ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
05.10.2017Справа №910/13644/17
Господарський суд міста Києва в складі:
головуючого судді Привалова А.І.
при секретарі Островській О.С.
розглянувши справу № 910/13644/17
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "МАКСМЕД ІНТЕРНЕШНЛ"
до публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Філії
"Дарницький " вагоноремонтний завод" ПАТ "Українська залізниця"
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: 1) товариство з додатковою відповідальністю "Попаснянський вагоноремонтний
завод";
2) публічного акціонерного товариства "Дніпровагонмаш";
про визнання незаконним та скасування рішення.
За участю представників сторін:
від позивача: Молічева Ю.К., довіреність б/н від 27.02.2017р.;
від відповідача: Литвяк А.В., довіреність № 597 від 28.10.2016р.;
Тимошенко В.Ю., довіреність № 598 від 28.10.2016р.;
від третіх осіб: не з'явились.
Товариство з обмеженою відповідальністю "МАКСМЕД ІНТЕРНЕШНЛ" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі філії "Дарницький " вагоноремонтний завод" ПАТ "Українська залізниця" (далі - відповідач) в якому просить суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення тендерного комітету філії "Дарницький вагоноремонтний завод" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про відміну торгів, оформлене протоколом розгляду тендерних пропозицій № 1793 від 01.08.2017р.;
зобов'язати замовника продовжити в установленому законом порядку процедуру закупівлі (оголошення UA-2017-04-26-000252-с від 26.04.2017р.).
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неправомірність та незаконність прийнятого тендерним комітетом філії "Дарницький вагоноремонтний завод" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" рішення про відміну торгів, оформленого протоколом розгляду тендерних пропозицій № 1793 від 01.08.2017р., оскільки, визначені замовником невідповідності тендерної пропозиції позивача вимогам п. 4.11. додатка №8 тендерної документації є необґрунтованими.
Разом з позовною заявою позивачем було подано заяву про забезпечення позову, в якій представник позивача просив суд вжити заходи до забезпечення позову шляхом:
- зупинення процедури за кодом ЄЗК ДК 021:2015:34620000-9 шляхом заборони відповідачу вчиняти будь-які дії, спрямовані на продовження і завершення процедури закупівлі;
- заборони державному підприємству "Прозорро" вчиняти будь-які дії в електронній системі закупівель по процедурі закупівлі за кодом ЄЗК ДК 021:2015:34620000-9;
- заборони публічному акціонерному товариству "Українська залізниця" вчиняти будь-які дії щодо внесення змін до річного плану закупівель на 2017 рік та фінансового плану на 2017 рік та розподіляти кошти, які виділялись на предмет закупівлі за кодом ЄЗК ДК 021:2015:34620000-9, а у разі внесення таких змін заборони вчиняти будь-які дії на їх виконання;
- заборони відповідачу вчиняти будь-які дії щодо внесення змін до річного плану закупівель на 2017 рік та розподіляти кошти, які виділялись на предмет закупівлі за кодом ЄЗК ДК 021:2015:34620000-9, а у разі внесення таких змін заборонити вчиняти будь-які дії на їх виконання.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.08.2017р. порушено провадження у справі та розгляд справи призначений на 05.09.2017р.
16.08.2017р. через загальний відділ діловодства від представника позивача надійшло клопотання про долучення додаткових документів до матеріалів справи на виконання вимог ухвали суду від 17.08.2017р.
31.08.2017р. через загальний відділ діловодства від відповідача надійшли клопотання №3161 від 28.08.2017р. про долучення додаткових документів до матеріалів справи на виконання вимог ухвали суду від 17.08.201р. та відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги заперечив та в обґрунтування своїх заперечень зазначив, що пропозиція учасника товариства з обмеженою відповідальністю "МАКСМЕД ІНТЕРНЕШНЛ" не відповідала вимогам тендерної документації та в порушення вимог п. 4 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про публічні закупівлі" не була відхилена філією "Дарницький вагоноремонтний завод" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", а тому замовник правомірно прийняв рішення про відміну торгів на підставі п. 1 ст. 31 Закону України "Про публічні закупівлі" у зв'язку із неможливістю усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель. Також відповідач зазначив, що позивач не звертався до органу оскарження з метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника.
04.09.2017р. через загальний відділ діловодства від представника позивача надійшли письмові пояснення щодо підстав залучення третіх осіб.
05.09.2017р. через загальний відділ діловодства від представника державного підприємства "ПРОЗОРРО" надійшли письмові заперечення на заяву позивача про забезпечення позову.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.09.2017р. розгляд справи відкладено на 05.10.2017р. Відмовлено в залученні до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" та державне підприємство "ПРОЗОРРО". Залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача товариство з додатковою відповідальністю "Попаснянський вагоноремонтний завод" та публічне акціонерне товариство "Дніпровагонмаш".
02.10.2017р. через загальний відділ діловодства суду від третьої особи-1 надійшли письмові пояснення, у яких вирішення позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "МАКСМЕД ІНТЕРНЕШНЛ" залишено на розсуд суду.
Присутній в судовому засіданні 05.10.2017р. представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Представники третіх осіб в судове засідання не з'явились, проте належним чином повідомлені про призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. (п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").
Згідно ст. 64 Господарського процесуального кодексу України, ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала направляється за адресою місцезнаходження сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
У відповідності до ст. 87 Господарського процесуального кодексу України, ухвалу про порушення провадження у справі від 05.09.2017р. було надіслано третім особам рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення на адресу, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яка отримана останніми.
Оскільки про поважні причини неявки в судове засідання представників третіх осіб суд не повідомлений, суд вважає, що, у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справа може бути розглянута за наявними в ній матеріалами, без участі представника третіх осіб, яких достатньо для винесення рішення по суті.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення прийнято господарським судом за результатами оцінки доказів у нарадчій кімнаті.
Згідно ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, після закінчення розгляду справи у судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
26.04.2017р. філією "Дарницький вагоноремонтний завод" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель: UA-2017-04-26-000252-c) з закупівлі вантажного напіввагону загального призначення 100 од. у кількості (код предмета закупівлі ДК 021:2015: 34620000-9 - рейковий рухомий склад); місце поставки товару: 02092, Україна, Київська обл., Київ, Алма-Атинська, 74; строк поставки товару: до 31 грудня 2017 року; розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі: 121 680 000,00 грн.; кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 20 червня 2017 року; дата та час розкриття тендерних пропозицій: 02 серпня 2017 року; дата та час проведення електронного аукціону: 02 серпня 2017 року.
04.07.2017р. на засідання тендерного комітету філії "Дарницький вагоноремонтний завод" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" було розглянуто пропозицію товариства з обмеженою відповідальністю "МАКСМЕД ІНТЕРНЕШНЛ" процедури закупівлі за кодом ЄЗС ДК 021:2015: 34620000-9 - Рейковий рухомий склад вантажний напіввагон загального призначення у кількості 100 од.
За результатами розгляду тендерної пропозиції учасника товариства з обмеженою відповідальністю "МАКСМЕД ІНТЕРНЕШНЛ" тендерним комітетом встановлено, що пропозиція позивача відповідає технічним вимогам, кваліфікаційним критеріям, вимогам тендерної документації та може бути допущена до аукціону.
Відповідно до результату розгляду тендерної пропозиції позивача тендерний комітет вирішив допустити до участі в аукціоні учасника Товариство з обмеженою відповідальністю "МАКСМЕД ІНТЕРНЕШНЛ" до процедури закупівлі за кодом ЄЗС ДК 021:2015: 34620000-9 - Рейковий рухомий склад вантажний напіввагон загального призначення у кількості 100 од. Відповідне рішення тендерного комітету оформлено протоколом №1502 засідання тендерного комітету філії "Дарницький вагоноремонтний завод" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" від 04.07.2017р.
Також, як вбачається із матеріалів справи, окрім позивача (ТОВ "МАКСМЕД ІНТЕРНЕШНЛ") до аукціону було допущено наступних учасників: ПАТ "Дніпровагонмаш", ТДВ "Попаснянський вагоноремонтний завод".
01.08.2017р. на засіданні тендерного комітету філії "Дарницький вагоноремонтний завод" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" було вирішено відмінити процедуру відкритих торгів за кодом ЄЗС ДК 021:2015: 34620000-9 - Рейковий рухомий склад вантажний напіввагон загального призначення у кількості 100 од. (оголошення UA-2017-04-26-000252-c від 26 квітня 2017) на підставі ч. 1 ст. 31 Закону України "Про публічні закупівлі" №922-VIII від 25.12.2015р., у зв'язку із неможливістю усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель. Зазначене рішення оформлене протоколом №1793 про відміну торгів від 01.08.2017р.
Як вбачається зі змісту протоколу №1793 про відміну торгів від 01.08.2017р., пропозиції - ТДВ Попаснянський вагоноремонтний завод не відповідає вимогам п. 4.10. та п. п. 4.11. додатка № 8 тендерної документації; ТОВ "МАКСМЕД ІНТЕРНЕШНЛ" не відповідає вимогам п. 4.11. додатка № 8 тендерної документації, внаслідок чого тендерним комітетом визначено про необхідність відмінити процедуру закупівлі за кодом ЄЗС ДК 021:2015: 34620000-9 - Рейковий рухомий склад вантажний напіввагон загального призначення у кількості 100 од. (оголошення UA-2017-04-26-000252-c від 26 квітня 2017 року).
В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач посилається на те, що вказане рішення відповідача про відміну торгів є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки визначені замовником невідповідності тендерної пропозиції позивача вимогам п. 4.11. додатка №8 тендерної документації є необґрунтованими.
Крім того, позивач зазначає, що замовником в установленому законом порядку було розглянуто пропозиції всіх учасників, та прийнято рішення про відповідність пропозицій всіх учасників технічним вимогам, кваліфікаційним критеріям, вимогам тендерної документації та допущено до аукціону. Відповідне рішення щодо пропозиції позивача оформлено протоколом засідання тендерного комітету за №1504 від 04.07.2017р. Повторний розгляд тендерних пропозицій замовником, як зазначає позивач, законом не передбачений, а відповідно відповідач порушив порядок проведення закупівлі.
У зв'язку із наведеним, позивачем заявлено вимоги про визнання незаконним та скасування рішення тендерного комітету філії "Дарницький вагоноремонтний завод" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про відміну торгів, оформлене протоколом розгляду тендерних пропозицій № 1793 від 01.08.2017р. та зобов'язання замовника продовжити в установленому законом порядку процедуру закупівлі (оголошення UA-2017-04-26-000252-с від 26.04.2017р.).
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлюються Законом України "Про публічні закупівлі" № 922-VIII від 25.12.2015р. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Частиною 1 статті 2 Закону України "Про публічні закупівлі", цей Закон застосовується: до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень; до замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень.
Згідно із ч. 1 ст. 12 Закону України "Про публічні закупівлі", закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; конкурентний діалог; переговорна процедура закупівлі.
У відповідності до п. 28 ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі", тендер (торги) - здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів згідно з процедурами, установленими цим Законом (крім переговорної процедури закупівлі);
Відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Під час проведення процедури відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі зацікавлені особи. Для проведення процедури закупівлі має бути подано не менше двох пропозицій (ст. 20 ЗУ "Про публічні закупівлі").
Статтею 11 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет (комітети) або визначає уповноважену особу (осіб). Тендерний комітет діє на засадах колегіальності та неупередженості (ч. 1). Тендерний комітет або уповноважена особа (особи): планує закупівлі, складає та затверджує річний план закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом; забезпечує оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону; здійснює інші дії, передбачені цим Законом (ч. 3). Рішення тендерного комітету або уповноваженої особи оформлюється протоколом. У рішенні відображаються результати поіменного голосування членів комітету, присутніх на засіданні тендерного комітету, з кожного питання. Протокол підписується всіма членами комітету, присутніми на його засіданні, або всіма уповноваженими особами. У разі відмови члена тендерного комітету або однієї з уповноважених осіб підписати протокол про це зазначається у протоколі з обґрунтуванням причин відмови (ч. 4).
Згідно із ч. 1, ч. 4 ст. 10 Закону України "Про публічні закупівлі", замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, зокрема, оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію - не пізніше ніж за 15 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині четвертій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж.
Оголошення про проведення процедури закупівлі у строки, встановлені у частині першій цієї статті, обов'язково додатково оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму, еквівалентну: для товарів і послуг - 133 тисячам євро; для робіт - 5150 тисячам євро.
Як встановлено судом, 26.04.2017р. філією "Дарницький вагоноремонтний завод" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель: UA-2017-04-26-000252-c) з закупівлі вантажного напіввагону загального призначення 100 од. у кількості (код предмета закупівлі ДК 021:2015: 34620000-9 - рейковий рухомий склад).
Приписами статті 16 Закону України "Про публічні закупівлі" встановлено кваліфікаційні критерії до учасників.
Так, згідно із ч. 1, ч. 2 ст. 16 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв:наявність обладнання та матеріально-технічної бази; наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору.
Частиною 3 статті 16 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що визначені замовником згідно з цією статтею кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в тендерній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про публічні закупівлі" розкриття тендерних пропозицій з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, та інформацією і документами, що містять технічний опис предмета закупівлі, здійснюється автоматично електронною системою закупівель відразу після закінчення електронного аукціону. Перед початком електронного аукціону автоматично розкривається інформація про ціни / приведені ціни тендерних пропозицій.
У разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до положень частини четвертої статті 10 цього Закону у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, зазначених в оголошенні про проведення процедури закупівлі, електронною системою закупівель автоматично розкривається частина тендерної пропозиції з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, та інформацією і документами, що містять технічний опис предмета закупівлі.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про публічні закупівлі", оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону. У разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини четвертої статті 10 цього Закону, проводиться оцінка лише тих тендерних пропозицій, що не були відхилені згідно з цим Законом.
04.07.2017р. на засідання тендерного комітету філії "Дарницький вагоноремонтний завод" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" було розглянуто пропозицію товариства з обмеженою відповідальністю "МАКСМЕД ІНТЕРНЕШНЛ" процедури закупівлі за кодом ЄЗС ДК 021:2015: 34620000-9 - Рейковий рухомий склад вантажний напіввагон загального призначення у кількості 1000 од, за результатами розгляду якої тендерним комітетом встановлено, що пропозиція позивача відповідає технічним вимогам, кваліфікаційним критеріям, вимогам тендерної документації та може бути допущена до аукціону. Тендерним комітетом прийнято рішення, оформлене протоколом №1502 від 04.07.2017р., про допуск до участі в аукціоні ТОВ "МАКСМЕД ІНТЕРНЕШНЛ" процедури закупівлі за кодом ЄЗС ДК 021:2015: 34620000-9 - Рейковий рухомий склад вантажний напіввагон загального призначення у кількості 100 од.
Частиною 1 статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі" встановлено, що замовник відміняє торги в разі: відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг; неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель; порушення порядку оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі, повідомлення про намір укласти договір, передбаченого цим Законом; подання для участі в них менше двох тендерних пропозицій, а в разі здійснення закупівлі за рамковими угодами з кількома учасниками - менше трьох пропозицій; допущення до оцінки менше двох тендерних пропозицій, а в разі здійснення закупівлі за рамковими угодами з кількома учасниками - менше трьох пропозицій; відхилення всіх тендерних пропозицій згідно з цим Законом. Про відміну процедури закупівлі за такими підставами має бути чітко визначено в тендерній документації.
За змістом п. 29 ст. 1, ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерною документацією є документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав. Тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу.
В пункті 1 розділу 6 Тендерної документації щодо проведення відкритих торгів на закупівлю: ДК 021:2015: 34620000-9 - Рейковий рухомий склад вантажний напіввагон загального призначення у кількості 100 од. (надалі - Тендерна документація) визначено, що замовник відміняє торги в разі, зокрема, неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель.
Таким чином, у замовника виникає право на відміну торгів в разі неможливості усунути порушення, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель.
Згідно із протоколом №1793 про відміну торгів від 01.08.2017р. на засіданні тендерного комітету філії "Дарницький вагоноремонтний завод" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" було вирішено відмінити процедуру відкритих торгів за кодом ЄЗС ДК 021:2015: 34620000-9 - Рейковий рухомий склад вантажний напіввагон загального призначення у кількості 100 од. (оголошення UA-2017-04-26-000252-c від 26 квітня 2017 року) на підставі ч. 1 ст. 31 Закону України "Про публічні закупівлі" №922-VIII від 25.12.2015р., у зв'язку із неможливістю усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель. Прийняття зазначеного рішення обґрунтоване тим, що пропозиція ТДВ "Попаснянський вагоноремонтний завод" не відповідають вимогам п. 4.10. та п. 4.11. додатка № 8 тендерної документації; пропозиція ТОВ "МАКСМЕД ІНТЕРНЕШНЛ" не відповідає вимогам п. 4.11. додатка № 8 тендерної документації), внаслідок чого тендерним комітетом визначено про необхідність відмінити процедуру закупівлі за кодом ЄЗС ДК 021:2015: 34620000-9 - Рейковий рухомий склад вантажний напіввагон загального призначення у кількості 100 од. (оголошення UA-2017-04-26-000252-c від 26 квітня 2017 року).
Вимоги до тендерної документації встановлені ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі". Так, у відповідності до п. 3 ч. 2, ч. 3 ст. 22 вказаного Закону, тендерна документація повинна містити: інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі у разі, якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим, а специфікація повинна містити вираз "або еквівалент". Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля. Тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити.
В пункті 1 розділу 3 Тендерної документації визначено, що тендерна пропозиція подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх установлення замовником), та завантаження файлів з:
інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям; інформацією щодо відповідності учасника вимогам, визначеним у статті 17 Закону;
інформацією про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, а також відповідну технічну специфікацію (у разі потреби (плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі) відповідно до Додатка № 8;
документами, що підтверджують повноваження посадової особи або представника учасника процедури закупівлі щодо підпису документів тендерної пропозиції; документом, що підтверджує надання учасником забезпечення тендерної пропозиції (якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення процедури закупівлі);
інформацією про субпідрядника (субпідрядників);
повноваження щодо підпису документів тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі підтверджується випискою з протоколу засновників, наказом про призначення, довіреністю, дорученням або іншим документом, що підтверджує повноваження посадової особи учасника на підписання документів.
В додатку №8 до Тендерної документації "Інформація про технічні характеристики предмета закупівлі (технічна специфікація; перелік технічних вимог)" наведено відомості щодо необхідних технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі, а також відповідну технічну специфікацію.
Пунктом 4.11. "технічні вимоги" додатку №8 до Тендерної документації встановлено, що несучі елементи важільної передачі гальма повинні виготовлятися з низьколегованих сталей класу міцності не нижче 325 МПа при товщині металу менш 20мм, класу міцності не нижче 295 МПа при товщині металу більш 20мм, класу міцності не нижче 265 МПа при товщині металу більш 30мм.
Як встановлено судом, пунктом 1.2.2 Технічних умов на напіввагони моделі 12-9044 (ТУ У 35.2-04726120-008:2005) наданих у складі пропозиції учасника ТОВ "МАКСМЕД ІНТЕРНЕШНЛ", передбачено, що несучі металоконструкції рами та деталі гальмової важільної передачі для піввагонів повинні виготовлятися зі сталі марок 09Г2Д, 09Г2С 14 категорії по ГОСТ 19281 класу міцності не нижче 295 МПа.
З наведеного вбачається, що позивачем було запропоновано напіввагони, для яких несучі металоконструкції рами та деталі гальмової важільної передачі виготовляються зі сталі класу міцності не нижче 295 МПа із посиланням на ГОСТ 19281, в той час як Тендерною документацією клас сталі, з якої виготовляються вказані комплектуючі напіввагонів, поставлено в залежність від товщини металу. Будь-яких посилань на ГОСТ 19281 зазначені технічні вимоги не містять.
При цьому, як вбачається зі змісту ГОСТ 19281, положеннями останнього передбачено можливість застосування при товщині металу менш 20мм класу сталі міцність якого може становити 265 МПа, 295 МПа, а також 325 МПа, тобто ГОСТ 19281 містить альтернативні визначення класу міцності сталі. В той час, як технічними вимогами додатку №8 до Тендерної документації чітко визначено, що при товщині металу менш 20мм несучі елементи важільної передачі гальма повинні виготовлятися виключно з низьколегованих сталей класу міцності не нижче 325 МПа.
З огляду на наведене вище, пропозиція ТОВ "МАКСМЕД ІНТЕРНЕШНЛ" не відповідала умовам тендерної документації у цій частині технічних вимог додатку №8 до Тендерної документації.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість висновків тендерного комітету філії "Дарницький вагоноремонтний завод" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", наведених у протоколі №1793 про відміну торгів від 01.08.2017р. щодо невідповідності пропозиції ТОВ "МАКСМЕД ІНТЕРНЕШНЛ" вимогам п. 4.11. додатка №8 Тендерної документації.
Оскільки, наведені вище невідповідності тендерної пропозиції позивача технічним вимогам Тендерної документації були виявлені після розгляду тендерних пропозицій та допущення до участі в аукціоні всіх учасників торгів, суд вважає правомірним прийняття тендерним комітетом філії "Дарницький вагоноремонтний завод" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" рішення, оформленого протоколом розгляду тендерних пропозицій № 1793 від 01.08.2017р., про відміну торгів підставі ч. 1 ст. 31 Закону України "Про публічні закупівлі" №922-VIII від 25.12.2015р., у зв'язку із неможливістю усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель.
Посилання позивача на сертифікат відповідності (зареєстрованого за № UA 1.098.0000092-17), згідно з яким продукція, що пропонується відповідає ТУ У 35.2-04726120-008:2005 виробника ТОВ "Трансмаш ЛТД" та на лист ТОВ "Трансмаш ЛТД" вих. ТРМ-624/511 від 14.06.2017р. щодо відповідності Технічним характеристикам предмета закупівлі, не спростовують встановлених вище обставин щодо невідповідності тендерної пропозиції позивача технічним вимогам Тендерної документації з проведення відкритих торгів на закупівлю: ДК 021:2015: 34620000-9 - Рейковий рухомий склад вантажний напіввагон загального призначення у кількості 100 од.
При цьому, посилання відповідача на відсутність звернення позивача зі скаргою до органу оскарження у порядку ст. 18 Закону України "Про публічні закупівлі", за висновками суду є необґрунтованими, оскільки неподання скарги до органу оскарження не позбавляє позивача права на звернення до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів, які на його думку, були порушені.
У відповідності до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору (ч. 1 ст. 32 ГПК України).
Частиною 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно із ч. 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Враховуючи встановлені судом обставини, оцінюючи наявні в матеріалах справи докази, заявлена позивачем вимога про визнання незаконним та скасування рішення тендерного комітету філії "Дарницький вагоноремонтний завод" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про відміну торгів, оформленого протоколом розгляду тендерних пропозицій № 1793 від 01.08.2017р. не підлягає задоволенню.
Враховуючи те, що судом встановлено відсутність підстав для визнання незаконним та скасування рішення тендерного комітету філії "Дарницький вагоноремонтний завод" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про відміну торгів, оформленого протоколом розгляду тендерних пропозицій № 1793 від 01.08.2017р., то суд відмовляє позивачу у задоволенні вимоги про зобов'язання замовника продовжити в установленому законом порядку процедуру закупівлі (оголошення UA-2017-04-26-000252-с від 26.04.2017р.) як похідної від вимоги про визнання незаконним та скасування рішення про відміну торгів.
Підсумовуючи вищенаведене, суд відмовляє у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "МАКСМЕД ІНТЕРНЕШНЛ" повністю.
Судові витрати позивача по сплаті судового збору відповідно до положень ст. 49 Господарського процесуального кодексу України залишаються за позивачем.
Керуючись ст.ст. 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, оформленого відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення підписано: 10.10.2017р.
СуддяА.І. Привалов