Апеляційний суд Кіровоградської області
№ провадження 33/781/352/17 Головуючий у суді І-ї інстанції Сліпенко Р. Ю.
Категорія - 172-7 Доповідач у суді ІІ-ї інстанції Кабанова В. В.
11.10.2017 року. м. Кропивницький
Суддя Апеляційного суду Кіровоградської області Кабанова В.В., розглянувши матеріли апеляційної скарги заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Горщака М.Л. на постанову Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 20 вересня 2017 року, якою щодо ОСОБА_4 адміністративне провадження за ч. 1,2 ст. 1727 КУпАП,
Постановою Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 20 вересня 2017 року стосовно ОСОБА_4 адміністративне провадження за ч. 1,2 ст. 1727 КУпАП закрито у зв'язку з відсутністю у його діях складу даного правопорушення.
В апеляційній скарзі прокурор просить постанову Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 20 вересня 2017 року скасувати та прийняти нову постанову, якою ОСОБА_4 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 1, 2 ст. 1727 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції вищевказаної статті.
Дослідивши апеляційну скаргу на її прийнятність, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає поверненню прокуророві з таких підстав.
Відповідно до положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності військовослужбовців та деяких інших осіб» № 1952-VIII від 16.03.2017 року, що набрав чинності з наступного дня після його опублікування, зокрема з 16.04.2017 року, внесено зміни до ст. 294 КУпАП. Так, перше речення частини другої викладено в такій редакції: «Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу».
Згідно з ч. 1 ст. 287 КУпАП, постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим. Відповідно до ч. 5 ст. 7 КУпАП, прокурор здійснює нагляд за додержанням законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення шляхом реалізації повноважень щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Отже, у вищезазначених статтях КУпАП дано вичерпний перелік суб'єктів, які наділені правом оскаржувати постанову судді у справах про адміністративні правопорушення, і чітко відмежовано право прокурора на оскарження постанов виключно в сфері застосування заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Так, положення ст. 250 КУпАП регламентують право прокурора перевіряти правильність застосування відповідними органами ( посадовими особами ) заходів впливу за адміністративні правопорушення. Такими заходами примусового характеру, пов'язаними з обмеженням особистої свободи громадян, фактично є лише адміністративний арешт. Але за правопорушення, пов'язані з корупцією, він не застосовується.
До того ж, згідно з положеннями ст. 24 ЗУ «Про прокуратуру», яка визначає особливості здійснення окремих форм представництва інтересів держави в суді, ідеться про право прокурора на подання апеляційної чи касаційної скарги на судове рішення лише в цивільній, адміністративній і господарській справі. При цьому в ч. 7 ст. 24 чітко зазначено: «повноваження прокурорів, передбачені цією статтею, здійснюються виключно на підставах та в межах, передбачених процесуальним законодавством».
Як вбачається з постанови Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 20 вересня 2017 року щодо ОСОБА_4 закрито провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1,2 ст. 1727 КУпАП.
Оскільки до ОСОБА_4 постановою суду не застосовано заходів примусового характеру, пов'язаного з обмеженням його особистої свободи як громадянина України, тому в даному випадку, прокурор не наділений функцією нагляду й відповідно не має повноважень на оскарження судового рішення.
Крім того апеляційний суд вважає необхідним зазначити наступне.
У роз'ясненнях Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією, зазначено що прокурор може реалізувати своє право на апеляційне оскарження у справах про адміністративне правопорушення у визначених законом випадках виключно на стадії виконання судового рішення.
З урахуванням наведеного, апеляційний суд приходить до висновку, що прокурор, який звернувся з апеляційною скаргою не наділений повноваженнями оскаржувати постанову судді Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 20 вересня 2017 року щодо ОСОБА_4, а тому у прийнятті апеляційної скарги слід відмовити, повернувши її прокурору.
Керуючись ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Апеляційну скаргу заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Горщака М.Л. на постанову Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 20 вересня 2017 року, якою щодо ОСОБА_4 адміністративне провадження за ч. 1,2 ст. 1727 КУпАП закрито у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення згідно ст. 38 КУпАП, повернути особі, яка її подала
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя: ( підпис )
Згідно з оригіналом:
Суддя Апеляційного суду
Кіровоградської області В.В. Кабанова