Справа 237/4341/17
Номер провадження 2/237/2163/17
про залишення заяви без руху
13.10.17 року м. Курахове
Мар'їнського району Донецької області
Суддя Мар'їнського районного суду Донецької області СметанякО.Я., розглянувши заяву Костянтинівської сільської ради Мар'їнського району Донецької області про визнання спадщини відумерлою, -
До суду надійшла заява Костянтинівської сільської ради ради Мар'їнського району Донецької області про визнання спадщини відумерлою.
Як вбачається зі змісту заяви, сільська рада просить суд визнати відумерлою спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_1, який помер 21.11.1995 року, у вигляді земельної ділянки (паю) площею 6,38 га. та належала померлому на підставі сертифікату серії ДН № 009991 відумерлою та передати вказану земельну ділянку у власність територіальної громади Костянтинівської сільської ради Мар'їнського району Донецької області.
Дослідивши дану заяву разом з долученими до неї додатками, суд дійшов висновку про залишення заяви без руху з огляду на таке.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 234 ЦПК України суд розглядає справи про визнання спадщини відумерлою в порядку окремого провадження.
Заява про визнання спадщини відумерлою має відповідати загальним вимогам ст. 119 ЦПК України з особливостями, передбаченими ст. 275 ЦПК України.
Відповідно до ст. 277 ЦПК України справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов'язковою участю заявника та з обов'язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб.
Необхідно визначитися з колом заінтересованих осіб у справі в редакції на час виникнення правовідносин. Як вбачається зі змісту заяви заінтересованою особою є Волноваська місцева прокуратура Донецької області, проте відносини спадкування регулюються Книгою 6 ЦК України, відтак в заяві необхідно надати правове обґрунтування щодо заінтересованої особи Волноваської місцевої прокуратури в межах ст. 1277 ЦК України в редакції від 20.09.2016 року за законом № 1533-VIII.
Відповідно до ч.1 ст. 275 ЦПК України, в заяві про визнання спадщини відумерлою, окрім іншого, повинно бути наведено докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
До заяви про визнання спадщини відумерлою не долучено відповідні документи про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття після смерті ОСОБА_1, який помер 21.11.1995 року.
Таким чином, заявнику необхідно зазначити в заяві відомості та надати суду підтверджуючі документи, а саме: чи складав за життя заповіт померлий, якщо так, то надати належним чином завірену копію заповіту; зазначити та надати підтвердження, що будь-які спадкоємці із заявою про прийняття спадщини до державної нотаріальної контори не звертались та які заходи вживались сільською радою для встановлення можливих спадкоємців, надати витяг з реєстру заповітів, надати відомості про усунення спадкоємців від спадкування.
Відповідно до ч. 3 ст. 119 ЦПК України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її подання.
Як вбачається, заява підписана головою Костянтинівської сільської ради ОСОБА_2, однак, всупереч вимогам п. 2 ч. 1 ст. 42, ч. 3 та ч. 8 ст. ст. 119 ЦПК України до неї не додано документи, що посвідчують службове становище і повноваження як керівника та відсутнє рішення сесії Костянтинівської сільської ради Мар'їнського району Донецької області про вирішення питання щодо доцільності звернення з відповідною заявою до суду про визнання спадщини відумерлою. Зазначене рішення сесії повинно бути оформлене на підставі статті 335, 1277 Цивільного Кодексу України, статей 29,40,60, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законів України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо правової долі земельних ділянок, власники яких померли», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Таким чином, заявнику необхідно надати до суду документи, що посвідчують його службове становище та повноваження, а також рішення сесії Костянтинівської сільської ради Мар'їнського району Донецької області про вирішення питання щодо доцільності звернення з відповідною заявою до суду про визнання спадщини відумерлою, оформлене у відповідності до вимог законів перелічених вище.
Зазначені недоліки є суттєвими та перешкоджають відкриттю провадження по справі.
Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, реалізуючи п. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони й обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Як вбачається з наданої заяви, вимоги закону при її поданні у повному обсязі не виконано. Невиконання вимог ст. ст. 119-120 ЦПК України, є підставою для залишення заяви без руху у відповідності до ст. 121 ЦПК України з наданням строку для усунення недоліків, який не можеперевищувати п'яти днів з дня отримання позивачем ухвали.
У зв'язку з наведеним, залишення даної заяви без руху з підстав, передбачених Законом, не є порушенням права на справедливий судовий захист, оскільки після усунення недоліків заява буде вважатися поданою в день первісного її подання до суду.
Керуючись ст. 119, ч. 1 ст. 121, 275 ЦПК України суддя, -
Заяву Костянтинівської сільської ради Мар'їнського району Донецької області про визнання спадщини відумерлою - залишити без руху.
Надати заявнику строк протягом п'яти днів з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків, зазначених в ухвалі судді.
Роз'яснити заявнику, що у випадку не усунення зазначених недоліків у строк, зазначений в ухвалі, заява вважатиметься неподаною і буде йому повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.Я. Сметаняк
Дата документу 13.10.2017