Рішення від 13.10.2017 по справі 740/3224/17

Справа № 740/3224/17

Провадження № 2/740/1394/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2017 року м.Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

в складі: головуючої-судді Пантелієнко В.Г.,

при секретарі Філоненко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ніжині справу за позовом ОСОБА_2 до Колісниківської сільської ради Ніжинського району про визнання права власності на спадкове майно,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, вказавши, що у 1965 році було збудовано будинок АДРЕСА_1. Даний будинок мав статус колгоспного двору і станом на 15 квітня 1991 року в ньому були зареєстровані батьки позивача ОСОБА_3 - голова двору та ОСОБА_4 - член двору, які мали на нього рівні права, володіючи по 1/2 частині будинку кожен. ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_3, після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно до якого входить і 1/2 частина зазначеного будинку. На випадок своєї смерті спадкодавець не залишив заповіту, тому спадкування відбувалося за законом і, оскільки дружина спадкодавця на момент його смерті проживала разом з ним, то вона прийняла спадщину, була заведена спадкова справа. Таким чином ОСОБА_4 стала власником спадкового будинку в цілому. ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно до якої входить і спірний будинок. Спадщину після смерті матері прийняв позивач, подавши до нотаріуса у встановлений законом строк відповідну заяву, було видано свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки. Але 12 липня 2017 року постановою нотаріуса йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок зважаючи на те, що відсутній правовстановлюючий документ. Свідоцтво про право власності на спадковий будинок втрачене. Просить визнати за ним право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надавши заяву про підтримання вимог та розгляд справи в його відсутність.

Відповідач - представник Колісниківської сільської ради Ніжинського району в судове засідання не з'явився надіславши заяву про визнання позовних вимог і розгляд справи в його відсутність.

Дослідивши письмові докази, що є в матеріалах справи, суд приходить до наступних висновків.

Довідкою Колісниківської сільської ради від 29.06.2017 року № 356 підтверджується, що станом на 15.04.1991 року домоволодіння розташоване по АДРЕСА_1 мало статус колгоспного двору. В будинку мешкали ОСОБА_3 - голова двору та ОСОБА_4 - член двору (а.с. 10).

Відповідно до ст.ст.120, 123 ЦК Української РСР в редакції 1963 року, майно колгоспного двору належало його членам на праві сумісної власності.

Як суспільна група, колгоспний двір існував до 15 квітня 1991 року, тобто, до прийняття постанови Верховної Ради Української РСР № 885 - ХІІ, якою було введено в дію Закон України «Про власність».

Згідно роз'яснень п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» від 22 грудня 1995 року № 20, до правовідносин, які виникли до прийняття 15 квітня 1991 року Закону України «Про власність», застосовується чинне на той час законодавство. Зокрема, спори щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15 квітня 1991 року, мають вирішуватись за нормами, що регулюють власність цього двору, а саме: право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, які до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4, як члени колгоспного двору станом на 15 квітня 1991 року не втратили права на спірний будинок. Отже їм належало по 1/2 частині вказаного будинку.

Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється, або не визнається іншою особою.

Відмова в оформленні права власності на спірний будинок в зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів, необхідність складання яких на той час не була регламентована законодавством, свідчить про наявність правових підстав для визнання цього права в порядку цивільного судочинства, що є підставою для задоволення позову в частині визнання права власності на будинок.

Згідно свідоцтва про смерть (а.с.8) ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

Наданою на запит суду копією спадкової справи № 20/2002, заведеної щодо майна ОСОБА_3 підтверджується, що спадщину прийняла його дружина ОСОБА_5, яка отримала 20 березня 2002 року свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну частку(пай).

Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року (а.с.7).

Як вбачається з наданої на запит суду спадкової справи, заведеної стосовно майна померлої ОСОБА_4, спадщину після її смерті прийняв її син ОСОБА_2 - позивач по справі, на підставі складеного на його ім'я заповіту. 07 вересня 2015 року ним було отримано свідоцтва про право на спадщину за заповітом на належні спадкодавцю земельні ділянки.

Довідками виданими КП «Ніжинське МБТІ» 16 червня 2017 року за № 01561 та 13 липня 2017 року № 407 підтверджується, що право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 зареєстровано в статусі колгоспного двору за ОСОБА_3 в цілому на підставі свідоцтва про право власності від 1989 року (а.с.13-14).

В судовому засіданні встановлено, що свідоцтво про право власності на спадковий житловий будинок втрачено.

Постановою приватного нотаріуса Ніжинського районного нотаріального округу Бублика В.М. від 12.07.2017 року позивачу відмовлено в оформленні спадкових прав зважаючи на те, що відсутній правовстановлюючий документ (а.с.42).

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню.

Керуючись ст.1223 ЦК України, ст.ст.213 - 215 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Визнати за ОСОБА_2 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернігівської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

Суддя Ніжинського

міськрайонного суду Пантелієнко В.Г.

Попередній документ
69543217
Наступний документ
69543219
Інформація про рішення:
№ рішення: 69543218
№ справи: 740/3224/17
Дата рішення: 13.10.2017
Дата публікації: 23.10.2017
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Категорія справи: Цивільні справи (до 01.01.2019); Позовне провадження; Спори про спадкове право