Постанова від 22.12.2010 по справі 2-а-1967/2010

Дата документу 22.12.2010

ЄУ № 2-а-1967/2010

Провадження №2-а-1967/2010

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2010 року Новопсковський районний суд Луганської області

у складі головуючого судді Тарасова Д.С.

при секретарі Півоваровій В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Новопсковського районного суду адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Новопсковський Агрохім» в особі арбітражного керуючого ОСОБА_1 до Новопсковської селищної ради, голови Новопсковської селищної ради ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів в якому просить визнати рішення Новопсковської селищної ради п'ятого скликання шістдесят шостої сесії від 19.08.2010 року № 66/10/Ід-І «Про відмову в припиненні права постійного користування земельною ділянкою» і селищного голови ОСОБА_2, щодо відмови ліквідатору ВАТ «Новопсковський Агрохім» Арбітражному керуючому ОСОБА_1 в припиненні права постійного користування земельною ділянкою загальною площею 1,9 га., розташовану в межах населеного пункту смт.Новопсков і вилученні з його постійного користування, неправомірним та незаконним; 2) зобов'язати Новопсковську селищну раду припинити відкритому акціонерному товариству «Новопсковський Агрохім» право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 1,9 га, і її вилучити з користування останнього.

Відповідачі надали до суду заперечення на адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства «Новопсковський Агрохім», в обґрунтування заперечення зазначили, що відповідно до норм Земельного кодексу України, землекористувачі повинні використовувати землі за цільовим призначенням, та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки. В даний час на земельній ділянці, яка перебуває у користуванні позивача вирито котлован глибиною близько 3 м. і загальною площею близько 5000 кв. м., який частково обкладений залізобетонними плитами і блоками, вбито в грунт 6 залізобетонних свай висотою 3-4 м., тобто на зазначеній земельній ділянці перебувають будівельні матеріали, які зв'язані з земляною поверхнею загальною кількістю понад 40 одиниць, та напевно належать позивачу, таким чином позивачем не приведено до належного стану рельєф земельної ділянки, тому рішення Новопсковської селищної ради п'ятого скликання шістдесят шостої сесії від 19.08.2010 року № 66/10/Ід-І «про відмову в припиненні права постійного користування земельною ділянкою» є правомірним.

Позивач в судове засідання не з»явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, на позові наполягає.

Відповідачі в судове засідання не з»явилися, надали заяви про розгляд справи без їх участі, з вимогами не згодні.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

На підставі ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання чи оспорювання, ст. 16 названого кодексу визначені способи захисту цивільних прав судом.

Відповідно до розділу З ЦК України, яким встановлені об'єкти цивільних прав, згідно ст. 179 та 181 ЦК України земельні ділянки відносяться до нерухомих речей, відносно яких можуть виникати цивільні права та обов'язки.

Згідно ст. 21 ЦК України, визначено, що правовий акт індивідуальної дії, виданий зокрема, органом місцевого самоврядування, визнається незаконним та скасовується судом,

при наявності його невідповідності актам цивільного законодавства і порушення цивільних прав та інтересів.

Таким чином, обов'язковою умовою визнання акту незаконним є порушення цивільних прав особи, яка є позивачем у справі.

На підставі ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” акти органів місцевого самоврядування визнаються незаконними у судовому порядку з мотивів невідповідності Конституції України і законам України. Таким чином, умовою визнання акту органу місцевого самоврядування у судовому порядку незаконним є порушення Конституції України чи законів України.

Статтею 116 Земельного кодексу визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

На підставі ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” акти органів місцевого самоврядування визнаються незаконними у судовому порядку з мотивів невідповідності Конституції України і законам України.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до постанови господарського суду Луганської області від 25.05.2010 року по справі № 22/31 б за заявою Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області до відкритого акціонерного товариства «Новопсковський Агрохім» про банкрутство, відкрите акціонерне товариство «Новопсковський Агрохім» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру на встановлений законом строк. Ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1.

Судом встановлено, що згідно заяви вих. № 152/04681282-10 від 04.08.2010 року арбітражний керуючий ОСОБА_1 звернувся з заявою до Новопсковської селищної ради про здійснення вилучення земельної ділянки з постійного користування банкрута, ВАТ «Новопсковський Агрохім», площею 1,9 га в межах Новопсковської селищної ради Новопсковського району Луганської області.

Рішенням Новопсковської селищної ради п»ятого скликання шістдесят шостої сесії від 19.08.2010 року № 66/10/Ід-І арбітражному керуючому ОСОБА_1 було відмовлено в припиненні права постійного користування земельною ділянкою, загальною площею 1,9 га., розташованої в межах смт. Новопсков.

Відповідно до довідки Новопсковської селищної ради № 883/02-12 від 21.10.2010 року за період з 2008 року по 2010 рік рішення про надання ВАТ «Новопсковський Агрохім» в постійне користування земельною ділянкою, площею 1,9 га що розташована на території Новопсковської селищної ради не приймалося. В ході звірки спеціалістом-землевпорядником з Відділом Держкомзему в Новопсковському районі Лугансбької області державного акту та рішення стосовно надання ВАТ «Новопсковський Агрохім» в постійне користування земельною ділянкою 1,9 га не виявлено.

Згідно довідки № 17638 від 17.11.2010 року виданої архівним відділом

Новопсковської райдержадміністрації, рішення виконкому Новопсковської районної ради про виділення земельної ділянки Новопсковському районному виробничому об»єднанню по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства «Сільгоспхімія»(правонаступником якого є ВАТ «Новопсковський Агрохім» площею 1,9 га. У документах фондів виконкому Новопсковської районної ради народних депутатів за період з 1982 по 24.03.1992 року та Новопсковської районної державної адміністрації за період з 10.04.1992 року по 1993 рік відсутнє.

Відповідно до довідки Відділу держкомзему в Новопсковському районі від 20.10.2010 року проекти землеустрою на земельну ділянку, яка знаходиться в користуванні ВАТ «Новопсковський Агрохім», площею 1,9 та., в наявності немає.

Згідно акту приймання-передачі державного майна, що передається у власність відкритого акціонерного товариства «Новопсковський «Агрохім» голова правління ОСОБА_3 прийняв склад мінеральних добрив, розташований за адресою смт.Новопсков вул..Новороссошанська.

Таким чином, на земельній ділянці, користування якою позивач просив відповідача припинити, станом на 15.08.1997 року знаходився склад мінеральних добрив.

Згідно пп. 2 п. "б" ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до повноважень виконавчих органів міських рад належить, зокрема, реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.

Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають:

а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності;

б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації;

в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності.

У відповідності до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Частиною 3 ст.126 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Статтею 141 Земельного кодексу України серед підстав припинення права користування земельною ділянкою, зокрема, передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці

Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до виключної компетенції міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень виконавчих органів міських рад належить, зокрема, реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.

Будь-яких документів, які б підтверджували правомірність набуття права власності або права користування земельною ділянкою площею 1,9 га позивач до селищної ради не надав.

Таким чином, в судовому засіданні не знайшли підтвердження доводи позивача про неправомірність дій відповідачів, щодо винесення рішення Новопсковської селищної ради п»ятого скликання шістдесят шостої сесії від 19.08.2010 року № 66/10/Ід-І «Про відмову в припиненні права постійного користування земельною ділянкою», оскільки позивачем не надано до суду доказів та документально не підтверджено- надання в користування ВАТ «Новопсковський Агрохі» зазначеної земельної ділянки, тому дії відповідачів, щодо припинення права постійного користування є правомірними.

У чинність ст. 94 КАС України з позивача підлягає стягненню судовий збір.

Керуючись ст.ст. 15, 16, 21, 179, 181 ЦК України, 82, 83, 92, 116, 123, 126, 141 ЗК України, Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні” , ст. ст. 6, 9-12, 49, 51, 117,118,161-163,167 КАСУкраїни, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «Новопсковський Агрохім» в особі арбітражного керуючого ОСОБА_1 до Новопсковської селищної ради, голови Новопсковської селищної ради ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити повністю.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Новопсковський Агрохім» в особі арбітражного керуючого ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 3,40 грн. на користь держави.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

На постанову суду першої інстанції може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Новопсковський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі застосування судом частини третьої етапі 160 цього Кодексу, а також прийняла постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньої в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отриманий копії постанови суду.

Суддя: