішення від 03.10.2017 по справі 911/2186/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" жовтня 2017 р. Справа № 911/2186/17

Господарський суд Київської області у складі судді Яреми В.А., розглянувши матеріали справи

за позовом керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Святопетрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, Київська обл, с. Святопетрівське

до Товариства з обмеженою відповідальністю “Петрівський квартал”, Київська обл, с. Петропавлівська Борщагівка

про визнання договору укладеним

за участю представників:

від прокуратури: ОСОБА_1 (посвідчення №031869 від 02.02.2015)

від позивача: не прибув

від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність б/н від 18.05.2017)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

17.07.2017 через канцелярію господарського суду Київської області від керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Святопетрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (далі - позивач) надійшла позовна заява до Товариства з обмеженою відповідальністю “Петрівський квартал” (далі - ТОВ “Петрівський квартал”/відповідач) про визнання укладеним між Святопетрівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Петрівський квартал” договору №ЛУ-4 про пайову участь в розвитку інфраструктури с. Святопетрівське Києво-Святошинського району Київської області, в доданій до позовної заяви редакції.

Відповідач позов не визнав та просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю з підстав, викладених у запереченнях на позовну заяву.

Ухвалою господарського суду Київської області від 21.07.2017 порушено провадження справи №911/2186/17 та призначено розгляд даної справи на 31.07.2017.

31.07.2017 через канцелярію господарського суду Київської області від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи в зв'язку з неможливістю представника Товариства з обмеженою відповідальністю “Петрівський квартал” бути присутнім в судовому засіданні.

Ухвалами господарського суду Київської області від 31.07.2017, 04.09.2017 та 12.09.2017 розгляд даної справи відкладався на 04.09.2017, 12.09.2017 та 26.09.2017 відповідно.

До того ж, ухвалою господарського суду Київської області від 12.09.2017 строк розгляду спору у дані справі було продовжено на 15 днів.

У судовому засіданні 26.09.2017 судом оголошено перерву до 03.10.2017.

У судове засідання 03.10.2017 представник позивача не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Петрівської сільської ради від 09.11.2012 №1704 «Про затвердження порядку залучення коштів замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальні інфраструктури села», зокрема, затверджено Положення про порядок залучення коштів замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Петрівське Києво-Святошинського району Київської області (далі - Положення), відповідно до п. 1.7. якого дія Положення застосовується для визначення розмірів пайової участі, зокрема інвесторів (забудовників), шо здійснюють на території села Петрівське будівництво будь-яких об'єктів, незалежно від їх форми власності.

Пунктом 1.8. Положення встановлено, що розмір коштів замовників які залучаються на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села становить, зокрема, 4 відсотки від загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта будівництва - для житлових будинків, індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею більше 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках.

В подальшому, рішенням Петрівської сільської ради Києво-Святошиснького району Київської області від 15.10.2014 №3005, зокрема, затверджено нормативи для одиниці створеної потужності при спорудженні об'єктів житлового будівництва в розмірі 5 650,00 грн. за 1 м. кв. загальної площі об'єкту, а також вирішено керуватися відповідно встановленим нормативом при визначенні розміру пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Петрівське.

Копії вищезазначених рішень наявні в матеріалах справи.

Листом №308 від 08.04.2015 позивач звернувся до відповідача з пропозицією укласти договір №ЛУ-4 про пайову участь в розвитку інфраструктури с. Святопетрівське Києво-Святошинського району Київської області від 09.04.2015.

Копії вищезазначеного листа та доказів його направлення відповідачу разом з двома примірниками договору №ЛУ-4 про пайову участь в розвитку інфраструктури с. Святопетрівське Києво-Святошинського району Київської області від 09.04.2015 наявні в матеріалах справи.

08.05.2015 Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області зареєстровано декларацію №КС143151280426 про готовність об'єкта до експлуатації, а саме: 84-квартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями по бульвару Лесі Українки, 4, с. Петрівське Києво-Святошинського району Київської області, код об'єкта - 1122.1, категорія складності - ІІІ. Копія зазначеної декларації наявна в матеріалах справи.

Відповідно до відомостей вищенаведеної декларації, замовником об'єкта будівництва є Товариство з обмеженою відповідальністю “Петрівський квартал”, кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією становить 17 339 137,00 грн, в тому числі витрати на будівельно-монтажні роботи 17 339 137,00 грн.

Листом №226 від 08.05.2015 Товариство з обмеженою відповідальністю “Петрівський квартал” повідомило позивача про те, що станом на 08.05.2015 житловий будинок №4 введений в експлуатацію, а тому, враховуючи ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», укладення договору після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію є не можливим. Копія зазначеного листа наявна в матеріалах справи.

Згідно пунктом 7 Постанови Верховної Ради України від 04.02.2016 №984-VIII «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» село Петрівське Києво-Святошинського району Київської області перейменовано на село Святопетрівське.

В обґрунтування заявленого позову прокурор зазначив, що всупереч вимогам ст. 40 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” та пп. 1.5. та 2.7. Порядку, відповідач, як замовник будівництва житлового будинку за адресою: бульвар Лесі Українки, 4, с. Петрівське Києво-Святошинського району Київської області, не звернувся самостійно до позивача з пропозицією про укладення договору на пайову участь та, в подальшому, надісланий позивачем договір не підписав і не повернув підписаний примірник разом з протоколом розбіжностей, як того вимагають ст. ст. 641, 642, 643 Цивільного кодексу України.

Таким чином, посилаючись на те, що відповідач безпідставно ухиляється від передбаченого законом обов'язку укласти із позивачем договір про пайову участь в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Петрівське Києво-Святошинського району Київської області, керівник Києво-Святошинської місцевої прокуратури просить суд визнати укладеним між Святопетрівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Петрівський квартал” договір №ЛУ-4 про пайову участь в розвитку інфраструктури с. Святопетрівське Києво-Святошинського району Київської області, в доданій до позовної заяви редакції.

Звернення до суду із зазначеним позовом в інтересах держави в особі Кагарлицької міської ради прокурор обґрунтовує тим, що позивачем, як представницьким органом територіальної громади, не вжито заходів по захисту інтересів останньої щодо наповнення місцевого бюджету за рахунок коштів пайової участі.

Святопетрівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області позов прокурора підтримала та повідомила, що розмір пайової участі відповідача визначений відповідно до законодавчих вимог та Порядку та, відповідно, є обґрунтованим.

Відповідач проти позову заперечив з підстав необґрунтованості прокурором наявності підстав представництва інтересів держави за відповідно поданим позовом, оскільки прокурором не зазначено в чому полягає порушення інтересів держави, а також не наведено обставин, що свідчили б про нездійснення або неналежне здійснення інтересів держави органом місцевого самоврядування або іншим суб'єктом владних повноважень, до якого віднесено відповідні функції.

Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що законодавчими приписами передбачено граничний термін для укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, а тому укладення відповідного правочину після введення об'єкта будівництва в експлуатацію суперечить ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відтак і договір №ЛУ-4 про пайову участь в розвитку інфраструктури с. Святопетрівське Києво-Святошинського району Київської області між сторонами укладений не був.

Водночас, відповідач зауважив, що обраний прокурором спосіб захисту порушеного права не відповідає приписам ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України.

Крім того, відповідач зазначив про невірність та невідповідність обставинам справи розрахунку розміру пайової участі відповідача у розвитку інфраструктури с. Святопетрівське Києво-Святошинського району Київської області, здійсненого позивачем та викладеного в умовах надісланого проекту договору №ЛУ-4 про пайову участь, а тому, на думку відповідача, між сторонами не було досягнуто згоди щодо усіх істотних умов договору, а саме щодо ціни відповідного правочину.

Дослідивши матеріали справи та подані докази, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, суд встановив, що заявлена позовна вимога підлягає частковому задоволенню виходячи з нижченаведеного.

Положеннями ст. ст. 140, 142 та 144 Конституції України унормовано, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 40, ч. 3 ст. 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Відповідно до пп. 1.2., 1.3., 2.2.1. та 2.6. Положення про порядок залучення коштів замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Петрівське Києво-Святошинського району Київської області, затвердженого рішенням Петрівської сільської ради від 09.11.2012 №1704 «Про затвердження порядку залучення коштів замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальні інфраструктури села», створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Петрівське належить до відання Петрівської сільської ради.

Залучення пайових внесків до спеціального цільового фонду сільського бюджету здійснює Петрівська сільська рада в особі Петрівського сільського голови

В усіх питаннях щодо організації залучення пайових коштів (внесків) виступає Петрівська сільська рада.

Пайовий внесок сплачується на підставі договору між Петрівською сільською радою та замовником.

Обставини законності та чинності вищенаведеного рішення Петрівською сільською радою сторонами у даній справі не спростовано.

З огляду вищенаведеного, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах щодо залучення коштів пайової участі на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Святопетрівське виступає Святопетрівска сільська рада Києво-Святошинського району Київської області, як орган місцевого самоврядування, наділений повноваженнями представляти інтереси територіальної громади села Святопетрівське.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 та 6 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, зокрема, звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).

Як слідує зі змісту заявленого прокурором позову, Святопетрівска сільська рада Києво-Святошинського району Київської області, як представницький орган територіальної громади с. Святопетрівське, самостійно не вживала заходів по захисту інтересів територіальної громади щодо укладення договору про пайову участь та, відповідно, наповнення місцевого бюджету за рахунок коштів пайової участі шляхом звернення до суду із позовом.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов у даній справі поданий керівником Києво-Святошинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Святопетрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області у відповідності до законодавчих положень, а доводи відповідача щодо необґрунтованості прокурором наявності підстав представництва інтересів держави у суді за відповідним спором є необґрунтованими.

Приписами ст. 11 Цивільного кодексу України унормовано, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

За змістом положень частини першої статті 173, частини першої статті 174 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, зокрема безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 179 Господарського кодексу України, майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Примусовий порядок укладення господарських договорів за рішенням суду регулюється ст. 187 ГК України та ст. 649 ЦК України, згідно яких спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Виходячи зі змісту вказаних норм і принципу свободи договору, суд дійшов висновку, що можливість розгляду судом спорів про спонукання до укладення договору обумовлюється обов'язковістю договору (за державним замовленням, на підставі правового акту органу державної влади чи місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом).

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

За змістом ст. ст. 1, 2, ч. ч. 2, 3, 9 ст. 40 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” (в редакції, чинній на момент введення об'єкта в експлуатацію) замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.

Під забудовою території слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, реконструкцію існуючої забудови та територій.

Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною 4 цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

З системного аналізу положень вищенаведених нормативних приписів слідує, що обов'язок ініціювати укладення договору про пайову участь покладено саме на замовника будівництва, оскільки цей обов'язок пов'язаний зі зверненням замовника до органу місцевого самоврядування.

Ухилення ж замовника будівництва від укладення договору про пайову участь до прийняття об'єкта нерухомого майна до експлуатації є порушенням зобов'язання, яке прямо передбачено чинним законодавством.

Невиконання такого зобов'язання не звільняє замовника будівництва від обов'язку укласти договір про пайову участь, у тому числі й після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, оскільки строк, визначений законом для укладення договору пайової участі - протягом 15 днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, - встановлено саме для добровільного виконання стороною такого обов'язку, а невиконання замовником обов'язку, передбаченого законом, не може надавати йому переваг перед іншими замовниками, які виконали відповідний обов'язок.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного суду України від 30.11.2016 №3-1323гс16, від 01.02.2017 у справі №922/753/16 та від 25.05.2017 у справі №922/387/16.

Доводи відповідача щодо неможливості укладення договору про пайову участь після прийняття об'єкта будівництва до експлуатації спростовуються викладеними вище висновками.

Відповідно до приписів ст. 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Частиною 9 ст. 40 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” визначено істотні умови договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, якими є: розмір пайової участі, строк (графік) сплати пайової участі, відповідальність сторін.

Крім того, невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Відповідно до ч. 5 ст. 40 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва обєкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Так, пп. 1.8., 2.7. та 2.7.1. Положення про порядок залучення коштів замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Петрівське Києво-Святошинського району Київської області, затвердженого рішенням Петрівської сільської ради від 09.11.2012 №1704 «Про затвердження порядку залучення коштів замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальні інфраструктури села», визначено, що розмір коштів замовників які залучаються на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села становить, зокрема, 4 відсотки від загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта будівництва - для житлових будинків, індивідуальних (садибних) житлових будинків, сажових, дачних будинків загальною площею більше 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках.

Замовник, після розроблення та затвердження в установленому порядку проектно-кошторисної документації, виконаної відповідно до містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки звертається до Петрівської сільської ради з заявою про укладення договору пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села.

Розмір пайової участі (внеску) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту визначається не пізніше десяти робочих днів з дня реєстрації виконавчим комітетом сільської ради звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього необхідних документів в повному обсязі, що підтверджують вартість будівництва (реконструкції) об'єкта будівництва, з техніко-економічними показниками.

Як слідує з додатку №1 до договору №ЛУ-4 про пайову участь в розвитку інфраструктури с. Святопетрівське Києво-Святошинського району Київської області, проект якого був надісланий позивачу, а редакція додана до позову, позивачем у здійснено розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту відповідача - 1 223 896,22 грн, як 4% від загальної кошторисної вартості будівництва - 30 597 405,50 грн, що була визначена відповідно до рішення Петрівської сільської ради Києво-Святошиснького району Київської області від 15.10.2014 №3005, на підставі встановленого нормативу для одиниці створеної потужності при спорудженні об'єктів житлового будівництва в розмірі 5 650,00 грн за 1 м. кв. загальної площі об'єкту.

Відповідно до наданих позивачем пояснень, загальну кошторисну вартість було визначено сільською радою самостійно з огляду на відсутність у останньої документів щодо відповідної кошторисної вартості станом на момент звернення до відповідача з пропозицією про укладення договору пайової участі.

Однак, як слідує зі змісту зареєстрованої 08.05.2015 Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області декларації №КС143151280426 про готовність об'єкта до експлуатації кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією становить 17 339 137,00 грн, в тому числі витрати на будівельно-монтажні роботи 17 339 137,00 грн.

До того ж, відповідно до наданої відповідачем копії кошторисної документації, кошторисна вартість житлового будинку ЛУ№4, за адресою бульвар Лесі Українки, 4, с. Петрівське Києво-Святошинського району Київської області, становить 17 339 137,00 грн.

Таким чином, арифметично вірний розмір пайової участі відповідача у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Петрівське становить 693 565,48 грн, як 4% від загальної кошторисної вартості будівництва - 17 339 137,00 грн, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

Посилання ж прокурора та позивача на відсутність документації щодо загальної кошторисної вартості станом на момент здійснення відповідного розрахунку, а відтак можливість розрахунку розміру пайової участі від кошторисної вартості, розрахованої позивачем самостійно на підставі встановленого рішенням Петрівської сільської ради Києво-Святошиснького району Київської області від 15.10.2014 №3005 нормативу для одиниці створеної потужності, оцінюються судом критично, позаяк законодавчими приписами право визначення кошторисної вартості від нормативу для одиниці створеної потужності презюмується тільки у разі, якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, а не у разі відсутності в органу місцевого самоврядування відповідної документації.

Згідно ч. ч. 3 та 4 ст. 181 ГК України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Однак, належних та допустимих доказів надіслання відповідачем позивачу у двадцятиденний строк протоколу розбіжностей разом з підписаними примірниками договору суду не надано, а тому посилання відповідача на неукладеність договору №ЛУ-4 про пайову участь в розвитку інфраструктури с. Святопетрівське Києво-Святошинського району Київської області.

Зі змісту приписів Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” слідує, що участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури населеного пункту є обов'язковою для замовника будівництва у відповідному населеному пункті, а тому це обумовлює право відповідного органу місцевого самоврядування вимагати від замовника будівництва виконання обов'язку щодо пайової участі, в тому числі в судовому порядку.

За таких обставин, беручи до уваги наявність прямої вказівки закону щодо необхідності укладання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, а також часткову відповідність зазначеного договору у запропонованій позивачем редакції змісту акту органу місцевого самоврядування, що попри те є правовою підставою для укладання договору про пайову участь, від чого відповідач ухилився, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимоги прокурора про визнання укладеним між Святопетрівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Петрівський квартал” договору №ЛУ-4 про пайову участь в розвитку інфраструктури с. Святопетрівське Києво-Святошинського району Київської області, в доданій до позовної заяви редакції з урахування визначеного судом арифметично вірного розміру пайової участі відповідача у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Петрівське.

До того ж, в тексті доданої до позовної заяви редакції договору №ЛУ-4 про пайову участь в розвитку інфраструктури с. Святопетрівське Києво-Святошинського району Київської області суд вважає вірним зазначення назви позивача - Святопетрівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області та населеного пункту - с. Святопетрівське.

Доводи ж відповідача щодо невідповідності приписам ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України обраного прокурором способу захисту порушеного права визнаються судом неспроможними, оскільки виходячи із загальних засад цивільного законодавства та судочинства, меж здійснення особою цивільних прав і виконання цивільних обов'язків, в разі невизнання замовником права органу місцевого самоврядування, як органу представництва територіальної громади, на укладення договору про пайову участь, що відповідає вимогам типового договору, відповідно порушене або не визначне право підлягає захисту судом на підставі п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України шляхом визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом обов'язкової дії.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.

З огляду вищенаведеного, враховуючи часткове задоволення позову, витрати по сплаті судового збору за подання позову покладаються судом на прокуратуру Київської області та відповідача порівну.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 124, 140, 142, 144 Конституції України, ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 11, 648, 649 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 174, 179, 181, 187 Господарського кодексу України, ст. ст. 1, 2, 40 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати укладеним договір між Святопетрівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області (08141, Київська обл., Києво-Святошинський район, село Святопетрівське, вул. Володимирська, будинок 2-Б, ідентифікаційний код 02043485) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Петрівський квартал” (08130, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Леніна, 2-в, ідентифікаційний код 33400832) договір №ЛУ-4 про пайову участь в розвитку інфраструктури с. Святопетрівське Києво-Святошинського району Київської області, наступного змісту:

Договір № ЛУ-2

про пайову участь у розвитку інфраструктури с. Святопетрівське

Києво-Святошинського району Київської області

Святопетрівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області в особі сільського голови ОСОБА_3, що діє на підставі Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальністю “Петрівський квартал” в особі директора, що діє на підставі Статуту (далі - Замовник), з другої сторони, (далі за текстом Договору - Сторони), уклали цей Договір про наступне:

ОСОБА_4 Договору

1. Замовник зобов'язується взяти пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Святопетрівське та перерахувати до УДКСУ в Києво-Святошинському районі на розрахунковий рахунок №31518921700377, МФО 821018, код ЄДРПОУ 38010937, призначення платежу 24170000, надходження пайової участі у розвитку інфраструктури населених пунктів (далі - Спеціальний рахунок), грошові кошти на пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Святопетрівське у розмірі, що дорівнює 4% від загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування, яка визначена проектною документацією, та затверджена в установленому законодавством порядку.

У разі коли загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта містобудування не визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, вона визначається виходячи з опосередкованої вартості спорудження житла, установленої центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури для Київської області станом на день оплати.

Величина внеску визначена в Додатку 1 до договору, який є його невід'ємною частиною.

II. Зобов'язання Сторін

2.1. Замовник зобов'язується перерахувати (однією сумою або частинами за календарним планом) кошти, зазначені у розділі 1 цього Договору, протягом одного місяця після прийняття об'єкту в експлуатацію, на Спеціальний рахунок з призначенням платежу: "24170000, надходження пайової участі у розвитку інфраструктури населених пунктів".

Календарний план оплати коштів складається згідно Додатку 2 до договору, який є його невід'ємною частиною.

2.2. За цим Договором з моменту зарахування на Спеціальний рахунок, передбачених цим Договором грошових коштів на пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Святопетрівське, Замовник передає право володіння, користування та розпорядження вказаними коштами Святопетрівській сільській раді відповідно до їх цільового призначення та в порядку, передбаченому чинним законодавством України. З вказаного моменту вищезазначені кошти стають комунальною власністю територіальної громади с. Святопетрівське.

2.3. Кошти, отримані як пайова участь замовників об'єктів містобудування, можуть використовуватися виключно на створення і розвиток інженерно-транспортної чи соціальної інфраструктури с. Святопетрівське.

ІІІ. Особливі умови

3.1 Об'єкти, майно та інші активи, придбані та/або створені за рахунок коштів Фонду, є комунальною власністю територіальної громади с. Святопетрівське.

ІV. Відповідальність Сторін

4.1 У разі невиконання замовником будівництва умов Договору про пайову участь у розвитку інфраструктури с. Святопетрівське щодо перерахування в повному обсязі коштів, Святопетрівська сільська рада здійснює необхідні заходи щодо примусового стягнення вказаних коштів у судовому порядку.

4.2. Замовник у випадку несвоєчасної сплати внеску, передбаченого розділом 1 цього Договору сплачує пеню в розмірі 0,3% за кожний день прострочення суми договору.

4.3 Сторони звільняються від відповідальності за часткове чи повне невиконання зобов'язань по цьому Договору, якщо це невиконання викликане обставинами форс-мажору.

V. Строк дії договору

5.1 Цей Договір набуває чинності з моменту його укладання та діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим Договором.

VІ. Інші умови

6.1 Зміни до цього договору вносяться в установленому законодавством порядку за взаємною згодою Сторін, шляхом укладання відповідних угод, які є невід'ємною частиною цього Договору або у судовому порядку.

6.2 Одностороння зміна умов або одностороння відмова від цього Договору неприпустима.

6.3 У випадках, не передбачених даним договором, сторони керуються чинним законодавством України.

6.4 У випадку виникнення спору між Святопетрівською сільською радою і Замовником, що стосується виконання зобов'язань згідно з умовами договору, сторони вживають заходи до їх врегулювання шляхом переговорів або у судовому порядку.

6.5 Цей Договір складено у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких зберігається у Замовника, другий - у Святопетрівський сільській раді.

VІІ. Адреси, реквізити та підписи Сторін

Святопетрівська сільська рада Замовник

Сільський голова ТОВ «Петрівський квартал»

ОСОБА_3 Директор

Додаток 1 до Договору № ЛУ-4

Розрахунок

величини пайової участі Замовника у розвитку

інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Святопетрівське

1. Святопетрівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області в особі сільського голови ОСОБА_3, що діє на підставі Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, з одного боку, та Товариство з обмеженою відповідальністю “Петрівський квартал” в особі директора, що діє на підставі Статуту (далі - Замовник), з другого боку, (далі за текстом Договору - Сторони), відповідно до умов Договору про пайову участь (внесок) Замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Святопетрівське № ЛУ-4 склали розрахунок пайової участі по об'єкту містобудування: 84-квартриний житловий будинок з вбудованими нежитловими приміщеннями в с. Святопетрівське, бульв. Л. Українки, 4.

2. Розрахунок здійснено на підставі затвердженої в установленому порядку проектної документації, розробленої згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами.

3. Загальна кошторисна вартість об'єкта будівництва становить 17 339 137,00 грн. (сімнадцять мільйонів триста тридцять дев'ять тисяч сто тридцять сім гривень 00 копійок).

4. Витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій згідно з наданою замовником документацією становить 0 гривень.

5. Розмір пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Святопетрівське становить: пайова участь = 17 339 137,00 грн х 0,04 = 693 565,48 грн (шістсот дев'яносто три тисячі п'ятсот шістдесят п'ять гривень 48 копійок).

6. Цей Додаток є невід'ємною частиною Договору про пайову участь (внеску) замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури №ЛУ-4.

Святопетрівська сільська рада Замовник

Сільський голова ТОВ «Петрівський квартал»

ОСОБА_3 Директор

Додаток 2 до Договору № ЛУ-4

Календарний план

оплати коштів пайової участі Замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Святопетрівське

1. Святопетрівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області в особі сільського голови ОСОБА_3, що діє на підставі Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, з одного боку, та Товариство з обмеженою відповідальністю “Петрівський квартал” в особі директора, що діє на підставі Статуту (далі - Замовник), з другого боку, (далі за текстом Договору - Сторони), відповідно до умов Договору про пайову участь (внесок) Замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Святопетрівське № ЛУ-4 домовилися про сплату пайової участі по об'єкту містобудування: 84-квартриний житловий будинок з вбудованими нежитловими приміщеннями в с. Святопетрівське, бульв. Л.Українки, 4.

2. Оплату пайової участі за Договором буде здійснено у розмірі 100% від загального розміру пайової участі у сумі 693 565,48 грн у строк 30 днів з дня набрання чинності цим Договором.

3. Цей Додаток є невід'ємною частиною Договору про пайову участь (внеску) замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури № ЛУ-4.

Святопетрівська сільська рада Замовник

Сільський голова ТОВ «Петрівський квартал»

ОСОБА_3 Директор

3. У задоволенні позовних вимог щодо визнання укладеним між Святопетрівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Петрівський квартал” договору №ЛУ-4 про пайову участь в розвитку інфраструктури с. Святопетрівське Києво-Святошинського району Київської області в частині визначення величини пайової участі замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Святопетрівське у розмірі 1 223 896,22 грн відмовити.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Петрівський квартал” (08130, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Леніна, 2-в, ідентифікаційний код 33400832) на користь прокуратури Київської області (01601, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 27/2, ідентифікаційний код 02909996) 800 (вісімсот) грн 00 коп. судового збору.

5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення та підписання, і може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Повне рішення складено 18.10.2017.

Суддя В.А. Ярема