Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"10" жовтня 2017 р. Справа № 5023/1996/11
вх. № 198
Суддя господарського суду: Кухар Н.М.
при секретарі судового засідання: Руденко О.О.
розглянувши скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії органу державної виконавчої служби (вх. № 198 від 10.08.2017р.) по справі за позовом
Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ -5", с.Подвірки Дергачівського району Харківської області,
до Комунального підприємства "Харківські теплові мережі", м.Харків,
про стягнення 454490,35 грн.
за участю представників:
стягувача (скаржника) - ОСОБА_1 (довіреність № 14-68 від 14.04.2017р.);
боржника - ОСОБА_2 (довіреність № 40-3273/138 від 08.08.2016р.);
представник відділу державної виконавчої служби - ОСОБА_3 (довіреність
№ 117 від 29.12.2016р.);
Стягувач, Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", звернувся до господарського суду зі скаргою на дії органу державної виконавчої служби (вх. № 198 від 10.08.2017р.), в якій просить визнати незаконними дії Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області в особі Відділу примусового виконання рішень щодо зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження № 28826544; визнати недійсною постанову про зупинення вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні № 28826544, яку було винесено 14.07.2017р. головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області ОСОБА_3
У відзиві на вищевказану скаргу, який надійшов до суду 31.08.2017р., Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області проти доводів стягувача, викладених у скарзі, заперечував, вважав, що постанова про зупинення вчинення виконавчих дій від 14.07.2017р. винесена державним виконавцем у відповідності до вимог чинного законодавства.
05.09.2017р. до суду надійшов відзив КП "Харківські теплові мережі", в якому боржник також проти скарги стягувача заперечував, посилаючись на правомірність та законність дій Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області по зупиненню виконавчого провадження ВП № 28826544.
У судовому засіданні представник стягувача підтримав подану скаргу у повному обсязі та надав додаткові письмові пояснення до скарги, в яких, зокрема, зазначив, що частина 4 статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" є спеціальною нормою відносно пункту 10 частини 1 даної статті, оскільки уточнює його дію. У зв'язку з чим, стягувач вважає, що Законом України "Про виконавче провадження" чітко визначено, що зупинення вчинення виконавчих дій за пунктом 10 частини 1 статті 34 відбувається виключно відносно стягнення заборгованості за спожитий природний газ.
Представники Відділу ДВС та боржника проти скарги заперечували на підставах, викладених у відзивах на скаргу ПАТ "НАК "Нафтогаз України".
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне та з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується скарга стягувача, суд встановив наступне.
Рішенням господарського суду Харківської області від 23.05.2011р. у справі № 5023/1996/11 були задоволені позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" до Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" та з відповідача присуджено до стягнення на користь позивача 108658,97 грн. 3% річних, 345831,38 грн. інфляційних, 4544,90 грн. витрат по сплаті держмита, 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 20.07.2011р. рішення господарського суду Харківської області від 23.05.2011р. у справі № 5023/1996/11 змінено; позов задоволено частково; з відповідача присуджено на користь позивача 108658,97 грн. - 3% річних, 338583,59 грн. інфляційних, 4472,20 грн. витрат по сплаті держмита, 232,23 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. У частині позовних вимог про стягнення 7247,79 грн. інфляційних в позові відмовлено. Стягнуто з позивача на користь відповідача 36,23 грн. державного мита за подання апеляційної скарги.
05.08.2011р. на виконання вищевказаної постанови були видані відповідні накази, з виконання яких в подальшому Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області було відкрито виконавче провадження ВП № 28826544.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 12.02.2014р. було здійснено заміну сторони виконавчого провадження у справі № 5023/1996/11 -Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5", на її правонаступника Публічне акціонерне товариство Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України".
14.07.2017р. головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області ОСОБА_3 винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу №5023/1996/11, виданого 05.08.2011р.
Зазначена вище постанова мотивована тим, що дане виконавче провадження підпадає під дію п. 10 ч. 1 ст. 34, ст. 35 Закону України "Про виконавче провадження" та підлягає обов'язковому зупиненню, оскільки боржник - Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" у даній справі перебуває у Реєстрі теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.
Стягувач вважає дії державного виконавця по зупиненню виконавчого провадження незаконними та такими, що суперечать вимогам ч. 4 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки заборгованість яка підлягає стягненню з боржника на підставі рішення Господарського суду Харківської області по справі № 5023/1996/11 виникла не у зв'язку з несвоєчасністю розрахунків останнього за спожитий природній газ, а у зв'язку з несвоєчасністю розрахунків за теплову енергію.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Пунктом 10 частини 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "ОСОБА_2 України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).
При цьому, частиною 4 ст. 34 Закону України “Про виконавче провадження” також передбачено, що виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.
Зазначені законодавчі положення узгоджуються з положеннями Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії".
Таким чином, виходячи з положень ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження", зупинення виконавчих проваджень відносно підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється не тільки у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 01.07.2016р. для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води, а також і по іншим виконавчим провадженням, де стягувачами є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", дочірня компанія "ОСОБА_2 України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", безвідносно до того, за що саме виникла заборгованість (постачання, газу, теплової чи електричної енергії).
Реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості (далі - реєстр), - державна відкрита, загальнодоступна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про підприємства та організації, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону. Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства (абз. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії").
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.06.2017р. № 152 Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" включене до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.
Як вбачається з матеріалів справи, стягувачем за наказом № 5023/1996/11 від 05.08.2011р., з урахуванням ухвали Господарського суду Харківської області від 12.02.2014 по справі № 5023/1996/11 про заміну сторони у виконавчому провадженні, є Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"; боржником є - Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі".
За таких обставин, суд дійшов висновку про правомірність дій державного виконавця щодо винесення постанови від 14.07.2017р. ВП № 28826544 про зупинення проведення виконавчих дій з примусового виконання наказу Господарського суду Харківської області від 05.08.2011 по справі № 5023/1996/11 з посиланням на п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження".
Посилання стягувача у скарзі в обґрунтування неправомірності дій державного виконавця на ч. 4 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" та на п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" суд вважає безпідставним, з огляду на наступне.
Положеннями ч. 4 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено зупинення стягнення заборгованості не тільки за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, а й послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ). Тобто, ця норма розповсюджується на спірні відносини, предметом яких є стягнення заборгованості саме за теплову енергію.
При цьому, норма п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" (про неможливість застосування якої стверджує скаржник) дійсно не застосовується в даному разі. Дана норма є спеціальною по відношенню до норми ч. 4 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження". Приписи п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" застосовуються лише до випадків стягнення заборгованості за природний газ і регулюють певні особливості зупинення виконавчих проваджень у цих випадках. Проте, ця норма жодним чином не виключає можливість застосування більш загальної по відношенню до неї норми ч. 4 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" і зупинення виконавчих проваджень у випадках передбачених нею, в т.ч. проваджень по стягненню заборгованості за теплову енергію.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку , що дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області щодо винесення постанови від 14.07.2017р. ВП № 28826544 про зупинення проведення виконавчих дій з примусового виконання наказу Господарського суду Харківської області від 05.08.2011р. по справі № 5023/1996/11 є законними та обґрунтованими.
За таких обставин, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії органу державної виконавчої служби.
Керуючись ст.ст. ст. 1, 34, 35 Закону України "Про виконавче провадження", ст. ст. 32, 33, 34, 43, 86, 1212 ГПК України,
У задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії органу державної виконавчої служби (вх. № 198 від 10.08.2017р.) відмовити.
Суддя Кухар Н.М.