Справа № 145/1471/17
Провадження №3/145/698/2017
"03" жовтня 2017 р. Тиврівський районний суд Вінницької області
Суддя Мазурчак А.Г.
у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП, -
встановив:
10.08.2017 р. інспектором ЮП ОСОБА_2 Жмеринського ВП л-том поліції ОСОБА_3 складено адміністративний протокол серії АА 729410 відносно ОСОБА_1, згідно якого, остання неналежно виконує свої батьківські обов'язки відносно малолітніх дітей ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2, а саме дитячі ліжка в брудному стані, їжа для дітей відсутня, письмовий стіл для розумового розвитку відсутній, чим вчинила адміністративне правопорушення передбачене частиною 1 статті 184 КУпАП.
Свідки правопорушення в даному протоколі не зазначені, однак містяться три підписи від імені особи, на яку складено адміністративний протокол та в графі «пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності» нерозбірливим почерком зазначено щось схоже на слово «рогодня» .
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, пояснила, що діти в неї доглянуті, ліжка чисті і заправлені, на них ніхто, крім дітей, не спить. Вона білизну регулярно пере і міняє . В неї 3 городи, постійно робить домашні заготівлі . Утримує дві кози і п'ять курок. Постійно є молоко та яйця. В будинку є письмова шафа і два столи. Діти навчаються в школі-інтернаті в м. Жмеринка. До неї приїжджають на вихідні і на канікули. Протокол від 10.08.2017 р. вона не бачила, не підписувала його, підпис в протоколі не її . До неї приїздили працівники поліції і ніяких претензій до неї не було. Пояснення від її імені, яке долучено до адміністративного протоколу вона не бачила , не підписувала і підпис в ньому не її.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_6 показав, що підпис в протоколі і в поясненні ставила ОСОБА_1, на той час вона перебувала в стані сильного алкогольного сп'яніння і ледве писала .Однак дані пояснення на доводять винуватості ОСОБА_1 та не спростовують факту фальсифікації ним вказаних адмінматеріалів.
Працівники ОВС в повсякденній діяльності зобов'язані керуватись чинним законодавством та відомчими НПА.
Так, відповідно до п. 8 розділу II Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 № 1376 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за № 1496/27941, а саме протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Всупереч зазначеним вимогам копія протоколу ОСОБА_1 не була вручена.
В абзаці 7 ст.9 розділу II Інструкції зазначено, що у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Частина 1 ст.184 КУпАП передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, чого в даному випадку, у протоколі зазначено також не було.
Відповідно до ст. 256 КУпАП та вище зазначеної Інструкції свідки в протоколі про амінправопорушення зазначаються у випадку, якщо вони є, однак, на глибоке переконання суду, посадова особа при складанні протоколу про адміністративне правопорушення зобов'язана вживати всіх заходів щодо забезпечення доведеності винуватості адмінпритягнутого при розгляді протоколу, неухильно дотримуючись при цьому норм законодавства . Тобто, до протоколу мають бути долучені докази на підтвердження викладених в ньому обставин.
Постанова судді про визнання особи винною у вчиненні адміністративного правопорушення має бути обґрунтована достатніми і незаперечними доказами, на яких ґрунтується такий висновок, а тому відсутність свідків вказаного порушення, відсутність інших доказів, які б свідчили про антисанітарний стан в будинку, відсутність продуктів харчування, а також невизнання в судовому засіданні ОСОБА_1 винуватості практично унеможливило притягнення її до відповідальності за дії в яких її звинувачують.
Наявний у матеріалах справи лист від 08.08.2017 р. в.о. завідуючого сектору з питань опіки та піклування служби у справах дітей ОСОБА_7 на ім'я начальника ОСОБА_2 не доводить факту перевірки 10.08.2017 р. інспектором ЮП ОСОБА_2 Жмеринського ВП ГУНП лейтенантом поліції ОСОБА_6 виконання ОСОБА_1 обов'язків щодо виховання дітей та забезпечення необхідних умов їх життя і навчання.
Відповідно до протоколу його складено 10.08.2017р., а направлено на розгляд суду нарочним лише 21.09.2007 р. хоча на супровідному листі і стоїть вихідний номер датований 17.08.2017 р.
Чинне законодавство не містить конкретних строків направлення адміністративних матеріалів на розгляд суду за виключенням протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язаних з корупцією, які не пізніше наступного робочого дня після складання реєструються в журналі реєстрації та обліку протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією та протягом трьох днів направляються до суду.
Стаття 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право на справедливий судовий розгляд упродовж розумного строку, а тому направлення інспектором ЮП ОСОБА_2 Жмеринського ВП л-том поліції ОСОБА_3 даних матеріалів до суду лише через 40 днів після складення протоколу не може бути розцінено, як таке, що відповідає поняттям добросовісності, розумності, своєчасності та не відповідає принципу невідворотності покарання за вчинене.
Слід зазначити, що аналогічні порушення закону допускались л-том поліції ОСОБА_3 і раніше, зокрема;
постановою судді Тиврівського районного суду від 20.04.2017 року закрито провадження по справі щодо притягнення до адміністративної відповідальності за ст.184 КУпАП ОСОБА_8 (копія постанови за вих. №145/401/17/5210/2017 від 13.05.2017р. направлена для відому начальнику ОСОБА_2 ).
Постановою судді Тиврівського районного суду від 20.04.2017 року закрито провадження по справі щодо притягнення до адміністративної відповідальності за ст.184 КУпАП ОСОБА_9 ( копія постанови за вих.№145/402/17/5210/2017 від 19.05.2017р. направлена для відому начальнику ОСОБА_2 ) .
Однак, дії суду щодо інформування керівництва ОСОБА_2 про факти фальсифікації адміністративних протоколів інспектором ЮП ОСОБА_2 Жмеринського ВП л-том поліції ОСОБА_3 залишились без реагування, що призвело до системних порушень працівниками ОСОБА_2 чинного законодавства, породження в окремих працівників ВП надмірного почуття власної гідності та безкарності за допущені свавілля, порушення присяги та конституційних прав громадян.
Описані недоліки в роботі свідчать про низький рівень професійної підготовки інспектора ЮП ОСОБА_2 Жмеринського ВП л-та поліції ОСОБА_3, низькі моральні якості, відсутність дисципліни та почуття відповідальності за доручену справу.
Вони стали можливими через відсутність належного контролю зі сторони керівництва ОСОБА_2 за роботою підлеглих в частині дотримання ними норм, встановлених у Конституції України, які є нормами прямої дії, а також законодавства щодо оформлення адміністративних правопорушень, строками реєстрації складених адміністративних протоколів в секретаріаті відділення поліції, контролю якості матеріалів при спрямуванні їх на розгляд суду та дотримання присяги працівниками ОСОБА_2 Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області .
Керуючись ст. 185-6, ст. 283 КУпАП,-
постановив:
Про наведене довести до відома начальника ОСОБА_2 Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області для належного реагування .
Про результати розгляду і вжиті заходи повідомити ОСОБА_2 райсуд у 30 денний термін.
В разі залишення посадовою особою без розгляду окремої ухвали суду або невжиття заходів щодо усунення зазначених в ній порушень закону, а так само несвоєчасна відповідь на окрему ухвалу суду наступає відповідальність передбачена ст. 185-6 КУпАП.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Вінницької області через ОСОБА_2 райсуд протягом 10-ти діб з дня її винесення.
Суддя ОСОБА_10