Ухвала від 11.10.2017 по справі 489/3241/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2017 р.м.ОдесаСправа № 489/3241/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Тихонова Н.С.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого - судді Скрипченка В.О.,

суддів Димерлія О.О., Осіпова Ю.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва в Миколаївській області на постанову Ленінського районного суду м. Миколаєва від 31 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

10 липня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії та просила суд визнати протиправними дії Центрального ОУ ПФУ м. Миколаєва щодо не включення при призначенні пенсії ОСОБА_1, до середньомісячного заробітку сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій, компенсацій за невикористану відпустку, та інших виплат, на які було нараховано страхові внески під час обчислення розміру пенсії відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу»; визнати протиправним та скасувати Рішення Центрального ОУ ПФУ м. Миколаєва про відмову в проведенні перерахунку пенсії від 30.06.2017 р. №47/15; зобов'язати Центрального ОУ ПФУ м. Миколаєва здійснити донарахування та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії, починаючи з моменту подання заяви на перерахунок пенсії (19.06.2017 р.), з урахуванням інших видів виплат (сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, компенсацій за невикористану відпустку, та інших виплат, на які було нараховано страхові внески) згідно з довідками про заробітну плату ОСОБА_1, які були подані нею при призначені пенсії, та згідно з довідкою №6925/07 від 31.05.2017 р. із збереженням 70% нарахування пенсії.

При цьому позивачка посилалася на те, що з 2014 р. отримує пенсію, призначену у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу». В червні 2017 р. позивачка звернулась до Центрального ОУПФУ м. Миколаєва із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум надбавок, премій, матеріальної допомоги та інших виплат. Проте, відповідачем було відмовлено позивачці у перерахунку пенсії в зв'язку з тим, що з 01.06.2015 р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», та раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивачка такі дії відповідача вважає неправомірними та протиправними, оскільки до складових її заробітної плати для обчислення пенсії мають бути включені надбавки, премії та інші виплати, з яких нею було сплачено страхові внески.

Постановою Ленінського районного суду м. Миколаєва від 31 липня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений. Визнано протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області щодо не включення при призначенні пенсії ОСОБА_1 до середньомісячного заробітку сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій, компенсацій за невикористану відпустку, та інших виплат, на які було нараховано страхові внески під час обчислення розміру пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Скасовано рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області №47/15 від 30.06.2017 р. про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії. Зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області здійснити з 19.06.2017 р. перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсії із застосуванням 70% від суми заробітної плати з урахуванням всіх її складових, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та здійснити виплати, з урахуванням отриманих сум, на підставі Довідки про складові заробітної плати, виданої Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області від 31.05.2017 р. за №6925/07.

Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва в Миколаївській області подало апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову суду, якою відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 повністю.

Судом першої інстанції справа була розглянута в порядку скороченого провадження, у зв'язку з чим, відповідно до ч. 8 ст. 183-2 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції розглядається апеляційним судом в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному ОУ ПФУ м. Миколаєва та отримує пенсію як державний службовець відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла станом на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З матеріалів справи вбачається, що при обчисленні призначеної позивачці пенсії було використано показник заробітної плати в розмірі 70% (від отримуваної нею зарплати державного службовця).

Разом з тим при призначенні пенсії позивачці ПФУ було не в повному обсязі враховано всі складові заробітної плати.

Зі змісту Довідки вбачається, що станом на 05.09.2014 р. заробітна плата позивачки складала 1 610 грн. 00 коп., до якої входили: посадовий оклад - 1 218 грн. 00 коп., надбавка за ранг - 70 грн. 00 коп., надбавка за вислугу років за стаж державної служби - 322 грн. 00 коп.

Згідно Довідки від 05.09.2014 р. сума заробітної плати позивачки, на яку нараховувались страхові внески за період з 01.09.2009 р. до 31.08.2014 р. складає 95 186 грн. 95 коп.

У встановленому законом порядку позивачка звернулась до Центрального ОУ ПФУ м. Миколаєва із заявою про перерахунок їй раніше призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з не включенням до складу заробітної плати для обчислення розміру пенсії індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій, компенсацій за невикористану відпустку, та інших виплат, на які було нараховано страхові внески.

При цьому позивачкою було надано до відповідача довідку про складові її заробітної плати, видану Центральним ОУ ПФУ м. Миколаєва Миколаївської області від 31.05.2017 р. за №6925/07 (а.с. 14-16).

З вказаної Довідки вбачається, що до складу заробітної плати позивачки за період з 01.09.2009 р. до 31.08.2014 р. входили премії, премії до державних і професійних свят та ювілейних дат, надбавки за високі досягнення у праці, за виконання особливо важкої роботи, інші виплати (матеріальна допомога, індексація, грошова компенсація відпустки). На всі виплати, включені в довідку ( сума яких я складає 135 196 грн. 83 коп.), нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Не зважаючи на це Рішенням Центрального ОУ ПФУ м. Миколаєва Миколаївської області за №47/15 від 30.06.2017 р. позивачці було відмовлено у перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки 01.06.2015 р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ЗУ «Про державну службу», та раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с. 18-19).

Із заперечень відповідача вбачається, що Центральним ОУ ПФУ м. Миколаєва Миколаївської області відмовлено позивачці у перерахунку пенсії через відсутність правових підстав для проведення такого перерахунку.

Проте такі посилання відповідача є неправомірними та необґрунтованими, оскільки спростовуються матеріалами справи та не відповідають нормам діючого законодавства.

Так, звертаючись до Управління за перерахунком пенсії позивачка просила орган пенсійного фонду привести свої виплати у відповідність до вимог Закону із врахуванням у складі заробітної плати, що отримувала до виходу на пенсію, інших виплат, що не були включені при призначенні пенсії, а саме індексації, соціально-побутової допомоги, матеріальної допомоги для оздоровлення.

За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно із ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що матеріальна допомога, зокрема, на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових, та компенсаційні виплати за невикористану відпустку входять до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначена правова позиція висловлена в рішеннях Верховного Суду України, зокрема, у справі №21-125а13 від 14.05.2013 року, та відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, є обов'язковою для врахування в судовій практиці.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема премії, надбавки, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру її пенсії.

За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1

Колегія суддів вважає рішення суду першої інстанції правильним і таким, що відповідає вимогам ст. ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність рішення суду не спростовують.

Відтак, апеляційна скарга Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївській області задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 183-2, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївській області залишити без задоволення, а постанову Ленінського районного суду м. Миколаєва від 31 липня 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає згідно ч. 10 ст. 183-2 КАС України.

Головуючий В.О.Скрипченко

Суддя О.О.Димерлій

Суддя Ю.В.Осіпов