Рішення від 05.10.2017 по справі 734/1377/17

Провадження № 2/734/890/17 Справа № 734/1377/17

РІШЕННЯ

іменем України

05 жовтня 2017 року смт. Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді Анохіна А.М.,

при секретарі - Улізько А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Козелець цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення надмірно сплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, -

ВСТАНОВИВ:

16 травня 2017 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про повернення надмірно сплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

В обґрунтування позову зазначив, що на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 за заявою відповідача їй призначено щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідно до плану роботи на ІІІ квартал 2016 року Держфінінспекцією проведено ревізію використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємств, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 01.01.2014 по 31.08.2016, було виявлено, що відповідач та члени її сім'ї мають у власність житлове приміщення в частці ? (АДРЕСА_1), розташоване в регіоні, що не належить до тимчасово окупованих територій України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (з 05.11.2014 по 02.12.2015 м. Краматорськ не входить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р зі змінами та доповненнями) у зв'язку з чим, відповідач не мав права отримувати щомісячну адресну допомогу за цей період. Таким чином, за період з 05.11.2014 по 02.12.2015 відповідачу зайво нарахована та виплачена сума у розмірі 30260,65 грн. Про обов'язок повернути кошти одержувача допомоги повідомлено, однак кошти добровільно повернуті не були.

В судовому засідання представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просила їх задовольнити.

Відповідач та представник відповідача Гуськова Л.М. в судовому засіданні позовні вимоги не визнали.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (надалі в тексті рішення - Порядок) за її заявою від 22.10.2014 призначено щомісячну адресну допомогу як внутрішньо переміщеній особі (а.с. 33).

В подальшому за заявами відповідача від 12.05.2015, 13.11.2015, 21.04.2016 та 21.10.2016 їй продовжувалась виплата щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі (а.с. 36, 39, 42, 45).

Відповідно до п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

В заяві про призначення їй допомоги відповідач зазначила, що ні вона, ні члени її сім'ї не мають у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції (а.с. 33).

Цю ж інформацію відповідач вказувала і в заявах про призначення щомісячної адресної допомоги на наступні періоди.

Згідно п. 10 Порядку, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

07 жовтня 2016 року на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 № 136 «Про затвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, заробітної плати, інших виплат, здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування» Міністерством фінансів України було здійснено верифікацію виплат грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, стало відомо, що ОСОБА_1 та члени її сім'ї мають у власність житлове приміщення в частці ? (АДРЕСА_1).

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» від 07.11.2014 № 1085-р, м. Краматорськ не входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік, то остання зобов'язана відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.

У відповідності з п. 11 Порядку, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Враховуючи, що відповідач добровільно не відшкодував фактичні витрати, понесені переплатою щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, суд дійшов до висновку про необхідність стягнення з нього на користь позивача вказаних коштів в сумі 30260,65 грн.

Згідно ч. 3 ст. 88 ЦПК України у зв'язку з тим, що позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, тому він підлягає стягненню з відповідача в дохід держави у розмірі 1600 грн.

Керуючись ст. ст. 3-15, 88, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення надмірно сплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (паспорт серії НОМЕР_2, виданий Краматорським МВ УМВС України в Донецькій області 07.09.2000, ідентифікаційний код: НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації надмірно сплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 30260 (тридцять тисяч двісті шістдесят) гривень 65 коп.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (паспорт серії НОМЕР_2, виданий Краматорським МВ УМВС України в Донецькій області 07.09.2000, ідентифікаційний код: НОМЕР_1) на користь держави судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Чернігівської області через Козелецький районний суд Чернігівської області.

Суддя Козелецького районного суду

Чернігівської області Анохін А.М.