ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 393/435/17
12 жовтня 2017 року смт. Новгородка
Новгородківський районний суд Кіровоградської області
в складі головуючого судді Мохонько К.М.
за участю секретаря Макаренко Л.Л.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новгородка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про оскарження дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії
Позивач звернувся із вищевказаним позовом та просить суд: 1) визнати дії (бездіяльність) відповідача, які полягають у поверненні без виконання довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області від 24.07.17р. № 1411/28/01-17 та відмову позивачу в перерахунку розміру призначеної пенсії з урахуванням грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірах зазначених у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області від 24.07.17р. № 1411/28/01-17 протиправними; 2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату з 1 вересня 2017 року пенсії позивачу з урахуванням грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні, згідно з довідкою ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області від 24.07.17р. № 1411/28/01-17 та виплатити різницю в пенсії з 01.09. 2016р.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, надав усні та додаткові письмові пояснення. Представник відповідача позов не визнав, надав усні пояснення та підтримав письмові заперечення від 26.09.17р.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи суд з'ясував наступні факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів МВС України та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується ксерокопією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 23.09.2015 року (а. с. 14).
Листом від 24.07.17р. заступник голови ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області ОСОБА_2 направив ОСОБА_1 довідку про отримані ним матеріальну допомогу, індексацію, грошову винагороду, вихідну допомогу при звільненні за період з 01.09.2013 по 31.08.2015 роки (а. с. 20-21).
В заяві від 10.08.17р. ОСОБА_1 просив Головне управління ПФУ в Кіровоградській області перерахувати пенсію за вислугу років у зв"язку з отриманням ним довідки № 1411/28/01-17 від 24.07.2017 року ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області про додаткові види грошового забезпечення, які були нараховані протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення (а. с. 22-23).
Листом від 11.08.17р. Головне управління ПФУ в Кіровоградській області повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії (а. с. 24).
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Як визначено в пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 (з подальшими змінами) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням; відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установленим особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно з законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
В рішенні Конституційного Суду України від 13.05.15р. справа № 1-9/2015 вказано: "Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для порахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України".
Тобто, у вищевказаному рішенні зроблений наголос саме на щомісячних додаткових видах грошового забезпечення.
Всі вказані в довідці від 24.07.17р. додаткові види грошового забезпечення не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, що підтверджується наведеною в довідці таблицею. Також, в наданій довідці відсутні відомості про сплату з цих всіх додаткових виплат страхових внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.
Слід також зауважити, що в постанові Кабінету Міністрів України від 22.12.10р. № 1170 пункті 2 Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування зазначено: одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію згідно із законодавством та колективними договорами (включаючи грошову допомогу державним службовцям та науковим (науково-педагогічним працівникам), військовослужбовцям при звільненні з військової служби.
Таким чином, дії відповідача по відмові ОСОБА_1 в перерахунку розміру раніше призначеної пенсії в розмірах зазначених в довідці від 24.07.17р. № 1411/28/01-17 є правомірними.
Тому, перша позовна вимога - визнати дії (бездіяльність) відповідача, які полягають у поверненні без виконання довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області від 24.07.17р. № 1411/28/01-17 та відмову позивачу в перерахунку розміру призначеної пенсії з урахуванням грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірах зазначених у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області від 24.07.17р. № 1411/28/01-17 протиправними, задоволенню не підлягає.
В зв"язку з відсутністю правових підстав для задоволення першої позовної вимоги не підлягає задоволенню і друга позовна вимога - зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату з 1 вересня 2017 року пенсії позивачу з урахуванням грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні, згідно з довідкою ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області від 24.07.17р. № 1411/28/01-17 та виплатити різницю в пенсії з 01.09.2016р., яка є похідною від першої.
Посилання позивача на постанову Верховного Суду України від 10.03.15р., на думку суду при даних обставинах справи, не є вірним з наступних підстав.
Особа 1 є пенсіонером Збройних Сил України, а позивач є пенсіонером органів МВС. Грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, про що зазначено в тексті постанови. В свою чергу в п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 (з подальшими змінами) йде мова про щомісячні додаткові види грошового забезпечення. Також, в постанові акцентується увага на те, що з цих всіх додаткових виплат повинні бути сплачені страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування. В матеріалах даної справи відсутні відомості про сплату вищевказаних страхових внесків.
Крім того, постанова Верховного Суду України від 10.03.15р. прийнята до прийняття рішення Конституційного Суду України від 13.05.15р. справа № 1-9/2015, в якому надана інша оцінка спірним положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постанова Верховного Суду України від 20.10.15р. на думку суду не стосується спірних правовідносин сторін, які склались в даній справі.
Посилання відповідача в письмових запереченнях від 26.09.17р. на пропуск позивачем строку звернення до суду ст. 99 КАС України є невірними, так як позивач отримав відмову в проведенні перерахунку пенсії листом від 11.08.17р., а звернувся з позовом до суду 18.08.17р., тобто через тиждень.
Отже, оцінюючи в сукупності зібрані по справі докази, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Сплачені позивачем судові витрати на підставі ст. 94 КАС України не стягуються з відповідача, так як суд повністю відмовляє в задоволенні позовних вимог.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. ст. 17, 49-51, 69-71, 86, 94, 99, 122, 158-163, 167 КАС України суд
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про оскарження дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії - повністю відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Новгородківський районний суд Кіровоградської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Копії постановити направити сторонам.
Суддя Мохонько К.М.