Постанова від 29.09.2017 по справі 804/5803/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2017 р. Справа № 804/5803/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

при секретарі Скупейко І.М.

за участю:

представника позивача Кучеренко І.А.

представника відповідача Бажан В.П.

представника третьої особи Пилипенко С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет», треті особи: 1. Східний офіс Державної аудиторської служби України, 2. Комунальний заклад «Дніпропетровська міська клінічна лікарня № 16» Дніпропетровської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

12 вересня 2017 р. Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» (далі - відповідач), треті особи: 1. Східний офіс Державної аудиторської служби України, 2. Комунальний заклад «Дніпропетровська міська клінічна лікарня № 16» Дніпропетровської міської ради з позовними вимогами зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» здійснити заходи по усуненню виявлених контролюючим органом порушень з питань неправомірного використання страхових коштів в сумі 5533,62грн. при наданні матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_4 по листках непрацездатності серії АГН №526576, АГН №741452, АГН №706741 та АГН №731902.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначила наступне. В ході ревізії було встановлено факт незаконного використання відповідачем коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності внаслідок неправомірного призначення комісією із соціального страхування ТОВ «АТБ-маркет» допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_4, чим завдано збитків. Так, на підставі даних медичної картки стаціонарного хворого було підтверджено випадок видачі лікарем КЗ «ДМКЛ №16» ДОР працівнику ТОВ «АТБ-маркет» ОСОБА_4 листка непрацездатності серії АГН №526576 з 13.02.2014 р. по 17.02.2014 без позначки у ньому про алкогольне сп'яніння ОСОБА_4, в той час коли згідно висновком токсикологічної лабораторії від 17.02.2014 р. зміст алкоголю в крові ОСОБА_4 дорівнював 0,34% проміле. Період тимчасової непрацездатності застрахованої особи ОСОБА_4 було продовжено іншими медичним установами. За твердженням позивача, призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_4 в даному випадку є неправомірним, порушено пп.3.5, 4.2 Інструкції про порядок заповнення листа непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністративного позову. В обґрунтування своєї позиції зазначив наступне. Відповідач не має нести відповідальність за неналежне заповнення медичною установою листа непрацездатності. Факт настання страхового випадку підтверджений відповідними доказами, а тому відповідач вважає, що в діях ТОВ «АТБ-маркет» порушень не було, відповідачем як страхувальником цілком обґрунтовано та правомірно призначено матеріальну допомогу по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_4

Представником третьої особи - Східного офісу Державної аудиторської служби України надано пояснення, та зазначено, що допомога про тимчасовій непрацездатності не призначається у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного сп'яніння. З працівником відповідача сталась побутова травма, що зумовлює в діях роботодавця перевірку обставин, які спричинили таку травму. Проте, відповідачем не було здійснено відповідну перевірку, що, в свою чергу, потягло до неправомірного призначення ОСОБА_4 як застрахованій особі відповідача матеріальної допомоги за кошти Фонду.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, доводи представника відповідача, пояснення представника третьої особи, суд приходить до наступного висновку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» зареєстровано юридичною особою 19.07.1999 р., про що 01.10.2004 р. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців здійснено запис 1 203 120 0000 000156 про включення відомостей про юридичну особу; код ЄДРПОУ 30487219.

Товариство з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» перебуває на обліку в Дніпропетровському обласному відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Східним офісом Держаудитслужби відповідно до п.2.17 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної аудиторської служби України на І квартал 2017 року, п. 1.1.2.2 Плану контрольно-ревізійної роботи Східного офісу Держаудитслужби на І квартал 2017 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2014 по 31.03.2017.

В рамках ревізії з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності, повноти відображення в обліку Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2014 по 28.02.2017, Східним офісом Державної аудиторської служби проведено зустрічну звірку в Комунальному закладі «Дніпропетровська міська клінічна лікарня №16 «Дніпропетровської обласної ради», за результатом якої складно Довідку від 30.03.2017 р. №04.04-28/27з.

В Довідці зазначено, «…В ході зустрічної перевірки, шляхом звіряння журналів реєстрації листків непрацездатності із даними журналів реєстрації аналізів крові та сечі на алкоголь та записів у медичних картках стаціонарних хворих, встановлено, що лікарнею видавалися листки непрацездатності особам, які звернулися за медичною допомогою в стані алкогольного сп'яніння …», в тому числі і застрахованій особі ТОВ «АТБ-маркет» ОСОБА_4 - первинний листок непрацездатності №526576 (продовжений листками №741452, 706741, №731902) - причина непрацездатності - «невиробничі травми -5».

За результатами ревізії складено акт ревізії від 11.05.2017 р. №04.04-25/8, в якому встановлено факт незаконного використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Товариством з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» внаслідок неправомірного призначення комісією із соціального страхування допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_4.

12 червня 2017 року на підставі п.1 ч.1 ст. 8, п.7, ст.10, ч.2 ст.15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», п.п. 46, 49, 50, 52 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550, Східним офісом Державної аудиторської служби листом від 12.06.2017 №04-04-25/4937 Голові комісії з реорганізації Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності висунуто вимогу щодо усунення виявлених порушень (а.с.16).

Відносини, які виникають у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №1105-14).

Призначення та виплата матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності врегульовано статтею 30 Закону №1104.

Так, згідно з ч. 1 ст. 30 Закону №1104 матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомоги по вагітності та пологах, які надаються за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України).

Відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону № 1105-14 рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Згідно із п.2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, затвердженого постановою Фонду втрати працездатності від 23.06.2008 р. № 25, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана здійснювати контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймати рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Відповідно до п.п. 3.1.1 вказаного Положення комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства: приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Статтею 31 Закону №1104 визначено підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 затверджена Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності (далі - Інструкція).

Пунктом 1 Інструкція визначено, що листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.

Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в ЛН здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.

Відповідно до п.п. 3.3 Інструкції у графі "Причина непрацездатності:" слід обов'язково підкреслити відповідну причину звільнення від роботи. Пункти 2, 4 виправленню не підлягають.

Згідно з п.4.2 Інструкції у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з ним, робиться позначка про таке сп'яніння.

Згідно п.п.4.5 Інструкції у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності".

На бланку ЛН дозволяється не більше двох виправлень.

Згідно з пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1105 Фонд соціального страхування України та його робочі органи є правонаступниками Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділень у районах і містах обласного значення, а також Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, його виконавчої дирекції, відділень цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх робочих органів.

Згідно з ч.1 ст. 4 Закону №1104 Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1104 основними завданнями Фонду та його робочих органів є, зокрема, здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду.

Згідно з ч.2 ст.9 Закону №1104 Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, страхових виплат; здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи тощо.

Згідно з ч.2 ст. 10 Закону №1104 Фонд зобов'язаний вживати заходів щодо раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду; контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування; стягувати надміру виплачені кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку.

Відповідно до п. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно до ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно до ч. 3 ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінюючи усі докази, надані суду, у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Законодавець чітко визначив, що документальним підтвердженням права застрахованої особи на призначення та отримання матеріального забезпечення в разі тимчасової непрацездатності є належним чином оформлений листок непрацездатності.

При цьому, на комісію (уповноважений) із соціального страхування підприємства, де працює така застрахована особа, покладено обов'язок щодо контролю правильності видачі та заповнення листків непрацездатності та наявності підстав для призначення матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності).

В ході судового розгляду справи встановлено та матеріалами справи підтверджено, що гр. ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1., 13 лютого 2014 року госпіталізована в ДЗ «ДМКЛ №16» Дніпропетровської обласної ради» до відділення травматології (а.с.26). Згідно з медичної карткою стаціонарного хворого №1480/125 при оформленні на стаціонар у хворої була взята кров на алкоголь. Згідно з висновком Токсикологічної лабораторії у ОСОБА_4 було виявлено 0,34% проміле алкоголю в крові.

Того ж, 13 лютого 2014 року було відкрито листок непрацездатності АГН № 526576.

Проте, у листку непрацездатності АГН № 526576, виданому ОСОБА_4 (місце роботи - ТОВ «АТБ-маркет») на період з 13.02.2014 р. по 17.02.2014 р., у графі «причина непрацездатності» зазначено - «5. невиробничі травми», без зазначення стану алкогольного сп'яніння (а.с.22).

Відповідного не зазначено і у листах непрацездатності, виданих ОСОБА_4 (місце роботи - ТОВ «АТБ-маркет») в підтвердження продовження лікування (АГН № 741452, виданому на період з 18.02.2014 р. по 11.03.2014 р., АГН № 706741, виданому на період з 12.03.2014 р. по 01.04.2014 р., АГН № 731902, виданому на період з 02.04.2014 р. по 26.05.2014 р.).

Відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону № 1105-14 рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Проте, доказів вчинення комісією (уповноваженим) із соціального страхування ТОВ «АТБ-маркет» перевірки підстав і правильності видачі вказаних листків непрацездатності відповідачем не надано.

Відсутні і докази вчинення дій щодо виправлень у первинному листку непрацездатності, а саме: зазначення стану алкогольного сп'яніння у відповідності до вимог п.4.2 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності.

Доводи представника відповідача стосовно того, що відповідач не має нести відповідальність за неналежне заповнення медичною установою листа непрацездатності, не приймаються судом до уваги з урахуванням положень ч.3 ст. 30 Закону №1104, п.2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, затвердженого постановою Фонду втрати працездатності від 23.06.2008 р. № 25.

За таких обставин, в ході судового розгляду справи підтверджено допущення ТОВ «АТБ-маркет» порушень ч. 3 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п.2.2, 3.1.1. Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, затвердженого постановою Фонду втрати працездатності від 23.06.2008 р. № 25 та п.4.2 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності в частині не вчинення жодних дій, спрямованих на перевірку підстав і правильності видачі листків непрацездатності ОСОБА_4, що призвело до безпідставного призначення останній матеріального забезпечення на період тимчасової непрацездатності у загальному розмірі 5533,62грн.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69, 71, 86, 94, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет», треті особи: 1. Східний офіс Державної аудиторської служби України, 2. Комунальний заклад «Дніпропетровська міська клінічна лікарня № 16» Дніпропетровської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» здійснити заходи по усуненню виявлених контролюючим органом порушень з питань неправомірного використання страхових коштів в сумі 5533,62грн. при наданні матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_4 по листкам непрацездатності АГН № 526576, АГН № 741452, АГН № 706741, АГН № 731902.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційнаскарганапостанову суду першоїінстанціїподаєтьсяпротягом десяти днів з дня їїпроголошення. Уразіскладення постанови у повномуобсязі, а такожприйняття постанови у письмовомупровадженніапеляційнаскаргаподаєтьсяпротягом десяти днів з дня отриманнякопії постанови.

Повний текст постанови складений 03.10.2017 р.

Суддя О.С. Рябчук