Справа № 265/6591/17
Провадження № 3/265/1581/17
17 жовтня 2017 року місто Маріуполь
Суддя Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, розглянувши справу відносно
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.164 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_2 для вирішення питання про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 164 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 16 серпня 2017 року о 09-30 годині у торгівельному кіоску за адресою: місто Маріуполь, вулиця Азовстальська, 78, ОСОБА_2 здійснював реалізацію тютюнових виробів без державної реєстрації як суб'єкта господарювання та одержання ліцензії на торгівлю тютюнових виробів.
Вивчивши матеріали справи, суддя приходить до наступного.
Підставою залучення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення.
Частина 1 ст. 164 КУпАП передбачає відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Проте суть порушення, викладена у протоколі, взагалі не відповідає диспозиції наведеної вище норми.
Крім того, відповідно до правової суті самих понять, визначених національним законодавством в сфері підприємницької діяльності, а саме ст.ст.3, 42 Господарського Кодексу України, ст.1 Закону України «Про підприємництво», ст. 1 Закону України «Про ліцензування окремих видів господарської діяльності», правових позицій, викладених в постанові Пленуму Верховного Суду України від 25 квітня 2003 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини в сфері господарської діяльності», під господарською діяльністю слід розуміти діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямовану на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність, як правило з метою отримання прибутку (комерційна діяльність).
Підприємницька ж діяльність є одним з видів господарської діяльності, яка полягає в самостійній, систематичній, на власний ризик діяльності по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб'єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством.
Таким чином, однією з обов'язкових ознак підприємницької діяльності, як виду господарської діяльності, є систематичність її здійснення.
Систематичною вважається діяльність у разі, коли вона (в тому числі й продаж товарів) здійснюється неодноразово протягом певного періоду часу.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Таким чином, суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.164 ч.1 КУпАП (в частині провадження господарської діяльності без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону) може бути лише суб'єкт господарювання.
Згідно протоколу, ОСОБА_2 здійснював господарську діяльність без державної реєстрації як суб'єкта господарювання та лише 16 серпня 2017 року. Жодних даних, які б свідчили про систематичність такої діяльності, матеріали справи не містять, а тому суддя не вбачає правових підстав вважати дії ОСОБА_2 господарською (підприємницькою) діяльністю.
Оскільки ОСОБА_2 не є суб'єктом господарювання, а факт систематичного (неодноразового) здійснення останнім такої діяльності не встановлений, в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.
Зважаючи на наведене, суддя дійшла висновку про закриття провадження у справі щодо притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП за відсутності складу даного адміністративного правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що у кіоску за адресою: місто Маріуполь, вулиця Азовстальска, 78, були виявлені та вилучені тютюнові вироби (перелік міститься у акті опису від 16 серпня 2017 року), однак даних про місце знаходження вилучених предметів торгівлі, а ні вказаний акт, а ні інші матеріали справи, не містять.
Враховуючи наведене, суддя вважає необхідним зобов'язати старшого лейтенанта податкової міліції ОУ Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_3, яким було складено протокол про адміністративне правопорушення та акт опису від 16 серпня 2017 року, повернути вилучене на підставі вказаного акту ОСОБА_2
Крім того, суддя зауважує, що згідно п. 4 Розділу ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 02 липня 2016 року № 566, зміст Протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП.
За положеннями ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення крім іншого зазначаються посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол.
Тобто прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол, має зазначатись повністю, без скорочень.
Проте всупереч наведеним вимогам у протоколі не зазначене повне ім'я, по батькові особи, яка його склала.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, суддя -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 - закрити.
У притягненні ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 164 ч. 1 КУпАП - відмовити.
Зобов'язати старшого лейтенанта податкової міліції ОУ Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_3О повернути ОСОБА_2 тютюнові вироби, вилучені у торгівельному кіоску за адресою: місто Маріуполь, вулиця Азовстальська, 78, згідно акту опису від 16 серпня 2017 року.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в Апеляційний суд Донецької області через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області, протягом десяти днів з моменту винесення постанови.
Суддя Ковтуненко О.В.