12 жовтня 2017 р.м.ОдесаСправа № 814/1679/16
Категорія: 8.3 Головуючий в 1 інстанції: Марич Є. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
доповідача, судді: Димерлія О.О.
суддів: Єщенка О.В., А.В. Бойка
за участю секретаря : Осавуляк О.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 18 травня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області про скасування рішення, -
В серпні 2016 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду із вказаним позовом про скасування податкового повідомлення-рішення відповідача №29453-13 від 30 червня 2016 року про визначення податкового зобов'язання з податку на нерухомість за 2015 рік в сумі 20075 грн.08 коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішення про встановлення ставок податку на нерухоме майно лише 20 січня 2015, враховуючи положення п.12.3.4. ст.12 Податкового кодексу України, вони можуть застосовуватися не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто не раніше 01 січня 2016. Позивач зазначив, що рішення Новоодеської міської ради взагалі не є чинним, оскільки не було оприлюднене в порядку, передбаченому Законом.
За наслідками розгляду зазначеної справи Миколаївським окружним адміністративним судом 18 травня 2017 року прийнято постанову про задоволення позовних вимог.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції (Новоодеське відділення) Головного управління ДФС у Миколаївській області №29453-13 від 30 червня 2016 року.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача не було підстав для визначення позивачу грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік, оскільки в строк до 14.07.14 Новоодеською міською радою Новоодеського району Миколаївської області не було офіційно оприлюднене відповідне рішення про встановлення ставок такого податку.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, податковий орган подав апеляційну скаргу, в якій зазначає про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невірне встановлення фактичних обставин справи, просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що з 01 січня 2015 року набрав чинності Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" №, яким чітко передбачено обов'язок сплачувати податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. Ставки податку визначені п.266.5.1. ст.266 ПК України.
В судове засідання сторони не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, тому суд вважає можливим розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що Позивач володіє на праві приватної власності нежитлову споруду, що розташована за адресою: вул. Шкільна, 41а, м. Нова Одеса.
30 червня 2016 р. уповноваженою особою Очаківською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №29453-13 від 30.06.2016 року про визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки в сумі 20075,08 гривень за 2015 рік.
Новоодеською міською радою Новоодеського району Миколаївської області 20.01.2015 року прийнято рішення №4 "Про місцеві податки і збори". Відповідно до цього рішення встановлено ставку для об'єктів нежитлової нерухомості в розмірі 1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.
Станом на 01.01.15 розмір мінімальної заробітної плати становив 1218 гривень, тобто ставка податку 12,18 гривень (1%).
На підставі цього, Очаківською ОДПІ обраховано сума податку на нерухоме майно позивача.
Відповідно до Закону України від 28.12.2014 р. №71-УІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи" були внесені зміни до Податкового кодексу України (далі - ПК України), в результаті чого до останнього було включено ст. 266 "Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки".
Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Відповідно до п.266.5.1. ст.266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 2 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідні повноваження, їх розмежування між Верховною Радою та місцевими радами, зокрема, щодо податків, визначені в ст. 12 ПК України.
Згідно ст. 8 ПК України, в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки і збори.
Відповідно до пп.10.1.1 п.10.1 ст.10 ПК України, податок на майно належить до місцевих податків. Відповідно до ст. 265 ПК України, однією із складових податку на майно є податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
У відповідності до пп.12.3.4. п.12.3 ст.12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Таким чином, умовою застосування місцевого податку - податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в 2015 році, відповідно до пп. 12.3.4. п.12.3 ст.12 ПК України є офіційне оприлюднення рішення Новоодеською міською радою Новоодеського району Миколаївської області в строк до 15 липня 2014 року.
В цьому ж випадку, сільрадою було видано рішення про встановлення місцевого податку лише 17.01.15, тобто значно пізніше ніж 15.07.14, а тому за приписами пп. 12.3.4. п.12.3 ст.12 ПК України ці норми можуть застосовуватися не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Крім того, відповідно до ст.57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Відповідно до ч.5 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Відповідно до ст.12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Відповідно до ст.22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Тобто, обов'язковою умовою чинності нормативно-правового акту органу місцевого самоврядування є його оприлюднення в офіційних виданнях та друкованих засобах масової інформації.
Враховуючи, що рішення Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області №4 від 20.01.15 є нормативно-правовим актом, але всупереч вимогам ст.57 Конституції України, ч.5 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", ст.22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" не було оприлюднено у офіційних друкованих засобах масової інформації, воно не є чинним.
Застереження у п.4 II. Прикінцеві положення Закону України від 28.12.2014 р. №71-УІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи" про те, що в 2015 році до рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 рік не застосовуються вимоги, встановлені Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" не може стосуватися порядку оприлюднення цих рішень у офіційних друкованих засобах масової інформації, оскільки це конституційна вимога, яка викладена і у інших Законах України.
Зазначене застереження стосується решти обмежень та обов'язків розробника регуляторного акту, передбачених Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо затвердження планів діяльності з підготовки ними проектів регуляторних актів на наступний календарний рік не пізніше 15 грудня поточного року, розроблення аналізу його впливу, оприлюднення проектів регуляторних актів з метою одержання зауважень і пропозицій та інше.
Також неможливо у цьому випадку використати п.12.3.5 ст.12 ПК України, який уповноважує контролюючий орган нараховувати місцеві податки за відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування.
В редакції зазначеного пункту, що діяв протягом 2015 року, передбачалась можливість нарахування грошового зобов'язання з місцевого податку виходячи із застосуванням їх мінімальних ставок передбачених ПК України. Але, п.266.5.1.ст.266 ПК України передбачає лише максимальні ставки зазначеного податку. Мінімальні розміри ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки ПК України не передбачені взагалі. А за таких обставин, контролюючий орган за відсутності рішення органу місцевого самоврядування не має можливості визначити грошового зобов'язання з вказаного податку.
Відповідно до ч. 1 ст. 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.
У ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 року № 1160-1V (далі - Закон № 1160-1V) визначено, що регуляторний акт - це прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання.
Згідно зі ст. 12 зазначеного Закону регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що рішення Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області 20.01.2015 року прийнято рішення №4 "Про місцеві податки і збори"є регуляторним актом у розумінні ст. 1 Закону № 1160-ІV та підлягають офіційному оприлюдненню саме в друкованих ЗМІ, що в даному випадку відповідачем здійснено не було, а отже, його не доведено до відома населення у порядку, передбаченому законодавством, та порушено законодавчо визначену процедуру його прийняття.
Роблячи такий висновок, апеляційний суд враховує правову позицію, висловлену в рішенні Європейського Суду з прав людини від 20.10.2011 року у справі «Рисовський проти України», в якому Суд зазначив, що принцип «належного урядування», зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.
Апеляційний суд вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що у відповідача не було підстав для визначення позивачу грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік, оскільки в строк до 14.07.14 Новоодеською міською радою Новоодеського району Миколаївської області не було офіційно оприлюднено відповідне рішення про встановлення ставок такого податку. А тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржена постанова - без змін.
Керуючись ст. ст. 184, 195, 198, 200, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-
Апеляційну скаргу Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області - залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 18 травня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області про скасування рішення - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили після проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України на протязі двадцяти днів.
Суддя-доповідач: О.О.Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: А.В. Бойко