Постанова від 02.10.2017 по справі 804/5677/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2017 р. Справа № 804/5677/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Прудника С.В.

при секретарі судового засідання Стогній К.В.

за участю сторін:

представника позивача Грищенко М.О.

представника відповідача Долгополова К.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Атлантіс» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0007384608 від 10.08.2017 року, -

ВСТАНОВИВ:

05 вересня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Атлантіс» (далі - ТОВ «Атлантіс», позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0007384608 від 10.08.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки акту камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації акцизного податку за квітень 2017 року від 21.06.2017 року № 365/28-10-46-08-30012937 щодо порушення п.п.213.1.1 п.213.1 ст.213, п.216.1 ст.216, п.217.1 ст.217 Податкового кодексу України та Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 23 січня 2015 року № 14, є хибними, оскільки висновки контролюючого органу про необхідність збільшення суми акцизного податку у разі реалізації лікеро-горілчаної продукції в умовах збільшення ставок акцизного податку є необґрунтованими та такими, що суперечать вимогам діючого податкового законодавства. Отже винесене на підставі хибних висновків оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та такими, що підлягає скасуванню (а.с.4-6).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.09.2017 року відкрито провадження у адміністративній справі, та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні.

У судове засідання 02.10.2017 року прибув представник позивача та представник відповідача.

Представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав, визначених у позові, скасувавши податкове повідомлення-рішення № 0007384608 від 10.08.2017 року.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, посилаючись на обставини викладені у письмових запереченнях та мотивуючи тим, що об'єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів, отже датою виникнення такого зобов'язання є дата реалізації підакцизних товарів особою, яка їх виробляє. Вказує, що з огляду на норми Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, при реалізації в період після підвищення ставок акцизного податку, виробниками алкогольних напоїв, залишків готової спиртовмісної продукції та продукту виробленого із залишків спирту, спиртової суміші, які утворилися до змін розміру ставок, акцизний податок обчислюється виходячи з обсягів реалізації такої продукції та ставок акцизного податку, діючих на момент реалізації незалежно від стану погашення податкового векселя. Вказане пояснюється тим, що акцизний податок є непрямим податком на споживання окремих видів товарів та сплачується покупцем у складі ціни токого товару, а виробник-продавець продукції повинен утримати податок з джерела виплати та перерахувати його до бюджету.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступних підстав.

Відповідно до частин 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Атлантіс" зареєстроване у встановленому законом порядку та перебуває на податковому обліку в Дніпропетровському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.

Судом встановлено, що офісом великих платників податків Державної фіскальної служби 21.06.2017 року проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у декларації акцизного податку за квітень 2017 року ТОВ "Атлантіс".

За результатами перевірки 21.06.2017 року складено акт перевірки № 365/28-10-46-08-30012937, у висновку якого зазначено про встановлення порушень: заниження суми грошового зобов'язання та пені, заявлених у декларації акцизного податку, у тому числі: податкових зобов'язань у сумі 4479211,39 грн.

Вказані висновки обґрунтовані порушенням вимог п.п.213.1.1 п.213.1 ст.213, п.216.1 ст.216, п.217.1 ст.217 Податкового кодексу України та Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 23 січня 2015 року № 14. У зв'язку зі зміною ставок з 01.03.2017 року податкові зобов'язання відображаються у податковій звітності наступним чином: у графі 7 "Оподатковуваний оборот (л) - усього" вказується оподатковуваний оборот алкогольних напоїв у літрах (гр. 5 х гр. 6); у графі 9 "Ставки акцизного податку (у гривнях за 1 л 100-відсоткового спирту)" проставляється ставка акцизного податку в гривнях, яка діє згідно з діючими нормами для обчислення акцизного податку на одиницю виміру продукції; у граф10 вказується сума акцизного податку за векселями, виданими відповідно до порядку, встановленого у статті 225 розділу VI Кодексу, термін оплати яких настав у звітному періоді (або фактично погашених у звітному місяці), або проставляється сума, попередньо сплачена грошовими коштами без оформлення податкового векселя; у рядку 12 додатка 3 "Розрахунок суми акцизного податку з алкогольних напоїв (стаття 225 розділу VI Кодексу)" вказується сума акцизного податку, обчислена у зв'язку зі зміною ставок акцизного податку, на яку зменшується або збільшується сума акцизного податку. Отже, при реалізації, в період після підвищення ставок акцизного податку, виробниками алкогольних напоїв, залишків готової спиртовмісної продукції та продукції, виробленої із залишків спирту, спиртової суміші, які утворилися до змін розміру ставок, акцизний податок обчислюється виходячи з обсягів реалізації такої продукції та ставок акцизного податку, діючих на момент реалізації незалежно від стану погашення податкового векселя. Таким чином, у разі коли реалізація лікеро-горілчаної продукції провадиться на умовах дії збільшених ставок акцизного податку, підприємство має здійснити доплату податку за ставками, які діють на момент реалізації готової продукції.

На підставі акта перевірки від 21.06.2017 року № 365/28-10-46-08-30012937 Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби прийнято:

- податкове повідомлення-рішення № 0007384608 від 10.08.2017 р., яким ТОВ "Атлантіс" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "лікеро-горілчана продукція" за основним платежем на 4479211,39 грн., за штрафними санкціями - 2239605,70 грн.

Досліджуючи правомірність винесеного податкового повідомлення-рішення, суд виходить із того, що відповідно до п.225.1 ст.225 Податкового кодексу України суб'єкт господарювання зобов'язаний сплатити податок або подати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої (крім виноматеріалів та вермутів), податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов'язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції.

Пунктами 225.2 - 225.5 ст.225 Податкового кодексу України передбачено, що під час отримання спирту етилового неденатурованого підприємство-векселедавець за участю представника контролюючого органу на акцизному складі складає акт про фактично отриману кількість спирту та розрахунок акцизного податку виходячи з фактично отриманої кількості спирту. Цей акт є коригуванням вже сплаченої суми податку або наданого податкового векселя із зазначенням остаточної суми податку, яка підлягає сплаті.

Скоригована сума податку в податковому векселі сплачується частково у разі придбання марок акцизного податку в період дії такого векселя.

Податковий вексель вважається погашеним векселедавцем у разі сплати суми податку в повному обсязі та в зазначений у податковому векселі строк.

Сума податку, на яку погашається вексель, визначається виходячи з фактично отриманої кількості спирту (згідно з актом) та ставок податку на готову продукцію, зменшується на суму податку, розраховану виходячи з фактично втраченої кількості спирту етилового при транспортуванні та зберіганні, у процесі виробництва готової продукції в межах норм, затверджених у встановленому порядку, а також фактично повернутого невиправного браку. Розрахунок суми зменшення податку проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п.213.1.1 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування є операції з: реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції).

Згідно п.214.4 ст.214 Податкового кодексу України у разі обчислення податку із застосуванням специфічних ставок з підакцизних товарів (продукції) базою оподаткування є їх величина, визначена в одиницях виміру ваги, об'єму, кількості товару (продукції), об'єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках.

Судом встановлено, що 04.05.2017 року ТОВ "Атлантіс" подано до контролюючого органу декларацію акцизного податку за квітень 2017 року, якою задекларовано суму акцизного податку з операцій з реалізації вироблених в Україні спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, 3799481 грн.; сума податкових зобов'язань з вироблених підакцизних товарів - 3808799 грн., у тому числі: лікеро-горілчаної продукції на суму 3799481 грн., виноробної продукції, інших спиртових дистилятів, продуктів з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше (при придбанні акцизних марок) - 0 грн., виноробної продукції, інших спиртових дистилятів, продуктів з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше (за звітній месяць) - 9318 грн..

При цьому у додатку 3 до декларації акцизного податку наведено розрахунок суми акцизного податку з алкгольних напоїв, згідно якого за позиціями товару "горілка, настоянка" (рядок 5-19 додатку) визначено ставку акцизного податку - 105,80 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту.

Судом встановлено, що ТОВ "Атлантіс" подавались до Головного управління ДФС України у Дніпропетровській області заявки-розрахунки на придбання марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв № 85 від 03.03.2016 р., № 86 від 04.03.2016 р., № 88 від 10.03.2016 р., № 95 від 14.03.2016 р., № 113 від 22.03.2016 р., № 489 від 02.11.2016 р., № 121 від 29.03.2016 р., № 126 від 04.04.2016 р., № 162 від 27.04.2016 р., № 196 від 27.05.2016 р., № 202 від 02.06.2016 р., № 263 від 15.07.2016 р., № 481 від 27.10.2016 р., № 376 від 09.09.2016 р., № 72 від 19.02.2016 р.

Також, судом встановлено, що ТОВ "Атлантіс" протягом 2016 року подавались до Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровськау Міжрегіонального головного управління ДФС довідки про сплату суми акцизного податку, яка розрахована за ставками на готову продукцію (для алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований) (а.с.40-71).

Пунктом 216.1 ст.216 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань щодо підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, є дата їх реалізації особою, яка їх виробляє, незалежно від цілей і напрямів подальшого використання таких товарів (продукції), крім випадків, зазначених у статтях 225 та 229 цього Кодексу.

Відповідно до п.217.1 ст.217 Податкового кодексу України суми податку, що підлягають сплаті, з підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, а також реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі, визначаються платником податку самостійно, виходячи з об'єктів оподаткування, бази оподаткування та ставок цього податку, що діють на дату виникнення податкових зобов'язань.

Згідно п.п.222.1.2 п.221.1 ст.221 Податкового кодексу України суми податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, сплачуються при придбанні марок акцизного податку.

Суми податку з урахуванням мінімального акцизного податкового зобов'язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби та ставок податку, діючих відповідно до норм цього Кодексу, виробниками тютюнових виробів сплачуються до бюджету протягом п'яти робочих днів після отримання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання податкової декларації. Якщо зазначений строк припадає на день наступного бюджетного року, сума акцизного податку сплачується виробникам тютюнових виробів до закінчення бюджетного року, в якому отримані марки.

Наказом Міністерства фінансів України 23 січня 2015 року № 14 завтерджено Порядок заповнення та подання декларації акцизного податку (далі - Порядок).

Розділом ІV вказаного Порядку зазначено, що у рядку А16 зазначається сума податкових зобов'язань з вироблених підакцизних товарів, що визначається як сума рядків А1 - А9 та А 10.1, за вирахуванням рядків А3, А11. У рядках А16.1 - А16.5 зазначаються суми податкового зобов'язання відповідно до кодів бюджетної класифікації окремо зі спирту етилового, лікеро-горілчаної продукції, виноробної продукції, інших спиртових дистилятів, продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше (окремо з алкогольної продукції, з якої акцизний податок сплачується при придбанні акцизних марок, та за звітний місячний період), пива, вироблених на території України, виходячи з розрахунків за формами згідно з додатками 1, 3 до Декларації, за тими операціями, які здійснює платник.

Пунктом 4 розділу V Порядку передбачено, що додаток 3 "Розрахунок суми акцизного податку з алкогольних напоїв (стаття 225 розділу VI Кодексу)" заповнюється в такому порядку:, зокрема:

1) у графі 2 "Код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД" указується код алкогольних напоїв, на які підпунктом 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 Кодексу встановлено ставки акцизного податку;

2) у графі 3 "Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД" вказується назва алкогольних напоїв згідно з УКТ ЗЕД;

3) у графі 4 "Вміст спирту (%)" вказується вміст спирту в конкретному виді алкогольних напоїв (40 %, 30 % тощо);

4) у графі 5 "Ємність пляшки (л)" вказується ємність пляшки алкогольних напоїв у літрах (0,5 л, 0,7 л тощо);

5) у графі 6 "Кількість пляшок" вказується кількість пляшок за кожною назвою алкогольних напоїв (100, 500 тощо);

6) у графі 7 "Оподатковуваний оборот (л) - усього" вказується оподатковуваний оборот алкогольних напоїв у літрах (гр. 5 х гр. 6);

7) у графі 8 "Оподатковуваний оборот (л) - у перерахунку на 100-відсотковий спирт" зазначається оподатковуваний оборот алкогольних напоїв, перерахований на 100-відсотковий спирт (гр. 4 х гр. 7 / 100);

8) у графі 9 "Ставки акцизного податку (у гривнях за 1 л 100-відсоткового спирту)" проставляється ставка акцизного податку в гривнях, встановлена у підпункті 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу;

9) у графах 10 - 16 зазначається сума податкового зобов'язання, яка підлягає сплаті з алкогольних напоїв, при виробництві яких використовується спирт етиловий:

у графі 10 вказується сума акцизного податку за векселями, виданими відповідно до порядку, встановленого у статті 225 розділу VI Кодексу, термін оплати яких настав у звітному періоді (або фактично погашених у звітному місяці), або проставляється сума, попередньо сплачена грошовими коштами без оформлення податкового векселя. Якщо така сума акцизного податку відрізняється від суми акцизного податку, зазначеної в акті про фактично отриману кількість спирту та розрахунку акцизного податку, в графі 10 вказується сума з такого акта;

у графі 11 вказується сума акцизного податку, розрахована, виходячи з фактичних втрат спирту при транспортуванні, зберіганні та у процесі виробництва готової продукції в межах норм, затверджених в установленому порядку, на яку зменшується сума податкового зобов'язання;

у графі 12 вказується сума акцизного податку, обчислена у зв'язку зі зміною ставок акцизного податку, на яку зменшується або збільшується сума акцизного податку.

Підпунктом 215.3.1-215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України, в редакції Закону № 909-VIII від 24.12.2015 року, передбачалось, що податок справляється з таких товарів та обчислюється за такими ставками: спирт етиловий, неденатурований, з концентрацією спирту 80 об. % або більше; спирт етиловий та інші спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, денатуровані, будь-якої концентрації - 105,80 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту.

Пунктом 8 Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" п.п. 215.3.1-215.3.4 п. 215.3 ст. 215 викладено у новій редакції, зокрема: податок справляється з таких товарів та обчислюється за такими ставками: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво: спирт етиловий, неденатурований, з концентрацією спирту 80 відсотків об'ємних одиниць або більше; спирт етиловий та інші спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, денатуровані, будь-якої концентрації - 126,96 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту.

Аналізуючи наведені положення щодо порядку сплати податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, суд зазначає, що податковим законодавством чітко встановлено, що такий податок сплачується саме під час придбання марок акцизного податку, та додаткові зобов'язання зі сплати такого податку на можуть бути нараховані контролюючим органом.

Крім того, суд зазначає, що платник податку не знав та не міг знати про зміну у майбутньому ставки акцизного податку. Реалізація готової продукції відбувалась у квітні 2017 року, тобто після зміни ставок акцизного збору.

Отже, платник податку - суб'єкт господарювання правомірно використовує ставку акцизного податку за 1 літр 100-відсоткового спирту, яка діяла на момент отримання марки акцизного податку та сплати акцизного податку, без врахування зміни ставки.

На підставі викладеного, оскільки обставинами, встановленими під час розгляду справи, висновки перевірки про заниження суми грошового зобов'язання, заявленого у декларації акцизного податку за квітень 2017 року, у тому числі: податкових зобов'язань у сумі 4479211,39 грн. визнано судом хибними, зважаючи на відсутність належних доказів правомірності прийнятого відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, отже, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Атлантіс» щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0007384608 від 10.08.2017 року - підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції Українита діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами та забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність винесеного рішення.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем - ТОВ «Атлантіс» при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 100783,00 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням № 7820 від 31.08.2017 року (а.с.3).

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу адміністративного позову до суду в сумі 100783,00 грн. підлягає стягненню з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби за рахунок бюджетних асигнувань.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 02 жовтня 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 09 жовтня 2017 року, про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.

Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Атлантіс» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0007384608 від 10.08.2017 року - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0007384608 від 10.08.2017 р., яким ТОВ "Атлантіс" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "лікеро-горілчана продукція" за основним платежем на 4479211,39 грн., за штрафними санкціями - 2239605,70 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Атлантіс» (код ЄДРПОУ 30012937) документально підтверджені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 100783,00 грн. (сто тисяч сімсот вісімдесят три гривні 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996).

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, в порядку та у строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, та набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 09 жовтня 2017 року.

Суддя (підпис) С. В. Прудник