Україна
Донецький окружний адміністративний суд
10 жовтня 2017 р. Справа №805/3135/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Кірієнко В.О.,
при секретарі Сердюк Д.В.,
за участю
представника відповідача Ошовської О.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності щодо несвоєчасного надання відповіді, -
ОСОБА_2 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності щодо несвоєчасного надання відповіді.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 12.05.2017 року, в порядку Закону України "Про звернення громадян", звернувся до відповідача з листом про розмір перерахунку йому пенсії, відповідь на яку отримав лише 26.07.2017року, тобто з порушенням строків, передбачених ст.20 Закону.
На підставі викладеного, позивач просив визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з приводу несвоєчасного надання відповіді на його звернення.
Позивач до судового засідання не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, просив розглянути справу без його участі.
Представник відповідача через канцелярію суду надав письмові заперечення на адміністративний позов, які мотивує тим, що управлінням вчасно було розглянуто листа позивача та підготовлено письмову відповідь згідно ст.ст. 15, 18, 19 Закону України «Про звернення громадян», датовану 29 травня 2017 року та спеціалістом управління було вчасно повідомлено позивачу за телефонним зв'язком, що відповідь на його запит підготовлена, яку він особисто отримав лише 26.07.2017 року.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Сторонами не заперечується, що 12.05.2017 року позивач ОСОБА_2, звернувся до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою, у якій, з посиланням на Закон України «Про звернення громадян», виклав прохання надати наступну інформацію, а саме: - на яку суму грошових коштів збільшиться його пенсія в результаті перерахунку та який буде її розмір; - з якого числа йому буде зроблений перерахунок пенсії та яка сума грошових коштів йому буде виплачена за попередні місяці коли дана сума не була врахована при виплаті йому пенсії. (а.с. 6). Згідно відмітки Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначену заяву відповідачем було зареєстровано 12.05.2017 року.
Позивачем 26.07.2017 року було отримано відповідь Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29.05.2017 року № 11887/03/07-17 на звернення позивача від 12.05.2017року. Даний лист позивач отримав особисто, про що свідчить його власний підпис.
З приводу спірних відносин суд зазначає наступне.
Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно преамбули Закону України "Про звернення громадян" від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР, цей закон регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Відповідно ч. 6 ст. 5 Закону України " Про звернення громадян ", письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Відповідно ч. 1 ст. 14 Закону України "Про звернення громадян", органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.
Частиною 1 ст. 15 "Про звернення громадян" передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Як вбачається зі змісту ч. 1 ст.20 "Про звернення громадян", звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Згідно ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачем у письмових запереченнях на адміністративний позов, що відповідь на звернення позивача не була направлена позивачу в строки, передбачені ст.20 Закону а ні засобами поштового зв'язку, а ні засобами електронного зв'язку.
Разом з цим, суд кваліфікує несвоєчасне надання відповіді на звернення позивача, як неправомірні дії посадових осіб Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, а не бездіяльність, як помилково вважає позивач. Таким чином, суд, приймаючи до уваги приписи ч. 2 ст. 11 КАС України, за для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, вважає необхідним вийти за межи позовних вимог, та визнати протиправними дії посадових осіб Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не своєчасного надання відповіді на письмове звернення від 12.05.2017року.
Відповідно пп. 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вищевикладеного, виходячи з вказаних правових норм та досліджених обставин, суд вважає, що відповідачем не доведений факт правомірності своїх дій у межах терміну, встановленого ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", у зв'язку з чим позовні вимоги позивача є такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до приписів ст.94 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_2 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності щодо несвоєчасного надання відповіді - задовольнити.
Визнати дії посадових осіб Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо ненадання своєчасної відповіді на звернення ОСОБА_2 від 12.05.2017 року протиправними.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 10.10.2017 року.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17.10.2017 року.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кірієнко В.О.