10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Комшелюк Т.О.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
іменем України
"11" жовтня 2017 р. Справа № 817/1042/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Іваненко Т.В.
Франовської К.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "31" липня 2017 р. у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування рішень ,
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, на підставі матеріалів перевірки слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Рівненській області від 28 грудня 2016 року, прийняті рішення про застосування фінансових санкцій: за реалізацію алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці у закладі торгівлі, що не має статусу громадського харчування, що не відповідає ст. 15-3 Закону України від 19.12.1995 р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями); за реалізацію та зберігання фальсифікованих алкогольних напоїв, що є порушенням ч. 1 ст. 9 Закону України від 19.12.1995 р. № 481/95ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями); за реалізацію та зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, що є порушенням ч. 4 ст. 11 Закону України від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями), п. 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями). Позивач не погоджується із вказаними рішеннями, вважає, що вказані рішення винесені всупереч податковому законодавству, яке передбачає постановляння податкових повідомлень-рішень, а не рішень про застосування фінансових санкцій. Крім того позивач посилається на те, що матеріали перевірки слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Рівненській області від 28 грудня 2016 року не можуть бути підставою для прийняття податкових повідомлень-рішень, оскільки Податковий кодекс України не передбачає таких підстав для прийняття податкових повідомлень-рішень, а слідче управління фінансових розслідувань не має статусу контролюючого органу. Також вказує на порушення строків прийняття рішень.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 31 липня 2017 року в задоволенні адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування рішень відмовлено повністю.
Не погодившись із судовими рішеннями, позивач подала апеляційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить зазначене судове рішення скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судами встановлено, що 07.02.2017р. відповідачем прийнято рішення №0000184000 про застосування фінансових санкцій за реалізацію алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці у закладі торгівлі, що не має статусу громадського харчування, що не відповідає ст. 15-3 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями) до позивача у вигляді штрафу в сумі 6800грн.
Рішенням №0000194000 від 27.02.2017р. за реалізацію та зберігання фальсифікованих алкогольних напоїв, що є порушенням ч. 1 ст. 9 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями) до позивача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в сумі 17000грн.
Рішенням №0000204000 від 27.02.2017р. за реалізацію та зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, що є порушенням ч.4 ст.11 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» ( із змінами та доповненнями), п.226.9 ст.226 Податкового кодексу України до позивача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в сумі 17000грн.
Вказані рішення були прийняті відповідачем на підставі матеріалів, що надійшли від правоохоронних органів.
Доводи позивача щодо невідповідності форми прийнятого рішення вимогам закону, відсутності підстав для їх прийняття та порушення строків їх прийняття, колегія суддів вважає безпідставними та необґрунтованими з огляду на таке.
Відповідно до Преамбули Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» 19.12.1995 №481/95 (далі Закон 481/95) цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Дія цього Закону не поширюється на роздрібну торгівлю винами столовими, крім випадків, передбачених цим Законом, а також на виробництво вин виноградних і плодово-ягідних, напоїв медових, наливок і настоянок, виготовлених громадянами в домашніх умовах для власного споживання.
Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», визначений Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. № 790 (далі по тексту постанови - Порядок).
Підстави для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій визначені пунктом 5 вказаного Порядку, в якому, зокрема, однією із підстав є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Відповідно до абз.2 п.6 Порядку, порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, та прийняття рішення щодо їх застосування, встановлюються контролюючими органами відповідно до їх компетенції.
Крім того, відповідно до п.2.8 Інструкції про порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженої наказом Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України від 20.06.2007р. №113, розгляд справи та прийняття рішень здійснюється у термін тридцяти робочих днів, з моменту складання акта про порушення суб'єктом підприємницької діяльності вимог у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, чи з дати реєстрації матеріалів перевірок, які надійшли на розгляд від правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади. У разі необхідності отримання додаткових доказів по справі, термін розгляду матеріалів може бути продовжено на більш тривалий строк, але не більше 6 місяців.
Згідно із п.8 Порядку, рішення про застосування фінансових санкцій до суб'єкта господарювання за порушення норм Закону складається за формою згідно з додатком до цього Порядку. Зазначені нормативно-правові документи є чинними на час виникнення спірних правовідносин.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що форма рішень про застосування фінансових санкцій відповідає формі, зазначеній у Порядку, підставою застосування фінансових санкцій є матеріали правоохоронних органів, що відповідає п.5 Порядку. Строки прийняття оскаржуваних рішень не перевищують строків, визначених Інструкцією.
При цьому колегія суддів звертає увагу на те, що позивач не оскаржує та не спростовує самого факту вчиненого ним правопорушення.
Доводи позивача щодо того, що отримані відповідачем від правоохоронних органів докази вчинення ФОП ОСОБА_3 порушень при здійсненні підприємницької діяльності у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв є недопустимими не заслуговують на увагу, оскільки з матеріалів справи слідує, що згідно постанови слідчого з ОВС від 28.12.2016р., матеріали щодо вчиненого правопорушення позивачем виділені з кримінального провадження та направлені в адресу контролюючого органу з метою вирішення питання про притягнення позивача до відповідальності та застосування фінансових санкцій, що узгоджується з приписами п.2.8 вищевказаної Інструкції.
Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, про правомірність прийнятих відповідачем рішень про застосування фінансових санкцій до позивача за порушення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», тому рішення про застосування фінансових санкцій до скасування не належать.
За наведених обставин в задоволенні позовних вимог позивачу належить відмовити в повному обсязі.
Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для відмови в задоволенні позову. Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "31" липня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Т.В. Іваненко
К.С. Франовська
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Головне управління ДФС у Рівненській області вул.Відінська,12,м.Рівне,33023
4-представник позивача ОСОБА_4 АДРЕСА_2 - ,