Справа № 727/4531/17
Головуючий у 1-й інстанції: Смотрицький В.Г.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
12 жовтня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьмишина В.М.
суддів: Сушка О.О. Боровицького О. А. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Томашук А.В.,
позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
в травні 2017 року позивач звернувся до Шевченківського районного суду м. Чернівці з адміністративним позовом до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва за адресою: вул. Дишківська біля будинковолодіння № 25.
Постановаю Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10 липня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10 липня 2017 року та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послалася на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Позивач в судовому засіданні підтримала вимоги апеляційної скарги та просила суд її задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення апеляційної скарги та просив суд залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Так, як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, 01 грудня 2016 року позивач звернулась до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради із клопотанням, в якому просила надати їй право на безоплатну передачу у власність земельної ділянки із земель запасу для ведення садівництва в розмірі 0,12 га.
Листом від 14.12.2016 року відповідач повідомив позивача, що рішенням міської ради VI скликання від 31.08.2015 року № 1706 було відмовлено ОСОБА_2 у передачі земельної ділянки за адресою вул. Димківська біля будинковолодіння № 25, площею 0,12 га безоплатно у власність для індивідуального садівництва.
Не погодившись із вказаною відповіддю, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з його необґрунтованості.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції по суті спору, з урахуванням наступних мотивів.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частиною 3 цієї статті передбачено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 121 ЗК України встановлено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.
Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
В силу вимог ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, в межах даної адміністративної справи громадянка, яка має намір отримати в межах норм безоплатної приватизації у власність земельну ділянку із земель державної або комунальної власності, повинна подати відповідне клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою із зазначенням цільового призначення земельної ділянки та її орієнтовних розмірів з додавання відповідного графічного матеріалу, з якого можливо було б встановити бажане місце розташування земельної ділянки.
Разом з тим, клопотання позивача не відповідає вимогам, встановленим ст. 118 ЗК України.
Крім того, отримавши таке клопотання, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування повинен його розглянути у строки, визначені законом, та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою або вмотивовану відмову у наданні такого дозволу на вичерпних підставах, визначених у ч. 7 ст. 118 ЗК України.
Таким чином, з аналізу вказаних норм та виходячи з обставин справи, суд вважає, що розгляд клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки належить до повноважень Чернівецької міської ради
Відповідно до Положення "Про Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради", затвердженого рішенням 23 сесії міської ради V скликання від 27.12.2007 року № 500 встановлено, що Департамент готує проекти рішень на розгляд міської ради та її виконавчого комітету в межах наданих повноважень.
Таким чином, Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради є лише органом, який готує відповідні проекти рішень на розгляд міської ради в межах наданих повноважень, а не приймає рішення по суті поданого клопотання, а тому його дії щодо ненадання відповідного дозволу не можуть визнаватись протиправними, як вимога про зобов'язання Департамент надати дозвіл не можуть бути задоволені.
З врахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час її розгляду, а відтак, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10 липня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 13 жовтня 2017 року.
Головуючий ОСОБА_1
Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6