Справа № 671/1026/17
Головуючий у 1-й інстанції: Павлова А.С.
Суддя-доповідач: Біла Л.М.
12 жовтня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Гонтарука В. М. Граб Л.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Волочиського районного суду Хмельницької області від 03 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернівецької митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанови в справі про порушення митних правил,
У липні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Чернівецької митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанови в справі про порушення митних правил № 0889/40800/17 від 30.06.2017.
Постановою Волочиського районного суду Хмельницької області від 03 серпня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
20 вересня 2017 року на адресу суду надійшло заперечення на апеляційну скаргу (вх. 1783/17) від відповідача.
Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином повідомлялися про дату, час і місце судового засідання.
За таких обставин, а також враховуючи, що судом участь сторін в судовому засіданні не визнавалась обов'язковою, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції прийшов до висновку щодо можливості розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41 КАС України у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Як слідує з матеріалів справи, на територію міжнародного автомобільного пункту пропуску "Сокиряни-Окниця" митного поста "Кельменці" Чернівецької митниці ДФС 30.05.2017 о 13 год 45 хв автомобілем марки "VOLKSWAGEN PASSAT", реєстраційний номерний знак НОМЕР_2, країна реєстрації Республіка Польща, VIN № НОМЕР_1, в'їхав громадянин України ОСОБА_2, який слідував на виїзд з території України в напрямку Республіки Молдова.
Для здійснення митного контролю та митного оформлення вищевказаного транспортного засобу, який вивозився з митної території України, позивач надав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та паспорт.
Під час здійснення митного контролю, відповідно до інформації програмно-інформаційного комплексу "Облік транспортних засобів в пунктах пропуску для автомобільного сполучення" ЕАІС ДФС встановлено, що 09.05.2017 громадянин України ОСОБА_2 ввіз на митну територію України через міжнародний автомобільний пункт пропуску "Щетині-Медика" митного поста "Мостиська" Львівської митниці ДФС автомобіль марки "VOLKSWAGEN PASSAT", реєстраційний номерний знак НОМЕР_2, країна реєстрації Республіка Польща, VIN № НОМЕР_1, в митному режимі транзит через митну територію України, на строк передбачений ст. 95 МК України.
При проведенні опитування 30.05.2017 позивач не надав підтверджуючих документів про наявність фактів аварії, дій обставин непереборної сили, протиправних дій третіх осіб, що могло бути причиною порушення терміну транзитного переміщення автомобіля, у зв'язку з чим відносно ОСОБА_2 складено протокол про порушення митних правил № 0889/40800/17 від 30.05.2017.
В подальшому, 30.06.2017 Чернівецькою митницею Державної фіскальної служби України була винесена постанова у справі про порушення митних правил № 0889/40800/17, відповідно до якої ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні порушень митних правил, передбачених ч. 3 ст. 470 МК України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 8500 грн.
Позивач, вважаючи дану постанову незаконною, звернувся за захистом своїх прав до суду.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, прийшов до висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 Митного кодексу України (далі - МК України) передбачено, що транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 95 МК України встановлено строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту: для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності одного митного органу - 5 діб).
Нормами ч 2 ст. 95 МК України встановлено, що до строків, зазначених у частині першій цієї статті, не включається, зокрема, час дії обставин, зазначених у статті 192 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 470 МК України, перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митних або інших документів на ці товари більше ніж на десять діб, а так само втрата цих товарів, транспортних засобів, документів чи видача їх без дозволу органу доходів і зборів, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ст. 491 МК України підставами для порушення справи про порушення митних правил є: безпосереднє виявлення посадовими особами органу доходів і зборів порушення митних правил: офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що здійснюють види контролю, зазначені у частині першій статті 319 цього Кодексу; офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.
За змістом ст. 526 МК України вбачається, що справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника. Про час та місце розгляду справи про порушення митних правил органом доходів і зборів цей орган інформує особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, поштовим відправленням з повідомленням про вручення, якщо це не було зроблено під час вручення зазначеній особі копії протоколу про порушення митних правил. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 460 МК України вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
Водночас, п. 2 ч. 1 ст. 192 МК України встановлює, що якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу доходів і зборів призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці. При цьому перевізник зобов'язаний терміново повідомити найближчий орган доходів і зборів про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.
Підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили здійснюється згідно з Порядком виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 2012 року № 657, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 2 жовтня 2012 року за № 1669/21981.
Згідно цього Порядку, якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.
Відтак, судова колегія зазначає, що безумовною підставою для звільнення від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 470 МК України, є повідомлення митного органу про факт аварії чи дії непереборної сили з метою перевірки митним органом вказаних обставин.
Аналізуючи доводи апелянта стосовно протиправності винесення оскаржуваної постанови в справі про порушення митних правил, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач вказує на те, що не мав змоги вивезти транспортний засіб "VOLKSWAGEN PASSAT", реєстраційний номерний знак НОМЕР_2, країна реєстрації Республіка Польща, VIN № НОМЕР_1, за межі митної території України в строк, встановлений ст. 95 МК України через хворобу і тривале лікування, які вважає обставинами непереборної сили.
На підтвердження вказаних обставин ОСОБА_2 надано докази перебування на лікуванні в ДП "Санаторій "Синяк" з 15.05.2017 по 29.05.2017 (а.с. 14-16).
В той же час, відповідно до п.п. "в" п. 2 Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджених наказом Державної митної служби України 17 листопада 2005 року № 1118, обставинами непереборної сили є: смерть власника ТЗ; стихійне лихо (пожежа, повінь, інше стихійне лихо чи сезонне природне явище, зокрема замерзання моря, проток, портів тощо, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів); військові дії чи надзвичайний стан у регіоні, через який переміщується ТЗ; страйк; злочинні дії третіх осіб, спрямовані проти власника ТЗ; дорожня пригода за участю ТЗ, яка спричинила повне або часткове його пошкодження; неможливість подальшого руху ТЗ, якщо зсув або ожеледиця створює небезпеку чи загрозу дорожньому руху, життю чи здоров'ю людей або навколишньому середовищу; інші схожі за характером обставини чи події.
Згідно з п. 2 Розділу VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 № 657 обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події.
З огляду на вказані положення, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що факт перебування позивача на лікуванні в ДП "Санаторій "Синяк" в період з 15.05.2017 по 29.05.2017 не підпадає під визначення непереборної сили, як надзвичайної та невідворотної події, що виникла незалежно від волі особи.
Крім того, суд апеляційної інстанції враховує ту обставину, що в матеріалах справи відсутнє письмове повідомлення позивача адресоване митниці, яким останній повідомляв би про факт дії обставин непереборної сили, що слугувало підставою порушення строку перебування зазначеного транспортного засобу на митній території України, визначеного ст. 95 МК України.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що постанова в справі про порушення митних правил винесена правомірно і при її прийнятті відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Натомість твердження апелянта про незаконність оскаржуваної постанови № 0889/40800/17 від 30.06.2017, виходячи з вищевикладеного, є необґрунтованими та за своїм змістом повторюють доводи позовної заяви, у зв'язку із чим не спростовують висновків суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи вищевказане, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Волочиського районного суду Хмельницької області від 03 серпня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі протягом трьох днів з дня закінчення розгляду справи.
Головуючий Біла Л.М.
Судді Гонтарук В. М. Граб Л.С.