Дата документу 03.11.2010
ЄУ № 2-а-1965/2010
Провадження №2-а-1965/2010
03 листопада 2010 року Новопсковський районний суд Луганської області
в складі головуючого судді Д.С. Тарасова
при секретарі В.В. Півоваровій
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Новопсковському районі Луганської області про визнання дій суб”єкта владних повноважень неправомірними та про зобов”язання здійснити перерахунок пенсії,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі в якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної пенсії як інваліду 3 групи, згідно ст.ст. 50,.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи».Зобов'язати відповідача зробити перерахунок, призначеної йому пенсії як інваліду З групи, установивши йому державну пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров”ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до вимог ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», підвищити пенсію відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати як інваліду 3 групи. Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі в подальшому проводити перерахунок пенсії у разі підвищення мінімальної пенсії за віком.
Позивач в судове засідання не з»явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, на позовних вимогах наполягає.
В своєму позові ОСОБА_1І зазначив, що він є інвалідом 3-ї групи по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та перебуває на обліку у відповідача. Згідно частини четвертої статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що в усіх випадках пенсія інвалідам 3-ї групи, у яких встановлений зв'язок захворювання з наслідками аварії на ЧАЕС не повинна бути менше 6 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до статті 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров'ю у розмірах: інвалідам 3-ї групи - 50% мінімальної пенсії за віком. Згідно частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Таким <*шном просив суд визнати дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії неправомірними, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити недоотриманий розмір пенсії.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився ,надав заяву про розгляд справи без їх участі та заперечення на позовну заяву. Згідно заперечення відповідач позов не визнав, в обгрунтування своїх заперечень зазначив, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності 3-ї групи. Інвалідність отримана внаслідок виконання обов'язків військової служби під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році. Пенсія призначена в мінімальному розмірі без урахування заробітної плати відповідно до вимог частини четвертої статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розмір пенсії станом на 10 листопада 2009 року складає 1072,77 грн., де 760 - основний розмір пенсії; 74,70 грн. - додаткова пенсія інваліду 3 групи; 149,40 - підвищення інвалідам війни З групи; 50 грн. - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни; 28,40 грн. - підвищення як не працюючому пенсіонеру згідно постанови КМУ від 11 березня 2009 року № 198;
10,27 - доплата до розміру пенсії з урахуванням ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсія призначена та виплачується на підставі постанови КМУ від 28.05.2008р. № 530 про деякі питання соціального захисту окремих громадян, яка набрала чинності з 22.05.2008р. Частиною 3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз.1 ч.І цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Тобто вважає, що цей розмір мінімальної пенсії не може застосовуватися для визначення розміру пенсій, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вважає, що пенсія призначена відповідно до діючого законодавства, підстав для перерахунку пенсії не вбачається.
Вислухавшипояснення представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, віднесений до першої категорії, як особа яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А № 445486 від 12.06.2007 року (а.с.5). 15.04.2010 року позивач визнаний інвалідом третьої групи, з встановленням причини інвалідності - захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою МСЕК (а.с.6).
Позивач звертався до УПФУ в Новопсковському районі Луганської області з заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії , як ліквідатора аварії на ЧАЕС , інваліда 3 групи виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком , додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю, починаючи з червня 2010 року.
24.06.2010 року начальник УПФУ в Новопсковському районі листом № 376/Б-14 відмовив позивачу у перерахунку призначених пенсій з огляду на відсутність підстав такого перерахунку та правомірність раніше визначених розмірів пенсії позивачу.
Суд вважає, що така відмова не відповідає вимогам закону в зв»язку з наступним.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом статті 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 3-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Згідно статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів третьої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути меншим 6 мінімальних пенсій за віком.
Судом встановлено, що відповідачем обчислення та підвищення пенсій позивачу за Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, якою врегульовано питання мінімального розміру пенсій для інвалідів, щодо яких зв”язок встановлено з Чорнобильською катастрофою, але даний розмір пенсії є значно меншим, ніж передбачено ст.ст.50,54 зазначеного Закону. Станом на 01.06.2010 року розмір пенсії позивача складає 1269,90 грн.: де 760 - основний розмір пенсії; 105,90 грн. - додаткова пенсія інваліду 3 групи;211,80 грн,- підвищення інвалідам війни 3 групи; 50 грн. - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни; 117,90 грн. - доплата по постанові № 1375 від 23.12.2009 року; 24,30 -державна адресна допомога, що підтверджується розрахунком відповідача наданим в запереченні.
За змістом частини четвертої статті 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають статті 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської
катастрофи», а не наведені у запереченнях відповідача постанови КМУ, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Згідно чинного законодавства, розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, суд вважає неприйнятними посилання відповідача на положення частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз.1 ч.І цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це .^встановлено ст.ст.50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з частиною третьою статті 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Оскільки пенсія позивачу має визначатись виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то у разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Враховуючи вимоги частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд вважає, що перерахунок призначеної пенсії слід провадити з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, та з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа. Оскільки позивачем таку заяву подано 24.06.2010 року, то перерахунок необхідно здійснювати з 01.07.2010 року.
Суд вважає, що позовні вимоги у частині зобов'язання відповідача робити перерахунок підвищення пенсії у разі підвищення мінімальної пенсії за віком надалі є необгрунтованими і не підлягають задоволенню з таких підстав.
Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства в тому числі на виконання делегованих повноважень.
В межах Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає порушене право позивача, внаслідок чого зобов'язання Управління ПФУ в подальшому робити перерахунок пенсії у разі підвищення мінімальної пенсії за віком є безпідставним, оскільки встановлює обов'язки на майбутнє без врахування змін чинного законодавства, яке може мати місце та без наявності спірних правовідносин.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у відповідності зі статтями 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, та зобов”язати здійснити перерахунок та виплату державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров”ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01 липня 2010 року.
*."ч
На підставі вищевикладеного, Конституції України, ст.ст.49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.28, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.9, 11, 86, 94, 97, 158-163 КАС України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Новопсковському районі Луганської області про визнання дій суб”єкта владних повноважень неправомірними та про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Новопсковському районі щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров”ю відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Новопсковському районі провести перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_1, як інваліду 3-ї групи, 1 категорії щодо захворювання якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою з урахуванням вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком , починаючи з 01 липня 2010 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення Донецькому апеляційному адміністративному суду через Новопсковський районний суд.
У разі застосування ч. З ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів зідня отримання копії постанови.
Суддя: