Справа № 727/3137/17
Головуючий у 1-й інстанції: Ярема Л.В.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
12 жовтня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьмишина В.М.
суддів: Боровицького О. А. Сушка О.О. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Томашук А.В.,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: ОСОБА_3,
представника відповідача: ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13 червня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання незаконною бездіяльність суб"єкта владних повноважень,
в березні 2017 року позивач звернулась до Шевченківського районного суду м. Чернівці з адміністративним позовом до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання відповідача підготувати і винести на розгляд Чернівецької міської ради проект рішення щодо затвердження проекту відведення по зміні цільового призначення земельної ділянки площею 0,1000 га по вул. Старокостянтинівській, 13 м. Чернівці, кадастровий номер 731013660:28:003:1076.
Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13 червня 2017 року позов задоволено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13 червня 2017 року та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Представники відповідача в судовому засіданні підтримали вимоги апеляційної скарги та просили суд її задовольнити.
Позивач в судовому засіданні заперечила проти задоволення апеляційної скарги та просила суд залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у матеріалах справи письмовими доказами, надавши їм оцінку, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Так, як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, ОСОБА_5 є власником земельної ділянки, площею 0,1000 га, розташованої в м. Чернівці по вул. Старокостянтинівській, 13, кадастровий номер 731013660:28:003:1076, цільове призначення - для індивідуального садівництва.
Маючи намір змінити цільове призначення цієї земельної ділянки, позивач звернулась до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради за дозволом. Проте листом від 26.07.2016 року № К 5114/2-04/01 позивача повідомлено, що управління містобудування та архітектури департаменту не заперечує щодо зміни цільового призначення. Зазначено також, що проект по зміні цільового признаечння розробляється на замовлення власника без відповідного дозволу.
Так, приватним підприємством "Експертзем" було розроблено та погоджено у порядку ст. 186-1 Земельного кодексу України проект відведення щодо зміни цільового призначення земельної ділянки.
30 вересня 2016 року позивач подала до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради заяву разом із погодженим проектом для підготовки та винесення питання щодо його затвердження на розгляд сесії Чернівецької міської ради.
Листом від 12.10.2016 року № К6555/2-04/01 відповідач повідомив позивача, що вказане питання буде розглянуто на сесії, яка відбудеться в листопаді 2016 року.
Разом з тим, станом на момент звернення до суду, погоджений проект відведення щодо зміни цільового призначення земельної ділянки на розгляд сесії міської ради винесено так і не було, у зв'язку з чим позивач звернулась до суду із цим позовом.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з його обґрунтованості.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Частиною 3 статті 20 ЗК України передбачено, що зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок.
Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу ОСОБА_6 міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.
ОСОБА_6 міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у зміні цільового призначення земельної ділянки або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Згідно з ч. 1 ст. 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
В силу вимог ч. 2 цієї статті проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Відповідно до ч. 5,6 статті 186-1 ЗК України органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Таким чином, погоджений проект відведення щодо зміни цільового призначення земельної ділянки подається до органу місцевого самоврядування для його затвердження та зміни цільового призначення земельної ділянки або відмови у зміні цільового призначення.
Так, з матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що управління Держагеокадастру у м. Чернівцях погодило зміну цільового призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівлі для торгівлі (магазину), за рахунок власної земельної ділянки для індивідуального садівництва, що підтверджується висновком від 07 вересня 2016 року № 459-02/04-01/16. Управління земельних ресурсів, управління містобудування та архітектури погодило проект землеустрою щодо зміни цільового призначення даної земельної ділянки із "для індивідуального садівництва" на "для будівництва та обслуговування магазину", що слідує із висновку Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради. У висновку № 12-36/755 встановлено, що відділ охорони культурної спадщини Чернівецької міської ради вважає за можливе змінити цільове призначення земельної ділянки для будівництва і обслуговування магазину.
Відповідно до Положення "Про Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради", затвердженого рішенням 23 сесії міської ради V скликання від 27.12.2007 року № 500 встановлено, що Департамент готує проекти рішень на розгляд міської ради та її виконавчого комітету в межах наданих повноважень.
Вказане свідчить про те, що, отримавши погоджений проект землеустрою, Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради повинен був подати його на розгляд відповідної сесії міської ради, що зроблено не було.
За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позову.
З врахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час її розгляду, а відтак, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13 червня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 13 жовтня 2017 року.
Головуючий ОСОБА_1
Судді ОСОБА_7 ОСОБА_8