36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
12.10.2017р. Справа № 917/1328/17
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Ір-Агроторг", Україна, 36011, Полтавська область, м.Полтава, вул.Пушкіна, 42, оф.106, ідент. код 40163927
до товариства з обмеженою відповідальністю "Транспродторг", Російська Федерація, 109383, м.Москва, Батюнінський проїзд, буд.6, будова 1, поверх 1, приміщення 57
про стягнення 2939069,9 доларів США
Суддя Іванко Лідія Андріївна
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1, б/н від 22.09.2017 року
від відповідача: не з"явились
Розглядається позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "Ір-Агроторг" до товариства з обмеженою відповідальністю "Транспродторг" про стягнення 2939069,9 доларів США згідно Контракту № 03/17-ЕR від 18.01.2017 року на поставку продуктів харчування та Угоди про заміну боржника № 1-1707-17-ЕR від 17.07.2017 року.
За захистом своїх порушених прав позивач звернувся до господарського суду Полтавської області у відповідності до п.3.1.2 укладеної сторонами Угоди про заміну боржника № 1-1707-17-ЕR від 17.07.2017 року (далі-Угода).
Відповідач відзив на позов не надав. Ухвала про порушення провадження у справі та призначення до розгляду, надіслана відповідачу на адресу Російська Федерація, 109383, м.Москва, Батюнінський проїзд, буд.6, будова 1, поверх 1, приміщення 57 повернулася до суду з відміткою поштового відділення: "за незатребуванням".
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб станом на 08.08.2017 року ТОВ "Транспродторг" зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, будова, 1, поверх 1, приміщення 57. На вказану адресу, судом надсилалися ухвали по справі.
Відповідно до ст. 64 ГПК України у разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про порушення провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Отже, відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Відповідно до ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов"язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд, згідно ст.75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.
Визначені статтею 77 ГПК України підстави для відкладення розгляду справи відсутні, наявні в справі матеріали є достатніми для вирішення спору.
В судовому засіданні 12.10.2017 року судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, встановив:
18.01.2017 між Позивачем (Продавець) та компанією CEOLITAS (Республіка Латвія) (Покупець) було укладено контракт № 03/17-ER на поставку продуктів харчування (надалі - Контракт).
Згідно п.1.1. Контракту Продавець зобов'язався поставити, а Покупець прийняти та оплатити продукти харчування виробництва України (надалі -Товар).
Відповідно до п.1.2. Контракту поставка Товару здійснюється окремими партіями, згідно додаткових угод/специфікацій (далі - специфікація), що є невід'ємною частиною цього Контракту. Асортимент, кількість, ціна кожної партії Товару, що поставляється за цим Контрактом, умови і терміни поставки, умови та терміни оплати визначаються в конкретній специфікації, погодженій та підписаній обома Сторонами (п.1.3. Контракту).
Валютою Контракту є долари США (п.1.4 Контракту).
За змістом п.п.2.1., 2.2. Контракту товар має бути поставлений Покупцю згідно із затвердженою специфікацією на умовах FCA - місто Гадяч, Полтавська область, Україна (Правил Інкотермс 2010).
На виконання умов Контракту, протягом лютого - березня 2017 року між Продавцем та Покупцем було оформлено додаткові угоди (57) (специфікації) на поставку партій товару (напівфабрикат продукту білково-жирового напівтвердого та продукт білково-жировий напівтвердий) на загальну суму 2 980 240,00 доларів США із строками оплати 90 календарних днів від дати митного оформлення партій товару на території України, з 11.05.2017 по 13.07.2017.
За умовами поставки та згідно п.2.4. Контракту право власності на Товар, а також ризики втрати або пошкодження Товару переходять від Продавця до Покупця в момент відвантаження Товару.
Таким чином, на виконання взятих на себе зобов»язань за Контрактом, Подавець поставив Товар Покупцю, який був прийнятий останнім без зауважень та частково оплачений в сумі 41 170,10 доларів США.
За даних обставин, заборгованість Покупця перед Продавцем за поставлений Товар склала 2 939 069,90 доларів США (зазначене підтверджується специфікаціями, митними деклараціями та міжнародними товарно-транспортними накладними).
17.07.2017 між Продавцем (Кредитор), Покупцем (Боржник) та Відповідачем (Новий Боржник) було укладено Угоду про заміну боржника № 1-1707-17-ER.
За умовами Угоди, Новий Боржник прийняв на себе зобов'язання Боржника за Контрактом і Специфікаціями і зобов'язався заплатити Кредитору 2 939 069,90 доларів США, в якості погашення заборгованості за Контрактом (п. 1.1.).
Згідно п.1.2. Угоди Боржник зобов'язався сплатити Кредитору суму, зазначену в п.1.1. цієї Угоди, не пізніше 30.07.2017 року, шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок Кредитора.
Відповідно до ч.1 ст.510 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) сторонами у зобов'язанні є боржник і кредитор.
Згідно із приписами ст.520 ЦК України боржник у зобов'язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.
За змістом ст.ст.513, 250 ЦК України форма правочину щодо заміни боржника вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання.
Проте, відповідач (Новий боржник) не виконав взяті на себе зазначені зобов»язання, в зв»язку з чим, його заборгованість перед Позивачем (Кредитором) за Угодою становить 2 939 069,90 доларів США.
При прийнятті рішення судом враховано наступне.
Правовідносини, що склалися між сторонами регулюються договором купівлі-продажу, відповідно до якого одна сторона передає або зобов'язується передати майно у власність другій стороні, а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 Цивільного кодексу України).
Відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Відповідно до ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
З наданих доказів вбачається, що сторони погодили умови оплати. Товар поставлено позивачем та прийнято покупцем. Будь - яких заперечень щодо поставки, покупцем заявлено не було.
Відповідно до ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобовязанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Станом на 12.10.2017 року заборгованість відповідачем не сплачена.
Згідно ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором не встановлено інший строк оплати товару. Покупець зобовязаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення 2939069,9 доларів США основного боргу за поставлений товар підтверджені матеріалами справи та є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати, понесені позивачем при подачі позову, покласти на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Транспродторг", Російська Федерація, 109383, м.Москва, Батюнінський проїзд, буд.6, будова 1, поверх 1, приміщення 57) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Ір-Агроторг" (Україна, 36011, Полтавська область, м.Полтава, вул.Пушкіна, 42, оф.106, ідент. код 40163927) заборгованість в сумі 2939069,9 доларів США та 240 000,00 грн. судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 17.10.2017 року
Суддя Іванко Л.А.