Ухвала від 17.10.2017 по справі 924/953/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

УХВАЛА

про повернення заяви

"17" жовтня 2017 р.№924/953/17

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Вибодовського О.Д., розглянувши матеріали

за заявою Полонського підприємства теплових мереж м.Полонне Хмельницької області

про порушення справи про банкрутство

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду 12.10.2017р. надійшла заява Полонського підприємства теплових мереж м.Полонне про порушення провадження у справі про банкрутство з посиланням на ст. 12 Господарського процесуального кодексу України та ст.ст.11, 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Як вбачається з даної заяви, Полонське підприємство теплових мереж, комунальної форми власності, ЄДРПОУ 14151389 зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, створене у березні 2006р. відповідно рішення Полонської міської ради № 16 від 24.03.2006р.

Відповідно до рішення 15-ї позачергової сесії І скликання від 11.10.2016р. №6 прийнято рішення припинити діяльність Полонського підприємства теплових мереж. Створено ліквідаційну комісію та призначено головою комісії з припинення ОСОБА_1 Визначено строк ліквідації протягом 6 місяців, та встановлено строк прийняття заяв кредиторів у два місяці.

В жовтні 2016р. Полонським підприємством теплових мереж було подано до державного реєстратора виконавчого комітету Полонської міської ради рішення від 11.10.2016р. №6 засновника підприємства про припинення діяльності підприємства шляхом проведення його ліквідації.

18.10.2016р. на сайті міністерства юстиції України оприлюднено повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи з ЄДР за порядковим №21 про ліквідацію Полонським підприємством теплових мереж.

Протягом строку відведеного на отримання кредиторських вимог на адресу ліквідаційної комісії надійшли кредиторські вимоги: Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України на суму 488488.04 грн., боржником визнано повністю, ПАТ КБ -Приватбанк» - 2492.74 грн.. боржником визнано повністю, Славутської ОДПІ ГУ ДФС Хмельницької області - 743947,59 грн., боржником визнано повністю, ПАТ НАК "Нафтогаз України" на суму 0566622,97 грн., боржником вимоги визнано частково в розмірі - 10270587,18 грн. Всього ліквідаційною комісією включено до проміжного ліквідаційного балансу кредиторських вимог на суму 11505515,55 грн.,

Під час здійснення ліквідаційної процедури головою ліквідаційної комісії проведено інвентаризацію майна та встановлено, що на балансі підприємства перебуває майно загалом на суму 3239715,59 грн. по залишковій балансовій вартості.

Додатково, з метою встановлення обсягу майна що підлягає обов'язковій реєстрації, ліквідатором направлено запити до відповідних реєструючих органів.

До заяви про порушення справи про банкрутство заявником додано копії: Рішення 26-ї сесії І скликання від 31.03.2017р. №27; додатку № 1 до рішення №6 15 позачергової сесії І скликання від 11.10.2016р.; баланс (Звіт про фінансовий стан) на 30.09.2016р., свідоцтва про державну реєстрації серія А00 № 215120; статуту Полонського підприємства теплових мереж; роздруківка повідомлення про оприлюднення рішення щодо припинення юридичної особи з ЄДР від 18.10.2016р.; повідомлення № 29 від 20.03.2017р. про розгляд грошових вимог Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; заяви Відділення фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань у Полонському районі № 690 від 24.10.2016р. про визнання грошових вимог; повідомлення № 28 від 20.03.201 7р. про розгляд грошових вимог ПАТ КБ «Приватбанк; заяви з вимогами ПАТ КБ «Приватбанк» від 2". 10.2016р.: повідомлення № 26 від 20.03.2017р. про розгляд грошових вимог Славутської ОДПІ ГУ ДФС ) Хмельницькій області; заяви про грошові вимоги Славутської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області № 2925 170 від 15.12.2016р. та довідка №2753/17 від 09.12.2016р.; повідомлення № 15 від 20.02.2017р. про розгляд грошових вимог ПАТ «НАК Нафтогаз України»; вимог ПАТ НАК «Нафтогаз України» № 14У7-228213 від 19.12.2016р.; ухвали господарського суду Хмельницької області від 30.05.2017р. у справі № 924/277/17; відповіді національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 04/01/24710 від 23.11.2016р.; відповіді управління держпраці у Хмельницькій області № 6584/16 від 07.11.2016р.; відповіді Хмельницької митниці ДФС №5593/10/22-70-00.2-07 від 16.11.2016р.; відповіді держгеокадастру у Хмельницькій області № 19-22-0.22-20905/23-16 від 16.11.2016р.; листа №50 від 12.09.2017р. до Полонської міської ради про припинення права постійного користування земельними ділянками; відповіді державної авіаційної служби України № 12.1.2.19-12012 від 29.11.2016р.; відповіді ФДМ по Хмельницькій області № 18-04-03004 від 03.11.2016р.; відповіді держсільгоспінспекції № 7-1557 від 05.12.2016р.; відповіді сервісного центру № 31X22-5218 від 09.11.2016р.; відповіді Славутської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій обл.. № 2563/10/22-13 від 08.11.2016р.; виписок про залишок коштів на рахунках на 5 аркушах; довідки з державного реєстру речових прав № 99352948 від 05.10.2017р.; довідки ПАТ КБ «Приватбанк» від 06.11.2013р.; витягу №99334085 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяжень; витягу №99308961 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іпотеки; інвентаризаційного опису від 26.10.2016р. на 2-х аркушах; інвентаризаційного опису від 26.10.2016р. на 6-ти аркушах; рішення 17-ї сесії І скликання від 22.11.2016р. № 19; акту приймання-передачі від 23.12.2018р.; акту приймання-передачі від 01.08.2014р.; рішення 16-ї сесії І скликання від 27.10.2016р. № 22; актів на списання на 54 аркушах; наказу про списання дебіторської заборгованості від 28.10.2016р., рішення 18-ї сесії І скликання від 08.12.2016р. № 33; звіту про оцінку; звіту про оцінку; Перелік визнаних кредиторських вимог Полонського підприємства теплових мереж; перелік осіб, що мають невиконані зобов'язання перед Полонським підприємством теплових мереж; Розрахунок мінімально-необхідних витрат на проведення ліквідаційної процедури; проміжний ліквідаційний баланс на 15.08.2017р; рішення 35-ї сесії І скликання від 18.08.2017р. № 12.

Вирішуючи питання про прийняття до розгляду заяви про порушення справи про банкрутство або її повернення, судом враховується наступне:

У відповідності до ч.2 ст. 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (надалі - Закону про банкрутство) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону про банкрутство, право на звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство мають боржник, кредитор.

Згідно з ч. 5 ст. 11 Закону про банкрутство, якщо під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі це є підставою для звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство.

Стаття 95 Закону встановлює особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником.

За умовами ст. 95 Закону про банкрутство визначено обов'язок ліквідатора (ліквідаційної комісії) звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів.

Обов'язковою умовою для звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до цивільного та господарського законодавства.

З огляду на викладене, необхідною передумовою для звернення до суду з заявою є дотримання боржником приписів статтей 105, 110, 111 Цивільного кодексу України.

Зокрема, статтею 105 Цивільного кодексу України передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

Згідно із ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Відповідно до ч. 4 ст. 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.

Частина 7 ст. 111 Цивільного кодексу України визначає, що для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.

Відповідно до ч. 8 ст. 111 Цивільного кодексу України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

На етапі затвердження проміжного ліквідаційного балансу з'ясовуються питання про достатність чи недостатність у юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів, у разі достатності яких ліквідаційною комісією здійснюється продаж майна юридичної особи.

За недостатньої вартості майна ліквідаційна комісія має діяти відповідно до правил статті 110 Цивільного кодексу України, яка приписує в цьому випадку здійснювати ліквідацію в порядку, передбаченому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Слід зазначити, що тільки після виявлення всіх кредиторів та оцінки вартості наявного майна боржника у повному обсязі, у встановленому законодавством порядку, у тому числі, з урахуванням вимог Закону України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”, можливо з'ясувати питання про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів, а також можливе звернення до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, в порядку ст. 95 Закону України.

Враховуючи наведене та вимоги Закону про банкрутство, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст. 95 Закону про банкрутство є: внесення запису до ЄДРЮОФОП рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи згідно з вимогами ст. 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості; повідомлення органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування про ліквідацію підприємств, тощо.

Іншою обов'язковою умовою звернення з заявою про банкрутство є дотримання вимог викладених в ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до вимог статті 11 Закону про банкрутство, заява про порушення провадження у справі про банкрутство подається боржником або кредитором у письмовій формі та повинна містити: найменування господарського суду, до якого подається заява; ім'я або найменування боржника, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); ім'я або найменування кредитора, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності).

В даному випадку форма заяви не відповідає вимогам ст.11 Закону, а саме не міститьім'я або найменування боржника, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); ім'я або найменування кредиторів, їх місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності).

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 57 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів.

Відповідно до ст. 56 ГПК України позивач, прокурор чи його заступник зобов'язані при поданні позову надіслати сторонам копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб листом з описом вкладення.

Правилами надання послуг поштового зв'язку, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. №270, встановлено, що підтвердженням прийняття для пересилання поштового відправлення є розрахунковий документ, що підтверджує надання такої послуги (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) як передбачено Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Крім того, надається опис вкладення, зразок бланка такого опису затверджується уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі зв'язку. Бланк опису вкладення заповнюється відправником у двох примірниках із зазначенням адреси одержувача, кількості предметів, вартості кожного з цих предметів. Обидва примірники опису підписуються відправником. Працівник об'єкта поштового зв'язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису видається відправникові, другий вкладається до поштового відправлення.

Таким чином, належними доказами відправлення відповідачеві копії позовної заяви з доданими до неї документами є опис вкладення в поштовий конверт з переліком документів, що направляються адресату, а також документ, що підтверджує надання поштових послуг (касовий чек, розрахункова квитанція тощо).

Як убачається із поданих матеріалів, заявником не додано до заяви доказів надсилання кредиторам копії заяви про порушення справи про банкрутство з додатками.

При цьому документи, що підтверджують надання поштових послуг щодо відправлення сторонам у справі копії позовної заяви та доданих до неї документів, серед доданих до позовної заяви документів відсутні.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 63 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї матеріали без розгляду, якщо не подано доказів надсилання відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів.

Як вбачається із поданих до заяви матеріалів, заявник не виконав вимоги ч. 7 ст. 111 ЦК України та ст.11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Так, заявником не надано доказів внесення запису до ЄДРЮОФОП про рішення засновників (учасників) юридичної особи про припинення юридичної особи згідно з вимогами ст. 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості; повідомлення органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування про ліквідацію підприємств, складання проміжного ліквідаційного балансу та оцінка вартості наявного майна боржника, тощо.

Дослідження вказаних обставин має істотне значення для правильного вирішення справи, її обставин, які входять до предмету доказування у даній справі.

Згідно з вимогами ст. 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду в тому числі, якщо заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі, а також з інших підстав, передбачених статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону.

Враховуючи, що Полонським підприємством теплових мереж м.Полонне не подано належних доказів дотримання позасудової процедури самоліквідації боржника, яка є обов'язковою передумовою для порушення провадження у справі про банкрутство за статтею 95 Закону про банкрутство, суд вважає за належне заяву Полонського підприємства теплових мереж м.Полонне про порушення справи про банкрутство повернути без розгляду в порядку ст. 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до п.3 ч.1 ст. 63 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо у позовній заяві не вказано обставин, на яких ґрунтується позовна вимога, доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини, обґрунтований розрахунок стягуваної чи оспорюваної суми.

Також судом звертається увага, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 36 Господарського процесуального кодексу України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, представляється засвідчений витяг з нього. Відповідно до п. 5.27 Вимог до оформлення документів ДСТУ 4163-2003, затверджених Наказом Держспоживстандарту України 07.04.2003р. №55, відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії (аналогічна позиція викладена в п. 2.2. постанови Пленуму ВГСУ № 18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").

В даному випадку додатки до заяви про визнання права власності позивачем додані в копіях, які належним чином не засвідчені.

Згідно з вимогами ст. 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду в тому числі, якщо заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі, а також з інших підстав, передбачених статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону.

Відповідно до ч.2 ст.15 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та ч. 3 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України повернення заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з такою заявою до господарського суду у встановленому порядку.

Керуючись абз. 3 ч. 1 ст. 15 України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.63, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, Суд -

Відповідно до ч.2 ст.15 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та ч. 3 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України, повернення заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з такою заявою до господарського суду у встановленому порядку.

Керуючись ст.ст. 11, 15, 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ч.3 ст.63 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Полонського підприємства теплових мереж м.Полонне про порушення справи про банкрутство повернути без розгляду.

Додаток: заява і додані до неї матеріали на 165 аркушах, в томі числі оригінал платіжного доручення №0410001 від 04.05.2017р. на суму 16000,00грн.

Суддя О.Д. Вибодовський

Віддрук. 2 прим.:

1-заявнику- м.Полонне, вул.Л.Українки, 93.

2-до справи,