02 жовтня 2017 року о/об 13 год. 11 хв.Справа № 808/2344/17 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представника позивача Ганжа О.В., представника відповідача Череповського В.П., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Почерк»
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Бердянська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Запорізькій області
про анулювання ліцензії,
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (надалі - позивач, НКРЗІ) звернулась до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Почерк» (надалі - відповідач, ТОВ «Почерк»), в якому позивач просить суд: анулювати відповідачу дозвіл на експлуатацію морської суднової станції від 20.12.2013 №МС-14-0028189.
Позивачем в адміністративному позові, додаткових поясненнях до нього (а.с.4-8, 172-182) зазначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, отримала листи Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області від 26.05.2017 №3577/10/08-22-12-02-18 та від 04.07.2017 №4328/10/08-22-12, якими НКРЗІ повідомлено, що ТОВ «Почерк» (22138510), не сплачує рентну плату за користування радіочастотним ресурсом України. Як передбачено ч.3 ст.42 Закону України «Про радіочастотний ресурс України», дозволи на експлуатацію у смугах радіочастот загального користування видає державне госпрозрахункове підприємство «Український державний центр радіочастот» (надалі - УДЦР) на платній основі у порядку, встановленому НКРЗІ. Згідно з ч.1 ст.16 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» УДЦР відноситься до сфери управління НКРЗІ і здійснює свою діяльність на підставі статуту, який затверджується НКРЗІ. Відповідач здійснює користування радіочастотним ресурсом на підставі дозволу на експлуатацію морської суднової станції від 20.12.2013 за №МС-14-0028189, терміном дії до 06.11.2018 (надалі - дозвіл на експлуатацію РЕЗ). В дозволі на експлуатацію морської суднової станції від 20.12.2013 №МС-14-0028189, виданому відповідачу, визначені типи РЕЗ, які застосовуються, їх кількість, ширина смуги радіочастот одного каналу одного РЕЗ, МГц. Згідно з ст.57 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» користування радіочастотним ресурсом в Україні здійснюється на платній основі. Рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України встановлюється Податковим кодексом України. Об'єктом оподаткування рентною платою за користування радіочастотним ресурсом України є ширина смуги радіочастот. В дозволі на експлуатацію морської суднової станції від 20.12.2013 №МС-14-0028189, вказано, що відповідач має право користуватися радіолокаційною та радіонавігаційною радіослужбами, які призначені для обслуговування морських суден та безпеки їх експлуатації. Окрім цього, йому надано право на використання радіозв'язку фіксованої, рухомої сухопутної та морської радіослужби і на використання радіозв'язку супутникової рухомої та фіксованої радіослужби, що призначені для радіозв'язку між береговими станціями та судновими станціями, або між судновими станціями, або між станціями внутрішньосуднового зв'язку. Крім того, у вищезазначеному дозволі на експлуатацію РЕЗ визначені його особливі умови, де в примітці вказано, що згідно Закону України «Про радіочастотний ресурс України» користування радіочастотним ресурсом України здійснюється на платній основі з моменту надання дозволу на експлуатацію. При цьому, платники збору (рентної плати), відповідно до Податкового кодексу України, обчислюють суму збору (рентної плати) виходячи з виду радіозв'язку, розміру встановлених ставок та ширини смуги радіочастот. На момент виникнення заборгованості (до моменту прийняття Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 №71-VIII), загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою, сплачували збір за користування радіочастотним ресурсом України. На сьогодні відповідно до пп.254.1.4 п.254.1 ст.254 Податкового кодексу України загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою, є платниками рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України. Згідно абз.1 пп.258.2.4 п.258.2 ст.258 Податкового кодексу України у разі несплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України або сплати її в неповному обсязі платниками рентної плати протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про таких платників до НКРЗІ для вжиття до них заходів згідно із законодавством. Зокрема, ч.3 ст.58 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» встановлює, що у разі несплати щомісячного збору протягом шести місяців відповідна ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України, а також дозволи на експлуатацію РЕЗ анулюються без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України зі стягненням суми заборгованості в судовому порядку. За інформацією Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, відповідач не сплачує рентну плату за користування радіочастотним ресурсом України з грудня 2013 року. Розрахункова сума втрат бюджету внаслідок несплати та недекларування податкових зобов'язань з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, з початку дії дозволу по липень 2017 складає 87192 грн. 21 коп. Відповідно до пп.10 п.6 Положення про НКРЗІ, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 №1067, НКРЗІ для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право звертатися до суду з відповідними позовними заявами в разі порушення суб'єктами господарювання, що провадять діяльність на ринку телекомунікаційних послуг та послуг поштового зв'язку, законів про телекомунікації, інформатизацію, користування радіочастотним ресурсом та поштовий зв'язок, а також з позовами про скасування державної реєстрації у випадках, передбачених законом. З огляду на зазначене позивач вважає, що за наявності обставин, що свідчать про несплату відповідачем рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України з грудня 2013 року відповідний дозвіл відповідача на експлуатацію РЕЗ повинен бути анульований.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.93-98), в яких зазначено, що ТОВ «Почерк» зареєстровано 15.12.1994 перебуває на податковому обліку у Бердянській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області з 16.12.1994 за №766. Основний вид економічної діяльності за КВЕД - Морське рибальство (03.11). ТОВ «Почерк» є судновласником судна «ВЕРА». Так, ТОВ «Почерк», на вимогу закону, а не добровільно, отримано дозвіл на експлуатацію судном морської суднової станції №МС-14-0028189 від 20.12.2013 Українського державного центру радіочастот (далі УДЦР). Місце видачі - м.Донецьк, Донецька область, Україна. Даний Дозвіл видано на заміну дозволу №МС-14-0025040 від 12.11.2013. Необхідною умовою, відповідно до якої ТОВ «Почерк» можливо б було віднести до хоча б до одної з груп загальних користувачів є саме користування РЧР, оскільки всі 3 (три) групи загальних користувачів є такими враховуючи користування РЧР з певною метою (надання телекомунікаційних послуг, розповсюдження телерадіопрограм, радіоаматори, користування РЧР без надання телекомунікаційних послуг). ТОВ «Почерк» не користувався та не користується РЧР з моменту отримання дозволу і по теперішній час. Суднова станція на Судні знаходиться тільки на виконання вимог Кодексу торговельного мореплавства України №176/95-ВР від 23.05.1995 та інших нормативно-правових актів України, міжнародних нормативно-правових актів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, з метою забезпечення безпеки мореплавства та подання сигналу спасіння (далі «SOS») у разі настання відповідних обставин, які б потребували невідкладного реагування з боку морських рятувальних служб, з метою спасіння від загибелі екіпажу/людей, Судна та іншого. По всьому світу знаходиться всього 22 центри приймання сигналу «SOS», який може подати Судно, у разі настання відповідних обставин, який подається Судном на супутник, а той, в свою чергу розподіляє даний сигнал між вказаними центрами. На території держави України таких центрів/станцій не існує. Дане підтверджується Наказом Міністерства транспорту України №271 від 07.07.1998 «Про впровадження Глобальної морської системи зв'язку під час лиха та для забезпечення безпеки мореплавства», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.07.1998 за №472/2912. Казенне підприємство «Морська пошуково-рятувальна служба», м.Одеса утворено з метою забезпечення виконання міжнародних зобов'язань України, як держави прапору та прибережної держави щодо: організації діяльності та утримання відповідної ефективної пошуково-рятувальної служби; створення національного органу з загальної координації пошуку і рятування та забезпечення в повному обсязі заходів з морського пошуку і рятування в пошуково-рятувальному районі України. ТОВ «Почерк» сплачує по рахункам КП «Морська пошуково-рятувальна служба». ТОВ «Почерк» є лише судновласником, не має на території Запорізької області і взагалі радіовипромінювачів.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Представником третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача подано до суду письмові пояснення (а.с.184-186), в яких він з посиланням на приписи пп.254.5.6 п.254.5 ст.254, п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України зазначає про те, що обов'язок сплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України виникає у платника податку з дати видачі першого дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою.
Сторони, під час розгляду справи, у судовому засіданні повідомили, що ними надано всі необхідні документи для вирішення спору по суті.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Судом досліджено Витяг із Центральної облікової бази радіочастотних присвоєнь Системи управління радіочастотним спектром ICS manager УДЦР, який підтверджує видачу ТОВ «Почерк» (ЄДРПОУ 22138510) Дозволу на експлуатацію морської суднової станції №МС-14-0028189 від 20.12.2013. Дозвіл на експлуатацію морської суднової станції №МС-14-0028189 від 20.12.2013 (термін дії до 06.11.2018), виданий відповідачу 20.12.2013 Донецькою філією Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» (а.с.11-14, 105).
Також, судом досліджені надані відповідачем документи: Перелік документів, оформлених при огляді судна; Акт огляду радіообладнання; Акти щорічного огляду судна «ВЕРА»; Чек-лист контролю риболовного судна з метою забезпечення безпеки мореплавства, тощо (а.с.65-85, 115-146).
До суду надано лист Голови НКРЗІ (вих.№01-4328/144 від 23.06.2017) адресований ТОВ «Почерк», в якому, зокрема, зазначено наступне: «… До Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (далі - НКРЗІ), надійшов лист Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області від 26.05.2017 №3577/10/08-22-12-02-18 щодо несплати ТОВ «Почерк» (22138510) рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України більше шести місяців. ТОВ «Почерк» здійснює діяльність на підставі дозволу на експлуатацію суднової станції від 20.12.2013 №МС-14-0028189. За інформацією контролюючого органу ТОВ «Почерк» не подає до контролюючого органу податкові декларації з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та не сплачує рентну плату за користування радіочастотним ресурсом України з 20.12.2013 року. Заборгованість з несплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України складає 80198,16 грн. Відповідно до абзацу першого 258.2.4 пункту 258.2 статті 258 Податкового кодексу України у разі несплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України або сплати її в неповному обсязі платниками рентної плати протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про таких платників до національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, для вжиття до них заходів згідно із законодавством. Відповідно до частини третьої статті 58 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» у разі несплати щомісячного збору протягом шести місяців відповідна ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України, а також дозволи на експлуатацію анулюються без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України зі стягненням суми заборгованості в судовому порядку. У зв'язку з вищевикладеним, з метою уникнення судового спору, просимо сплатити заборгованість в термін до 07.07.2017, про що повідомити НКРЗІ … та Бердянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Запорізькій області …» (а.с.63).
Відповідачем (за вих.№61 від 06.07.2017) надано Голові НКРЗІ відповідь, в якій зазначено наступне: «… Відповідно до ст.35 гл.3 Кодексу торговельного мореплавства України від 23.05.1995 №176/95-ВР …: Судно повинно мати такі основні суднові документи - дозвіл на право користування судновою радіостанцією, журнал (щоденник радіослужби) та інші документи відповідно до Регламенту радіозв'язку. На виконання даної вимоги ТОВ «Почерк», як судновласником судна «ВЕРА» … отримано дозвіл на експлуатацію судном морської суднової станції №МС-14-0028189 від 20.12.2013 … Українського державного центру радіочастот. Місце видачі - м.Донецьк, Донецька обл., Україна. Даний дозвіл видано на заміну дозволу №МС-14-0025040 від 12.11.2013 … Так, Судно жодного разу не використовувало та не подавало сигналу «SOS» в радіоефір технічними засобами передачі сигналу та інші Вами або податковою службою не змоніторено. Важливо: ТОВ «Почерк» не має радіостанції на території Запорізької області. Відтак звернення до Вас податкової є необґрунтованим. Щодо наявності боргу у ТОВ «Почерк» з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, то єдиним підтвердженням такого боргу є податкова вимога (ст.59 ПКУ), яка була б визнана Підприємством та неоскаржена в судовому порядку, або судове рішення з такого предмету спору набрало б законної сили та було на користь податкової. Станом на 06.07.2017 податкова вимога до ТОВ «Почерк» від податкової не надходила, відтак борг відсутній та з цього підстави для анулювання, в розумінні ст.58 Закону №1770 відсутні …» (а.с.64).
Судом досліджено інформацію Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області від 26.05.2017 за №3577/10/08-22-12-02-18 та від 04.07.2017 за №4328/10/08-22-12, якими НКРЗІ повідомлено, що ТОВ «Почерк» (22138510), не сплачує рентну плату за користування радіочастотним ресурсом України (а.с.9-10, 41).
У листі (за №4328/10/08-22-12 від 04.07.2017) Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області, зокрема, зазначено: «… У зв'язку з вищенаведеним, оскільки ТОВ «Почерк» (код ЄДРПОУ 22138510) не надавало звітність з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, станом на 03.07.2017р. за даними інтегрованих карток платника податків ІС ДФС «Податковий блок» по ТОВ «Почерк» (код ЄДРПОУ 22138510) податковий борг з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України (код платежу 13060000) відсутній. Суму податкового боргу можна буде визначити після надання підприємством звітності за користування радіочастотним ресурсом України за відповідні періоди. Разом з тим повідомляємо, що розрахункова сума втрат з початку дії дозволу по липень 2017р. становить 87192,21 грн. …» (а.с.10, 41).
Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як зазначено у пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкова вимога - це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Представником третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, представником позивача не надано до суду доказів наявності у ТОВ «Почерк» податкового боргу з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України (код платежу 13060000) відповідно до вимог ст.ст.14, 59 Податкового кодексу України.
У п.1 Глави 1 Розділу ІІ «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого 07.04.2016 наказом Міністерства фінансів України №422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за №751/28881, зазначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Представником третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, представником позивача не надано до суду інтегрованої картки платника - ТОВ «Почерк» з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України (код платежу 13060000).
Причини, з яких контролюючий орган не взяв на облік ТОВ «Почерк» як платника рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України (код платежу 13060000) та не вжив заходів щодо примусового стягнення цього платежу з 20.12.2013 (дати видачі Дозволу на експлуатацію суднової станції №МС-14-0028189 від 20.12.2013) ані представник позивача, ані представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача суду - не пояснили.
Позов не підлягає задоволенню через зазначене вище та через наступне.
Як зазначено у ч.2 ст.30 Закону України №1770-III від 01.06.2000 «Про радіочастотний ресурс України», користування радіочастотним ресурсом України здійснюється на підставі: 1) ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України та дозволів на експлуатацію - суб'єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг; (…) 3) дозволів на експлуатацію - спеціальними користувачами, технологічними користувачами та радіоаматорами.
Користування радіочастотним ресурсом в Україні здійснюється на платній основі (ч.1 ст.57 Закону України №1770-III від 01.06.2000 «Про радіочастотний ресурс України»).
Рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України встановлюється Податковим кодексом України (ч.2 ст.57 Закону України №1770-III від 01.06.2000 «Про радіочастотний ресурс України»).
Як передбачено пп.254.1.4 п.254.1 ст.254 Податкового кодексу України, платниками рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України є загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі: дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою.
Не є платниками рентної плати спеціальні користувачі, перелік яких визначено законодавством про радіочастотний ресурс, та радіоаматори (п.254.2 ст.254 Податкового кодексу України).
Відповідно до пп.254.5.3 п.254.5 ст.254 Податкового кодексу України платники рентної плати, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України на підставі ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України, сплачують рентну плату починаючи з дати видачі ліцензії. У разі продовження терміну дії ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України рентна плата сплачується з початку терміну дії продовженої ліцензії. Інші платники рентної плати сплачують рентну плату починаючи з дати видачі дозволу на експлуатацію радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв. Сплата рентної плати здійснюється платниками рентної плати з дати видачі першого дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою в даній смузі радіочастот у відповідному регіоні незалежно від загальної кількості дозволів, наданих платнику рентної плати в такій смузі радіочастот у певному регіоні, крім випадків, коли наступні дозволи на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою, видані на пристрої, потужність яких передбачає застосування іншої, ніж у попередніх дозволах, ставки рентної плати.
Згідно з пп.258.2.4 п.258.2 ст.258 Податкового кодексу України (на який посилається у позові позивач), у разі несплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України або сплати її в неповному обсязі платниками рентної плати протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про таких платників до національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, для вжиття до них заходів згідно із законодавством. Інформацію про платників рентної плати, які користуються радіочастотним ресурсом України для розповсюдження телерадіопрограм і протягом шести місяців не сплатили рентну плату або сплатили її не в повному обсязі, контролюючі органи подають до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення для вжиття до них заходів згідно із законодавством.
Заходи, які може вживати у разі такого інформування Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації викладені у ст.58 Закону України №1770-III від 01.06.2000 «Про радіочастотний ресурс України».
Так, відповідно до ч.2 ст.58 Закону України №1770-III від 01.06.2000 «Про радіочастотний ресурс України» за несвоєчасну сплату щомісячного збору за користування радіочастотним ресурсом України справляється пеня згідно із законами України.
У разі несплати щомісячного збору протягом шести місяців відповідна ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України, а також дозволи на експлуатацію анулюються без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України зі стягненням суми заборгованості в судовому порядку (ч.3 ст.58 Закону України №1770-III від 01.06.2000 «Про радіочастотний ресурс України»).
Дохід (за винятком сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), отриманий користувачем радіочастотного ресурсу внаслідок користування радіочастотним ресурсом України без передбачених цим Законом ліцензій та експлуатації радіоелектронних засобів та/або випромінювальних пристроїв без дозволів на експлуатацію, вилучається за рішенням суду і спрямовується до Державного бюджету України (ч.4 ст.58 Закону України №1770-III від 01.06.2000 «Про радіочастотний ресурс України»).
Позивач не звернувся до суду з позовом про вилучення доходу ТОВ «Почерк», отриманого користувачем радіочастотного ресурсу внаслідок користування радіочастотним ресурсом України без передбачених цим Законом ліцензій та експлуатації радіоелектронних засобів та/або випромінювальних пристроїв без дозволів на експлуатацію.
Відповідно до пп.10 п.6 Указу Президента України №1067/2011 від 23.11.2011 «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації» (на який посилається позивач як підставу для звернення до суду) НКРЗІ для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право: звертатися до суду з відповідними позовними заявами в разі порушення суб'єктами господарювання, що провадять діяльність на ринку телекомунікаційних послуг та послуг поштового зв'язку, законів про телекомунікації, інформатизацію, користування радіочастотним ресурсом та поштовий зв'язок, а також з позовами про скасування державної реєстрації у випадках, передбачених законом.
Відтак, «анулювання дозволу на експлуатацію без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України» зі стягненням суми заборгованості в судовому порядку передбачене ч.3 ст.58 Закону України №1770-III від 01.06.2000 «Про радіочастотний ресурс України» - не є одним і тим самим що і «скасування державної реєстрації у випадках, передбачених законом», передбачене пп.10 п.6 Указу Президента України №1067/2011 від 23.11.2011 «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації».
Зазначене підтверджується і приписами ч.1 ст.45 Закону України №1770-III від 01.06.2000 «Про радіочастотний ресурс України», згідно якої: «1.Анулювання дозволу на експлуатацію здійснюється УДЦР самостійно або за рішенням національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації».
Відповідно до ч.2 ст.45 Закону України №1770-III від 01.06.2000 «Про радіочастотний ресурс України» підставами для прийняття національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, рішення про анулювання дозволу на експлуатацію є: 1) анулювання ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України; 2) анулювання ліцензії на мовлення або відповідного подання Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення щодо багатоканальних телесистем, які передбачають використання радіочастотного ресурсу України; 3) акт про невиконання користувачем радіочастотного ресурсу України законних вимог національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, або приписів та розпоряджень уповноважених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, посадових осіб; 4) акт про повторну відмову користувача радіочастотного ресурсу в допуску представників національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, для проведення перевірки, а також про вчинення інших перешкод, які не дозволяють здійснювати перевірку в повному обсязі; 5) акт про те, що користувач з власної вини не розпочав експлуатацію радіоелектронного засобу у визначені дозволом терміни; 6) невикористання радіоелектронного засобу більше одного року; 7) виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих користувачем радіочастотного ресурсу України для отримання дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою.
Як передбачено п.7.16 Розділу VІІ «Порядку здійснення державного нагляду за користуванням радіочастотним ресурсом України в смугах радіочастот загального користування», затвердженого 27.12.2012 Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації №684, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2013 за №175/22707, у разі виявлення за наслідками перевірки обставин, що зазначені у частині другій статті 38 та частині третій статті 58 Закону України «Про радіочастотний ресурс України», про виявлені факти зазначається в акті перевірки. Розгляд НКРЗІ питання щодо анулювання ліцензії з підстав виявлених вищенаведених фактів здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про радіочастотний ресурс України».
Позивач не надав до суду доказів належного використання ним повноважень, наданих йому ст.45 Закону України №1770-III від 01.06.2000 «Про радіочастотний ресурс України», прийняття будь-яких рішень щодо порушника.
Рішення про анулювання дозволу на експлуатацію може бути оскаржено в судовому порядку (ч.8 ст.45 Закону України №1770-III від 01.06.2000 «Про радіочастотний ресурс України»).
Відповідно до ч.9 ст.45 Закону України №1770-III від 01.06.2000 «Про радіочастотний ресурс України» рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, або УДЦР про анулювання дозволу на експлуатацію набирає чинності через десять днів від дня його прийняття. Якщо користувач радіочастотного ресурсу України протягом цього часу оскаржує дане рішення в судовому порядку, дія цього рішення призупиняється до завершення судового розгляду. УДЦР здійснює анулювання дозволу на експлуатацію за рішенням національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, протягом п'яти робочих днів з дня надходження рішення.
Відтак, позивач безпідставно звернувся до суду з позовом про анулювання відповідачу Дозволу на експлуатацію морської суднової станції від 20.12.2013 №МС-14-0028189.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з зазначеного вище.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 06.10.2017.
Суддя О.О. Прасов