Постанова від 11.10.2017 по справі 806/2451/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2017 року м.Житомир справа № 806/2451/17

категорія 8.3.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чернової Г.В.

суддів: Романченко Є.Ю., Токаревої М.С.,

секретар судового засідання Степанчук С.В.,

за участю: представника позивача Кобилинського П.І.,

представника відповідача Наумчука Д.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фермерського господарства Кавецького до Державної фіскальної служби України про скасування рішень та зобов'язання здійснити дії з реєстрації,

встановив:

Фермерське господарство Кавецького звернулось до суду із вказаним позовом та просить:

- скасувати наступні рішення комісії відповідача: №11732/35905276 від 20.07.2017 року, №11706/35905276 від 20.07.2017 року, №11743/35905276 від 20.07.2017 року, №11695/35905276 від 20.07.2017 року, №11722/35905276 від 20.07.2017 року;

- зобов'язати відповідача здійснити дії з реєстрації в ЄРПН наступних податкових накладних: №52 від 01.06.2017 року на суму 493819,81 грн., у т.ч. ПДВ - 82303,30 грн., №53 від 02.06.2017 року на суму 722183,09 грн., у т.ч. ПДВ - 120363,85 грн., №58 від 16.06.2017 року на суму 487044,97 грн., у т.ч. ПДВ - 81174,16 грн., №60 від 19.06.2017 року на суму 964080,00 грн., у т.ч. ПДВ - 160680,00 грн., №62 від 21.06.2017 року на суму 652560,00 грн., у т.ч. ПДВ - 108760,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачем безпідставно проігноровано відомості Таблиць даних платника податку №1 та №2 від 18.07.2017 року про товар - сонячник, код УКТ ЗЕД 120600, який постачається на постійній основі, а для зупинення реєстрації податкових накладних необхідним є дотримання усіх чотирьох умов для зупинення реєстрації податкової накладної, а саме: невідповідність обсягів постачання та товарних залишків; наявність ризикових товарів у залишку; відсутність товару/послуги у "Таблиці даних платника податку"; сума ПДВ у податкових накладних, що відповідають критерію та складених з початку місяця, перевищує суму середньомісячної сплати податків та ЄСВ за останні 12 місяців. Однак у квитанціях, отриманих позивачем 07.07.2017 року про зупинення реєстрації податкових накладних в порушення вимог п.п.201.16.1 ст.201 ПК України, наведено лише один критерій оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних, замість сукупності таких ризиків. Крім того зазначено критерій - невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД 1206, який відсутній у п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Крім того позивач вважає, що усі первинні документи, оформлені у межах договору поставки та не мають дефекту форми, змісту або походження, які спричиняють втрату первинними документами юридичної сили та доказовості.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов з підстав, викладених у ньому, просив його задовольнити.

Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову з мотивів, викладених у письмовому запереченні. Пояснив, що підприємством не надано повний пакет відповідних документів, що підтверджують здійснення господарських операцій, а саме: договори на придбання, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг), банківські виписки з особових рахунків. Основними зауваженнями щодо комплектності підтверджуючих документів до заблокованих податкових накладних сільськогосподарських виробників є відсутність, крім зазначеного пояснення та документальне підтвердження щодо процесу обробітку земель, документів на право власності/оренди на земельні ділянки, документи походження насіння соняшника для засівання, документів зберігання такого насіння, акти списання, переміщення на складі, внесення захисту рослин та збору урожаю, зберігання врожаю, відсутність звіту 4-СГ (звіт про посівні площі) та 37-СГ - звіт про зібраний урожай, сертифікати якості зерна - соняшник. Отже з урахуванням вимог законодавчих актів та аналізу наданих платником податку документів Комісією ДФС прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, яке є правомірним. Таким чином, позовні вимоги є безпідставними.

Вислухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та наявні письмові докази у ній, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Встановлено, що упродовж червня 2017 року Фермерське господарство Кавецького на виконання умов договору від 24.05.2017 року №140301 здійснило постачання товару (соняшнику) на адресу ТОВ «ДІ Еі ІД АЙ ЕВОЛЮШН».

Відповідно до приписів п.201.10 ст.201 ПК України позивачем були складені податкові накладні: №52 від 01.06.2017 року на суму 493819,81 грн., у т.ч. ПДВ - 82303,30 грн.; №53 від 02.06.2017 року на суму 722183,09 грн., у т.ч. ПДВ - 120363,85 грн.; №58 від 16.06.2017 року на суму 487044,97 грн., у т.ч. ПДВ - 81174,16 грн.; №59 від 17.06.2017 року на суму 479742,40 грн., у т.ч. ПДВ - 79957,08 грн.; №60 від 19.06.2017 року на суму 964080,00 грн., у т.ч. ПДВ - 160680,00 грн.; №62 від 21.06.2017 року на суму 652560,00 грн., у т.ч. ПДВ - 108760,00 грн. (а.с. 11-15), та які засобами електронного зв'язку 07.07.2017 року, були надіслані для реєстрації до Єдиного реєстру податкових накладних, адміністрування якого здійснюється Державною фіскальною службою України.

Як вбачається з наданих Квитанцій про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.07.2017 року №1 (а.с.16-20) до кожної з таких податкових накладних, вони були прийняті, але реєстрація відповідачем зупинена з причини невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 1206.

На вимогу відповідача та відповідно до приписів пп.201.16.2 ст.201 ПК України позивачем були направлені на адресу відповідача три повідомлення від 19.07.2017 року за №№ 9136769156, 9138672218, 9138843256 (а.с.51-53) з додатком копій всіх документів, що підтверджують реальність здійснення кожної з господарських операцій та за якими були видані спірні податкові накладні: договори з додатками, видаткові накладні, специфікації, довіреності, податкові накладні, товарно-транспортні накладні, акт прийому-передачі майна, довідка Держгеокадастру у Народицькому районі, протокол зборів співвласників майна, платіжні доручення та Таблиці даних платника податку, складені 18.07.2017 року за №№l, 2 та 3.

За підсумками розгляду цих матеріалів Рішенням комісії ДФС України від 24.07.2017 року №15604/35905276 податкова накладна від 17.06.2017 року №59 була внесена до Єдиного реєстру податкових накладних. Стосовно інших податкових накладних позивачу рішеннями Комісії ДФС України: №11732/35905276 від 20.07.2017 року до податкової накладної №52 від 01.06.2017 року, №11706/35905276 від 20.07.2017 року до податкової накладної №53 від 02.06.2017 року; №11743/35905276 від 20.07.2017 року до податкової накладної №58 від 16.06.2017 року; №11695/35905276 від 20.07.2017 року до податкової накладної №60 від 19.06.2017 року; №11722/35905276 від 20.07.2017 року до податкової накладної №62 від 21.06.2017 року в їх реєстрації в ЄРПН було відмовлено (а.с.21-25).

Не погоджуючись із вказаними рішеннями, 27.07.2017 року позивач подав на адресу ДФС України скаргу (а.с.26).

Рішеннями Комісії з питань розгляду скарг ДФС України від 04.08.2017 року за №611/35905276 (податкова накладна №60 від 19.06.2017 року), №612/35905276 (податкова накладна №62 від 21.06.2017 року), №613/35905276 (податкова накладна №53 від 02.06.2017 року), №614/35905276 (податкова накладна №58 від 16.06.2017 року), №615/35905276 (податкова накладна №52 від 01.06.2017 року) скаргу було залишено без задоволення, а оскаржувані рішення Комісії ДФС України, без змін (а.с.27-31).

Позивач вважає прийняті відповідачем рішення №№ 611/35905276, 612/35905276, 613/35905276, 614/35905276 та 615/35905276 протиправними, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним рішенням суд виходить з наступного.

Так, спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України.

Згідно з підпунктами «а», «б» п.185.1 ст.185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

У свою чергу, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми п.187.1 ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 ПК України).

Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок №1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з п.12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1. статті 192 та пунктом 201.10. статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1. статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3. і 200-1.9. статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16. статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (п.13 Порядку №1246).

Згідно з положеннями п.74.2 ст.74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунку коригувань критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Із вказаною нормою кореспондуються положення п.201.16 ст.201 ПК України, відповідно до яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. Судом встановлено, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивач зареєстрований як юридична особа (а.с.32-38).

Позивач є сільськогосподарським товаровиробником, для здійснення такої діяльності має у власності чи користуванні необхідні матеріальні та трудові ресурси. Станом на 01.07.2017 року штатна кількість працівників складала 23 чоловіки. Позивач орендує землю загальною площею 1758,3569 га, на його балансі рахуються основні засоби сільськогосподарського призначення залишкова вартість яких станом на 01.07.2017 року складає 3212,7 тис. грн. (це трактори, автомобілі, комбайни, будинки та споруди). Одним із головних видів діяльності позивача є вирощування зернових культур, бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11).

У межах зазначеного напрямку діяльності позивач здійснював посів, вирощування, збирання та продаж соняшнику. Специфіка зазначеного виду діяльності полягає у тривалому біологічному циклі виробництва (вирощування) продукції (до шести місяців). У результаті біологічних перетворень здійснюється кількісна зміна активу, тобто за нормальних умов вирощування кількісний вихід продукції (насіння соняшника) значно більший, ніж витрачена кількість насіння при сівбі. Цим і пояснюється невідповідність обсягів постачання соняшника обсягам його придбання по коду УКТ ЗЕД 1206. Постачання соняшнику Позивачем у 2017 році здійснювалась з залишків врожаю 2016 року.

Протягом 2016 року позивачем придбавалось насіння соняшника у МПП Фірми «Ерідон», що підтверджується видатковими накладними №9791 від 15.03.2016 року, №37806 від 06.05.2016 року, №39693 від 13.05.2016 року, №39693 від 27.05.2016 року. Продавцем були виписані податкові накладні з кодом УКТ ЗЕД 1206001000 за №2844 від 11.02.2016 р. №31805 від 05.05.2016 р. та №40311 від 27.05.2016 р. (а.с.77-79).

У травні 2016 року насіння соняшника, отримане від МПП Фірми «Ерідон», було висіяне на загальній площі 800,15 га, що підтверджується актом №1 «Витрати насіння і садивного матеріалу» (а.с.80). У жовтні 2016 року було зібрано врожай соняшника. Станом на 01.01.2017 року залишок соняшника за даними обліку позивача склав 1333,17 тон на суму 1980712,06 грн.

Між позивачем та ТОВ «ДІ ЕНД АЙ ЕВОЛЮШН» було укладено договір поставки №140301 від 24.05.2017 року, предметом якого є постачання позивачем товару (соняшнику) покупцю (а.с.48-50). На виконання вказаного договору позивачем упродовж червня 2017 року було поставлено товар (соняшник) згідно наступних документів: видаткова накладна №36 від 01.06.2017 р. з специфікацією №1 від 01.06.2017 р. на загальну суму 493819,81 грн., в т.ч. ПДВ - 82303,30 грн.; видаткова накладна №37 від 02.06.2017 р. з специфікацією №4 від 02.06.2017 р. на загальну суму 722183,09 грн., в т.ч. ПДВ - 120363,85 грн.; видаткова накладна №39 від 16.06.2017 р. з специфікацією №6 від 16.06.2017 р. на загальну суму 487044,97 грн., в т.ч. ПДВ - 81174,16 грн.; видаткова накладна №41 від 19.09.2017 р. з специфікацією №8 від 19.06.2017 р. на загальну суму 964080,00 грн., в т.ч. ПДВ - 160680,00 грн.; видаткова накладна №42 від 21.06.2017 р. з специфікацією №9 від 21.06.2017 р. на загальну суму 652560,00 грн., в т.ч. ПДВ - 108760,00 грн. (а.с.82-93).

Факт доставки товару у червні 2017 року підтверджується наступними товарно- транспортними накладними: №48 від 31.05.2017 р. (нетто - 21480 т., дата відмітки про прийняття товару - 01.04.2017 р.); №49 від 31.05.2017 р. (нетто - 19780 т., дата відмітки про прийняття товару -01.06.2017 р.); №50 від 02.06.2017 р. (нетто - 21100 т, дата відмітки про прийняття товару - 02.06.2017 р.); №51 від 02.06.2017 р. (нетто - 19940 т„ дата відмітки про прийняття товару - 02.06.2017 р.; №52 від 02.06.2017 р. (нетто - 19520 т., дата відмітки про прийняття товару - 02.06.2017 р.); №55 від 15.06.2017 р. (нетто - 21340 т„ дата відмітки про прийняття товару - 16.06.2017 р.); №56 від 15.06.2017 р. (нетто - 19480 т.. дата відмітки про прийняття товару - 16.06.2017 р.); №59 від 19.06.2017 р. (нетто - 19180 т., дата відмітки про прийняття товару - 19.06.2017 р.; №60 від 18.06.2017 р. (нетто - 20160 т., дата відмітки про прийняття товару - 19.06.2017 р.); №61 від 18.069.2017 р. (нетто - 21460 т„ дата відмітки про прийняття товару - 19.06.2017 р.); №62 від 18.06.2017 р. (нетто - 19540 т., дата відмітки про прийняття товару - 19.06.2017 р.); №63 від 20.06.2017 р. (нетто - 21980 т„ дата відмітки про прийняття товару - 21.06.2017 р.); №64 від 20.06.2017 р. (нетто - 19320 т., дата відмітки про прийняття товару - 21.06.2017 Р-); №65 від 20.06.2017 р. (нетто - 13080 т., дата відмітки про прийняття товару - 21.06.2017 р.) (а.с.97-113).

Доставка товару здійснювалась ТОВ «Новий Сад» згідно договору про надання послуг з перевезення за №8 від 04.04.2016 року (а.с.96).

Вищезазначені первинні документи оформлені відповідно до вимог ч.2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом МФУ від 24.05.1995 року №88.

Факти оплати вартості поставлених товарів підтверджуються платіжними дорученнями: №38040 від 14.06.2017 р. на суму 100000,00 грн.; №38146 від 19.06.2017 р. на суму 35909,90 грн.; №5605 від 21.06.2017 р. на суму 111000,00 грн.; №9816856748 від 23.06.2017 р. на суму 345183,09 грн.; №382§3 від 26.06.2017 р. на суму 361000,00 грн.; №38269 від 26.06.2017 р. на суму 111058,21 грн.; №38271 від 26.06.2017 р. на суму 243000,00 грн.; №38272 від 26.06.2017 р. на суму 239000,00 грн.; №38274 від 26.06.2017 р. на суму 46000,00 грн.; №38412 від 03.07.2017 р. на суму 436000,00 грн.; №38457 від 04.07.2017 р. на суму 326280,00 грн. (а.с.114-119).

Позивачем під час здійснення операцій з постачання соняшнику було складено наступні податкові накладні, у реєстрації яких відповідачем було відмовлено: №52 від 01.06.2017 р. на суму 493819,81 грн., в т.ч. ПДВ - 82303,30 грн.; №53 від 02.06.2017 р. на суму 722183,09 грн., в т.ч. ПДВ - 120363,85 грн.; №58 від 16.06.2017 р. на суму 487044,97 грн., в т.ч. ПДВ - 81174,16 грн.; №60 від 19.06.2017 р. на суму 964080,00 грн., в т.ч. ПДВ - 160680,00 грн.; №62 від 21.06.2017 р. на суму 652560,00 грн., в т.ч. ПДВ - 108760,00 грн. (а.с.11-15).

Законодавством чітко визначено умови зупинення реєстрації податкових накладних, це: відповідність критеріям (а не критерію) оцінки ступеня ризиків - тобто в даному випадку повинна мати місце сукупність ризикових умов; ступені ризиків мають бути достатніми для зупинення реєстрації, тобто далеко не кожний ризик є валідним за ступенем достатності.

Моніторинг податкових накладних/розрахунку коригування здійснюється відповідачем за такими критеріями: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яку подано на реєстрацію у Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податковій накладні/розрахунку коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01.01.2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів із кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більш ніж 75% від загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної у податковій накладній, яку подано на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється). У разі якщо за результати моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригувань відповідає вимогам п.п.201.16.1 ст.201 ПК України, та сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/ розрахунку коригувань, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам пп.201.16.1 ст.201 ПК України, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно ж до вимог п.201.16 ст.201 ПК України.

Таким чином, зупинення реєстрації податкової накладної відбувається у разі одночасного дотримання чотирьох умов: невідповідність обсягів постачання та товарних залишків; наявність ризикових товарів у залишку; відсутність товару/послуги у «Таблиці даних платника податку»; сума ПДВ у податкових накладних, що відповідають критерію та складених з початку місяця, перевищує суму середньомісячної сплати податків та ЄСВ за останні 12 місяців.

Відповідачем не було взято до уваги відомості Таблиць даних платника податку №1 та 2 від 18.07.2017 року про товар - соняшник, код УКТ ЗЕД 120600, який постачається на постійній основі, а для зупинення реєстрації податкових накладних необхідним є дотримання усіх чотирьох вищезазначених умов.

Згідно з п.п.201.16.1 ст.201 ПК України у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Як вбачається зі змісту квитанцій, отриманих позивачем 07.07.2017 року про зупинення реєстрації податкових накладних у порушення вимог п.п.201.16.1 ст.201 ПК України контролюючим органом було наведено лише один критерій оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних, замість сукупності таких ризиків. Крім цього, зазначено критерій (невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 1206), який відсутній у п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року №567. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування.

Разом з тим, фіскальним органом, в порушення п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, не вказано у Квитанціях №1 конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений Наказом № 567.

Відповідно до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (п.п.201.16.3 п.201.16 ст.201 ПК України).

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 ПК України.

Як передбачено пп.201.16.1 ст.201 ПК України, для «розблокування» реєстрації податкових накладних платник податків може подати письмові пояснення та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У тексті зазначеної законодавчої норми вжито сполучники «та/або», що однозначно вказує на існування альтернативи для платника податків: він може на власний розсуд подати або письмові пояснення, або копії документів за вичерпним переліком, або вчинити обидві дії одночасно.

Керуючись зазначеним приписом, позивач вирішив надати відповідачу обидві складові пакету документів (і пояснення, і копії документів, якими підтверджується реальність здійснення операцій за незареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними). При цьому у письмових поясненнях було деталізовано наявні у позивача матеріальні та трудові ресурси. Надані позивачем копії документів підтвердили зазначені обставини та реальність здійснення господарських операцій.

Положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 року №190 «Про встановлення підстав дія прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації передбачається, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої /якого застосовано процедуру зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 ПК України; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» пп.201.16.1 ст.201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення комісією ДФС про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Остання підстава відмови в реєстрації податкової накладної за своїм характером є складною, оскільки містить у своєму складі дві можливі критерії: наявність порушень у наданих копіях документів; недостатність наданих копій документів.

При цьому, конструкція наведеної вище норми постанови Кабінету Міністрі України містить сполучники «та/або», що свідчить про альтернативну можливість існування тієї чи іншої підстави відмови. Зазначене свідчить про те, що під час розгляду справи та прийняття рішення у ній комісія ДФС повинна встановити конкретну обставину із двох наведених.

Рішеннями комісії ДФС від 20.07.2017 року в реєстрації податкових накладних було відмовлено саме з підстави надання платником податку копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення комісією ДФС про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

При цьому, ДФС України лише процитовано норму законодавства без будь-якої конкретизації обставин справи, а саме незрозуміло: чи надані копії документів містять порушення законодавства, а якщо так, то які саме; чи ці копії документів є недостатніми для прийняття позитивного рішення, а якщо так, то яких документів недостатньо; чи існують обидві зазначені умови.

Як вбачається з матеріалів справи, ФГ Кавецького у порядку, визначеному підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, подано до відповідача три повідомлення від 19.07.2017 року за №№ 9136769156, 9138672218, 9138843256 (а.с.51-53) з доданням копій усіх виправдних документів, що підтверджують реальність здійснення кожної з господарських операцій та за якими були видані спірні податкові накладні: договорів з додатками, у тому числі і на перевезення соняшника (а.с.48-50, 96), видаткових накладних на продаж соняшника (а.с.73-76, 82, 84, 86, 88, 90, 92), специфікацій (а.с.83, 85, 87, 89, 91, 93), довіреностей на отримання соняшника (а.с.94-95), податкових накладних (а.с.77-79), акта витрат насіння і садівного матеріалу (а.с.80), оборотно-сальдової відомості по рахунку 271 за 1 січня 2017 року (а.с.81), товарно-транспортних накладних на перевезення партій соняшнику перевізником ТОВ «Новий Сад» (а.с.97-113), акта прийому-передачі майна (а.с.68-70), фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва (а.с.71-72), довідки Держгеокадастру у Народицькому районі (а.с.61), протоколу зборів співвласників майна (а.с.62-67), платіжних доручень на оплату вартості партій соняшника (а.с.114-119) та Таблиці даних платника податку, складені 18.07.2017 року за №№l, 2 та 3, статистичного звіту посівних площ сільськогосподарських культур під урожай 2016 року (а.с.120-123), статистичного звіту ФГ Кавецького №37-сг (місячна) Звіт про сівбу та збирання врожаю сільськогосподарських культур, проведення інших польових культур на 01.11.2016 року (а.с.124-126), статистичного звіту ФГ Кавецького №21-заг (місячна) Звіт про реалізацію продукції сільського господарства за січень-червень 2017 року (а.с.127-128), статистичного звіту ФГ Кавецького №21-заг (місячна) Звіт про реалізацію продукції сільського господарства за січень-липень 2017 року (а.с.129-130).

Надані позивачем первинні документи, оформлені у межах договору поставки №140301 від 24.05.2017 року не мають дефекту форми, змісту або походження, які у силу ст.198, 201 ПК України, ч.2 ст.9 Закону України «Про податковий облік та фінансову звітність», п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року №88, спричинили б втрату первинними документами юридичної сили, та засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов'язань.

Разом з тим, Комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, незважаючи на вищевказані повідомлення Фермерського господарства Кавецького та додані до нього документи, підтверджуючі факти, викладені у повідомленнях від 19.07.2017 року прийняті рішення №11732/35905276 від 20.07.2017 року, №11706/35905276 від 20.07.2017 року, №11743/35905276 від 20.07.2017 року, №11695/35905276 від 20.07.2017 року, №11722/35905276 від 20.07.2017 року про відмову в реєстрації податкових накладних №52 від 01.06.2017 року, №53 від 02.06.2017 року, №58 від 16.06.2017 року, №60 від 19.06.2017 року, №62 від 21.06.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Водночас, з детального аналізу прийнятих Комісією рішень №11732/35905276 від 20.07.2017 року, №11706/35905276 від 20.07.2017 року, №11743/35905276 від 20.07.2017 року, №11695/35905276 від 20.07.2017 року, №11722/35905276 від 20.07.2017 року вбачається, що останні не містять конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття таких рішень, а лише містить загальну фразу про те, що причиною їх прийняття є: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Проте, у рішеннях не зазначено, які саме документи складені із порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

У свою чергу, абзацом першим Постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 року №190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» (далі - Постанова №190) передбачено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно з абзацом другим Постанови №190 підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16. статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Таким чином, рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, у даному випадку, або «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування», або «надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування».

Проте, оскаржувані рішення не містять чіткого визначення підстав для прийняття Комісією рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.

Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення є необґрунтованими, оскільки платником податків надано усі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковими накладними, у реєстрації яких відмовлено.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Таким чином, суд дійшов висновку, що, зважаючи на наявність у позивача, передбачених чинним законодавством України документів, які свідчать про реальність проведення господарської операції між позивачем та його контрагентами, та на те, що такі документи були надані Фермерським господарством Кавецького контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних №52 від 01.06.2017 року, №53 від 02.06.2017 року, №58 від 16.06.2017 року, №60 від 19.06.2017 року, №62 від 21.06.2017 року.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними та скасування рішень комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №11732/35905276 від 20.07.2017 року, №11706/35905276 від 20.07.2017 року, №11743/35905276 від 20.07.2017 року, №11695/35905276 від 20.07.2017 року, №11722/35905276 від 20.07.2017 року щодо відмови у реєстрації податкових накладних №52 від 01.06.2017 року, №53 від 02.06.2017 року, №58 від 16.06.2017 року, №60 від 19.06.2017 року, №62 від 21.06.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних, подані Фермерським господарством Кавецького податкові накладні №52 від 01.06.2017 року, №53 від 02.06.2017 року, №58 від 16.06.2017 року, №60 від 19.06.2017 року, №62 від 21.06.2017 року та задоволення позовних вимог Фермерського господарства Кавецького.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки, позовні вимоги Фермерського господарства Кавецького підлягають задоволенню повністю, то суд вважає за необхідне присудити Фермерському господарству Кавецького за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України судовий збір у розмірі 8000,00 грн.

Керуючись статтями 158-162, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Позов задовольнити.

Скасувати рішення Державної фіскальної служби України №11732/35905276 від 20.07.2017 року, №11706/35905276 від 20.07.2017 року, №11743/35905276 від 20.07.2017 року, №11695/35905276 від 20.07.2017 року, №11722/35905276 від 20.07.2017 року.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №52 від 01.06.2017 року на суму 493819,81 грн., у т.ч. ПДВ - 82303,30 грн., №53 від 02.06.2017 року на суму 722183,09 грн., у т.ч. ПДВ - 120363,85 грн., №58 від 16.06.2017 року на суму 487044,97 грн., у т.ч. ПДВ - 81174,16 грн., №60 від 19.06.2017 року на суму 964080,00 грн., у т.ч. ПДВ - 160680,00 грн., №62 від 21.06.2017 року на суму 652560,00 грн., у т.ч. ПДВ - 108760,00 грн.

Стягнути з Державної фіскальної служби України на користь Фермерського господарства Кавецького здійснені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 8000 грн.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Г.В. Чернова

Судді Є.Ю. Романченко

М.С. Токарева

Повний текст постанови виготовлено: 17 жовтня 2017 р.