Постанова від 02.12.2010 по справі 2-а-1964/2010

Дата документу 02.12.2010

ЄУ № 2-а-1964/2010

Провадження №2-а-1964/2010

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2010 року Новопсковський районний суд Луганської області в складі головуючого судді Д.С. Тарасов

при секретарі В.В. Півоваровій

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Новопсковському районі Луганської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в Новопсковському районі Луганської області , в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку основної пенсії та підвищення пенсії. Зобов'язати відповідача провести перерахунок на підставі ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», державної пенсії, як інваліду другої групи по захворюванню пов'язаному з роботами по наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 08.12.2008 року та підвищення пенсії на 40 % прожиткового мінімуму як інваліду війни.

Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, на позові наполягає.В обгрунтування вимог зазначив, що він віднесений до 1 категорії осіб, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 2-ї групи по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов”язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та перебуває на обліку у відповідача. Згідно частини четвертої статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що в усіх випадках пенсія інвалідам 2-ї групи, у яких встановлений зв'язок захворювання з наслідками аварії на ЧАЕС не повинна бути менше 8 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до статті 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, завдану здоров'ю у розмірах: інвалідам 2-ї групи - 75% мінімальної пенсії за віком. Згідно частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Таким чином , просила суд визнати дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії неправомірними, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити недоотриманий розмір пенсії з дня звернення позивача про проведення перерахунку пенсії та підвищити пенсію на 40 % прожиткового мінімуму як інваліду війнидругої групи, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заперечення на позовну заяву, позов не визнає. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності 2-ї групи. Інвалідність отримана внаслідок виконання обов'язків військової служби під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році. Пенсія призначена в мінімальному розмірі без урахування заробітної плати відповідно до вимог частини четвертої статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсія призначена та виплачується на підставі постанови КМУ від 28.05.2008р. № 530 про деякі питання соціального захисту окремих громадян. Частиною 3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановіїений абз.1 ч,1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Тобто вважає, що цей розмір мінімальної пенсії не

може застосовуватися для визначення розміру пенсій, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вважає, що пенс я призначена відповідно до діючого законодавства, підстав для перерахунку пенсії не вбачається.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, віднесений до першої категорії, як особа яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії Є № 032984 від 12.05.2010 року (а.с.5). 31.03.2010 року познач визнаний інвалідом другої групи безстроково, з встановленням причини інвалідності - захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою МСЕК № 110714 від 31.03.2010 року.

03.06.2010р. позивач звернувся до УПФУ в Новопсковському районі Луганської області з заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії , як ліквідатора аварії на ЧАЕС , інваліда 2 групи виходячи % розміру 8 мінімальних пенсій за віком , додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком та підвищення до пенсії на 40% як інватіду війни.

03.06.2010року начальник УПФУ в Новопсковському районі листом № 350/Р-14 відмовив позивачу у перерахунку призначених пенсій з огляду на відсутність підстав такого перерахунку та правомірність раніше визначених розмірів пенсії позивачу.

Суд вважає, що така відмова не відповідає вимогам закону в зв'язку з наступним.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 2-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Згідно статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 2-І групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути меншим 8 мінімальних пенсій за віком.

Судом встановлено, що відповідачем обчислення та підвищення пенсій позивачу за Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, якою врегульовано питання мінімального розміру пенсій для інвалідів, щодо яких зв”язок встановлено з Чорнобильською катастрофою, але даний розмір пенсії є значно меншим, ніж передбачено ст.ст.50,54 зазначеного Закону. Станом на 01 червня 2010 року розмір пенсії позивач ,-ч складає 1563,60 грн., де 1090,00 грн. - основний розмір пенсії; 141,20 грн. - додаткова пенсія інваліду 2 групи; 282,40 грн. - підвищення інвалідам війни 2 групи; 50 грн. - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.

У чинність ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»,

Інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна' допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: інвалідам І групи - у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III групи - ЗО процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. ( Частина статті 13 в редакції Закону N 458/95-ВР від 23.11.95, із змінами, внесеними згідно із Законами N 488/95-ВР від 22.12.95, N 2212-ІУ ( 2212-15 ) від 18.11.2004; в редакції Закону N 2939-ІУ ( 2939-15 ) від 05.10.2005 ).

За змістом частини четвертої статті 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконяими актами, суд вважає, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають статті 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської

катастрофи», а не наведені у запереченнях відповідача постанови КМУ, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

. ** Згідно чинного законодавства, розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

З огляду на викладене, суд вважає неприйнятними посилання відповідача на положення частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз.1 ч.І цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної ^додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст.ст.50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно з частиною третьою статті 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Оскільки пенсія позивачу має визначатися виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка . встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то у разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

Враховуючи вимоги частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд вважає, що перерахунок призначеної пенсії слід провадити з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно. Оскільки позивачем таку заяву подано 03 червня 2010 року, то перерахунок пенсії необхідно здійснювати з 01 червня 2010 року.

Враховуючи вище викладене, суд вважає за можливе визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області в перерахунку ОСОБА_1 .ОСОБА_3 пенсії по інвалідності у відповідності зі статтями 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров”ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком , підвищення пенсії на 40 % прожиткового мініму ж інваліду війни відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», починаючи з 01 червня 2010 року.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.19,46 Конституції України, ст.ст.49, 50, 54. 67 закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.28, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.9, 11, 86, 94, 97, 158-163 КАС України, суд -

А
ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Новопсковському районі Луганської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та про зобов'язання вчинити певні дії. задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Новопсковському районі щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку державної пенсії і і додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров”ю відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України „Пре статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Новопсковському районі провести ОСОБА_4, як інваліду 2-ї групи, 1 категорії щодо захворювання якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою перерахунок та виплату державної пенсії з урахуванням вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімапльної пенсії за віком, підвищення пенсії на 40 % прожиткового мініму як інваліду війни відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», починаючи з 01 червня 2010 року.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провад ження.

На постанову суду першої інстанції- може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Новопсковський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньої в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. Встановити строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду звіту про виконання постанови чотири місяці, перебіг якого починається з дня набрання постановою законної сили.

Суддя: