Постанова від 11.11.2009 по справі 2-а-8093/09/2270/8

Справа № 2-а- 8093/09/2270/8

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2009 року Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі: головуючого судді - Святецького В.В.

при секретарі - Розумняк О.В.,

з участю представника позивача - Варцаби С.А.,

представника відповідача - Ільчука Ю.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕРРОМ Інвест-Україна» с. Кальня Деражнянського району Хмельницької області до прокуратури Віньковецького району Хмельницької області про скасування припису ,-

ВСТАНОВИВ:

В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що директору ТОВ «ГЕРРОМ Інвест-Україна» Ратушняку Р.В. 27 серпня 2009 року було особисто вручено припис в.о. прокурора Віньковецького району про усунення порушення норм чинного законодавства, а саме Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 02 лютого 2002 року з змінами внесеними на підставі Указу Президента України від 19 серпня 2008 року. Припис про усунення порушення вимог Закону був винесений на підстав статті 22 Закону України «Про прокуратуру».

Позивач вважає винесення даного документу таким, що суперечить нормам чинного законодавства та просить його скасувати.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просить їх задовольнити. При цьому пояснив, що відносини, які виникли між ТОВ «ГЕРРОМ Інвест-Україна» та громадянами-власниками земельних паїв, що знаходяться на території Гримяцької сільської ради Віньковецького району виникли в 2007 році. Договори оренди земельних ділянок зареєстровано Віньковецьким відділом Хмельницької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру». Статтею 58 Конституції України, яка має найвищу юридичну силу і норми якої є нормами прямої дії передбачено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відносини з приводу оренди земель сільськогосподарського призначення, що належать на праві приватної власності фізичним особам, на території України регулюються Законом України «Про оренду землі» № N 161-XIV від 6 жовтня 1998 року. Згідно норм даного нормативно-правового акту, а саме статті 21 орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Частиною 6 статті 93 Земельного кодексу України , який набрав чинності з 1 січня 2002 року передбачено, що відносини, пов'язанні з орендою землі, регулюються відповідним законом. Пунктом З Прикінцевих положень Кодексу зазначено, за Закони та інші нормативно-правові акти, ухваленні до набрання чинності цього Кодексу, діють у частинні, що не суперечать самому Кодексу.

Законом України «Про оренду землі» та Земельним кодексом України не встановлено ні мінімальний, ні максимальний розмір орендної плати, що належать до виплати орендодавцям при укладенні договору оренди земель приватної власності.

Таким чином, представник позивача вважає, що факт винесення припису прокуратурою Віньковецького району є прямим втручанням в договірні відносини, що виникли з орендодавцями та орендарями земель сільськогосподарського призначення, а тому припис є незаконним та підлягає скасуванню.

Представник відповідача позов не визнав та просить відмовити в позові.

Заслухавши доводи представника позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд визнає позов не підлягаючим задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, ч.1 ст.9 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що станом на 31 липня 2009 року ТОВ „Герром Інвест-Україна" на території Грим'яцької сільської ради Віньковецького району згідно 399 договорів оренди використовує земельні ділянки загальною площею 617,39 га.. Згідно вказаних договорів розмір орендної плати становить 1,5% від нормативно - грошової оцінки земельної ділянки. Прокуратурою району в інтересах громадян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв) 20.08.2009 року внесено припис з вимогою невідкладного вжиття заходів до усунення вищевказаних порушень вимог Цивільного кодексу України шляхом внесення змін до договорів оренди земельної частки (паю) відповідно до вимог Указу Президента України „Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" від 02.02.2002 року із змінами, внесеними від 19.08.2008 року, та проведення оплати за користування земельними ділянками на території Гримяцької сільської ради у відповідному розмірі.

Відповідно до Указу Президента №92 від 2 лютого 2002 року «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» та змін відповідно до Указу Президента України №725 від 19 серпня 2008 року «Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» розмір орендної плати встановлено у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю).

Згідно п. 4 ч.2 ст. 20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право: давати приписи про усунення очевидних порушень закону.

Відповідно до ст. 22 зазначеного Закону письмовий припис про усунення порушень закону вноситься прокурором, його заступником органу чи посадовій особі, які допустили порушення, або вищестоящому у порядку підпорядкованості органу чи посадовій особі, які правомочні усунути порушення. Письмовий припис вноситься у випадках, коли порушення закону має очевидний характер і може завдати істотної шкоди інтересам держави, підприємства, установи, організації, а також громадянам, якщо не буде негайно усунуто. Припис підлягає негайному виконанню, про що повідомляється прокурору.

Указ Президента України „Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" від 02.02.2002 року із змінами внесеними від 19.08.2008 року є спеціальним по відношенню до Закону України „Про оренду землі" в частині розміру плату за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, а тому вимоги припису є обґрунтованими.

Таким чином, суд приходить до висновку, що прокурором на законних підставах та в межах своєї компетенції внесено позивачу припис про усунення порушень закону, а тому підстав для задоволення позову суд не вбачає.

Керуючись ст.ст.7, 9, 71, 86, 158- 163, 167, 254 КАС України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕРРОМ Інвест-Україна» с. Кальня Деражнянського району Хмельницької області до прокуратури Віньковецького району Хмельницької області про скасування припису - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Постанова в повному обсязі складена 16 листопада 2009 року.

Головуючий