11 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/9300/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р.Й.,
суддів Гуляка В.В.,
Судової-Хомюк Н.М.,
з участю секретаря судового засідання Омеляновської Л.В.,
позивача ОСОБА_2,
представника позивача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 17 серпня 2017 року в адміністративній справі № 608/1193/17, провадження № 2-а/608/110/2017 за позовом ОСОБА_2 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах протиправною та зобов'язання призначити пільгову пенсію,
У липні 2017 року ОСОБА_2 звернулася до Чортківського районного суду Тернопільської області із вказаним позовом та просила:
- визнати протиправною відмову Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - Чортківське ОУПФУ) щодо призначення їй пенсії із зменшенням пенсійного віку;
- зобов'язати Чортківське ОУПФУ призначити їй пенсію із зменшенням пенсійного віку згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 08 червня 2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи та яка досягла необхідного віку, вона має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку. Проте відповідач безпідставно відмовив їй у цьому, мотивуючи це тим, що поданими документами не підтверджено її проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю в період з 26.04.1986 по 13.02.2000 та робота на радіоактивно забрудненій території у період з 26.04.1986 по 31.12.1992.
Постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 17 серпня 2017 року позов задоволено.
Не погодившись із прийнятою постановою, її оскаржило Чортківське ОУПФУ, яке вважає, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необгрунтованим, прийняте з порушенням норм матеріального права. Тому просило скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Вимоги апеляційної скарги обгрунтовано тим, що поданими позивачем документами не підтверджується її право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому відмова пенсійного органу щодо призначення їй пенсії зі зниженням пенсійного віку є правомірною.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга не належить до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Статтею 14 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII) передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема пунктом 4 частини першої цієї статті:
- особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Відповідно до абзацу першого та абзацу шостого пункту 2 частини першої статті 55 Закону № 796-ХІІ особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:
- особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії - 2 роки та додатково 1 рік за З роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23 липня 1991 року № 106 затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони посиленого радіоекологічного контролю, куди входить с.Коцюбинчики Чортківського району Тернопільської області (далі - с.Коцюбинчики).
Відповідно до статті 65 Закону № 796-ХІІ потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до частин третьої, четвертої статті 15 Закону № 796-ХІІ підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період роботи (служби) на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - місцевими Радами народних депутатів на цих територіях.
Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12. 2005 року за № 1566/11846, передбачено подання до заяви про призначення пенсії за віком документів, які підтверджують особливий статус особи, а саме: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, виданої органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, 08 червня 2017 року ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з досягненням віку, необхідного для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, як така, що потерпіла внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, звернулася до Чортківського ОУПФУ із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ та додала відповідні документи.
Рішенням від 09.06.2017 (протокол № 21) Чортківське ОУПФУ відмовило позивачу в призначені пенсії на умовах, визначених статтею 55 Закону № 796-ХІІ, мотивуючи це тим, що відповідно до поданих документів заявниця не проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю в період з 26.04.1986 по 13.02.2000, та в період з 26.04.1986 по 31.12.1992 не працювала на радіоактивно забрудненій території.
Не погоджуючись із таким рішенням, ОСОБА_2 звернулася до суду із вказаним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції мотивував його тим, що відмова Чортківського ОУПФУ у призначенні ОСОБА_2 пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно зі статтею 55 Закону № 796-ХІІ, починаючи з дати звернення за призначенням пенсії є неправомірною, оскільки проживання позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю в період з 26.04.1986 по 13.02.2000 та робота на радіоактивно забрудненій території у період з 26.04.1986 по 31.12.1992 підтверджено належними доказами.
При цьому він зазначив, що у серпні 1983 року після закінчення технікуму позивач прийшла працювати в колгосп ім.Кірова, де попрацювала до 2000 року.
Оскільки її чоловік родом з с.Коцюбинчики, вона залишилась там проживати та працювати, діти ходили там в школу.
Доказами постійної роботи та проживання ОСОБА_2 у с.Коцюбинчики в спірний період часу (станом на 01.01.1993 не менше 4 років) є, зокрема: трудова книжка серія НОМЕР_1, видана 30.10.2000, якою стверджується факт перебування у трудових відносинах з колгоспом ім.Кірова (надалі перейменовано на колгосп «Збруч») з 01.08.1983 по 31.07.2001 на посаді диспетчера та бухгалтера, куди вона була зарахована після закінчення навчального закладу, та проживає з 1983 року по даний час.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно виписки з трудової книжки колгоспу «Збруч» Чортківського району Тернопільської області, виданої 25.07.2017 Коцюбинчицькою сільською радою Чортківського району Тернопільської області за № 304, позивач виробила встановлений мінімум людино-днів та отримувала відповідний дохід з 1983 по 2000 роки.
Із довідки, виданої Коцюбинчицькою сільською радою № 305 від 25.07.2017, видно, що ОСОБА_2 перебувала членом колгоспу ім.Кірова Чортківського району Тернопільської області, який надалі перейменовано на колгосп «Збруч», і по наявних документах працювала в колгоспі з 01.08.1983 по 31.03.2000.
25.07.2017 Коцюбинчицька сільська рада акт про те, що ОСОБА_2 дійсно проживає в с.Коцюбинчики з 01.08.1983 серпня 1983 року і по даний час.
26.05.1995 Тернопільською обласною державною адміністрацією позивачу надано статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи (пункт четвертий частини першої статті 11 Закону № 796-ХІІ), що підтверджується посвідченням громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серія НОМЕР_2.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, висловленій у постанові від 21.11.2006 у справі № 21-1048во06, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-12, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, є, зокрема, посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Крім того, допитані в судовому засіданні як свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтвердили, що ОСОБА_2 працювала та проживала на території с.Коцюбинчики з серпня 1983 року, коли після закінчення технікуму почала працювати в колгоспі імені Кірова, до часу його ліквідації в 2000 році.
Враховуючи зазначене, а також те, що факт проживання позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю в період з 26.04.1986 по 13.02.2000 та робота на радіоактивно забрудненій території у період з 26.04.1986 по 31.12.1992 повністю підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, колегія суддів приходить до переконання про підставність позовних вимог ОСОБА_2 та правомірність задоволення таких вимог судом першої інстанції.
Колегія суддів вважає безпідставними покликання пенсійного органу на те, що:
- відповідно до поданих документів ОСОБА_2 проживала у зоні посиленого радіологічного контролю з 14.02.2000, а на момент аварії з 26.04.1986 - у м.Копичинці з 04.02.1982, що не відноситься до зони радіаційного забруднення, та
- відповідно до записів трудової книжки вона працювала у колгоспі ім. Кірова Чортківського району з 1983 року, однак відповідно до первинних документів, а також копії свідоцтва про народження ОСОБА_7 (дочка позивачки), яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Копичинці, позивач перебувала у декретній відпустці у період з 1988 року по 1990 рік, тому вона не проживала та не працювала у зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 років, з огляду на наступне.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач проживала у спірний період в с.Коцюбинчики, що підтверджується зазначеними вище доказами, проте, була зареєстрована у м.Копичинці, так як перебувала там на квартирному обліку; вказане повністю відповідає її праву на свободу пересування та вільний вибір місця проживання.
Відповідно до положень частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій, бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій, бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч зазначеним приписам, відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, заперечуючи проти позову, не довів належними доказами правомірності своїх дій при прийнятті оскаржуваного рішення.
Статтею 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, 198 п.1 ч.1, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишити без задоволення, а постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 17 серпня 2017 року в адміністративній справі № 608/1193/17, провадження № 2-а/608/110/2017 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Р. Й. Коваль
судді В. В. Гуляк
Н. М. Судова-Хомюк
Ухвала в повному обсязі складена 17 жовтня 2017 року.