Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
Від "10" жовтня 2017 р. Справа № 906/698/17
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Давидюка В.К.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - дов.№02-05/6578 від 02.10.2017;
від відповідача: не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області
до Комунального підприємства "Комунальник" Овруцької міської ради Житомирської області
про стягнення 285793,11 грн.
Управління соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області звернувся з позовом до господарського суду про стягнення з Комунального підприємства "Комунальник" Овруцької міської ради невикористаних сум субсидій в розмірі 285793,11 грн.
Ухвалою від 23.08.2017 суд порушив провадження у справі, призначив судове засідання та зобов'язав сторін надати документи.
Представник позивача в засіданні суду позовні вимоги підтримала. Надала копії платіжних доручень №208 від 27.01.2017, №418 та № 419 від 28.02.2017, які підтверджують перерахування відповідачу коштів для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (субсидії населенню), а також копію акта звірки взаємних розрахунків станом на 01.07.2017.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, про розгляд справи повідомлений вчасно, про що свідчить підпис уповноваженої особи на поштовому повідомленні про вручення ухвали суду (а.с. 12).
Суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, господарський суд -
Комунальним підприємством "Комунальник" Овруцької міської ради в період з жовтня по грудень 2016 року надавались послуги населенню м. Овруча по водопостачанню та водовідведенню, в тому числі і населенню, якому надавались пільги та субсидії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на сплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (зі змінами та доповненнями).
Згідно з п. 3 постанови призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Згідно з абзацу 2 підпункту "б" п. 4 ст. 89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, належать видатки в тому числі на додаткові виплати населенню на покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг (житлові субсидії населенню).
Статтею 102 Бюджетного кодексу України визначено, що видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
У пункті 1 Порядку зазначено, що відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії; допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (п. 3 Порядку).
Так, Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації було перераховано на користь Комунального підприємства "Комунальник" кошти в сумі 538482,77 грн, що підтверджується платіжними дорученнями №208 від 27.01.2017, №418 та № 419 від 28.02.2017, призначення платежу "субсидії населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг" (а.с. 15-16).
01.07.2017 між Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації та Комунальним підприємством "Комунальник" проведено звіряння розрахунків, згідно з яким сума невикористаних субсидій за опалювальний сезон становить 285793,11 грн (а.с. 17).
Однак листом №260 від 04.07.2017 Комунальне підприємство "Комунальник" повідомило про неможливість повернення невикористаних сум субсидій у зв'язку з відсутністю коштів, так як на розрахункові рахунки підприємства накладено арешт Овруцьким районним відділом ДВС Головного територіального управління юстиції у Житомирській області (а.с. 9).
У відповідь на лист Управління соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації 07.07.2017 надіслало претензію про повернення коштів у розмірі 285793,11 грн.
Відповідно до абзацу 4 п.15 Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на сплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (зі змінами та доповненнями) після закінчення опалювального сезону невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення) повертається підприємством - виробником/виконавцем такої послуги до бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидії.
Постановою Кабінету Міністрів України №534 від 23.08.2016 затверджено Порядок розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення, в п.2,3 якого зазначено, що розрахунок невикористаних сум субсидії проводиться виробниками/виконавцями послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, газо- та електропостачання у разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення (далі - надавачі послуг), об'єднаннями співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельними кооперативами, які є колективним споживачем (замовником) житлово-комунальних послуг с т а н о м на 1 т р а в н я нового неопалювального сезону за особовим рахунком споживача - громадянина, якому призначено субсидію на опалювальний сезон, що закінчився (далі - одержувач субсидії). Розрахунок невикористаної суми субсидії проводиться надавачем послуг, об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом у разі, коли на особовому рахунку одержувача субсидії станом на 1 травня нового неопалювального сезону, а також станом на 1 травня 2016 року обліковується переплата за послугу.
За результатами розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, що підлягає поверненню до бюджету, надавач послуги, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив складає а к т р о з р а х у н к у з а г а л ь н о г о о б с я г у невикористаних сум субсидій у трьох примірниках, один з яких залишає у себе, а два інших подає до 1 червня до структурного підрозділу з питань фінансів та до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі їх створення) ради (п. 8 вказаного Порядку).
Згідно з актом розрахунку загального обсягу невикористаних субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з водопостачання та водовідведення по КП "Комунальник" Овруцької міської ради станом на 01.05.2017 невикористана сума субсидій на оплату за опалювальний період складала 285793,11 грн (а.с. 8 на звороті).
Таким чином, строк виконання зобов'язань з повернення суми невикористаної субсидії за опалювальний період в розмірі 285793,11 грн є таким, що настав.
Відповідно до статті 33 та 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно із положенням статті 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Отже, наявність у КП "Комунальник" заборгованості підтверджується актом розрахунку загального обсягу невикористаних субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з водопостачання та водовідведення станом на 01.05.2017, а тому суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до положень ст. 49 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача в розмірі 4286,90 грн (285793,11х1,5%), що становить 1,5 % від ціни позову за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру.
Керуючись ст.ст.33, 34, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства "Комунальник" Овруцької міської ради Житомирської області (11100, Житомирська обл., м. Овруч, вул. І.Франка, 5а, код ЄДРПОУ 03343829) на користь Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області (11101, Житомирська обл., м. Овруч, вул. Гетьмана Виговського,17, код ЄДРПОУ 03192603) невикористаних сум субсидій в розмірі 285793,11 грн.
3. Стягнути з Комунального підприємства "Комунальник" Овруцької міської ради Житомирської області (11100, Житомирська обл., м. Овруч, вул. І.Франка, 5а, код ЄДРПОУ 03343829) в дохід Державного бюджету України (стягувач: Державна судова адміністрація України; отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, рахунок отримувача 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106) 4286,90 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 13.10.17
Суддя Давидюк В.К.
Віддрукувати:
1- в справу;
2,3- сторонам (рек)