Постанова від 03.10.2017 по справі 405/4140/17

Справа № 405/4140/17

Провадження №2-а/405/157/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2017 року Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:

головуючого судді Іванової Л.А.

при секретарі Береді Я.І.

за участю позивача ОСОБА_1

та представника відповідача Бебік Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кропивницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кіровоградській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Ленінського районного суду м. Кіровограда до відповідача управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кіровоградській області , в якому просив визнати протиправними дії та зобов'язати відповідача забезпечити його (позивача) новим автомобілем згідно висновку МСЕК. На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10.05.1989 року на виробництві ним (позивачем) була отримана травма обох ніг, у зв'язку з чим він отримував відшкодування від ПМК-37 «Кіровоградбуд». В червні, 2004 року за рішенням МСЕК йому був наданийбезкоштовно автомобіль від фонду соціального страхування. За висновками МСЕК від 14.01.2015 року він мав право на отримання від Фонду нового автомобіля, оскільки строк експлуатації попереднього автомобіля закінчився у червні, 2014 року. Також позивач зазначив, що не зважаючи на відсутність необхідності повторно проходити огляд МСЕК, відповідач направив його (позивача) на повторне проходження МСЕК,у зв'язку з чим заява на отримання ним нового автомобіля була подана з затримкою. Вказав, що строк експлуатації наданого йому (позивачу) автомобіля закінчився, коштів на його ремонт він (позивач) не має. Листами від 09.02.2015 року та 07.06.2017 року він звертався до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кіровоградській області з приводу неотримання автомобіля, на що отримав відповідь про те, що він перебуває в черзі, однак, автомобіль йому наданий не був. З огляду на зазначене позивач вважає, що відповідачем порушені його (позивача) права, передбачені законодавством, а саме Постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року № 999 «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями», а, оскільки, відповідач порушує обов'язки, покладені на нього законодавством, а саме п.2 зазначеного Порядку, то його (відповідача) дії, - є протиправними.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених в ньому, просив його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав в повному обсязі, просив відмовити позивачу в їх задоволенні, зазначивши на обгрунтування заперечень, що механізм забезпечення інвалідів легковими автомобілями визначено Порядком забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999, відповідно до абз.4 п.2, п.36 якого автомобілі для інвалідів унаслідок трудового каліцтва придбаваються Фондом соціального страхування та видаються управлінням виконавчої дирекції, крім того, на управління виконавчої дирекції покладено обов'язок щодо ведення обліку інвалідів на забезпечення автомобілями безоплатно або на пільгових умовах. В свою чергу, виконуючи вищезазначені приписи законодавства, Управління згідно виписки із акту огляду МСЕК по визначенню медичних показань для забезпечення інвалідів автомобілями від 14.01.2015 року №169434 та заяви ОСОБА_1 від 16.01.2015 року останнього поставлено на облік на заміну автомобіля, як інваліда ІІ-ої групи внаслідок трудового каліцтва, про що видано наказ № 19 від 09.02.2015 року та зроблено запис №125 до Журналу обліку інвалідів на забезпечення автомобілями безоплатно або на пільгових умовах.Крім того, Управлінням щорічно складаються списки черговості інвалідів внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які перебувають на обліку на отримання або заміну автомобіля. Станом на 01.01.2017 року позивач ОСОБА_1 перебуває у даному списку під №10. Зазначив, що в позові позивач не наводить жодних доказів стосовно порушення саме Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кіровоградській області його (позивача) прав та законних інтересів. Додатково, представник відповідача зазначив, що в лютому, 2002 року позивачу було встановлено ІІІ-тю групу інвалідності у зв'язку з трудовим каліцтвом та видано довідку, в якій зазначено, що потерпілий придатний до керування автомобілем «Таврія», тим самим, при огляді МСЕК встановлено медичні показання для забезпечення транспортним засобом з ручним керуванням; в лютому, 2006 року позивач повторно проходив обстеження, згідно висновків якого йому встановлено 50% втрати працездатності безстроково та встановлено потребу у додаткових видах допомоги - медикаментозне лікування, лікування в лікувально-профілактичних закладах та санаторно-курортне лікування (довідка №001053), медичний висновок щодо показань для забезпечення автомобілем відсутній, таким чином, оскільки у 2006 році при встановленні позивачу ІІІ-ої групи інвалідності безстроково не було встановлено медичних показань для забезпечення автомобілем, то відповідач був вимушений направити позивача для проходження огляду МСЕК з метою отримання медичного висновку.

Заслухавши пояснення позивача, заперечення проти позову представника відповідача, перевіривши матеріали справи, оцінивши надані сторонами по справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зазначеній нормі кореспондують приписи частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування інвалідів, дітей-інвалідів, поширює інформацію про таку продукцію.

За приписами ч. 8 ст. 26 зазначеного Закону України перелік технічних та інших засобів реабілітації, порядок забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за наявності медичних показань для одержання автомобіля і наявності або відсутності протипоказань до керування ним Фонд забезпечує потерпілого автомобілем безоплатно чи на пільгових умовах, організовує та оплачує навчання водінню автомобіля, а також виплачує компенсацію на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування в порядку та на умовах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Механізм забезпечення інвалідів легковими автомобілями визначено Порядком забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року №999.

Відповідно до абз.3 п.1 Порядку забезпечення автомобілями інвалідів за місцем реєстрації здійснюється Міністерством соціальної політики Автономної Республіки Крим, відповідними структурними підрозділами соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - структурні підрозділи соціального захисту населення) або управліннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі

(далі - управління виконавчої дирекції).

Відповідно до абз.1, 4 п.2 Порядку фінансування витрат, пов'язаних з отриманням автомобілів та підготовкою їх до експлуатації, здійснюється: для осіб, інвалідність яких пов'язана з трудовим каліцтвом, що настало від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (далі - інваліди унаслідок трудового каліцтва), - за рахунок коштів, передбачених у бюджеті Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд соціального страхування); автомобілі для інвалідів унаслідок трудового каліцтва придбаваються Фондом соціального страхування та видаються управліннями виконавчої дирекції.

Підставою для забезпечення інвалідів автомобілями є заява, документи, зазначені у пункті 34 цього Порядку, та висновок обласної, центральної міської у мм. Києві та Севастополі, республіканської в Автономній Республіці Крим медико-соціальної експертної комісії (далі - відповідно облМСЕК, ЦМСЕК, КрМСЕК) про наявність в інваліда медичних показань для забезпечення автомобілем і наявність або відсутність протипоказань до керування ним залежно від умов забезпечення автомобілем, зазначених у пунктах 29-31 цього Порядку (п.3 Порядку).

Судом встановлено та підтверджуєтьсядовідкою до акту огляду МСЕК серії 2-18 ВБ № 108529 від 07.02.2006 року, що позивачу ОСОБА_1 встановлена третя група інвалідності внаслідок трудового каліцтва на термін - безстроково.

Крім того, відповідно до довідки до акта огляду МСЕК по визначенню медичних показань для забезпечення інвалідів автомобілями від 14.01.2015 ОСОБА_1. придатний до керування автомобілем ЗАЗ 110280.

Окрім того, встановлено, що рішенням Ленінського районного суду м.Кіровограда від 09 березня 2004 року, яке набрало законної сили 09 квітня 2004 року, задоволено позов ОСОБА_1, зобов'язано відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань у м.Кіровограді оплатити вартість автомобіля «Таврія» шляхом перерахування коштів на р/р №37118008000449 в УДК м.Кіровограда.

Позивач на обгрунтування позовних вимог зазначив, що в червні 2004 року він отримав безкоштовно автомобіль, однак строк його (автомобіля) експлуатації закінчився, на підставі чого позивач вважає, що він має право на отримання від Фонду нового автомобіля, яким його відповідно до п.2 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями №999 має забезпечити відповідач.

Пунктом 14 зазначеного Порядку передбачено, що заміна автомобілів, отриманих інвалідами, законними представниками недієздатних інвалідів, дітей-інвалідів через структурні підрозділи соціального захисту населення або управління

виконавчої дирекції, яким групу інвалідності встановлено безстроково, провадиться на підставі заяви інваліда, законного представника недієздатного інваліда, дитини-інваліда після закінчення десятирічного строку експлуатації на підставі раніше виданого висновку облМСЕК (ЦМСЕК, КрМСЕК) про наявність медичних показань для забезпечення автомобілем без повторного медичного огляду з обов'язковим урахуванням висновку лікувально-профілактичного закладу про спроможність інваліда керувати автомобілем на момент прийняття рішення про забезпечення автомобілем (крім випадків, передбачених пунктом 24-1 цього Порядку). Для вирішення питання про заміну автомобіля інваліди (крім тих, кому групу інвалідності встановлено безстроково) проходять повторний огляд в облМСЕК (ЦМСЕК, КрМСЕК) після закінчення встановленого строку експлуатації автомобіля. Якщо раніше інваліду були встановлені медичні показання для забезпечення автомобілем відповідної модифікації або мотоколяскою, які на даний час не виготовляються вітчизняними виробниками, інвалід підлягає повторному медичному огляду в облМСЕК (ЦМСЕК, КрМСЕК) для підтвердження наявності медичних показань для забезпечення автомобілем іншої модифікації з тих, якими структурні підрозділи соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції забезпечують інвалідів.

Пунктом 36 Порядку передбачено, що взяття на облік інваліда (крім інваліда внаслідок трудового каліцтва) здійснюється структурним підрозділом соціального захисту населення, а інваліда внаслідок трудового каліцтва - управлінням виконавчої дирекції у розрізі наявних черг інвалідів (відповідно до пунктів 25-28 цього Порядку) з дати огляду облМСЕК (ЦМСЕК, КрМСЕК), яка видала інваліду висновок про наявність медичних показань для забезпечення автомобілем у разі, коли такий висновок видано не раніше ніж дата реєстрації заяви.

Крім того, відповідно до абз. 1 п. 34, п. 35 вказаного Порядку для взяття на облік інвалід, законний представник недієздатного інваліда, дитини-інваліда подає до органу

соціального захисту населення за місцем реєстрації, а інвалід унаслідок трудового каліцтва -до відділення виконавчої дирекції, заяву, форма якої затверджується Мінсоцполітики. Структурний підрозділ соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції реєструє заяви разом з іншими необхідними документами у журналі, форма якого затверджується Мінсоцполітики, приймає відповідне рішення і надсилає його у письмовій формі відповідно до органів соціального захисту населення або відділень виконавчої дирекції, які видали направлення, та інвалідам, законним представникам недієздатних інвалідів, дітей-інвалідів.Облік інвалідів унаслідок трудового каліцтва ведеться

управліннями виконавчої дирекції(абз.4 п. 35 Порядку).

Відповідно до даних журналу обліку інвалідів на забезпечення автомобілями безоплатно або на пільгових умовах (06-41), судом встановлено, що ОСОБА_1 (інвалід ІІ-ої групи) 16.01.2015 року звернувся до Управління з відповідною заявою, та 16.01.2015 року останнього було взято Управлінням на облік на заміну автомобіля.

Також судом встановлено, що відповідно до п.3 наказу Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кіровоградській області №19 від 09.02.2015 року «Щодо постановки на облік інвалідів» згідно виписки із акту огляду МСЕК по визначенню медичних показань для забезпечення інваліда автомобілем від 14.01.2015 року №169434 та заяви інваліда від 16.01.2015 року поставлено на облік на заміну автомобіля інваліда ІІ групи внаслідок трудового каліцтва ОСОБА_1.

Відповідно до списку черговості інвалідів внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які перебувають на обліку на отримання або заміну автомобіля в управлінні виконавчої дирекції Фонду у Кіровоградській області станом на 01.01.2017 року ОСОБА_1 у вказаному списку черговості знаходиться під порядковим номером 10.

07 червня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою щодо забезпечення його автотранспортом.

Листом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кіровоградській області від 16.06.2017 року №04/06-453 «Щодо забезпечення автомобілем» на зазначене звернення ОСОБА_1 від 07.06.2017 року повідомлено, що відповідно до висновку транспортної МСЕК від 14.01.2015 року №169434 йому визначено автомобіль моделі 110280 на термін безтерміново. Згідно заяви ОСОБА_1 наказом Управління від 09.02.2015 року №19 його поставлено на облік для забезпечення автомобілем під порядковим №13.

Відповідно до п.2 абз.4 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою КМУ №999 від 19.07.2006 року автомобілі для інвалідів унаслідок трудового каліцтва придбаваються Фондом соціального страхування та видаються управліннями виконавчої дирекції Фонду.

Крім цього, за період з 2015 року по теперішній час виконавчою дирекцією Фонду не заключалися договори на закупівлю автомобілів. Видача їх інвалідам не проводиться.

На сьогоднішній день ОСОБА_1 стоїть на обліку під порядковим номером №10. У разі надходження автомобілів його (ОСОБА_1.) буде повідомлено та забезпечено згідно черговості.

Також встановлено, що Управління виконавчої дирекції Фонду у Кіровоградській області від 06.09.2016 року №01/06-961 надало до виконавчої дирекції Фонду інформацію щодо кількості потерпілих, які знаходяться на обліку для отримання та заміни автомобілів у 2017-2018 роках згідно наданих таблиць.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси, при цьому, відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч.3 ст.11 КАС України).

Поряд з цим судом відзначається, що відповідно до ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Управління Фондом здійснюється на паритетній основі державою, представниками застрахованих осіб і роботодавців.

Безпосереднє управління Фондом здійснюють його правління та виконавча дирекція (ст.5 Закону).

Відповідно до ст.8 Закону виконавча дирекція Фонду є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду. Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та провадить діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду.

Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Управління виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також мають відділення в районах і містах обласного значення. Відділення управлінь виконавчої дирекції Фонду є відокремленими підрозділами робочих органів виконавчої дирекції Фонду, що створюються за рішенням правління Фонду без статусу юридичної особи.

Робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення провадять свою діяльність від імені виконавчої дирекції Фонду в межах та порядку, визначених цим Законом, статутом Фонду, типовим положенням про робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення, що затверджується правлінням Фонду, та положенням, затвердженим директором виконавчої дирекції Фонду.

З огляду на викладене вище, оцінюючи надані сторонами в підтвердження та заперечення позову докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що посилання позивача на протиправність дій управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кіровоградській області щодо незабезпечення позивача ОСОБА_1 автомобілем не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні та спростовуються встановленими в судовому засіданні обставинами та письмовими доказами, з яких встановлено, що суб'єкт владних повноважень - управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кіровоградській області діяв в межах своїх повноважень, прийнявши від позивача ОСОБА_1 заяву та поставивши згідно виписки із акту МСЕК по визначенню медичних показань для забезпечення інвалідів автомобілями від 14.01.2015 року № 169434 та заяви інваліда ОСОБА_1 від 16.01.2015 року, на облік на заміну автомобіля інваліду ІІ-ої групи внаслідок трудового каліцтва,а також повідомивши виконавчу дирекцію Фонда про кількість потерпілих, які знаходяться на обліку для отримання та заміну автомобілів, приймаючи також до уваги, що п.36 Порядку №999 на управління виконавчої дирекції Фонду покладено обов'язок щодо ведення обліку інвалідів на забезпечення автомобілями безплатно або на пільгових умовах, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено обставин, на яких ґрунтується його позов, а також порушеного права, за захистом якого звернувся позивач, відповідачем, відтак відсутні правові підстави для задоволення позову.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2, 6, 11, 69, 71, 94, 158-163, 167, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кіровоградській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії - забезпечити новим автомобілем згідно висновку МСЕК, - залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м.Кіровограда шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги, у разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ленінського районного суду

м. Кіровограда Л.А. Іванова